Zihinsel - Ruhsal Davranış Bozukluğu Özründen ÖMSS'ye Girenlerin DİKKATİNE-ÖNEMLİDİR!

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Özürlü Raporunuzda ÖZÜRE İLİŞKİN BİLGİLER KISMINDA ; Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu Bölümünden Özürü olanlar; ÖMSS - 2012 ye Başvurularında ; Eğer Zeka Geriliği Yoksa; IQ Testi Raporları Yoksa; Rehabilitasyon Raporları Yoksa, Zihinsel Engelli Okullarından Mezun Değilse; Zihinsel Engelli Olduğunu Özürlü Raporu Hariç İspatlayamiyorsa " KİŞİNİN ÖZÜR GRUBU BÖLÜMÜNDE " Zihinsel İşaretli de olsa , ÖMSS 'ye Genel Özürlü - Ruhsal ve Duygusal Sağlık Sorunu Var Bölümünden Sınava Girmesi Gerekir.. Bir çok ilde değişik uygulamalar mevcuttur... Daha Sonra Yanlış Bölümden Sınava girip mağdur olmaktansa bu durumun en gec bugun ve yarın duzeltilmesi gerekir.. ÖMSS -2012 'ye Psikiyatri Özründen Giren Arkadaşlar Zihinsel Özürlü Bölümünden Girerek Kolay Soruları Ek Süre ile 80 Dakika da çözmeyi arzulamaktadırlar.. Ancak bu durum ileride Onlara zarar vermemesi açısından, isteyen Arkadaşlar : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Telefon Edebilirler : 0 312 229 55 11 Dahili : 2 ... Bu konuda bana cok fazla soru geldi ve 5 Mart 2012 Saat 14:00 itibariyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından Yetkili bir bayanla görüşmem sonucunda bu yazıyı paylaşıyorum.. Böyle Durumda Olan Arkadaşlara Tavsiyem, Hic Vakit Kaybetmeden ; Ya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını Arayıp Durumlarını Öğrensinler ya da Başvuru Yaptıkları Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine gidip boyle bir durumun olduğundan bahsedip, Dooğru Bölümden Sınava Girmek istediklerini belirtsinler ... Bunun için Aile ve Sosyal Polikalar Bakanlığına bağlı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine Son Başvuru 6 Mart 2012 Salı - Mesai bitimine kadardır.. Dediğim araştırmaları ve sorgulamaları yaptıktan sonra, Sınava Girişte Özür Durumlarını Düzeltmek isteyen Engelli Kardeşlerimizin En gec 8 Mart 2012 Perşembe Günü Mesai bitimine kadar GENEL AMAÇLI DİLEKÇELERİNİ ÖSYM Başkanlığı 06538 Bilkent-ANKARA Adresine ulaştırmaları gerekmektedir...

Tekrar Açıkca İfade ediyorum; Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu Özrü olan arkadaşların Özürlü Raporlarında " Kişinin Özür Grubu " Zihinsel İşaretli olmuş olsa da; Ya da Kişinin Özür Grubu Rapor da Yer Almasa da , Sınava Zİhinsel Özürlü Grupta Giren Arkadaşlar yukarıdaki yazılanları cok iyi okumaları gerekir... Zeka ile ilgili ve Zihinsel Engelle ilgili durumlarını İspatlayıcı Dökumanları, ya da ona benzer Raporları yoksa dediğim yolu izleyip; ya aile ve Sosyal Politikalar bakanlığını ya da Başvuru yaptıkları Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne gidip, Hangi gruptan gireceklerini Öğrenmelerini tavsiye ediyorum... Ayrıca ÖMSS - 2012 ÖZÜR DURUMU bölümünü; Başvuru yaptığını ÖSYM Merkezinden Değiştiremiyorsunuz. Bu değişiklik ancak aşağıda belirttiğim şekilde yapılmalıdır :

ÖZÜR DURUMU Bölümünü Değiştirmesi Gereken Arkadaşlar ;Sınav Kılavuzunun Sonlarında GENEL AMAÇLI DİLEKÇE'yi dolduruyorsunuz.... Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden Alacağınız Yeni Ön Kabul ve Taahhüt Beyanının Aslını ve 2012 - ÖMSS Başvuru Kayıt Bilgileri Formunun Fotokopisini de ekleyerek APS ile 8 Mart 2012 Perşembe gününe kadar ÖSYM Başkanlığı 06538 Bilkent-ANKARA adresine ulaştırmanız gerekmektedir. Bu süre sonunda gönderilse de Dilekçeniz kabul edilmez, ÖSYM den Soylenende bu şekilde. ÖSYM nin İnternet Sitesinden --> Aday İşlemleri Sistemi --> internet adresinden Aday İşlemleri Siteminden İnternet Şifreni Girerek EVRAK REFERANS NUMARASI Alarak , Genel Amaçlı Dilekçeye yazıyorsunuz.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar ÖMSS'nin Sınav Kılavuzunda Yer Alan " GENEL AMAÇLI DİLEKÇE " ile ilgili Bilgiler Aşağıda Yer Almaktadır :

