Zihinsel Engelliye Muhabbet Kuşuyla Terapi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Karşıyaka'daki İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi bünyesinde eğitim gören zihinsel engelli öğrencilerinin rehabilitasyonu için sıradışı bir proje başlatılıyor. Okulun Müdür Yardımcısı Ural Kazımlar'ın koordinatörlüğünü yaptığı proje yarından itibaren devreye girecek. Proje kapsamında okulda özel bir oda oluşturulacak. Bu odaya ilk etapta 50'si dişi, 50'si erkek olmak üzere 100 muhabbet kuşu alınacak. Zihinsel engelli öğrenciler muhabbet kuşlarının bakımıyla ilgilenirken, bir yandan da kuşlar aracılığı ile terapi edilecek. Kuşların bakımı ve yetiştirilmesi öğretmenlerinin gözetiminde zihinsel engelli öğrenciler taralından yapılacak. Türkiye'de ilk kez uygulanan projeyle zihinsel engelli bireyler, muhabbet kuşları yardımıyla insanlarla nasıl etkileşim kurabileceğini, nasıl sosyalleşeceğini deneyerek öğrenecekler, sevinç ve üzüntülerini paylaşabilecekler. Bu eğitim yöntemiyle kuşların ihtiyaçlarını karşılayarak, bir varlığın kendisine ihtiyaç duyduğunu hisseden zihinsel engelli bireylerin hiperaktif davranışları belirgin bir şekilde azalacak.

İLETİŞİME ARACİLİK

Proje Koordinatörü Ural Kazımlar, engelli bireylerin, erkek muhabbet kuşlarındaki konuşma özelliği sayesinde kuşlarla ileşitim kurmaya çalışacaklarını belirterek şu bilgileri verdi: "Muhabbet kuşları sevme, paylaşma, koruma ve kendine yeterek bağımsız bir kişi olmanın öğretilmesinde de yardımcı olacak. Yaklaşık bir yıl sonra kuşların sayısının bin tane olması planlanıyor."

M

mavibalina2012

Guest
Gülümse arkadaşım, çok iyi düşünülmüş proje umarım işlevde kazanır...Kısacası sevgiyle terapi bence çok işe yarayacaktır...Hele ki, çocuklar ve hayvanlar arasındaki dostluğu düşünürsek aralarında müthiş bir bağ kurulacak böylelikle zihinsel engelliler enerjilerini kuşların üzerinde toplayarak sorumluluk duygusunu geliştirecek ve kuşun kendisine ihtiyaç duyması engelli bireyi de yaşama olumlu olarak kanalize edecek...
Gerçekten de bu projeyi gerçekleştirecek olan Karşıyaka'daki İzmir Özel Eğitim İş Uygulama Merkezini canı gönülden tebrik ederim...

Tekerlekli Sandalye