Zihinsel engelli olan kardeşim için bakım ücreti almak istiyoruz

Sütaş

Üye
Üye
Zihinsel engelli kardeşim var evde onun için müracat edip evde bakım parası almak istiyoruz ancak ben sözleşmeli ögretmenlik yaptığımdan dolayı kardeşime bakıcı olamam annem var o bakıcı olabilirmi annem biraz yaşlı 60 yaşında onu bakıcı kabul ederlermi, o kabul edilmezse ben bakıcı olsam ögretmem olmam sorun çıkarırmı;?

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı almak için hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunda, Raporun %51 ve üzeri olanların "ağır özürlü" olma şartı aranır başvuruda, yani daha açıkçası kişinin Ağır özürlü olup tuvalet banyo gibi kişisel ihtiyaçlarını yapamıyor olması gerekecek ki evde bakım maaşı alabilsin sadece rapor da yeterli degil. Yanısıra evde kişi başına düşen gelir 363 lirayı geçmiyorsa başvuru SHÇ ye yapılabilir.

Haricinde annenizin sağlık şartlarında çocuğa bakıcı olmasına engel teşkil eden bi husus yoksa yaşının önemi yok bakıcı olabilir, evet sizin ögretmen olmanız bakıclık konusunda sıkıntı yaratabilir. Annenizin bakıcı olarak kurumun istediği şekilde bakması yeterli olacaktır.

Sütaş

Üye
Üye
Gelirler olarak durumumuz uygun zannedersem raporda sıkıntı olmaz, asıl sıkıntı başvuru yapmaya gidecegimiz yer uzak o yüzden ben olmak istemiştim annemin gitmesi gelmesi sorun olur.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Maalesef bu konuda yapılacak başka birşey yok bu maaşı almak istiyorsanız bir takım zahmetlere girmeniz gerekecek, zaten annenizin çok gitmesi gerekmiyor başvuru yapsın evrakları götürsün teslim etsin yeterli bir daha gitmesine gerek yok.

Tekerlekli Sandalye