• Ana Sayfa

  Published on 23-08-2011 20:03:00
  1. Kategori
  2. Konuk Yazarlar
  Article Preview  Başlık Altındaki Resmin Tanımı: Pek sevdiğimiz 'Aaltra' filminden bir sahne. Tekerlekli sandalyeli iki ahbap parasız kalınca bir engelli park yerini sağlamlara kiralamaya çalışıyor.

  ABD'deki sakat mücadelesinin en önemli yayınlarından olmuş 'The Disability Rag' dergisinde 1985 yılında çıkmış bir yazı.
  Kaynak: Sakatlık Çalışmaları

  Didişen Kurt Yavruları Gibi
  Mary Jane Owen

  Elbette, şu teklifsiz soruyla uğraşmak hiçbirimizin hoşuna gitmez: Neden biz de diğer sivil haklar hareketlerinin yaptığı gibi ‘toparlanamıyoruz’?

  Biz de, diğer azınlıklar gibi açık önyargı ve gizli ayrımcılığın acısı, utancıyla mücadele ediyoruz. Öyleyse, neden bizim hareketimiz de bize aynı şekilde grup kimliği kazandırmadı? Bazen bu durumu hiçbirimizin istemediği bir şey - sakatlık - etrafında örgütlenmenin zor olduğunu söyleyerek açıklamaya çalışıyoruz.

  Ama köleliğin evlatları da toplumun çoğunluğunun çirkin olduğunu düşündüğü fiziksel nitelikler etrafında bir araya gelmişti. ‘Siyah güzeldir’ sloganı ilk ortaya atıldığında küstah bir önerme gibi görünüyordu.

  Birbirimizin çabalarının altını oyuyoruz. Aslında birbirimizden hoşlanmıyormuş gibi davranıyoruz. Aramızda ilişki ağları ...
  Published on 14-08-2011 21:20:00
  1. Kategori
  2. Yazarlarımız

  Yazımızda sizlere dini vecibeleri veya farzları sünnetleri anlatmayacağız. Bunlar bizim alanımız değil elbette. Ancak, cami diye bir yer var ve islam dini mensupları buraya gidiyorlar.. Aynı şekilde kilise diye de bir yer var.. Hristiyanlar da buraya gidiyorlar.. Peki bu dini ibadethanelere neden engelliler giremiyor? Oralar da kamu alanları değil mi?
  Şenol Şahin: 14 Ağustos 2011, Pazar
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  İnsanlar hangi dine inanıyorlarsa inansınlar, ibadethaneler onlara hizmet etmektedir. Gerek islam, gerekse hristiyanlık inancına sahip olsunlar; dini vecibelerini yerine getirmeleri için özgürdürler. Bu, gelişmiş toplumlarda özellikle cumhuriyet rejimlerinde korunmaya alınan haklardan biridir. Türkiye ramazan ayını yaşıyor, yaşıyor ama herkes istediği gibi ibadet edebiliyor mu? Camiler herkese açık mı?

  Nasıl ki kamu alanlarında engellilerin kimseden yardım almadan yaşamalarına imkan vermek için düzenlemeler talep ediyorsak, ...
  Published on 04-08-2011 21:25:00
  1. Kategori
  2. Yazarlarımız
  Article Preview

  Evde bakımını üstlendiğimiz engelli fertler bizlerin anne babaları, çocukları, ananeleri, dedeleri olabilir. Bu kişiler, bizleri yaşam nefesleri olarak görebilirler. Yakışan, onlara hakkettikleri gibi davranmayı becerebilmektir.

  Şenol Şahin: 04 Ağustos 2011, Perşembe
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


  Şiddet ne zaman faydalıdır? Şiddet ne zaman haktır?
  Şiddetin arkasında hastalıklı duygular vardır. Şiddet, sosyolojik bir bozulma bir yıkılmadır. Hiç kimse şiddetin arkasında durmaz, şiddet arkasında veya önünde durana zaman içinde mutlaka zarar verir. Gücü kuvveti yerinde olanın, gücü kuvveti yerinde olmayana uyguladığı fiziksel yaptırım ruhlarda da derin yaralar açmaktatır.

  Engellilere uygulanan şiddet ise, burada ele aldığımız şiddetin en acizce uygulanan, en bencilce uygulanan yönüdür.
  Hukuk adalet neyi korursa, caydırıcılık oradadır. Bu ...
  Published on 01-08-2011 21:15:00
  1. Kategori
  2. Yazarlarımız
  Article Preview

  Engellilerin, engelsiz olanlara oranla çok daha az sayıda olduğunu düşünecek olursak; bu gerçeğin insanlar arasındaki iletişime etkisini şöyle tanımlayabiliriz; bilinmeyenin öykünmesi.. Yani herkes herşey için birşeyler söyleyebilir, doğru olanı bilen ancak doğru olanı söyleyendir.


