2022 torba yasası hakkında gelişmeler

murat tarsuslu

Üye
Üye
arkadaşlar torba yasanın 2022yi ilgilendiren bölümü genel kuruldan geçerek onaylanmış. buna göre; 18 yaşından büyük olup 2022 maaşını hak edenlere 4860 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımından bulunacak tutarda maaş bağlanacakmış. bu ne anlama geliyor?
yetim aylığı alanların aldığı tutar engelli maaşından azsa aradaki fark hazine tarafından karşılanacakmış. bu zaten vardı. acaba kolaylık mı getirdiler.
en önemlisi de, yersiz ödeme nedeniyle borcu olanların borçları faizleriyle birlikte silinecekmiş.
bu haberi saat 12:50 itibariyle trtnin teletekst sayfası ekonomi haberlerinde okudum. gelişmelerden haberdar olan arkadaşlar bizlerle paylaşırsa seviniriz.
bu yasanın yürürlüğe girmesi için cumhurbaşkanı tarafından onaylandıktan sonra resmi gazetede yayınlanması gerekiyor sanırım..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şuana kadar net bir bilgi ulaşmadı gelişmeler olursa paylaşılacaktır mutlaka takipte kalalım

yörükkızı

Üye
Üye
günaydın arkadaşım yeni okuduğum bir haberi paylaşmak istedim temennim herkezin yüzü güler inşaALLAH. ayrıca hayırlı ramazanlar diliyorum...
Meclis Genel Kurulu'nda Torba Yasa Teklifi üzerindeki görüşmeler devam ederken pakete muhtaç aylığıyla ilgili yeni düzenlemeler eklendi. AK Parti, CHP ve BDP'nin önergesi ve MHP'nin desteğiyle yasa teklifine eklenen düzenleme, hem aylık alanların sayısını hem de sınırını artırılacak. Buna göre kişi başı yerine hane bazlı gelir hesaplaması sistemi getirilecek. Mevcut sisteme göre 65 yaş aylığı almak isteyen bir kişinin 119.62 liradan fazla gelirinin olmaması gerekirken yeni düzenlemeyle bu rakam 233 liraya yükseltildi. 1.2 milyon olan engelli ve muhtaç aylığı alan kişi sayısının da 1.5 milyona çıkması öngörülüyor.

SAĞLIK HARCAMASI DEVLETTEN

Genel Kurul'da kabul edilen bir başka önergeyle de 18 yaş altı engelli aylığı alan kişiler için önemli bir değişikliğe gidildi. Buna göre 18 yaş altı engelli aylığından yararlananlar genel sağlık sigortası kapsamına alındı. Bu kişilerin her türlü sağlık giderleri devlet karşılayacak. Mevcut sisteme göre 18 yaş altı engelli aylığı alan kişilerin sağlık sigortasından faydalanabilmeleri için gelir testi yaptırıp yeşil kart almaları gerekiyordu.

Para cezaları silinecek

Teklife eklenen bir başka maddeyle de kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesizlere, yersiz ya da fazla ödenmiş aylıklar nedeniyle çıkarılan borç ve para cezaları ile bunlara ilişkin faizler silinecek. Söz konusu kişilerin haklarında herhangi bir idari, adli ya da icra takibi yapılmayacak.

Teklife eklenen diğer değişiklikler ise şöyle:

-18 yaş üstünde olan, başkasının yardımı olmaksızın hayatını sürdüremeyecek şekilde engelli olduklarını raporla kanıtlayan, geliri bulunmayan kişilere 4860 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Hesaplamaya göre bu kişilere 359 lira ödeme yapılacak.

-18 yaşını tamamlamış engellilerden, talep etmesine rağmen, Türkiye İş Kurumu'nca işe yerleştirilememiş olanlar için de 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımından bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da 240 lira civarında olacak.

