Zihinsel engelli çocuklar serada ürün yetiştirip para kazanacak

gülümse_hayata

Üye
Üye
Balıkesir Biz de Varız Özel Çocuklar ve Aileleri Derneği, zihinsel engelli çocuklara yönelik bir projeyle okul bahçesinde kurulan seralarda ürün yetiştirecek. İş-Kur İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yapılan çalışmada engelli çocuklar, hem rehabilite edilecek hem de yetiştirdiklerini satarak ailelerinin bütçesine katkıda bulunacak.

Proje kapsamında İvrindi ilçesine bağlı Gökçeyazı beldesindeki Şehit Rıdvan Çetinkaya İlköğretim Okulu'nun bahçesine iki sera kuruldu. CHP Balıkesir İl Genel Meclisi Üyesi İsmet Koçyiğit, okulu ziyaret ederek dernek üyelerine destek verdi.

Öğrencilere de günün anısına, okulun bahçesine dikilmek üzere birer ıhlamur fidanı hediye eden Koçyiğit, projenin Türkiye'ye örnek olacağını söyledi. Dernek üyelerinin her türlü sıkıntısını kendinin kabul ettiğini söyleyen Koçyiğit, "Ne sorununuz olursa bana iletin, elimden geldiğince çözmeye çalışacağım.

Bütün Türkiye bu projeyi örnek alacak, başaracağınıza inanıyorum. Bütün Balıkesir sizi takip ediyor. Mücadeleyi bırakmayın, yaşam bir mücadeledir. Sizler bizim ıhlamur kokan çiçeklerimizsiniz." dedi. Okul bahçesindeki seraların, yakın çevreden geçen derenin taşması sebebiyle su altında kaldığını gören İsmet Koçyiğit, yetkililere seslenerek yardım istedi.

Suların bir günlük çalışmayla tahliye edilebileceğine dikkat çeken Balıkesir İl Genel Meclisi Üyesi, "Maalesef daha projeye başlarken sorunlarla karşılaştık. Yağmur sularının bir an önce tahliye edilerek, seraların çocuklarımızın kullanabileceği hale getirilmesi gerekiyor.

Bu konuda ilgililerin sesimize kulak vermesi bekliyoruz." şeklinde konuştu. DERE TAŞINCA SERALARI SU BASTI Kendisinin ve üyelerinin zihinsel engelli çocuklarının olduğunu belirten Başkan Kadriye Buyraz ise derneği, geçen yıl ailelerin biraraya gelerek kurduğunu söyledi.

Amaçlarının zihinsel engelli çocuklara çalışabilecekleri bir iş sağlanması olduğunu belirten Buyraz, "Bu bağlamda İş-Kur İl Müdürlüğü ile seracılık üzerine ortak bir proje hazırladık. Gökçeyazı'daki Şehit Rıdvan Çetinkaya İlköğretim Okulu'nun bahçesinde iki sera kuruldu. 15 gün önce başlayan kursumuzda çocuklarımız, altı ay eğitim görecek." dedi.

Çocuklara şimdilik teorik dersler verildiğine dikkat çeken Dernek Başkanı Buyraz, kurs sonuna kadar seralarda marul, salatalık, domates, çiçek ve süs bitkileri yetiştirip satacaklarını vurguladı. Çocukların evde oturmaktan sıkıldığını anlatan Kadriye Buyraz, şunları söyledi: "Zihinsel engellerinden dolayı herhangi bir iş yapamıyorlar. Bu projeyle bir işe yaradıklarını hissettirmek istiyoruz.

Seralarda eksik malzemelerimiz var, bu konuda duyarlı vatandaşlarımızdan destek istiyoruz. Ayrıca okulun yakınından geçen derenin ıslah edilmesi gerekiyor. DSİ'ye başvurduk. Bu şartlarda seralara girmemiz imkansız. Projemize desteklerini esirgemeyen Balıkesir Valimiz Yılmaz Arslan ve İl Genel Meclisi Üyemiz İsmet Koçyiğit'e teşekkür ediyoruz."
CİHAN

haber50

Tekerlekli Sandalye