Zihinsel ve Bedensel Engellileri Eğitecek ve Rehabilite Edecek Okul Yapılacak

F

Fırtına

Guest
engelli%2813%29.jpg

2009 yılında Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar‘ın isteği doğrultusunda Belediye Meclisi ilgili arsayı zihinsel ve bedensel engelliler okulu yapılmak üzere İstanbul İl Özel İdaresi adına tahsisi için karar aldı. İstanbul Avcılar İlçesinde seçilen İstanbul İl Genel Meclisi Eğitim Komisyonu Üyesi CHP’li Besim Cebecioğlu önergeler hazırladı, her aşamasını takip etti ve ilgili yazışmaları gerçekleştirdi. CHP’lilerin 2009 yılında başlattıkları mücadeleleri ve gelinen süreç sonucu CHP’li İl Genel Meclis Üyeleri bir kez daha hazırladıkları yazılı önergeyi İl Genel Meclisine sunarak, Silivri Selimpaşa’ya Zihinsel ve Bedensel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Okulu yapımının gerçekleşmesi için hız kazandırdılar.

İstanbul İl Genel Meclisi’nin 2011 yılı Ağustos ayı toplantılarının 05 Ağustos Cuma günkü birleşiminde CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyeleri; Besim Cebecioğlu, Şerif Sezen, Gürcan Albayrak, İ. Bahattin Kırıoğlu ve Av. Seher Okşar imzaları ile verilen yazılı önerge İl Genel Meclisinde oy birliği ile ilgili komisyonlara havale edildi. Ayrıca yazılı önerge 2012 yılı yatırım programına alınması için İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği ve Plan ve Bütçe Komisyonu’na oy birliği ile havale edildi. Önerge de şunlara değinildi;

İl Özel İdaresi 2012 yatırım programına alırsa Rehabilitasyon Okulu için ilk kazma 2012’de vurulacak;

“07.10.2009 yılında konu ile ilgili meclisimize sunulan önergemiz, 14.10.2009 tarih ve 2009/205 sayılı Eğitim Komisyonu kararıyla meclisimizce onaylanmıştır. Onay tarihinden bugüne kadar kurumlar gerekli çalışmaları yürütmüştür. Silivri İlçesi Selimpaşa Mahallesi 942 ada 1 parsel’de bulunan 15.371 m2‘lik eğitim alanına meclis kararlarımız doğrultusunda, Zihinsel ve Bedensel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Okulunun yapılabilmesi için; 2012 yılı yatırım programına alınması konusunda Genel Sekreterliğe; ayrıca gerekli bütçenin ayrılması için de Plan ve Bütçe Komisyonuna havalesini arz ederiz..”

Yapılacak okul’da “Sosyal tesisler ve eğitim tesisleri alanı olarak kullanılacak şekilde, zihinsel ve bedensel engelli vatandaşları eğitecek ve rehabilite edecek; Su terapi, At terapi, Müzik terapi, Hayvanlarla terapi, Oyun ve Spor terapi ile ilgili özel terapiler” eğitimi verilecek.

CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyeleri; Besim Cebecioğlu, Şerif Sezen, Gürcan Albayrak ve İ. Bahattin Kırıoğlu imzaları ile 07.10.2009 tarihinde “Silivri İlçesi Selimpaşa Mahallesinde zihinsel ve bedensel engelliler okulu açılması Hakkında” verdiği yazılı önerge de şu ifadelere yer verilmişti; “Silivri İlçesi Selimpaşa Mahallesinde bulunan eğitim alanı olarak ayrılmış 942 ada I parselde bulunan 10.412.81 m2'lik alan ve bitişiğinde bulunan 4958.20 m2 park alanıyla birlikte 15371 m2’lik alan üzerine; Su terapi, At terapi, Hayvanlarla terapi, Müzik terapi, Oyun ve Spor terapi ile ilgili özel terapiler.. Sosyal tesisler ve eğitim tesisleri alanı olarak kullanılacak şekilde, zihinsel ve bedensel engellileri eğitecek ve rehabilite edecek, çağın gereksinimine cevap verecek uygun, Türkiye içinde bir model oluşturacak şekilde her türlü engellilere hizmet verebilecek bir okul ve rehabilitasyon merkezinin açılmasına Meclisimizce karar verilmesini saygılarımızla arz ederiz. Not; Silivri Belediye Meclisi ilgili arsayı zihinsel ve bedensel engelliler okulu yapılmak üzere Özel İdare adına tahsisi için karar alınmıştır. Ek: I) Tapu kaydı: 2) Belediye Başkanlığının talebi 3) Taslak kroki 4) Kurulacak okulun temel amaçları ve araştırma notları..”

Tekerlekli Sandalye