Zorlu Holding Zihinsel Engelliler İçin Fabrika Kuruyor

gülümse_hayata

Üye
Üye
Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Manisa OSB'deki 2 bin metrekarelik alanda kuracağı fabrikada zihinsel engelli çocuk ve gençleri istihdam edecek

Zorlu Holding, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek istidamı en zor olan zihinsel engelliler için bir fabrika kuracak. Manisa İş Eğitim Merkezi'ni ziyaret eden Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, öğrencilerin sıcak yaklaşımından etkilenerek, istihdam alanı oluşturacak bir fabrika kurulması için proje hazırlayacaklarını kaydetti. Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde (MOSB) çamaşır kurutma makinesi fabrikası kurulması için tahsis edilen 2 bin metrekarelik alanı zihinsel engelli çocuk ve gençlerin çalışabileceği bir üretim merkezine dönüştürülmesi için verdiğini açıklayan Zorlu, "Onların gözündeki ışıltıdan etkilendim. Zihinsel engellilerin sıkıntılarını hafifletecek bir proje hazırlayacağız" dedi.

ÜRETİME KATKI

Manisa Vestel üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, MOSB'deki Manisa İş Eğitim Merkezi'ni de ziyaret ederek buradaki zihinsel engelli öğrencilerin yeni yılını kutladı. Merkezdeki eğitim yöntemleri ve çocukların durumları hakkında ayrıntılı bilgi alan Zorlu, istihdamları en zor olan grubun zihinsel engelliler olduğunu öğrendi. Merkezdeki 70 öğrencinin eğitim, aile ve sosyal hayatını kuşatan sorunlarının giderilmesi konusunda kalıcı bir çözüm bulunması için işbirliği öneren Zorlu, daha önce holding bünyesinde çamaşır makinası üretim tesisi yapılması için tahsis edilen 2 bin metrekarelik alanın zihinsel engellilere verebileceğini bildirdi. Zihinsel engelliler, bu fabrikada meslek sahibi olacak, üretime katkı sağlayacak ve ekonomik gelir elde edecek.

Zihinsel engellilerin istihdamı konusunda Türkiye'de bir ilk olacak çalışma, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Manisa İş Eğitim Merkezi'nde heyecanla karşılandı. Merkezin Müdürü Cemalettin Ayık, "Sayın Zorlu'ya zihinsel engelli öğrencilerin ve ailelerin sıkıntılarını anlattık. Çocuklarımızın sıcak, samimi davranışlarından da çok etkilendi. Zorlu, Manisa'daki Vestel fabrikası içerisindeki 2 bin metrekarelik çamaşır kurutma makinesi fabrikası yapmayı düşündüğü alanı çocukların durumunu görünce hemen karar değiştirdi. 'Bu alana zihinsel engelliler için fabrika kuralım' dedi. Bu karara çok sevindik. Özellikle engelli aileleri en büyük yeni yıl hediyesini alarak mutlu oldu" dedi.

ÖĞRETMENLER EĞİTECEK

Bedensel engellilere göre zihinsel engellilerin istihdamının daha zor olduğunu anlatan Ayık, şöyle konuştu: "Bu çocuklar büyüyünce nerede duracak, ne yapacaklar bilemiyoruz. Bunların birey olması gerekir. İşverenler zihinsel engellileri tercih etmiyor. Çünkü ona bir iş verirse, bir kişi de yanına vermesi lazım, maliyeti yüksek. Biz bunları Ahmet Nazif Zorlu'ya anlattık. İşbirliği yapabileceklerini söylediler. Okulumuzdaki ziyarette çocukların durumunu görünce, hemen karar verip, uygulamaya geçebilecek proje hazırlanmasını istedi. Projemiz Türkiye'de bir ilk. Sanayi işbirliğiyle gençler fabrika içerisinde öğretmenler tarafından eğitilecek. İçlerinden işleri öğrenenler fabrikalarda işe yerleştirilecek."

02.01.12 – Yeni Asır

Tekerlekli Sandalye