Zihinsel özürlü 26 yaşındaki oğlum için bakım ücreti alabilirmiyiz?

atitengri

Üye
Üye
benim de oğlum %80 oranında zihinsel engelli ve 26 yaşında. evde ikimiz yaşıyoruz, mahkemece haliyle de vasisi benim. bakım aylığını almayı ben de duydum ve türlü söylentiler geldi kulağıma hatta aylığı alan yakından tanıdıklarım da var. en iyisi size sormak istedim. çocuğuma kocamdan kalan 3 aylığı (yaklaşık 700 civarı) ve sağlık güvencesini kullanıyor. cocuğuma gelen tek gelir kaynağı bu..başvuruda benim de aylığım ya da diğer gelirlerimiz hesaba katılıyor mu yoksa sadece oğlumun aylığı mı hesap ediliyor? çünkü o yakın tanıdıklarımın çocuğu 18 yaş altı down sendromlu velakin annesi emekli babası çalışıyor ve eve giren maaşları epey yüksektir diye düşünüyorum..

ayrıca taşıt alma konusunda da epey kafam karıştı ,ne şekilde bundan faydalanabiliriz?

son olarak oğlum son zamanlarda epeyce hırçınlaştı, zihinsel engelliler için klinikler mevcutmuş duyduğuma göre fakültelerde. buralarda belli müddet hangi ilacın sakinleştirdiği tetkik edilip ona göre tedavi uygulanmakta imiş, bilginiz varsa paylaşır mısınız?
teşekkürler...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşında aynı evi paylaşan kişilerin eve giren giren bütün paraların hesaplanması ve bütün gelirlerin evdeki kişi sayısına bölünmesinden sonra 380 lirayı geçmemesi halinde kurum için sakınca görülmemektedir, yani sizin ve çocugunuzun geliri göz önüne alınacaktır gelirler ne ad altında olursa olsun degerlendirilecektir, 3 aylıgı dediğiniz nedir 3 aylık 2022 maaşınımı kasdediyorsunuz oda hesaba katılıyor maalesef, aylık ortalaması baz alınıyor, kısacası evdeki herkesin geliri toplanıp evdeki kişi sayısına bölünecek ve 380 lirayı geçmeyecek.

Araç konusunda aşağıdaki adresten aklınıza takılanları yeni konu açarak sorarsanız yardımcı oluruz, burası evde bakım maaşı bölümü içeriklerin karışmaması için yeni konu açınız lütfen.

H Sınıfı Ehliyet / Özel Donanımlı Otomobiller

Ayrıca hastanelerde tedavi merkezleri konusunda zihinsel engelliler için yatılı tedavi olanağı olabilir net bilgi olmamakla birlikte hastaneye götürüp durumun izahını yapmanız halinde gerek görülürse yatrılıp tedavisi yapılabilir, olmazsa ruh ve sinir hastanelerine yatırılabilir bu konuda net açıklamayı doktorlar yapabilirler.

Tekerlekli Sandalye