Zihinsel engelli ve otistik birey eğitimi artık daha kolay

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eğitimde ‘öteki’ olarak görülenlerin önündeki kitap ve materyal engeli artık sorun değil.

Ülkemizde ilk defa özel bir kuruluş tarafından zihinsel engelli ve otistik bireylerimizin eğitiminde engel olarak görülen ‘eğitim kitabı ile materyal’ sıkıntısı giderildi. Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık tarafından Özel Eğitim Kitapları ile Materyalleri eğitimci Özgü Ertul’a ihtiyacı A’dan Z’ye karşılayacak şekilde hazırlatıldı.

Zihinsel engelli, hiperaktif, öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı ile otizimli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik eserler, ailelerle eğimcilerin ve çocukların kullanımına sunuldu. Pek çok dersliklerde ise kullanılmaya başlandı bile…
Türkiye’nin dört bir yanına dağılan bayi ağı sayesinde ihtiyaç sahiplerinin kolaylıkla ulaşabildiği setleri eğitimci yazar Özgü Ertul şu şekilde anlattı: "Bugüne değin özel eğitimde genellikle ana okulu çocuklarının kitapları ile öğretmenlerin ders notları fotokopileri kullanılıyordu. Artık her yaştan zihinsel engelli ve otistik bireylerin rahatlıkla öğretim yapabilecekleri kitaplarla materyaller hazırlandı”.

BİREYLERİ TOPLUMA KAZANDIRIYOR…

"Özel Eğitime" gereksinim duyan birey ve ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde hazırlanan setler, iki kategoride oluşturuldu. Bu setlerin özelliklerini Ertul, şu şekilde anlattı:
"Özel Eğitim Kitapları ve Özel Eğitim Materyalleri"nden oluşan ürünler zihinsel engelli, hiperaktif, öğrenme güçlüğü ve dikkat dağınıklığı ile otizmli bireylerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik.
40'ın üzerinde kitap ve materyallerden oluşan ürünler, özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin toplama çıkartma, okuma yazma öğrenmesini, kendi kişisel bakımını yapabilmesini ve isteklerini yerine getirebilmesini kolaylaştıracak şekilde hazırlandı. Bu şekilde zihinsel engelli ve otistik bireylerin toplumda kabul görmesini, bir beceri sahibi olmasını ve sosyal hayattan soyutlanmaması hedefleniyor. Ayrıca toplumda "Zihinsel engelliler, hiç bir şey yapamaz, hiç bir şey öğrenemez" gibi tabuların yıkılması hedefleniyor”.

RENKLİ VE KEYİFLİ EĞİTİM

Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık tarafından hazırlanan bu setler zor ve masraflı olarak bilinen Özel Eğitim’i keyifli, kolay ve daha ekonomik bir hale getirdi. Özel Eğitim’in normal eğitimden daha farklı olduğunun altını çizen Ertul, setlerle yapılacak eğitim çalışmalarını şöyle anlattı:
“Özel Eğitim'de birtakım basamaklar izlenir. Akran grubuna göre yavaş gelişim gösteren zihinsel engelli bireyler, konuları küçük basamaklar halinde öğrenir. Çünkü, pek çok bireyin doğal yaşamı içinde rahatlıkla geçtiği ya da kazandığı beceriler, zihinsel engellilikten etkilenen bireyler için çok zordur. Bu eğitimin normal eğitimden farkı, çocuğa göre bireysel eğitim programları oluşturulur. Öğretim yapılacak konular, sade ve basit bir sunum ile verilir.
Çok zengin görsel ve işitsel uyarana sahip kitap, oyuncak ve materyaller ile öğretim daha kolay yapılır. Öğretimde çocuklara, bağımsız yaşam becerisini kazandırmak amaçlanır. Bu sebeple, eğitimde gereksiz ve karmaşık bilgi verilmemektedir. Her öğretim konusu, bir öncekiyle ya da bir sonraki öğretim konusu ile ilişkilidir. Özel Eğitim Seti'nde yer alan materyaller kolaydan zora doğru bir öğretim sırası izler”.

Neden Özel Eğitim?

Ülkemizde ilk defa Zihinsel Engelli ve Otizmli bireylere yönelik eğitim setleri ile kitaplarını hazırlayan Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık, 2007 yılında Dr.İhsan Hanson tarafından kuruldu. “Farkı Farklı Olan Gerçekleştirir” prensibiyle hareket eden Vanilya Okul Öncesi Yayıncılık, bu felsefesine uygun olan yayınlara öncelik tanıyor. Ülkemizde nüfusumuzun yüzde 13’ünü engelliler oluşturmasına rağmen bu kesim her zaman farklı görülmüş.
Zihinsel engelli, davranış bozukluğu, öğrenme güçlüğü, hiperaktif ve otizm gibi rahatsızlıklarla tanılanan kesimler de, normal bireylerden farklıdır. Bu özelliklerinden dolayı da ülkemizde saklanan, aşırı derecede korunan ve eğitimi sürekli ertelenen bir kesimi oluşturmuştur.
Bu kesim için gerekli eğitim kitapları ile öğrenmelerini kolaylaştıracak materyal üretimi ne yazık ki özel sektör tarafından da cazip bir yatırım olarak görülmemiştir.
Bu alanda uzman akademisyenlerle, eğitimcilere ve araştırmacılara gerekli temel ürünler hazırlamaları için kapılarını ilk defa Vanilya açmıştır. Bu alana yönelik ilk aşamada 25 parça eğitim kitabı ile 20 adet Pengumini eğitim materyallerinden oluşan 45 parça özel eğitim setleri üretilmiştir.
Özel Eğitim alanında ürün çeşitlerini geliştirerek üretmeye de devam etmektedir. Engelli bireylere yönelik üretilen ürünlerin, anaokulu çocukları için üretilen ürünlerle aynı kalitede olmasına dikkat edilmektedir.

Tekerlekli Sandalye