Zihinsel engelli kardeşim anne ve babamdan yetim maaşı alır mı?

denizgül

Üye
Üye
%94 zihinsel engelli kardeşim var.
Emekli sandığından emekli rahmetli babamdan yetim maaşı alıyordu, 10 gün önce ssk emeklisi annemde vefat etti.
Babamda, annemde 2008 yılından önce emekli olmuşlardı. Babam 27 sene önce vefat etti, annem bu ay.

Yardım istediğim sorum :
1-Kardeşim 4C ye tabi babamdan yetim maaşı alıyordu, şimdi ssk dan emekli annemin maaşınıda alabilir mi?
Yani hem anne hemde babadan yetim maaşı alabilir mi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Her iki maaşta fazla olanın tamamı az olanın yarısı şeklinde alınır. Ama başvuru 1 ekim 2008 tarihi sonrası olursa sadece birini alırsınız diye biliyorum ben.

denizgül

Üye
Üye
Halil Bey teşekkür ederim bugün birkaç sgk ya sordum kurumlar farklı olduğu için (babamın emekli sandığı annemin sgk),
ayrı ayrı maaş alabileceğini söylediler. Tahsis talep dilekçesini doldururken mahkemeden aldığımız vasi kararı yeterlimi dedim, bir sgk evet vasisi doldursun ve belge fotokopisini koysun yeterli dedi, ancak bir başka sgk annemden kalan maaşın kardeşime devredilmesi için vasi kararının dışında birde mahkemeden ayrıca yazı getirmemizi (ölen annenin maaşının engelliye bağlanacağına dair) yazıda getirmeniz lazım dedi.

Böyle birşey var mı? engelliye baba yada anneden bağlanacak olan maaş için sadece vasi kararı yeterlimidir yoksa bunun yanında yine mahkemeden ayrıca bir karar mı getirmek gerekir? Bu durumda olan yada konu hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardımcı cevaplarını rica ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Güncel bilgi için teşekkürler denizgül. Zihinsel engelliller için vasi şart ama tam olarak anlattıklarından hangisi bilmiyorum. Bu arada alacağı iki maaşı tam olarak nasıl alacakmış. Çok olanın tamamı az olanın yarısı şeklindemi.

denizgül

Üye
Üye
Babam emekli sandığından emekliydi annem sağ iken anne ve 2 kız kardeş olarak anne % 50 birinci çocuk % 25 %25 olarak alınıyordu annemin vefatı sebebiyle şimdi iki çocuğa %40+ %40 olarak devam edecek yani babamdan aldığımız maaşta % 20 lik azalma olacak.

Annem sgk dan emekli olmuştu, bende ssk emeklisi olduğum için bana maaş bağlamıyorlar ancak kardeşim çalışmadığı ve bekar olduğu için ona annemin emekli maaşının % 75 ini bağlayacaklarını söylediler. Tabi kendisi zihinsel engelli olduğu için bu maaş başvurusunu ne şekilde yapacağımızı henüz bilmiyoruz sgk elimize tahsis talep dilekçesini tutuşturup gönderdi.

Bir sgk vasi kararı yeter diyor diğer sgk ayrıca mahkemeden maaş alma yetkisi kararı almanızda gerekir diyor. Bu doğrumudur?

Zaten vasi kararımız var eğer mahkemeden ayrıca birde maaş alma yetkisi izni istersek bukez mahkeme engellinin maaşını nasıl harcadığımıza dair birşeyler istermi yani bu maaşın harcanmasını engellemek ister mi? tüm bunlarla uğrşacak ne zamanım nede gücüm var zaten tüm hayatımı kardeşime adamış biri olarak birde bu tür ıvır zıvır prosedürlerle uğraşmak çok zor. Bağlanacak maaş zaten 750 TL sanki çok yüksek bir maaşmış gibi birde hakim nerede nasıl harcadın türü sorular sorar mı? Mahkemelerde bu tip lüzumsuz işlerle uğraşmak yerine bu işi nasıl halledebilirim? bu durumda olanlar neler yapıyor ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet vasi belgesi ve söz konusu belgeyi isteme hakları var maalesef o evrakı tedarik edeceksiniz. Parayı nereye harcadınız olayıda var maalesef ancak o durumu nasıl kalem kalem belirteceksiniz en mantıklı yol baroya başvurursanız sizin için bir avukat tayin edilir ve size yön verebilir.

A.Altunay

Üye
Üye
Vasi olayı biraz karışık bende oğlum için aldım yanlız vasilik vermediler velilik verdiler hakime neden vasilik vermediniz diye sordum 1.derece akrabalar vasi olamaz ve velilik ile daha kolay işlerini halledersin tüm imza yetkisi sana ait dedi ve yaptığın masrafları bildirmek zorunda değilsin dedi.
Benim kararımın altında
..... un heyet raporunda belirtilen hastalığı nedeni ile vesayet altına alınmasına.....nüfüsa kayıtlı annesi A.Altunayın veli olrak tayin edilmesine karar verildi yazıyor.
Ve ben bu belge ile sgk banka işlerini sorunsuz hallettim.
Sizin mahkeme kararı vasilik ise kardeşiniz adına aldığınız maaşın tek kuruşuna kadar harcamalarınızı belgelemek zorundasınız.
Mehmet Beyin dediği gibi baro ya gidip vasi değil de veli olarak imza yetkisini kardeşi olara alabilirmisiniz öğrenin o zaman hesap tutmak zorunda kalmazsınız.

Tekerlekli Sandalye