Tavsiye Kitap: SANA GÜL BAHÇESİ VADETMEDİM

• Konuyu başlatan mavibalina2012
  • Başlangıç tarihi
M

mavibalina2012

Guest
Joanne Greenberg
SANA GÜL BAHÇESİ VADETMEDİM

İçine doğduğu dünyanın kurumlarıyla bağdaşmayı öğrenemeyen, iletişimsizliğin karanlığında yaşayan on altı yaşındaki bir genç kızın öyküsü...
Sana Gül Bahçesi Vadetmedim, deliliğin, resmi tanımıyla akıl hastalığının öyküsü: Deborah kimlik kavramını yitirip içine kapanmış, zengin düşlemi ve mizah duygusuyla yarattığı kendi düşsel dünyasına sığınmıştır. İki dünyanın çatışmaya başlaması, Deborah'ın akıl hastanesine "düşme"sine neden olur. Bundan sonra hastaneleri, doktorları vb. kurumlarıyla toplumun "kurtarma operasyonu" başlar.
Greenberg'in kendi yaşamından yola çıkarak yazdığı bu kitap, "akıl hastalarının gizleri" üzerine pek çok ipucu taşırken, toplumun yerleşik değer yargılarına çarpıcı bir eleştiri de getiriyor, böylece "normal" kavramını sorgulamaya götürüyor bizi...

Neden Bu Kitabı Tavsiye Ediyorum: Psikolojik romanlardan hoşlanan ve sıkılmayacaklar için güzel bir kitap...Akıl hastaları ile normal diye nitelendirdiğimiz veya uyumlu ya da uyumsuz kategoride nitelendirdiğimiz insanları tanımamız için fırsat veren bir kitap...Gerçek bir yaşam öyküsü...Sorunlarımızın bizi karamsarlığa ittiği yaşamın bizler için güçleştiği zamanlarda diğer insanlarında yaşamlarına dahil olmamız onları da anlamamız ve kendimizi defalarca sorgulamamız için okunmalı diyorum bu kitap...Hayatın Gül Bahçesi olmadığını Güllerin Dikenleriyle var olduğunu bir kez daha kabul etmemiz gereken kitap...

Tekerlekli Sandalye