ADAYLAR TARAFINDAN ÖSYM’YE GÖNDERİLECEK DİLEKÇELER İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Dilekçe yazılmasını gerektiren konular için ÖSYM ile yapılacak her türlü yazışmada “Genel Amaçlı Dilekçe” örneği kullanılmalıdır. Dilekçenin işleme koyulabilmesi için adayın ne istediğini açıkça belirtmesi gerekir. Dilekçe örneği üzerindeki bütün bilgi alanlarının doldurulması zorunludur, bilgi alanları eksik olan dilekçeler işleme alınmayacaktır. Aday, dilekçenin aslını ÖSYM’ye ulaştırmalıdır. Merkezimize faks yoluyla ulaştırılan dilekçeler işleme alınmayacaktır. Bilgi güvenliğini artırmak amacıyla dilekçede evrak referans numarası belirtilmesi uygulamasına geçilmiştir. Aday, evrak referans numarasını ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi İnternet adresinden T.C.
Kimlik Numarası ve şifresi ile edinecektir. Adayın Aday İşlemleri Sistemi adresinde işlem yapabilmesi için herhangi bir sınava başvuru işlemi sırasında edindiği aday İnternet erişim şifresini kullanması gerekir. Bu şifre, adayın sonraki yıllarda da ÖSYM’nin İnternet adresinden yapabileceği tüm işlemlerde (sınava giriş belgesi edinme, sonuç öğrenme, bilgilerini görme ve bazı bilgilerini değiştirme vb.) kullanılacaktır. Bu nedenle adayın bu şifreyi unutmaması, kimseye vermemesi ve özenle saklaması gerekir. Şifresini bilmeyen ya da yeniden edinmek isteyen adaylar T.C. Kimlik Numarası yazılı nüfus cüzdanıyla şahsen ÖSYM Başvuru Merkezlerine başvurmalıdır.

Dilekçe yazılmaması gereken konular:

Adaylar aşağıda belirtilen konulardaki değişiklik istekleri için dilekçe yazmayacak, gerekli değişikliği her sınav için Aday İşlemleri Sistemi İnternet adresinde kendileri gerçekleştirecektir.
♦ “Kimlik Bilgileri”nde değişiklik yapmak isteyen T.C. uyruklu adaylar bu isteklerini önce Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün Merkezî Nüfus İdaresi Sisteminde (MERNİS) yaptırmalıdır. Değişiklik işlemi MERNİS’te gerçekleştikten sonra, bu değişikliklerin adayın ÖSYM’deki kayıtlarına aktarılması işlemi, aday tarafından
Aday İşlemleri Sistemi internet adresinde yapılmalıdır.
♦ “Sınava İlişkin Bilgileri” ya da “İletişim Bilgileri” alanlarında değişiklik yapmak isteyen bir aday bu değişikliği Aday İşlemleri Sistemi İnternet adresinde kendisi gerçekleştirecektir.

Dilekçe yazılmasını gerektiren konular:

Adaylar, aşağıda belirtilen konular için dilekçe yazacaklardır:
♦ Sınav ve yerleştirme sonuçlarının incelenmesi isteği
♦ “Özür Durumu Bilgileri” alanında değişiklik yapma isteği
♦ “Öğrenim Bilgileri” alanında değişiklik yapmak isteyen yeni durumlarını gösterir onaylı resmî belgelerini dilekçelerine ekleyerek ÖSYM’ye göndereceklerdir.)

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar Özürlü Raporunuzda ÖZÜRE İLİŞKİN BİLGİLER KISMINDA ; Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu Bölümünden Özürü olanlar; Yani Psikiyatri Bölümünden Özürü Olan Arkadaşlar Yukarıdaki Mesajı iyi okusunlar .... ÖMSS - 2012 ye Başvurularında Mağdur Duruma Düşmemek icin dikkat edilmelidir

almonia67

Üye
benim değiştirmediler zihinsel olarak girecekmişim

YassaX

Üye
Üye
almonia67 peki Raporunun Teşhis Kısımlarında Tam Olarak ne yaziyor .. Ayrıca Kişinin Özür Grubu Bolumu var mı ? Raporundaki Detayları Yazar mısın? Ben Bugun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını aradım ve Görüş aldım ..

almonia67

Üye
yazayım ŞİZOEFEKTİF BOZUKLUK ruhsal duygusal davranışsal ve zihinselde x işareti var.

