%60 ağır özürlüyüm emekliliğim mümkünmü

ahmet bayazit

Üye
Üye
1988 doğumlu 2005 sigorta girişim var 1267 gun sgk primi yatmış 10 ay önce trafik kazası yaptım %60 ağır özürlü raporum var bu durumda emeklilik söz konusu olabilirmi bas vurdum dedilerki 1800 gun pirimim olması gerektiğini söylediler.bende sgk'nın 53. maddesini okudum madde söyle

53.madde kapsamında malul olduğuna dair heyet raporunun alınmış olması gerekmekte, hem de toplam 1800 gün prim ödediği veya malul olmasına sebep olan olayın oluşumundan önce beş yıl sigortalı olması ve her yıla en az ortalama olarak 180 gün yaşlılık malullük sigortaları primi ödemiş olması gerekmektedir. Bu hükme göre sigortalının toplam 900 gün (5x180) prim ödemiş olması yeterlidir. Yani her yıl mutlaka 180 gün şart olmayıp 5 yıl içinde toplam 900 gün prim ödenmiş olması yeterlidir.
bu 53. maddeki şartlara uygunum ama başvurumu kabul etmiyorlar

bilgilerinizi paylaşmanız dileğiyle iyi calışmalar

İsen Buga

Üye
Üye
Doktor raporunda artık çalışamaz diye not düşmesi gerek. SGK kafasına takar yapmam etmem derse o iş mahkemeye düşer. (mahkemeyi önermiyorum) dava uzadıkça uzar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Önünüzde iki seçenek ver.
1) Malulen emeklilik. Malulen emekli olunabilmesi için 10 yıl sigortalılık süresi, 1800 gün prim günü gerekmekte. Eğer bir başkasının sürekli yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malul iseniz bu sefer hizmet yılına bakılmaksızın malulen emekli edilirsiniz. prim gün sayınızı gerektiğinde askerlik borçlanmasını yaparak 1800 güne tamamlayıp kuruma malulen emeklilik için başvurun. Oldu olmadı olmadı ikinci seçeneğe geçersiniz.

2: Engelli erken emekliliği. Sakatlık oranı %40 ve üzeri olanların yararlandığı kademeli erken emeklilik seçeneğidir.

ahmet bayazit

Üye
Üye
peki arkadaslar yatalak oldugumu kanaat olarakmı karar veriliyor yoksa saglık heyetinin verdiği özürlü raporuna göremi . bir başkasına ihtiyac duzeyindedir ve bakım ücretinden yararlanabilir diye yazı var rapordA

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malul olmadığınıza kurul karar veriyor sanırım. Bu konuya dair 5510 sayılı yasada kimlerin bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malul olduğunu belirten bir hüküm göremedim ben.

Tekerlekli Sandalye