Zihinsel Engelliler İçin Spor Eğitimi Merkezi (MEÜ)

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
1109276-1.jpg

Mersin Üniversitesince (MEÜ) hayata geçirilen 'Zihinsel Engelliler İçin Spor Eğitim Merkezi' projesi kapsamında, zihinsel engelli çocuklara yönelik spor eğitimi veriliyor. Çukurova Kalkınma Ajansının (ÇKA) 2009 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hibe almaya hak kazandığı 197 bin 863 TL bütçeli proje bir yıllık dönemi kapsıyor. Uygulamaya geçirilen proje çerçevesinde MEÜ Çiftlikköy Yerleşkesinde kurulan eğitim merkezinde zihinsel engelli çocuklar, eğitmenler nezaretinde çeşitli spor aktiviteleri yapıyor. MEÜ Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, eğitim merkezinde düzenlenen tanıtım toplantısında, proje ile zihinsel engelli çocukların sosyal ve bağımsız yaşama tam erişiminin sağlanmasını ve fiziksel kapasitelerinin geliştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Eğitim merkezindeki spor ve beden eğitimi faaliyetleri sayesinde zihinsel engellilerin toplumsal açıdan uyum sorunlarının azalacağını ifade eden Aydın, 'Engelli çocuğa sahip aileler bilinçlendirilerek yaşam kaliteleri artırılacak. Proje kapsamında yürütülecek işbirliği çalışmaları ve konferanslarla AB'ye uyum sürecinde, zihinsel engelli kişilerin sosyal, ekonomik ve kültürel hayata etkin katılımına yönelik alternatif aktiviteler geliştirilecek' dedi.

Projenin bir yıllık olmasına rağmen ileriye dönük ve sürdürülebilir hale getirmeyi hedeflediklerini ve bu konuda çaba göstereceklerini vurgulayan Aydın, bunun yanı sıra benzer projeleri de çoğaltmak istediklerini kaydetti. Proje koordinatörü Erkan Gölgösteren de 1 Kasımdan itibaren spor eğitim faaliyetlerine başladıklarını, buna paralel olarak da aile eğitimlerinin gerçekleştirildiğini söyledi.

Haberler

Tekerlekli Sandalye