Zihinsel ve bedensel engelli adına araç alımı?

suleyman20

Üye
Üye
herkese merhaba bir kaç sorum olacak biraz uzun bir hikaye olucak okuyan yorumlayan herkese şimdiden teşekkürler
yüzde 50 zihinsel ve yüzde 88 bedensel(ortopedik) raporda yazan toplam engel derecesi yüzde 94 olan(ellerini ve ayaklarını kullanamıyor işitebiliyor görebiliyor konuşması yüzde 15 derecesinde anlasılıyor raporda sürekli kronik kalıcı yazıyor) amcam ile ilgili
daha önce babannem ve amcam köyde ikamet ediyorlardı ve babannemin saglık durumu nedeniyle karşı dairemizden ev tuttuk ve binevi beraber yaşamaya başladık fakat babannem vefat etti ve karşı dairedeki evi kapattık amcam bir süre bizde kaldıkdan sonra huzursuz oldugunu ve yurda gitmek istediğini dile getirdi fakat babam buna müsade etmedi ve 1 2 ay geçtikten sonra amcamın ısrarları devam ettiği için bu sefer 3 blok öteden bir boş daire bulup oradan amcama ev tuttuk ve orda yaşamaya başladı fakat amcam kafaya koymuş illaki yurda gideceğim deyip durdu ve babamla tartıştılar en soununda babamı yurt için ikna etti ve bu sırada babam vasi olarak atandı mahkeme vs yurda yerleşti düzenli olarak yanına gidip ziyaret ediyoruz bayramlarda alıp köye götürüyoruz tabi bunları durumumuz göre minibus taksi otobüs gibi araçlarla hallediyoruz ve indir kaldır vs bizi zorluyor.ötv indirmi üzerine bir araştırma yaptım ve bu siteye rastladım bir de sizlere danışmak isteedim amcam konuşmaya çalışıyor fakat yüzde 15 20sini anlıyoruz ve imza vs gibi durum söz konusu değil ve ara sıra gel gitleri olan sinirlenen birisi onun ihtiyaçlarını gidermek ve bizler için de daha kolay bir yol olan araç almayı düşünüyoruz bunun içinde babam bir kredi çekip aracı almak istiyor şimdi asıl soracagım araç alımında amcamın imza vs gibi gelip gitme durumları söz konusu olacak mı yoksa babam vasisi oldugu için işlemleri kendisi hallebilecek mi diyelim ki o an bir ihtiyacımız oldu acele para lazm oldu aracı sattıgımızda aracın parası ne olacak(bu konuda beni kimsenın yanlış anlamamasını rica ediyorum)dediğim gibi amcam gel gitleri olan birisi işlemler nasıl ilerliyecek bu konu hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum şimdiden tekrar teşekkürlerimi sunuyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=18540]suleyman20[/MENTION] Çok sıkıntılı bir durum. Zihinsel engel söz konusu olduğuğundan araç alımında ek karar gibi tekradan mahkeme kararı istenebilir. Ayrıca aracı aldığınızda 5 yıl dolsa bile araç satışında yine mahkemeye başvurmanız gerekecek. Ve mahkeme aracın satışına izin vermeyebilir. Daha önce bunun örnekleride yaşandı. Bu türden durumlarda mahkeme zihinsel engellinin haklarını korumak adına engelli kişiye ait mal varlıklarının satışı konusunda çok korumacı davranıyor.

suleyman20

Üye
Üye
Kesin,net bir bilgisi olanlardan cevap bekliyorum

balkesli

Üye
Üye
elinizdeki mahkeme kararıyla yada ek bir kararla araç alabilirsiniz araç amcanızın üzerine olur. aracı satmak için mahkeme kararı gerekebilir 5 yıl dolmadan satarsanız ödemediğiniz ötv yi ödersiniz.

amcanızın vefatı halinde araç üzerinde bütün mirasçıların hakkı olur isterlerse kendilerine düşen payı alırlar.

suleyman20

Üye
Üye
[MENTION=10995]balkesli[/MENTION]
öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim
benim asıl takıldıgım konu aracı satmak istediğimde durumum sıkışır vs acil para lazım olur dünya hali herhangi bir durumda aracı satabilr miyiz ve sattıgımızda aracın parası ne olacak halil beyin dediği gibi olursa bu gerçekten sıkıntı doguracaktır ayrıca mahkeme kararı almamız yönünde yorum yapmıssınız amcamız bizimle ikamet etmemekte kendi isteği üzerine özel bakım evinde kalmaktadır miras konusuna gelicek olursakta suan hayatta olan en yakını babam babannem dedem halam vefaat etti.babamdan sonra da biz geliyoruz en yakını olarak ablam ve ben
amcaoglu vs gibi kişilerde bu durumda mirascısı olabilir mi bu konu hakkında bilgi verir misiniz sonuç olarak aracın parasının tamamını biz kredi cekip ödemeyi planlıyoruz ve ilerde kendimizin ödediği aracı baskalarıyla paylasmak insana koyar yani :) şimdiden teşekkürler...

suleyman20

Üye
Üye
[MENTION=10995]balkesli[/MENTION]
öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim
benim asıl takıldıgım konu aracı satmak istediğimde durumum sıkışır vs acil para lazım olur dünya hali herhangi bir durumda aracı satabilr miyiz ve sattıgımızda aracın parası ne olacak halil beyin dediği gibi olursa bu gerçekten sıkıntı doguracaktır ayrıca mahkeme kararı almamız yönünde yorum yapmıssınız amcamız bizimle ikamet etmemekte kendi isteği üzerine özel bakım evinde kalmaktadır miras konusuna gelicek olursakta suan hayatta olan en yakını babam babannem dedem halam vefaat etti.babamdan sonra da biz geliyoruz en yakını olarak ablam ve ben
amcaoglu vs gibi kişilerde bu durumda mirascısı olabilir mi bu konu hakkında bilgi verir misiniz sonuç olarak aracın parasının tamamını biz kredi cekip ödemeyi planlıyoruz ve ilerde kendimizin ödediği aracı baskalarıyla paylasmak insana koyar yani :) şimdiden teşekkürler...

Tekerlekli Sandalye