Zihinsel engellilik hastalık mıdır?

didierdrogba

Üye
Üye
Arkadaşlar benim ablam zihinsel engelli hatta raporu var yüzde 65 ağır özürlü ve sürekli ibareli bir rapor ben öğretmenim ablam dan dolayı sağlık özrü ile tayin isteyeceğim bunun ablama vasi olacagim ondan sonra araştırma hastahanesinden sağlık kurulu heyet raporu çıkaracağım ama milli eğitim bakanlığı bu raporda bir ibare istiyor ibare şu şekilde "tedavisinin mümkün olmadığı veya sagliginin tehlikeye gireceği" ibareli rapor istiyor şimdi soru şu zihinsel engellilik hastalık midir ayrıca ablamin bir eli kötürüm bu durumda rapora bu ibare eklenir mi yani

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, evet zihinsel engellilik bir hastalıktır. Sağlık özründen dolayıda tayin isteyebilirsiniz. Biliyorsunuz bu konuyla ilgili bir düzenleme yapılmıştı geçtiğimiz günlerde.

didierdrogba

Üye
Üye
Peki nasıl bir düzenleme bu nerde yer alıyor acaba ben yeni atandim halil abi eşim ablamin bakıcısı ayrıca nasıl bir yol izlemeliyim

didierdrogba

Üye
Üye
Öyle birşey bulamadim çünkü abi ne olur bilgi ver öyle birşey hastalık olarak sayılıp rapora o dediğim ibare yazılır mi ki

didierdrogba

Üye
Üye
Ama bizim ki milli eğitim bakanlığı onlar yönetmeliği henüz yayınlamadı çerçeve genel yönetmeliğe göre böyle bir madde var ama benim ablam şimdi bu durumda ne olur vasilik gerekli mi birinci derece yakın diyor sağlık özrü ile engellik durumu aynı değil ne yapacağım nasıl yapacağım kafam çok karışık

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık durumu nedeniyle atama yapılabilmesi için; memurun kendisi, eşi, annesi, babası, çocukları ve kardeşlerinden birinin, ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren bir hastalığının bulunduğunun veya bakıma muhtaç olduğunun tam teşekküllü devlet hastanesinden veya üniversitelerin tıp fakültelerinden son üç ay içerisinde 22/8/2011 tarihli ve 2011/2226 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin ilgili hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi gerekir. Ancak, süreklilik arz eden hastalıklardaki sağlık kurulu raporlarında son üç aylık süre aranmaz."

Sorunu tam olarak anlamadım ama yukarda alıntıladığım yönetmelikte anlatılan durum tamda size uyuyor.

didierdrogba

Üye
Üye
abi durum şöyle şimdi öğretmen olarak yeni atandım şubat ayında yani şu an aday durumundayim asalet almadım daha şimdi bizim iş milli eğitim bakanlığa bağlı biliyorsun onlar da yonetmeligi yayınlanmadı daha ama taslak yonetmelik yayımlandı şu ay içerisinde yayımlanması bekleniyor yonetmelikte bana uygun iki durum var biri sağlık özrüne bağlı yer degistirme diğeri de engellilik durumuna bağlı yer degistirme bu engellilik durumu yeni bir durum şimdi ben sağlık özrünü kullanırsam ablam için vasi olmam lazım onun için de dava açtım artı sağlık heyeti raporu istiyorlar raporda tedavisinin mümkün olmadığı veya sagliginin tehlikeye gireceği yazisini istiyorlar şimdi ablam zihinsel engelli hastalık sayılır diyorsun raporda da bu yazıyı yazar mi doktorlar ? Diğer durum senin söylediğin olan engellilik durumu bunun için ablam a vasi olmama gerek var mi zaten elimizde özürlü raporu var ama son üç ayda alınmış olmalı diyor engelli süreklilik ise süre şartı da aranmaz diyor işin içinden çıkamadım yaa bu engellilik durumu için

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tam olarak emin olmasamda senin vasi olman gerekli. sağlık özründen tayin istemen gerekli. Rapora yazılacaklar hakkında bir şey söylemem çok zor. Ona dr hastayı muayene edip karar verir ancak.

didierdrogba

Üye
Üye
Tam olarak emin olmasamda senin vasi olman gerekli. sağlık özründen tayin istemen gerekli. Rapora yazılacaklar hakkında bir şey söylemem çok zor. Ona dr hastayı muayene edip karar verir ancak.

Peki halil abi engellilik durumundan isteyecek olursam elimizdeki bakım aylığı aldığımız rapor olur mu

didierdrogba

Üye
Üye
Abi sonuç olarak zihinsel engellilik bir hastalık olarak sayılır değil mi

didierdrogba

Üye
Üye
Abi bizim raporda şu yazıyor sağlık kurulu sonucu : sağ el 2-3 parmaklarda sindaktinali deformite mevcut 4.parmak kongenital yoklugu 5.parmakta deformite mevcut parmak+ hafif zeka geriliği (İQ düzeyi 50-69 arası)

Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı yüzde 65

Sürekli : evet
ağır özürlü:evet ağır

Bu rapora göre bakım aylığı alıyoruz ablam cuma göre hasta sayılır mi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Arkadaşlar engelli ile hasta arasında bir fark yok neticede geçirdiğimiz rahatsızlıklar eğer hayatımızı ve sosyal yaşamımızı kısıtlıyorsa bu bir engel durumudur ve bu kişi kaybettiği uzuvundan dolayı engellidir

didierdrogba

Üye
Üye
Halil abi şimdi zihinsel engelli hastalık sayılır ta tedavisi mümkün değildir bu durumda değil mi çünkü görev yaptığım yerde hastalığın tedavisi mümkün olmamali tayin için buna göre ablam zihinsel engelli olduğuna göre mantık olarak tedavisi mümkün müdür

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pskolojik değilde hastalık zihinsel ise genelde tedavisi mümkün değildir.

didierdrogba

Üye
Üye
Pskolojik değilde hastalık zihinsel ise genelde tedavisi mümkün değildir.

Yani bakım aylığı aldığımız özürlü raporu yüzde 65
raporda hafif zeka geriliği yazıyor yani ablam zihinsel engelli zaten kendisini idare edemez parayı tanımaz tek başına bir yere gidemez

Tekerlekli Sandalye