Zihinsel engelli kızımın geleceğinden endişeliyim?

yilmazalev

Üye
Üye
23 yaşında özürlülük oranı % 59 olarak belirlenmiş. zihinsel olarak sınırda olan ve hiperaktivite,takıntılar, ve daha bir çok entegre psikolojik problemler yaşayan bir kızım var.
1 ayda 20 tane kot aldırabiliyor. cinsel dürtülerini kontrol etmekte ise artık iflas ettim. internette tanıştığı birisi için başka şehirlere gidiyor. başına her an bir şey gelebilir ve ben hiç bir şekilde engel olamaıyorum.
daha o kadar çok problemeimiz var ki...
size iki sorum olucaktı.
birincisi bu tür çocuklar için ne yapılıyor, çok çaresizim. bana önerebileceğiniz birşeyler var mı?
ikincisi işin yasal kısmı
ben öldükten sonra kızımın nerede nasıl yaşayacağı konusunda ciddi endişelerim var
elindeki maddi imkanların anında tüketilmeden ömrü boyunca bir maaş şeklinde ona verilebilmesi mümkün mü?
ben sağken veya daha sonra evlenmeye kalkarsa, yine hem kandırılmaması ve hem iyi bakılması için ne yapılabilir?
vasi çözüm mü?
yani kısacası ben ölünce yerime kim kızıma bakıcak?
bunun için lütfen beni yönlendirin
teşekkür ederim
alev

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Sizin engelli çocuğunuz adına olan kaygılarınızı hemen hemen tüm engelli aileri yaşıyordur muhtemelen. Tabiki sizin en büyük dezavantajınızın kızınızın zihinsel engelli oluşu ki engel grupları içinde bana göre en dezavantajlı grup zihinsel engelliler. Kendi kararlarını verememe, başkaları tarafından kolay kandırılma ve suistimal edilme gibi.
Aslında sizin burada dert yandığınız konu bir kere daha gösteriyorki "engellilik kişisel değil toplumsal bir sorun" ve bu soruna devletin bir an önce el atması gerekmekte. Bakacak kimsesi olmayan engellileri SHÇ (sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu) bünyesinde "Yatılı bakım hizmeti" verilmekte. Bu hizmetten yararlanabilirsiniz.
Tam emin olmamakla birlikte birde huzur evlerinde anne babanın maaşı kuruma verilerek bakıma muhtaç kişinin bakımı gerçekleşiyor diye biliyorum...

Tekerlekli Sandalye