Zihinsel engelli kizin başarisi

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Adana'da dünyaya geldiğinde doktorların aileye, "Bundan size hayır gelmez" dediği, okul çağına geldiğinde öğretmenler tarafından okula alınmak istenmeyen down sendromlu genç kız, herkese inat üniversiteyi bitirerek cilt bakımı üzerine hem ustalık hem de usta öğreticilik belgesi aldı.Birbirini severek bundan 25 yıl önce evlenen İsmail (59) - Serpil Kara (56) çiftinin 2 çocuğu oldu. Öğretmen olan çiftin çocuklarından ikincisi Ayşegül Kara (22) "down sendromlu" olarak dünyaya geldi. Aile kızlarını 2.5 yaşına kadar hastane hastane gezdirerek derman aradı ancak doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğu için çare bulamadı. Doktorların, "Bundan size hayır gelmez" demesine rağmen anne ve baba zihinsel engelli muamelesi yapmayarak kızlarını 2.5 yaşından itibaren özel eğitim merkezlerine götürdü.Ayşegül*ün toplum içinde büyümesi için büyük mücadele veren aile, okul çağına geldiğinde kızlarını ilköğretime kaydettirmek istedi. Ancak çiftin öğretmen arkadaşları, zihinsel engelli olduğu için kızı okula almak istemedi. Anne ve baba yılmayarak Milli Eğitim*den rapor alıp kızlarını ilköğretimde karma sınıfa kaydettirdi. Ayşegül, 8 yılda sağlıklı yaşıtları gibi 3.30 diploma notuyla ilköğretimi bitirdi.Aile kızlarının sadece ilköğretim değil, lise eğitimin de almasını istiyordu. Bunun için de büyük bir mücadele verildi. Liseye kayıt yaptırmaya gidildiğinde, "Bu zihinsel engelli kız okuyamaz" tepkisiyle karşılaşan aile, öğretmenleri ikna ederek kızlarını İhsan Sabancı Kız Meslek Lisesi Kuaförlük Bölümü*ne kaydettirdi. Lise 1*inci sınıfta zorlanan Ayşegül, okula kısa sürede uyum sağlayarak liseyi de 3.30 diploma notuyla bitirip Çukurova Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Cilt Bakım ve Güzellik Bölümü*ne dikey geçiş yaptı. Öğretmenler Ayşegül*ü engelli olduğu için yine okula almak istemedi ama öğretmen olan anne-baba ısrar ederek kızlarını okula kaydettirip 2 yılda mezun olmasını sağladı. Ayşegül, cilt ve deri hastalıkları üzerine tez bile hazırladı.Üniversiteyi bitirmekle yetinmeyen Ayşegül, mezun olduktan sonra Çıraklık Eğitim Merkezi*nden ustalık ve usta öğreticilik belgesi aldı. Ayşegül ayrıca katıldığı bilgisayar ve NLP kurslarını da başarıyla tamamladı.

M

mavibalina2012

Guest
"SEVGİYLE YETİŞTİRDİĞİM KIZIM BAŞARILI OLDU"
Anne Serpil Kara, ilk başta onu kabul etmeyen öğretmenlerin daha sonra ona sadece sevgiyle yardımcı olduğunu belirterek, "Ödevleri bütün öğrencilerden farklı değildi ama ben ona sürekli yardım ettim. İlköğretimi başarıyla bitirdi çünkü ben ona, *Bu hayata atılacak ve başaracaksın* demiştim. Öğretmenlerinden hiç yardım almadık. İlköğretimi not ortalaması 3.30 ile bitirdi. Sonra liseye gönderecektik, meslek lisesini seçtik. Burada da becerebileceği bir meslek olsun diye kuaförlük bölümünü seçtik. Liseden,*Bu çocuk burada yapamaz* diye bir tepki geldi ama bizim ısrarlarımızla Ayşegül liseye başladı ve ilk yıl 2 dersten kaldı ancak sınava girerek onları da verdi. Ondan sonra üniversiteye dikey geçiş yaptı. Üniversitede de ilk etapta olumsuz tepki aldı. Azmettik, zaman zaman da tartıştık ama sonunda kabul ettiler" dedi.Kızı doğduğunda doktorların, "Bu size çok çektirecek" dediğini belirten Kara, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hatta bir doktor, *Bu sizin hem canınızı hem de malınızı alacak* diyerek beni çok üzmüştü. *Bundan sana hayır yok* bile demişlerdi. Ama ben hayır dedim ve kızımı hayata hazırladım. Türkiye*de down sendromu olan 5 çocuk okudu. Onlardan biri de benim kızım. Ben bu engelleri kızımı engelli gibi görmeyerek aştım. Kızımın sağlıklı bir çocuk gibi yaşamaya hakkı var diye düşündüm. Ben arkadaşlarıma, *Kızım varsa ben varım* dedim ve bunu eşimle, komşularımla, arkadaşlarımla yaptım. Ayşegül çok sevimliydi, herkes sevdiği için kızım buraya geldi."Baba İsmail Kara da zorlukları aşıp kızını üniversite mezunu yaptıklarını söyleyerek, "Çoğumuzdan utanmadık, onu dışlamadık, sevdik, el ve gönül birliği ile üniversiteyi bitirmesini sağladık. Zihinsel engelliler çabuk unutup çok heyecanlanıyorlar. Kızımın buraya kadar gelmesi büyük başarı. Onunla gurur duyuyorum" diye konuştu

M

mavibalina2012

Guest
"HERKES, *BAŞARAMAZ* DEDİ AMA BEN BAŞARDIM"
Ayşegül Kara, zihinsel engelli olduğu için her gittiği yerde zorluklarla karşılaştığını ancak annesi ve babasının yardımıyla başarılı olduğunu anlatarak, "Okuyamayacağımı söylediler. Hocalarımdan tepki aldım. Sınava girdiğim halde hocalarım, *Yapamaz* dediler. Ama ben her şeyi başardım, okulu hakkımla bitirdim. Üniversitede ayın sorunla karşılaştım ama o sorunlarında üstesinden geldim" dedi.Üniversiteyi bitirdikten sonra ustalık ve usta öğreticilik belgesi dahi aldığını ancak iş başvurusuna gittiği zaman zihinsel engelli olduğu için kendisine iş verilmediğini belirten Kara, "Ben üniversiteyi bile bitirdim. Artık bu kadar mücadelemin sonucunu almak istiyorum. Benim derdim, iş bulup para kazanmak değil, Bir engellinin neler yapabileceğini göstermek. Ama her gittim iş kapısı yüzüme kapanıyor. Vali baba, bana iş konusunda yardımcı olur musunuz?" diye konuştu.Cilt Bakım ve Güzellik Bölümü*nden mezun olan Kara, bu konuda normal insanlar kadar yetenekli olduğunu annesine makyaj yaparak gösterdi

M

mavibalina2012

Guest
Ne diyelim başarilari daim bahti açik olsun...

Tekerlekli Sandalye