Zihinsel engelli rapor oranı %70 olan kişi için bakım ücreti?

engelli abisi

Üye
Üye
arkadaşlar verdiginiz hizmet çok güzel. teşekkür etmek isterim. çok çok faydalı bir site gerçekten. aklıma takılan birkaç soru var 10 sayfa geriye giittim ama cevapları bulamadım.

1. ablam zihinsel engelli yas 27 ve kendisi % 70 oranında. bu sorun olur mu?

2. vasi kararı deniyor buna gerek varmı varsa nereden alınır?

3. eli ayagı tutuyor çok şükür ama bir tek tuvalet ihtiyacını kendisi giderir. ( cok afedersiniz) banyoyu bile annem yaptırır. bi de yemegini kendisi yer önüne verirseniz tabii.

4. basvurduk diyelim. görevliler de eve geldi ve evde bulamadı diyelim tekrar gelirler mi? yada haberimiz olur mu geldiklerinden?

5. babam emekli 1000tl geliri var evde 4 kişiyiz bi de ablam 2022den faydalanıyor bunların hepsi mi gelire dahil ediliyor yoksa sadece babamın maaşını mı dörde bölüyoruz?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Zihinsel engelliler için maaşlarda vasi kararı istenilmektedir, mahkemeye başvurup vasi tayini davası açmanız gerekiyor.
%70 zihinsel engelli birisi için evde bakım maaşı almak çok zor degil kişi başına düşen gelir 467 liradan az ise sorun olmaz,
Burda yazdıgınız yemegini kendisi yer ancak banyosunu falan annem yaptırıyor ve sürekli takip etmemiz gerekiyor diye shçek uzmanlarına söylerseniz rapordada ağır özürlü yazıyorsa sıkıntı olmayacaktır,
Görevliler gelirken size bilgi vermezler evde olmanızı mutlaka öneriyorum zaten bi kaç ayda bi geliyorlar o yüzden evde olmanızı öneriyorum
Evdeki bütün gelirleri evde yaşayan kişi sayısına bölmeniz gerekiyor.

engelli abisi

Üye
Üye
Zihinsel engelliler için maaşlarda vasi kararı istenilmektedir, mahkemeye başvurup vasi tayini davası açmanız gerekiyor.
%70 zihinsel engelli birisi için evde bakım maaşı almak çok zor degil kişi başına düşen gelir 467 liradan az ise sorun olmaz,
Burda yazdıgınız yemegini kendisi yer ancak banyosunu falan annem yaptırıyor ve sürekli takip etmemiz gerekiyor diye shçek uzmanlarına söylerseniz rapordada ağır özürlü yazıyorsa sıkıntı olmayacaktır,
Görevliler gelirken size bilgi vermezler evde olmanızı mutlaka öneriyorum zaten bi kaç ayda bi geliyorlar o yüzden evde olmanızı öneriyorum
Evdeki bütün gelirleri evde yaşayan kişi sayısına bölmeniz gerekiyor.

çok çok teşekkürler hocam. evrakları hazırlamaya başlayalım bakalım hayırlısı.

Tekerlekli Sandalye