  Halil Yılmaz: 01 Ağustos 2011, Pazartesi
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Birçoğumuz sokaklarda yürürken engelli vatandaşların ne kadar da az olduğuna dikkat etmişizdir. En azından farkındalığı yüksek olan insanlar için geçerli olan bu algı, nedense bazılarının işine gelmediği için gözlemlenmez. İnsanların birbirlerini olduğu gibi kabul etmesi, beklenti içinde olmadan yaşamayı öğrenmesiyle mümkün olabilir. Çünkü, kurulacak dostlukların; bugün ben onun işine yararım yarın o benim bir işime yarar mantığından beslenmesi kişilerin birbirlerinin yeteneklerinden, zaaflarından beslenmesi anlamına gelmektedir. Karşımızdaki kişinin hiç ...
  Published on 29-07-2011 21:45:00
  1. Kategori
  2. Yazarlarımız
  Article Preview

  Bugüne kadar ataerlik düzenin getirdiklerini toplum olarak yaşamak zorunda bırakıldık. Mecliste erkek vekillerden geçilmiyor, sokaklar kadın istismarı ile, çocukları sömüren bilinçle, engelli vatandaşların sokaklara çıkmasını engelleyecek düzeyde; faşizan bir normal algısıyla doldu taştı..


  Halil Yılmaz: 29 Temmuz 2011, Cuma
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Sosyal hayatın gereklerini yerine getirmek için aktif roller içerisinde olmak, çözüm odaklı bir yaşamın vazgeçilmezlerinden biridir. Çözümün diplomaside olduğu gerçeği ise yandısanamayacak kadar gerçektir. Gerek avrupa gerekse ülkemizde, yaşanılan sorunların neticelendirilmesi, sonlandırılması için sivil toplum örgütlerinin payı büyüktür. Azınlık sorunları olarak ele aldığımızda, engelli sorunlarının çözümü de yine bu sivil örgütlenmelerden, bürokrasiden geçmektedir.

  Hak verillmez alınır. Bu görüş çerçevesinde hak arayışı ...
  Published on 20-07-2011 20:58:00
  1. Kategori
  2. Flash Haber
  Article Preview

  Bu ülkede komedi filmi çekmek için çok yaratıcı olmaya gerek yok. Günlük gazete manşetlerini takip etmeniz yeterli olur. Bakın komedine filmlerine taş çıkaran bir gazete haberi.

  Görme engelliler röntgencilik yapabilir mi?
  Yapar
  Nasılmı?
  Ahada böyle...

  Görme engelli öğretmene şok suçlama

  Adana’da yüzde 100 görme engelli raporu bulunan 23 yıllık tarih öğretmeni 44 yaşındaki Ali Ercan, görev yaptığı lisedeki bir sınıfta ’iki erkek öğretmenin eşcinsel ilişkisini kapının anahtar deliğinden izlediği ve okula yaydığı’ iddiasıyla hakkında soruşturma başlatıldığını, röntgencilikle suçlandığını iddia etti.

  Tarih öğretmeni Ali Ercan hakkında, görev yaptığı Hasan Adalı Lisesi’nde mesai arkadaşlarının huzurunu bozduğu iddiasıyla soruşturma açıldı. Ali Ercan, bu soruşturmanın selameti için evinden uzaktaki Hacı Ahmet Atıl Lisesi’ne geçici olarak gönderildi. Ercan, bu görevlendirmenin Birleşmiş Milletler (BM) Engelliler Sözleşmesi’ne aykırı olduğu iddiasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayet dilekçesi verdi. Cumhuriyet ...
  Published on 13-07-2011 21:28:00
  1. Kategori
  2. Yazarlarımız
  Article Preview

  Bizlerse hala toplumda kadının yerini, kadın cinselliğinin ayıplanmasını, engelli erkek ve kadınlarsa cinselliklerinin yok sayılmasını tartışıyoruz. Bir çoğu içinse bu konu tartışmaya açık bir konu bile değil.. Yani, engellilerin cinsel hayatlarının olduğunu, onlarında orgazm olmaya ihtiyaç duyduklarını kabullenemiyorlar..

  Şenol Şahin: 12 Temmuz 2011, Çarşamba
  ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Türkiye'nin yurt dışı ile olan ilişkisini, özellikle de amerika ile olan bağını tahmin edersiniz. Bu bağ ne boyuttadır sizce? Sınırları nelerdir? Amerika da özgürlük hareketi olarak nitelendirilen ve yaşanılan orgazmın hayatınızın ta kendisi, tamamı olduğu görüşünü Türkiye ne kadar sürede kabullenir? Bu akıma ne zaman dahil olabiliriz.. Nicole Daedon tarafından kadınlara nasıl orgazm olacağı öğretiliyor. Böylece kadınların yaşam kalitelerinin yükselmesi hedefleniyor. Amerika'da bedensel engelli insanlar da en az kadınlar kadar önemseniyor ...

  Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan Birinci 12345 ... Sonuncu

Giriş

Giriş