YassaX

Üye
Üye
yazayım ŞİZOEFEKTİF BOZUKLUK ruhsal duygusal davranışsal ve zihinselde x işareti var.

almonia67 sana tavsiyem Erkenden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Telefon Edip : 0 312 229 55 11 Dahili : 2 den mutlaka bir görüşmelisin..Yani yine de sen bilirsin.. Gittim değiştirmediler diyorsan benim yorum yapma hakkım yok.. Ancak Genel Mudurlukten verdikleri yanıt bana farklı idi...

Benim Nörolojik - Sinirsel Grup ..Ben Genel Özürlü Giriyorum almonia67

almonia67

Üye
bır arkadaş var diyodun sakaryadan o neyapmıs benim hast.mış galiba.

YassaX

Üye
Üye
almonia67 aynı senin durumunda ; Zihinsel işaretli imiş Raporunda.. Ön Kabul ve Taahhüt Beyanını Önce zihinsel olarak yapmislar ve ÖSYM merkezinden de Zihinsel Özürlü Olarak sisteme girmiş. 3 Gun Sonra Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünden aramişlar ve sizi zihinsel Ozurlu yanlış yaptık, gelin duzeltelim diye.. Sonra Genel Ozurlu ve Duygusal - Ruhsal Sağlık Sorunu var olarak duzeltmişler.. İşin ÖSYM ayağını da yukarıda anlattığım gibi , GENEL AMAÇLI DİLEKÇE ile Ön Kabul Taahhüt Belgesi ASLI VE ÖSYM BAŞvuru Kayıt Formu Fotokopisi ile ÖSYM ye postalamişlar..

almonia67 sana tavsiyem kardeş, yarin erkenden Ara Ankara Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını , durumunu izah et.. Yani yanlis bisey yapmaman icin sana bunlari soyluyorum ... Hakkında Hayırlısı Neyse O Olsun

almonia67

Üye
ben aynen dediklerini yaptım özkancey bilgi.edinme@aile.gov.tr yede yazdım evrak sisteme girildi dediler 144 ü aradım adam espirili şekilde zihinselden girmem daha iyi olur hepsinı yapar çıkarsın dedi:) sonuç zihsel kaydım yapıldı.

YassaX

Üye
Üye
almonia67; ben senin yerinde olsam garantiye almak adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığını arardim... Tel : 0 312 229 55 11 den dahili : 2 yi tuşluyosun .. En azindan yaşadıklarını anlatırsın onlarda , bir yorum getirmiş olurlar, ne kaydedersin ki.. Ancak tabiki de sana kalmis bir durum ...

YassaX

Üye
Üye
almonia67; Size yardımcı olmak adına yazdıklarımı geri aliyorum, cunku bu yazilanlari anlamiyorsunuz ya da anlamak işinize gelmiyor.. Ben yukarıda detaylıca yazdığım ve açtığım konuda sadece sizi duşunerek açmadım.. Bu durumda olan engelli kardeşlerimiz varsa onlemlerini alsinlar diye .. Ancak siz onlem almak yerine ; Sınava Kolay Soru Grubu Olan Zihinsel Özürlü Sorularından Yani Kolay Sorulardan ekstra da 20 dakika fazladan 80 dakika olarak Sınava Girmenin derdindesiniz .. İsterseniz 100 dakika alın ve cok daha basit sorulara cevap verin bu beni bağlamaz.. Size yardımcı olmak adına ozelden yazmam bir hata idi.. Bir Kişinin Zihinsel Özürlü Gruptan girebilmesi icin bunu ispatlaması gerekir.. " Eğer Zeka Geriliği Yoksa; IQ Testi Raporları Yoksa; Rehabilitasyon Raporları Yoksa, Zihinsel Engelli Okullarından Mezun Değilse; Zihinsel Engelli Olduğunu Özürlü Raporu Hariç İspatlayamiyorsa " o zaman Genel Özürlü Grubundan girmesi gerekir.. Özürlü Raporunda Kişinin Özür Grubu Zihinsel İşaretli olsa dahi bu kişi Genel Özürlü Grubundan Sınava girmesi gerektiğinden ben bu taz bir konu açtım.. Yoksa kimsenin Zihinsel Özürlü Grubunu kıskandığımdan, ya da o kişinin kolay sorularla muhattap olacağından degil.. Ben Kendim Genel Özürlü Grubundan Giriyorum, tekrar Altını çizeyim... Kendimle, Özürümle ya da başka bir hesabım yok bu konuyu acarken.. Umarım İlerde bu konuda Hic bir engelli Kardeşim Mağdur Olmaz.. Haa Şunu diyeceksiniz: Ben Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünde Ön Kabul ve Taahhüt Beyanında Oradaki Yetkililer Zİhinsel Özürlü Doldurdular... Yetkililerin tam olarak bilmediği bir konu nedeniyle Magdur olunsa da ; Oradaki Gorevlilerin bu sekilde doldurmasından sadece yetkililer Sorumlu degildir, Cunku O Ön Kabul ve Taahhüt Beyanına Kendimizde imza atıyoruz .. Ayrica zihinsel özürlü birinin de imza atma yetkisi olamaz, Vasi Tayin Etmesi Gerekir, Vasisinin Belgeyi Okuyup İmzalaması gereklidir ..

