Bağkur özür oranı ile emeklilik hakkında

Hao54

Üye
Üye
Merhaba, Aort anevrizma sonucu damara greft takıldı ve kalp kapakçığım biküspit. %56 raporum var. Bağkur ödüyorum. 3800 küsür günüm var ve hastalığımın ağır iş göremezlik raporu alıp alamayacağını öğrenmek istiyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Rapor oranı %50-59 arası olan bağ-kur mensubu engelliler, 16 yıl hizmet süresi 4320 gün primle emekli olurlar.

Hao54

Üye
Üye
Artık rapor oranıyla değil iş göremezlik seviyesi ile emekli olundugu söyleniyor. Neye göre bunu yazdınız?

İsen Buga

Üye
Üye
Artık rapor oranıyla değil iş göremezlik seviyesi ile emekli olundugu söyleniyor. Neye göre bunu yazdınız?
ikisi aynı anlamda. Genelde raporda rakam oranı yanına iş görmez oranı yazılır. Örn. %56 işgörmez oranı vs.

Hao54

Üye
Üye
Raporum bu şekilde, iş göremezlik yazmıyor. Ben tereddütteyim yani hastalığım ağır tanımlı ise 3900 küsür günde emekli olabiliyorum orta ise 4320.

Ekli dosyalar

• IMG_1028.jpeg
    IMG_1028.jpeg
    229.7 KB · Görüntüleme: 95

İsen Buga

Üye
Üye
Raporum bu şekilde, iş göremezlik yazmıyor. Ben tereddütteyim yani hastalığım ağır tanımlı ise 3900 küsür günde emekli olabiliyorum orta ise 4320.
bu rapor güzel sıkıntı yok.
16 yıl doldurmuş olmanız ile birlikte en az 4320 gün primler dolmuş ise emekli olabilirsiniz.

bahse konu 3900 için en az %80 olması gerekiyor.
Kolay gelsin...

lil

Üye
Üye
Merhaba! Sağlık durumunuz ve çalışma durumunuzla ilgili önemli bir konu üzerine sordunuz. Aort anevrizması sonucu damara greft takılması ve biküspit kalp kapakçığı gibi tıbbi durumlar, çalışma kapasitesi ve iş yapabilirlik üzerinde etkili olabilir. Aynı zamanda sosyal güvence ve emeklilik hakları da bu durumları değerlendirmede etkili olabilir.;)

Türkiye'de ağır iş göremezlik raporu almak için Sağlık Kurulu tarafından yapılan bir değerlendirme gerekmektedir. Bu değerlendirme, sağlık durumunuzun iş yapabilirliğinizi ne derecede etkilediğini belirlemek amacıyla yapılır. Sağlık Kurulu tarafından belirlenen kriterlere göre, ağır iş göremezlik raporu verilip verilmeyeceği değerlendirilir.

Hao54

Üye
Üye
İlk sigorta baslangıcım Nisan 2008, ameliyatı 2010 da oldum ancak geçen seneye dek 7-8 sene de memuriyet dahil aklıma engelli raporu almak gelmedi. Belki de çoktan malulen emekli olacaktım. Şuan bağkur ödüyorum toplam primim 3800 küsür.. yasayı okudugumda ve bazı forumlarda sunu okuyorum. Bağkur’da 15 sene 3960 gün yazan %60 ile emeklilik şartı sadece sigorta baslangıcından önce raporu olanlar icin geçerlidir deniyor. Bazısı da bunun uygulamada böyle olmadıgını belirtiyor. Benim raporum %56 fakat iş göremezliğimin 60 veya üzeri cıkması durumunda malulen degil de maddeye göre emekli olamıyor muyum yani? İllaki sigorta baslangıcından evvel mi hasta olmam gerekiyordu. Veya malulen emekli olacaksam ben bu kadar yıl bosa mı prim ödedim 1800 gün ile olabilirdim demek. Ayrıca bir sorum da şu malulen emeklilik maası mı daha yüksek yoksa bagkur icin gecen yaslılık aylıgı ile emekli oldugunda alınan maaş mı? Sonucta 1 sene oynuyor ikisinin arasında (16 yıl 4320 gün) bu da basit hesapla maaş+bagkur primi dersek bugün için 150 bin liraya denk geliyor 1 sene beklemenin maliyeti. Ben işin içinden cıkamadım.

İsen Buga

Üye
Üye
engelli emeklilik
malül emeklilik
yaşlılık aylığı
3 ayrı kavram.
siz Erken emeklilik istemiyorsunuz bunun yerine malül emeklilik üzerinde ısrarla duruyorsunuz.
Malül emeklilik az maaş alır doğrusu bu. Engelli emeklilik kademeye göre değişir.
Nisan 2008 işe girişli biri vergi indirimi almak zorunda. Basit yol. çalıştığına dair belge alırsınız. yanına vesikalık ve yeni alınmış rapor ver gitsin. Rapor yeterli değilse sizi hastaneye sevk eder. Vergi indirimi son uçlandığında 4320 prim ile emeklisiniz. Normal emeklilik gibi bir engelli emeklisiniz. Maşınız ödenir..
burada hesap yapmanız gerekiyor bugünden geriye dönük 7 yıl içinde en çok hangi yöne prim yatmışsa; SSK yada bağkur oradan emeklisiniz.

%56 dan tek rapor %60 yaparsanız (toplam değil de tek oran). raporda bir tek rahatsızlıkta %60 aldığınızı belirtirseniz . Toplam %60 değil.. o zaman malül emekli olabilirsiniz. Malül emeklilik maaşı nazaran biraz düşük. sonradan sakatlananlar için rapor sıkıntı yaratıyor. 2022 yönetmeliği devreye giriyor.

Hao54

Üye
Üye
İyi niyetli cevabınız için teşekkür ediyorum ancak bağkurdan emeklilik dedigim halde vergi indirimden bahsetmeniz ya yazdıgımı tam okumadınız ya konu hk. Bilginiz eksik. Bagkurda vergi indirimi söz konusu degil sadece sigortalı calısanda alınır vergi indirimi. Teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Doğru söylüyorsunuz. Tamamı okudum konu karışıklığı benzer isimler ve benzer işler karıştı kafam. Vergi indirimi için senden önceki arkadaşa yazmıştım; konu size gelince benzerlikten dolayı daldım. Hem SSK hem Bağkur ödeneği olan arkadaş. Özür dilerim.
2022 yılında ağustosta çıkarılan yönetmelikten dolayı engelli (yani erken) emeklilik zorlaştı. Onu belirteyim derken konu uzadı ve karıştı.
Haklısınız.

Tekerlekli Sandalye