Zihinsel engelli kayınpederim adına araç alımı?

kaazim

Üye
Üye
Merhaba.kayinpederrim zihinsel engelli onun uzerinden arac almak istiyoruz benim sorun şu aracı 5 yıl sonra satarken veya öldüğünde zihinsel wngwlli olduğu için devlet araca yada paraya el koyarmı ben böyle birşey duydum bana yardimci olabilirmisiniz.birde damadı olarak ben aracı kullanabilirmiyim teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, zihinsel engelli için alınan ÖTV indirimli araç için aslında sadece araç değilde tüm satış alım işlemleri için vasi tayini gerekmekte. Önce vasi tayini alacaksınız. Sonrasında aracı 5 yıl sonra satabilirsiniz. Devletin araca yada başka taşınmaza el koyması söz konusu değil sadece satış için yine mahkeme kararı gerekli.

http://engelliler.gen.tr/f18/zihinsel-engelli-adina-otvsiz-arac-alimi-27100/

http://engelliler.gen.tr/f18/vasi-tayini-ve-otv-indirimden-yararlanarak-arac-alma-24975/

kaazim

Üye
Üye
Merhaba teşekkür ederim cvb için. vasi baldizim tüm hakları ile baldizim ilgileniyor.bide ben damadi olarak kullanabilirmiyim aracı 2 kişinin ismi veriliyormuş galiba.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle anlatayım. Zihinsel engelli biri adına ötv indirimli araç almak için zihinsel engelli kişinin sağlık rapor oranı %90 ve üzeri olacak. Rapor oranı %90 ve üzeri olanlar adına alınan aracı herkes kullanabilir. Önceden 3. dereceye kadar yakın akrabaları kullanabiliyordu ancak yapılan son düzenlemeyle birlikte bu uygulama kaldırıldı. Yani damadı olarak siz ve sürücü belgesi olan herkes kullanabilir.

kaazim

Üye
Üye
Peki son bir sorum daha olacak 5 yıl dolmadan kayinpederim vefat etme durumunda nasıl bir durumla karşılaşıcaz.

Tekerlekli Sandalye