Evde bakım denetleme

ali.1984

Üye
Üye
Arkadaşlar meraba sabah bakanlıktan geldiler hasta kardeşim için. Halı da yanık izi vardı onu sorun ettiler. Memur hijyeni kötü diye yazıyorum dedi. Sizce kesecekler mi maaşı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir tahminde bulunmak çok zor. Kesmezler diye umalım.

ali.1984

Üye
Üye

Gülsüm kartal

Üye
Üye
Valla ev temiz halı da temiz ama yanık izi var. Hasta uyuyordu doğru düzgün bakmadılar bile hastaya. Odasına da girmediler .

Şunu da dedi bi daha ki incelemede de böyle olursa kesilir dedi
Bence siz o gelen memuru şikayet edin cimeri İçişleri bakanlığı na ve halınızın fotosunada çekin olanı biteni de anlatın bak bakalım birdaha o haltı yiyebiliyorlarmi.

ali.1984

Üye
Üye
Bence siz o gelen memuru şikayet edin cimeri İçişleri bakanlığı na ve halınızın fotosunada çekin olanı biteni de anlatın bak bakalım birdaha o haltı yiyebiliyorlar

Bence siz o gelen memuru şikayet edin cimeri İçişleri bakanlığı na ve halınızın fotosunada çekin olanı biteni de anlatın bak bakalım birdaha o haltı yiyebiliyorlarmi.
Kesilip kesilmiyceğini bilmiyorum ki gülsüm hanım ama dosyaya hijyen kötü diye yazıyorum dedi ve yazdı. Ne yapacağız şimdi bilmiyoruz.
Hangi il veya ilçede oturuyorsunuz
Osmaniye

D.BULUT

Üye
Üye
@ali.1984 Arkadaşım takılma böyle şeylere yahu,daha hijyenik olsunlar vs gibisine demiştir o.Sanki hepimiz Kraliyet Ailesinin sarayın damı yaşıyoruz,bir çoğumuzun evi aynı.Çok hijyen istiyorlarsa extra temizlikçi ödeneği versinler.Korkma bişey olmaz ben gecen ay 12 gün cezaevinde yattım bakıcı olarak,benim ki kesilmediyse sana hiç bişey olmaz.Aldırış etme.

ali.1984

Üye
Üye
@ali.1984 Arkadaşım takılma böyle şeylere yahu,daha hijyenik olsunlar vs gibisine demiştir o.Sanki hepimiz Kraliyet Ailesinin sarayın damı yaşıyoruz,bir çoğumuzun evi aynı.Çok hijyen istiyorlarsa extra temizlikçi ödeneği versinler.Korkma bişey olmaz ben gecen ay 12 gün cezaevinde yattım bakıcı olarak,benim ki kesilmediyse sana hiç bişey olmaz.Aldırış etme.
Abi inşallah ta dosyaya yazması ürküttü beni. Yazmamış olsa burda konu bile etmezdim.
Abi inşallah ta dosyaya yazması ürküttü beni. Yazmamış olsa burda konu bile etmezdim. Sert bir kadındı.

Eyupuygun

Üye
Üye
Aynı şekilde bize de geldiler ve aynı şeyi dediler ben bu maaşı 10 senedir alıyordum. Her sene bir kez gelirler annemle konuşurlar sohbet ederler giderlerdi bu sene iki sefer geldiler. Bana da ev hijyenik değil falan dediler, maaştan vazgeçmem için bir evrak imzalatmak istediler. Anladığım kadarıyla bir şekilde maaşları kesmek istiyorlar. Geçenlerde telefonla aradılar. Maaştan vazgeçin biz annenizi bakım evine alalım siz çalışın dediler. Ben de imzalarsam maaş kesilince ne zaman annem bakım evine alırsınız dedim. Onu bilemeyiz bir kaç ay sürebilir başka bir ile de olabilir belli değil dediler. Ben de siz maaşı hemen keseceksiniz dedim.

ali.1984

Üye
Üye
Aynı şekilde bize de geldiler ve aynı şeyi dediler ben bu maaşı 10 senedir alıyordum. Her sene bir kez gelirler annemle konuşurlar sohbet ederler giderlerdi bu sene iki sefer geldiler. Bana da ev hijyenik değil falan dediler, maaştan vazgeçmem için bir evrak imzalatmak istediler. Anladığım kadarıyla bir şekilde maaşları kesmek istiyorlar. Geçenlerde telefonla aradılar. Maaştan vazgeçin biz annenizi bakım evine alalım siz çalışın dediler. Ben de imzalarsam maaş kesilince ne zaman annem bakım evine alırsınız dedim. Onu bilemeyiz bir kaç ay sürebilir başka bir ile de olabilir belli değil dediler. Ben de siz maaşı hemen keseceksiniz dedim.
Hemen hemen aynı konu ama bizden imza istemediler. Siz anlaştınız mı ne yaptınız. Peki sizce bizimkini direk kesme ihtimalleri varmı sizce eyüp bey dosyaya işledi çünkü.

Eyupuygun

Üye
Üye
Direk keseceklerini zannetmiyorum. Ama kesmek için bahane bulmaya çalıştıkları kesin dikkatli ve hazır olmak lazım. Allah hepimizin yardımcısı olsun

Gülsüm kartal

Üye
Üye
Kesilip kesilmiyceğini bilmiyorum ki gülsüm hanım ama dosyaya hijyen kötü diye yazıyorum dedi ve yazdı. Ne yapacağız şimdi bilmiyoruz.

