Bacak kısalığı rapor oranları?

ahmet13

Üye
Üye
merhaba

28 yaşındayım bacak eşitsizligi hastalıgım var sağ bacak 8,9 cm kısa engelli raporu aldım lakin %10 rapor verdıler bu raporun oranı neye gore verıyorlar iş hayatımdacok buyuk sıkıntı cekıyorum doktor masa bası ıs bulman lazım dıyor lakın bulamıyorum bu %10 neye gore verılıyor yukselmezmı yardımcı olursanız sevınırım

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=17264]ahmet13[/MENTION], söylediğiniz hastalığa oran verilirken, bacağın kısalığı, varsa bacaktaki zayıflık ve yürümede bozukluk gibi etmenlere bakılarak oran veriliyor. Ama bana sorarsanız 8.9 cm kısalık için çok az oran vermişler sana. Ben olsa il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz ederdim. Ayrıca sakatlık oranı vetvelinde şu oranların verileceğine hükmedilmiş

ablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları. (bkz tablo 3.1)

Tablo 3.4.’de verilen yüzdeler yardımcı cihaza bağımlı, sürekli yürüyüş bozukluğu olan hastalar içindir. Mekanik bel ağrısı nedeni ile hasta baston kullansa bile Tablo 3.4 ile değerlendirilmez. Özürlülük değerlendirmesinde, Tablo 3.4 yalnız başına kullanılmalı, kesinlikle diğer tablolarla birleştirilmemelidir.

Hastalık Derecesi hafif:
A: Alt ekstremitede antaljik yürüyüş, basma fazının kısalmasına ilave olarak ayak bileği, diz veya kalçada orta - ileri derecede artritik değişikliklerin tespit edilmesi:% 8
B: Pozitif Trendelenburg testi ve kalçanın orta veya ileri derecede osteoartriti:% 12
C: Hasta (a) ve (b) şıklarını taşıyor ve bazen uzun yürüyüşlerde koltuk değneği veya baston kullanıyor (ancak evde ve işyerinde genellikle kullanmıyor):% 18
D: Hasta kısa bacak breysini (ayak bileği –ayak ortezi, AFO) rutin olarak kullanmak zorundadır:% 18

Hastalık Derecesi Orta:
E: Hasta tek baston veya tek koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır : %24
F: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini (AFO) sürekli kullanmak zorundadır: % 36
G: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında uzun bacak breysini (Diz – ayak bileği – ayak ortezi, KAFO) sürekli kullanmak zorundadır:% 42
H: Hasta iki baston veya iki koltuk değneğini rutin olarak kullanmak zorundadır:% 48

Hastalık Derecesi Ciddi:
İ: Kısa bacak breysinin (AFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 60
J: Uzun bacak breysinin (KAFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 72
K: Çift taraflı alt ekstremite (AFO veya KAFO) breysinin yanısıra, iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 84
L: tekerlekli sandalyeye bağlı:% 96

ahmet13

Üye
Üye
Çok tskler Halil bey. Şimdi ben %10 raporla il sağlık müdürlüğüne gidip itiraz etmem lazım sonra yine heyete mi girecem galiba hem gata rapor hemde devlet hastanesi raporunu götürmem lazım mı? Bu raporları götürmesem direk rahatsızlıgımı anlatsam bir çözümü olurum raporlar gereklimi bir arkadaşım raporu götürme diyor ne yapmalıyım birde baltazart diye bir uygulama var onu anlayamadım sizide rahatsız ediyorum lakin bu konularla ilgili hiç bir fikrim Yok çok sağolun Halil bey ilginiz için

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Size verilen %10 luk raporu alıp gideceksiniz. İl sağlık müdürlüğü sizi başka hastaneye sevk edecek. O hastanenin verdiği oranla elinizdeki raporun oranı uyuşmazsa bu sefer hakem hastanesine sevk edileceksiniz ve hakem hastanesinin verdiği karar (oran) nihai karar olacak.

clawera

Üye
Üye
[MENTION=17264]ahmet13[/MENTION], söylediğiniz hastalığa oran verilirken, bacağın kısalığı, varsa bacaktaki zayıflık ve yürümede bozukluk gibi etmenlere bakılarak oran veriliyor. Ama bana sorarsanız 8.9 cm kısalık için çok az oran vermişler sana. Ben olsa il sağlık müdürlüğüne giderek rapora itiraz ederdim. Ayrıca sakatlık oranı vetvelinde şu oranların verileceğine hükmedilmiş

ablo 3.4- Yürüyüş bozukluğuna göre özürlülük oranları. (bkz tablo 3.1)

Tablo 3.4.’de verilen yüzdeler yardımcı cihaza bağımlı, sürekli yürüyüş bozukluğu olan hastalar içindir. Mekanik bel ağrısı nedeni ile hasta baston kullansa bile Tablo 3.4 ile değerlendirilmez. Özürlülük değerlendirmesinde, Tablo 3.4 yalnız başına kullanılmalı, kesinlikle diğer tablolarla birleştirilmemelidir.

Hastalık Derecesi hafif:
A: Alt ekstremitede antaljik yürüyüş, basma fazının kısalmasına ilave olarak ayak bileği, diz veya kalçada orta - ileri derecede artritik değişikliklerin tespit edilmesi:% 8
B: Pozitif Trendelenburg testi ve kalçanın orta veya ileri derecede osteoartriti:% 12
C: Hasta (a) ve (b) şıklarını taşıyor ve bazen uzun yürüyüşlerde koltuk değneği veya baston kullanıyor (ancak evde ve işyerinde genellikle kullanmıyor):% 18
D: Hasta kısa bacak breysini (ayak bileği –ayak ortezi, AFO) rutin olarak kullanmak zorundadır:% 18

Hastalık Derecesi Orta:
E: Hasta tek baston veya tek koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır : %24
F: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında kısa bacak breysini (AFO) sürekli kullanmak zorundadır: % 36
G: Hasta tek baston / tek koltuk değneğinin yanında uzun bacak breysini (Diz – ayak bileği – ayak ortezi, KAFO) sürekli kullanmak zorundadır:% 42
H: Hasta iki baston veya iki koltuk değneğini rutin olarak kullanmak zorundadır:% 48

Hastalık Derecesi Ciddi:
İ: Kısa bacak breysinin (AFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 60
J: Uzun bacak breysinin (KAFO) yanısıra iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır: % 72
K: Çift taraflı alt ekstremite (AFO veya KAFO) breysinin yanısıra, iki baston veya iki koltuk değneğini sürekli kullanmak zorundadır:% 84
L: tekerlekli sandalyeye bağlı:% 96

merhaba iyi akşamlar..

şimdi benimde aynı arkadaşa benzer bir durumum var yürüyüşümde 30 dakikadan sonra çok zorlanıyorum C şıkkı tam bana göre bir cevap diyorum ama tablonun ilk başındaki bu ifade benimle ilgili olmadığını ima ediyor. çünkü ben yardımcı cihaz kullanmıyorum. konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum. saygılar.

Tekerlekli Sandalye