-Engeli olan yakınlarının bakımını üstlenenlerden, geliri, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık tutarın asgari ücretin üçte 1'inden daha az olanlara, 3240 gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımıyla bulunacak tutarda aylık bağlanacak. Bu rakam da yine 240 lira civarında olacak.

-Engelliye her ay 359 lira ödenecek

yörükkızı

Üye
Üye
yersiz ödeme cezalarınında iptali kesinleşmiş tabiki oda yerinde bir uygulama oldu

AZAD21

Üye
Üye
2022 maaşımız her aymı ödenecekkkkkkk????????????

sinandeniz

Üye
Üye
yine elde var sıfır engelli aylığı bağlanması için 233 lira düşmesi gerekiyormuş hanede kişi başı miktar ne anladık bu düzenlemeden

birde aylık olarakmı ödenecekmiş engelli maaşları ?

septik

Editör
Editör
Sahtekar insanlar. Bu torbadan çıkan işe yarar tek şey borçlara af
Engeliyi yine başkalarına muhtaç ettiler hiç bir sebeb yokken 119 tl yi ortaya atan onlar 233 tl ye çıkaran onlar ve 1.2 milyon kişi alırken 1.5 milyon kişiye çıkacakmış tamamen hikaye bu millet açmı yaşıyorduki bir kişiye 233 tl düşmeyen hanemi vardı ortalama bir evin gideri nedir.
O bahsi geçen 1.2 milyonun bakın ilerde çıkcakatır yarısının maaşıda kesilecektir.
Bu kararları alanlar bu ülkede yaşamadıkları kesin yada halka alakası olmayan insanlar.
Bana göre sölenecek tek şey yazıklar olsun.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ben çıkartılacak yeni yönetmelikten af haricinde çok umutlu degilim.

septik

Editör
Editör
Mehmet bu olay tamamamen insafsızlık duruma bakıldığında engelli olmanın hiç bir sağlıklı insandan farkı yokmuş gibi bir tavır alındı.
Engelli ve çalışamıyacak durumda olanları ailelerinin sırtına yüklemekten başka hiç bir işe yaramayan bir yasa haline getirdiler.
Fakir veya düşük gelire sahip olan ve ailesinde engelli bulunanlara destek yapılacak hepsi bu
Hatırlarsan bu yıl 2013 e başladığımız tarihte emekliye intibak düzenlemesi yapıldı ve 2000 yılı öncesi emekli olan 2.5 milyon kişinin maaşı yükseltilmişti (zaten 2000 sonrası emeklilerin yaklaşık maaşı 1000 tl nin üstünde ) şimdilerde memur emeklisine aynı düzenlemeler yapılmak üzere birde tüik 4 kişilik ailenin açlık sınırını 1000 tlnin üzerinede diye hesap etmişti
Kısacası şu an emekli olupta 1000 tl altı maaş alan kalmadı gibi birşey ayrıca bu günlerde asgari ücretin devletçe alınan vergiside alınmayacak ve asgari ücrette yaklaşık 1000 tl civarında olacak
Birde yine hatırlarsan Başbakan 3 çocuk yapın diye her gün bağırıyor. Bu da genel anlamda her hanede 2 çocuk ve altı var.
Belki komplo teorisi gibi oldu ama hemen herşey hesap edilmiş gibi geldi bana 233 tl muhtaçlık sınırı denildiği zaman engelli olduğumuz halde yaşımız kaç olursa olsun hanenin gelirine ortak olduğumuz düşünüldüğünde genel anlamda 2022 maaşı alan kişi sayısı neredeyse kalmayacak gibi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende öyle düşünüyorum bu maaşı peyder pey kaldıracaklar