Osmaniye
Ablam korkma kesecek olursa şikayet et o şahsın adını öğren eğer birdaha gelip de tehdit edilirsen durma şikayet et ben asla bu tür şeylere paye vermem direk şikayet ediyorum yine de sen bilirsin

ali.1984

Üye
Üye
Ablam korkma kesecek olursa şikayet et o şahsın adını öğren eğer birdaha gelip de tehdit edilirsen durma şikayet et ben asla bu tür şeylere paye vermem direk şikayet ediyorum yine de sen bilirsin
Anladım abla ama şuan kesilip kesilmediğini bilmiyorum şimdi etsemmi etmesemmi . Bi daha olursa kesilir dedi giderken ama dosyaya yazdı.

Gülsüm kartal

Üye
Üye
Anladım abla ama şuan kesilip kesilmediğini bilmiyorum şimdi etsemmi etmesemmi . Bi daha olursa kesilir dedi giderken ama dosyaya yazdı.
Kardeş sen o halıyı bidahikine kaldıracak misin halıyı ee o zmn eninde sonunda edecek şikayet bence önce siz yapın bence tabii yine de siz bilirsiniz bu benim düşüncem.

Aydınlı 09

Üye
Üye
Hijyen le halıdaki yanık ne alaka demekki başka sorunlar vardı evinizde temizlik ile alakalı 🤔

septik

Editör
Editör

BEŞİNCİ BÖLÜM

Bakım Hizmetlerinin Verilmesi, Bakım Hizmetlerinin Kapsamı

Bakım hizmetlerinin verilmesi

MADDE 10-
(1) Evde bakım hizmeti, bakım raporu doğrultusunda, bakım ihtiyacı olan engelli bireyin yaşadığı ikamette verilir.

(2) Bakıma ihtiyacı olan engelli birey ile bakım verenin aynı adreste ikamet etmesi esastır. Ancak, bakıma ihtiyacı olan engelli bireye 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde yer alan özelliklere sahip bakım verecek kişinin bulunmaması, bakıma ihtiyacı olan engelli birey, akraba veya vasisinin özel veya resmî merkezlerde bakım hizmeti almayı reddetmesi; heyetin bakım hizmetinin verilmesinde sorun veya yetersizlik olmayacağına kanaat getirmesi koşuluyla, bakım hizmeti, gün içinde kolaylıkla gidilip gelinebilecek bir mesafede ikamet eden akraba veya vasi tarafından da verilebilir. Yapılan değerlendirmelerde engelli bireyin yatağa bağımlılığı, yaşı, yalnız başına kalmasında sakınca olup olmadığı ve benzeri hususlar göz önünde bulundurulur. Bu durumda, bakıma ihtiyacı olan engelli bireyin tüm bakım ihtiyacının giderilmesi esastır.

(3) Bir bakım veren; bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin kardeş olması halinde herhangi bir sayı sınırlaması olmaksızın, bakıma ihtiyacı olan engelli bireylerin kardeş olmaması durumlarında ise en fazla iki engelli bireye bakım hizmeti verebilir. Bakıma ihtiyacı olan ve kardeş olmayan ikiden fazla her engelli birey için akraba tanımında yer alan başka bir kişi bakım verir.

Bakım hizmetlerinin kapsamı

MADDE 11-
(1) Bakım hizmetleri, bakıma ihtiyacı olan engelli bireyin bakımına yönelik olarak aşağıda yer alan kişisel bakım hizmetlerini ve psiko-sosyal destek hizmetlerini kapsar:

a) Kişisel bakım hizmetleri; engelli bireyin;

1) Banyo yaptırılması,

2) Tuvalet ihtiyacını gidermede yardım edilmesi ve gerektiğinde temizliğinin yapılması,

3) Tırnaklarının kesilmesi,

4) Saçlarının taranması,

5) Dişlerinin temizlenmesi,

6) Yeme-içme ihtiyacının giderilmesi,

7) El, yüz ve ayak temizliğinin yapılması,

8) Sakal tıraşının yapılması,

9) İstenmeyen tüylerin temizlenmesi,

10) Elbiselerinin giydirilmesi ve çıkarılması,

11) Burun ve kulak temizliğinin yapılması,

12) Yatağının temizlenmesi ve düzeltilmesi,

13) Odasının temizlenmesi,

14) Çamaşırlarının yıkanması.

b) Psiko-sosyal destek hizmetleri;

1) Bakıma ihtiyacı olan engelli bireyin ve ailesinin, engelli bireyi ve engel durumunu kabullenmesine, bilgilendirilmesine yönelik kişisel veya grup çalışması yöntemiyle verilecek hizmetleri,

2) Bakıma ihtiyacı olan engelli bireyin engelini, mevcut durumunu ve yerleştirildiği ortamı kabullenmesine, bilgilenmesine ve gelişim alanlarında desteklenmesine yönelik kişisel ve grup çalışması yöntemiyle verilecek hizmetleri,

3) Engelli birey ve ailesinin sosyal hakları ve mevcut kaynakların kullanılmasına yönelik kişisel ve grup çalışması yöntemiyle verilecek hizmetleri,

4) Engelli bireyin bağımsız yaşama, sosyal hayata uyumuna ve katılımına yönelik sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinlikler ile düzenlenecek bu tür etkinliklere katılabilmesi için refakat hizmetlerini,

5) Engelli bireyin terk edilme, reddedilme, engel durumunu kabullenememe, ümitsizlik, intihar düşüncesi, yalnızlık, sevgisizlik ve benzeri olumsuz duygulardan kurtarılmasına ve depresyon, stres ve benzeri durumların yaşanmasının engellenmesine yönelik kişisel veya grup çalışması yöntemiyle verilecek psiko-sosyal destek hizmetleri ile bu amaçla ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirme yapılması hizmetlerini,

Son düzenleme:
Tekerlekli Sandalye