İçimizdeki Düşman

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Bu ülkede yaşamak zordur hele hele engelli olarak, yaşlı ve kadın olarak yaşamak çok daha zordur. Kimilerinin iddia ettiğinin aksine biz oldukça Geri Kalmış bir ülkeyiz! Her bakımdan hemde. Bu kadar verimli topraklar üzerinde eğitimden yoksun, yeterli olgunluk düzeyine erişememiş bir çoğunluk ve o çoğunluğun içinde yokolmamaya, yaşama tutunmaya çalışan azınlıklar...

Türk usulü her şeyin kolayına kaçmak, kendisine fayda sağlayacak en ufak bir fırsatı kaçırmayacak denli atik, vurdumduymaz, gözüpek, başkalarının hak ve hürriyetine saldıracak kadar düşüncesiz, toplum norm ve kurallarına aykırı yaşamayı seven, kusura bakmayın ama rahmetli Aziz Nesin'in dediği gibi bir nesil bu uğurda konu özellikle engellilerse kendi engelini herkesten ve herşeyden üstün görmekte hiç bir sakınca bulmamakta ve engelliliğin kendisine sağlayacağı her türlü menfaati uğruna önündeki her şeyi bir çırpıda ezip geçecek kadar hadsiz, egoist ve sorumsuz...

Bu sitede yaklaşık 5 yıldır sürekli okumaktayım...her zaman yazmasamda hemen her gün yazılanları okuyorum ve dehşete düştüğüm tek bir konu var. o da şu;

'' Ben engelliyim/engellendim. En büyük engel benimki. Nasıl olur da devletten kendi adıma daha fazla yarar sağlarım? yada;

''Madem engelliyim o halde bütün haklara sahip olmalıyım'' yada;

'' Başka ne var sahip olabileceğim ne kadar maddi kazanç varsa bir şekilde hepsini istiyorum!!!''

Forumlarda yeni üyelerin çırpınışları hep bu bilinçaltında yatan ama açık yüreklilikle ifade edilemeyen tüm soru şekillerinde fazlasıyla mevcuttur...itirazı olanları kaale almıyorum çünkü bu tamamen bana ait olan şahsi fikrimdir ki bir zamanlar (üye olduğum tarihde) benimde yegane amacım nasıl bir an önce emekli olabilirim? sorusuna yanıt aramaktı. Tüm samimiyetimle itiraf ediyorum ki tek isteğim o bir parçada olsa yaşam boyu düzenli gelirim olacağına inandığım emekli maaşıma kavuşabilmekti. Açık ve net gerçekte yatan sorum ve asıl niyetim bu siteye üye olarak emekliliğimi mümkün olan en kısa sürede nasıl gerçekleştirebilirimdi...ve çok şükür asıl hedefime site yöneticileri sayesinde kavuştum ama vefa borcum hiç bitmedi.

Engelli maaşı, evde bakım maaşı, ötv indirimi, vs hep nasıl olur da bir başkasının ihtiyacı varken alınmasına engel olabilir? Heyet doktorları neden hep sağlık kurulu raporu verirken ucundan bucağından kısmakta sakınca görmeyip asıl yüksek alması gereken yüzdeyi kırpıp kuşa çevirmeyi planlıyorlar? Bizlere engelli raporu almakta önümüze engel koyan asıl suçlu kim? İçimizdeki düşmanı tahmin etmek hiç de zor değil aslında. Birileri hep bana hep bana derken bir bakmışız ki başka engellilerin haklarını almakta temkinli davranan doktorların yaşadığı tecrübeler doğrultusunda bize yok başka düşman bizden başka????

Forumda ismi hiç önemli değil ki onlardan bu ülkede yaşayan binlercesi var acaba hiç içinizden geldi mi; '' Neden bu kadar açgözlüsün? diye sormak...

Engellisin diye tüm maddi kazanç getiren hakları almakta ne kadar ısrar edersen et gün gelip bir başka engellinin ( hemde senden çok daha fazla ihtiyacı olduğu halde) bağlanması gereken maaşına engel oluyorsun! Bu nasıl bir bencilliktir böyle???

Bir yazar arkadaşım kısaca şöyle demişti aslında bu durumu özetleyen en doğru ve en güzel cümle;

Ötekilerin, sizi ötekileştirmesine izin vermeyin...!

İçimizdeki ötekilerin bencilliği sizleri daha fazla ötekileştirmesin dileklerimle...

Tekerlekli Sandalye