septik

Editör
Editör
Aslında yasa bu haliyle çıksa dahi geçmişte bağlanmış olan ve hiç bir sebeb yokken maaşlarımızın kesilmesi haksızlık.
Kesilen maaşların tek gerekçesi mantığıma göre reşit olduğumuz ve hiç bir gelirimiz olmadığı halde reşit birey olarak kabul edilmeyişimizden kaynaklanıyor.
Hemen bir dava açarak hakımızı aramamız durumunda hangi mahkeme bizi 18 yaş üstü olmamıza rağmen reşit kabul etmezki ayrıca başkaları kim olursa olsun çünkü yaşadığımız hane gelirinin ortağı kabul ediliyoruz o kişilerin parasını bizim sayabilir burdaki ikilem de şu hem benim gelirim yok ama reşitim ve hanenin geliri kiminse bana vermek zorunda bırakılıyor.Gelir sahibininde parasını gasp ediyor.
Birde anayasada hangi maddedir bilmem fakat verilen hakların geri alınamaz maddesi ne oluyor kendi koydukları yasalarıdamı hesapsızca çiğniyorlar.
Bana kalırsa bu yasa bize hakarettir ve elimizden ne geliyorsa yapmak hakkımızdır.

AZAD21

Üye
Üye
yahu 2022 maaşı aylık olacakmı bilmece gibi konuşmayın biri bir açıklama yapsınnn bilgisi olannn

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Azad okumuyormusun ilk mesajı? aylık olacağına dair bil bilgi yok.

reconx

Üye
Üye
şimdi benim babam emekli 1000 maaş aliyor evde 4 kişiyiz diğer annem babam abim ben calısmıyoruz ev kirası 300 şimdi benim 15.03.2012 tarihinde basvurmustum ama bu 119 lira diye maasımı baglamıyorlardı sımdı nolcak bir bilgisi olan

hancı

Üye
Üye
benim şöyle bir sorunum var rapor sürem 1 haziranda bitti alo 144 ü aradım maaşa sordum yatmış alabilirsin dedi güvenemedim almadım sydv yi aradım alma sonra faiziyle ödersin dedi sonunda haziran maaşını temmuzun 5 inde aldım bu maaş yersiz ödeme oluyormu oluyorsa bu af dan yararlanırmıyım ne olur sonuç

viranesinan78

Üye
Üye
mehmet bey el insaf... biraz objektif olun bu hükümet geldiğinde neydi şimdi kaç para engelli aylığı kat be kat artırdılar bu aylığı kesmek isteseler heralde bu kadar artırmazlardı 2022 aylığını ayrıca yararlananda 2 kat arttı bakım parası denen bişey varmıydı önceden yıllarca bu milletin kanını emdi önceki iktidarlar hiç bişey vermediler millete...millet hizmeti bu iktidarla gördü insan yerine konulduğunu hissetti...lütfen

hancı

Üye
Üye
benim şöyle bir sorunum var rapor sürem 1 haziranda bitti alo 144 ü aradım maaşa sordum yatmış alabilirsin dedi güvenemedim almadım sydv yi aradım alma sonra faiziyle ödersin dedi sonunda haziran maaşını temmuzun 5 inde aldım bu maaş yersiz ödeme oluyormu oluyorsa bu af dan yararlanırmıyım ne olur sonuç

benim yıldız dik insanlara sokuluyor herhalde cevap almıyorum kına yaksınlar

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
kardes sana 50 kere cevap verdik daha hala her konuya ayni seyi yaziorsun kafan basmiyormu sana dedikki git maasini al sonra yeni raporu cikinca kuruma ver bukadar snn yersiz ödeme dediğin olay genelde işe giripte hala bu maasi alanlar icin sana son kez cevap yaziorum

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
ne arti dostum söylermisin kusura bakma ben 3 ayda 75 tl aldiğim zamanida biliyorum ozamanlar o 75 tl daha deyerliydi en azindan 75 tl 2 aylik kira parasi ediyordu simdi dişarda bi yemeğe gitsen cebinden 100 tl cikiyor bea allahinizi severseniz biraz mantiğinizi calistirin kurtulun su koyunluktan...

Tekerlekli Sandalye