Zihinsel engelli kardeşim adına ÖTV indirimli otomobil alımı.?

gurelcin

Üye
Üye
merhabalar;kardeşim %70 ağır özürlü(zihinsel engelli)artı epilepsi nöbetleri geçiriyor ve IQseviyesi yükselmesi gerekirken düşüyor 32 yaşında şimdiye kadar hiçbir kuruma başvurmadık bakım ücreti vs.gibi babamız emekli ve artı çalışıyordu ablası olarak ben de iyi koşullarda çalışıyordum fakat babamızı kaybettik(kalp krizi sonucu ani ölüm)ve kardeşimde kabulleneme babaya özlem çok artığı için bende iş hayatımı dondurmak zorunda kaldım.annemizde %58 özürlü ve kardeşim asla yürümek isteği yok asansör,yürüyen merdiven,metro,tranvay dan fobisi var binemiyor ben her doktora götürmek istediğimde özel taksi ile gidersek çıkıyor yoksa mümkündeğil yürümek isteği yok buda benim bütcemi sarsıyor amcamız bize araç almak istedi fakat %70 yeterli gelmiyor %90 da alamıyoruz ki ben tüm sağlık kurumundaki doktorlara durumumuzu anlattım bir senedir aldığım tük taksi faturalarınıda belgeledim fakat beceremedim ama işini yapan yapıyor
aynı şartlarda hatta daha iyi derecede ki tanıdıklarım bu oranı yükselti benim ne yapmam gerekiyor bilemiyorum devletin bu oranı düşürmesi gerekiyor benim tahminimce bu konuda yapabileceğim bir şey varmı yardımcı olursanız sevinirim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimli araç alımı için soruyorsanız mevcut düzenlemeye göre sizinde söylediğiniz gibi ÖTV indirimli araç alınabilmesi için %90 ve üzeri rapor şart. Rapor oranının artırılmasıyla ilgili soruyorsanız zihinsel engel durumunda karar tamamen DR'a ait. O konuda da yapılacak bişey yok. DR ne derse o.

İsen Buga

Üye
Üye
Normalde doktor size istediğiniz oranda rapor vermez. Sakatlığı ne ise listeye göre oran yazar. Taksi masrafları bahane ederek rapor oranını yükseltemezsiniz.

Ancak size şunu öneririm: Hangi ilde ikamet ettiğinizi bilemediğim için genelleme yapıyorum: Bazı illerde Büyükşehir belediyelerinde Özürlüler Birimi var: Onlara danışıp ne yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Demek istediğim durumu bildirirseniz doktora gidileceği zaman size ücretsiz araç ayarlayabilirler. Bir tür sosyal destek sağlarlar.

denizgül

Üye
Üye
Merhaba benimde zihinsel engelli kardeşim var bende ilkkez ötv için başvurdum, konu hakkında araştırmalarım devam ediyor bugüne kadar öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istedim.

Zihinsel özür oranı % 70 belirlenmiş, % 90 a çıkarabilmek için eğer kardeşinizin başka hastalıkları var ise, tansiyon,kalp,ortepedi,üroloji,göz, hastalıkları yada başka hastalıklar gibi ilgili bölümlerden özür oranını sağlık raporuna işlettirip oranı yükseltebilirsiniz. Tansiyon % 10 göz % 5 şeker hastalığı %10 gibi vs vs değerler o % 70 e eklenip balthazar yöntremine göre oranlama yapılarak özür oranı yükseltilebilir tabii eğer hastalıkları var ise..

Birde hastanenin verdiği özür oranına başka hastalıkları olmasa bile itiraz edebilirsiniz, itiraz etiğinizde ikamet adresinize en yakın başka bir hastaneye yönlendiriyorlar, orada yeniden rapor talep edebilirsiniz, inşallah herşey yolunda gider bence % 90 özür oranı çok yüksek,
%50-60 da olsa özelliklikle zihinsel engelli ve yakını için hayat çok zor, devletin bu konuda esnek ve işlemleri yaparken hasta ve hasta yakınını yormaması gerekir, ümidimiz bu. Sizi o kadar iyi anlıyorum ki, Allah yardımcınız olsun.

gurelcin

Üye
Üye
tşk

herkeze teşekkürederim ilginiz için evet ancak başına gelen bilir,hepimiz kader ortağıyız paylaştıça güçleneceğiz....TŞK....

mahmut12

Üye
Üye
Merhabalar benim oğlumun % 94 izhinsel engelli raporu var.
Bir araç almak istiyoruz örneğin ; Nissan Navara Araç : 52bin tl ne kadar
indirimle gelir ortalama kaç türk lirası eder öğrenebilir miyim ?

mahmut12

Üye
Üye
Merhabalar benim oğlumun % 94 zihinsel engelli raporu var.
Bir araç almak istiyoruz örneğin ; Nissan Navara Araç : 52bin tl ne kadar
indirimle gelir ortalama kaç türk lirası eder öğrenebilir miyim ?

İsen Buga

Üye
Üye
Net ogrenemezsiniz. Araci bayiiler kafasina gore indirim yapar, ayni marka araca farkli bayiiler farkli rakam verirler. Dolayisiyla su kadar yada bu kadar diyemeyiz. Asagi yukari rakam veririm illede dogru olacak degildir. 36 -37 bin lira civarindadir asagi yukari..?

İsinize karismak olmasin ama nissan navarra alamazsiniz. İndirimli alabileceiginiz en fazla 1600 hacimde motoru olmali ki bu motor o hantal kasayi cekmez, cekemez..

denizgül

Üye
Üye
Sayın İsen Buga doğru yazmış, ötv indiriminden yararlanmak için aracın 1600 motor hacminden fazla olmaması gerekiyor.
1600 cc ve altı araçların bedelleri üzerinden yaklaşık %26-%27 oranında indirim oluyor. Ve belirttiği bir hususuta çok önemli aracın ağırlığı fazla ise muhakkak motor hacmine dikkat edin, ağırlığını taşıyamıyor.

Tekerlekli Sandalye