Zihinsel Engellilik ve Eğitim

gülümse_hayata

Üye
Üye
Zihinsel engellilik engel grupları içinde belkide en zor olanı en çok itina isteyenidir. Her engelin ayrı zorlukları olsada zihinsel engellilik tüm bedeni bilinçsiz taşımakla eşdeğer gibi gözüküyor.

Zihinsel engelli çocukların bakımı, eğitimi ve hayata adaptasoyunu oldukca zor ve uzun bir süreç olmasından dolayı bir çok zorluklarıda beraberinde getirmektedir. Zihinsel engelli çocukların gelişimi hangi düzeyde olursa olsun engelli olmayan çocuklarla büyük farklar göstermesine rağmen, gelişim ihtiyaçları ve bir çok gereksinimleri engelsiz çocuklarla neredeyse aynıdır. Tek fark bu özel çocukların kendi iradeleriyle bir takım kararlar alamayıp,uygulamaya koyamayışıdır. Bu özel çocuklarda yemeğe, içmeye, sevilmeye, başarmaya, kabul edilmeye ve toplumun bir üyesi gibi yaşamaya gereksinimleri vardır. Şayet engelsiz çocuklar ve yetişkinler arasında dışlanmalara maruz kalmadan hayatını sürdürebilirse toplumla bütünleşmesi sözkonusudur , aksi halde kendini geliştiremeyen toplumun ötekisi olmuş olacaktır. Zira bir çok gelişmede toplumun içinde sosyal ortamlarda sağlandığıda unutmamamız gereken bir gerçektir. Zihinsel engelli bireylerin sosyal çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için gereken kişilik olgunluğuna erişmeleri sözü edilen ihtiyaçların karşılanması ile mümkündür. Bunlar bir çoğumuzun önemsemediği belkide hiç oralı olmadığı durumlardır. Fakat bir zihinsel engelli için neredeyse ekmek kadar su kadar hayati bir durumdur.

vakif:subeler:kayseri_birebir.jpg

Gün gelecek bu özel çocuklar büyüyüp birer yetişkin olacaklar, şayet güzel bir eğitim almış sosyalleşmiş, bir takım becerilerini geliştirmiş, en önemliside kendini sevilen , önemsenen ve kabullenilen hissetmiş olmalı'ki kendi ayakları üzerinde duran birer fert olabilsinler. İşte o günlere hazırlayabilmek o ortamı sağlayabilmek'te asıl görev aile ve toplum'a düşmektedir.

Zihinsel engellilik tamamiyle eğitim demek her konuda eğitim konuşmada kaynaşmada kurallara uymada beciri ve uygulamada vb.. bir çok durumda tek temel kural eğitim. İşte bu konularda eğitimini tam manasıyla almış bir zihinsel engelli hayata daha sağlam adımlarla basacaktır.

Tekerlekli Sandalye