Zihinsel Engellilerin Maruz Kaldığı Cinsel İstismara Verilen Cezalar Sizce Yeterlimi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Cinsel istismar engelli engelsiz fark etmeksizin iğrenç bir durum olmasına rağmen oldukca fazla bir şekilde bu tür haberlere rastlar durumdayız. Cinsel istismara uğrayan birde zihinsel engelli birisi ise bu iğrençlik katlanıp bir vahşete dönüşmektedir. Bukadar çirkin ve insanlık dışı bir olay neden sürekli tekrarlanabiliyor? Neden neredeyse hergün bir zihinsel engelli çocuğun yada bir yetişkinin cinsel istismara uğradığı haberlerini duyuyoruz? Eksiklik nerede? Yada Kimde?Caydırıcı olmayan cezalarda mı? Yoksa gereği kadar ilgilenmeyen ailelerde mi?

Duyduklarımız kadar birde duymadıklarımızın ,görmediklerimizin olduğunu hiç düşündünüz mü?

Bir cürüm işlenmiş ardı arkası aranmamış olan sadece bu olayı yaşayan zihinsel engelli kişiye olmuş. Hatta bu durumu bir onur meselesi yapıp hiç duyurulmayıp aileler tarafından sineye çekilenler bile olduğunu düşünmekten kendimi alıkoyamıyorum. Bu tür olaylara tanık olduğumuz kadar birde sisler arkasında kalanlar olduğuna eminim. Gizlenen ve tekrarına, bir başkasın da başına gelmesine sebebiyet verilen bir çok cinsel istismar olayının olduğunuda düşünüyorum.

Dedik ya eksiklik nerede yetersiz cezalardamı cahilane düşüncelere sahip ailelerde mi?
Kanunlar gereğini yapıyormu bu tür insanların hak ettiği cezaları almasını sağlıyormu yoksa 3-5 sene tabiri caiz ise güzelce yatacak yer doyuracak aş verip besleyip salıveriyor mu? Bu tür insanlara öylesi dersler verilmeli ki savunmasız insanların hayatlarını bir daha karartamasınlar.

Cinsel istismarı yaşayanlar zihinsel engellide olsa insan bunu anlamayacak kadar insanlığını kaybetmiş olanların toplumun içinde elini kolunu sallayarak gezinmelerine dur diyebilecek çözümler görmek isterdim.
İstismarın her türüne engel olunsun..

ÇOCUK İSTİSMARI.jpg

Tekerlekli Sandalye