SAYGILARIMLA ...

YassaX

Üye
Üye
almonia67; Nickli isimli üye, Özelden beni Kıskanclıkla Sucmlamiş arkadaşlar .. Neymis ben Zihinsel Özürlü Bölümünden Sınava Giremiyor muşum o nedenle almonia67 yi kıskanıyormuşum... Yorumu siz Arkadaşlara bırakıyorum ... Umarim almonia67 ilerde mağdur olmassin.. Ayrıca almonia67 unutmamalısın ki benim özrüm Psikyatri Degil, Nöroloji yani Genel Özürlü Diğer Bölümünden Sınava Giriyorum.. İstesem de Zihinsel ÖZürlü Bolumunden giremem.. Ama senin Aklın Gidiyor , Zihinsel Özürlü Grubundan giremeyeceğin icin .. Cunku Zihinsele Cok basit Sorular Sorulacak ve 80 dakikan olacak.. Umarim Hak Ettiğin Bolumden giriyorsundur .. ALLAH Hakkında Hayırlısını Nasip Etsin.. Zihinsel Özürlü Bolumuyle ilgili yukarıda açmış olduğum konuyu bir kez daha okursan, Bunun KISKANCLIKLA ilgisi olmadiğini anlarsin..Sayglarımla

neoplis

Üye
Üye
almonia67 bende seninle aynı durumdayım ama beni genel özürlülere kayıt etiler, Yetkililer....

YassaX

Üye
Üye
neoplis ;Bu konunun ilk mesajını tekrar okursan sevinirim ... Orada anlatmak istediğimde buydu zaten ... Psikiyatri Rahatsizliği olan ve özel durumu olmayanlar Genel Özürlü Statüsünden Sınava girmeleri gerekir .. Alt Başlığı da Ruhsal ve Duygusal Sağlık Sorunu Var kımsından giricekler..Senin Girdiğin grup, doğru grup merak etme..

mut'lu

Üye
Üye
Sizin dediğiniz problemle karşı karşıya olan iki tanıdığım var.Şimdi bakanlığı aradım ve bu durumu arz ettim.Görüştüğüm kişi yapılabilecek birşeyin olmadığını, birden fazla özür durumu olan kişilerde özür oranının en fazla olanının işaretlenebileceğini, kişi sınava girip atanırsada yeniden bir sağlık raporunun istenemeyeceğini söyledi.
Bu konu da net olarak resmi bir belge olması gerekiyor aslında.Söz uçup gider ama belge kalır.Umarım bu gibi bir sorun olmaz, kimse de mâdur olmaz.
Herkese başarılar.

YassaX

Üye
Üye
Arkadaşlar bu konunun en başında yapmış olduğum açıklamaya paralel, Özürlü Raporunda Zihinsel işaretli olan ancak Raporu Psikiyatri Yani Zihinsel Ruhsal Davranış Bozukluğu olan Antalya'lı bir tanıdığım; ÖMSS Başvurusunu Zihnsel Bölümden yapmıştı.. Bugün yani 18 Mart 2012 Pazar günü ÖSYM'den bir yetkili tanıdığım kişiden Özürlü Raporunu ve Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgelerinin ÖSYM ye faxlanması istemiştir... Benim Kanaatimce; ÖSYM - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüşüp, Zihinsel Gruba girenleri ve Genel Özürlü ( Ruhsal ve Duygusal Sağlık Sorunu Var ) ayırt edip, gerekli düzeltmeleri yapacakları kanısındayım.. Yoksa ÖSYM nin işi yok Pazar günü telefon edip, gerekli belgelerin faxını istemezdi ..

Tekerlekli Sandalye