Evde bakım maaşı alan engelliler sınava girip memur olabilirler mi?

fırat

Üye
Üye
selam bakımaylığı alanözörlökişi sınavagirebilirmi bunun aldığıbakıcıaylığa zararıvarmı saygılar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hastaneden alınıp kuruma verilecek olan raporda çalışamaz ibaresi yoksa o kişi evde bakım maaşı alıyor olsa ve ağır özürlü olsada engelli memurluk sınavına girip memur olabilir...

YassaX

Üye
Üye
selam bakımaylığı alanözörlökişi sınavagirebilirmi bunun aldığıbakıcıaylığa zararıvarmı saygılar

fırat bey, engelli kişi adına bakım aylığı alındığı icin engelli kişi ağır özürlüdür.. Ağır Özürlü olsa dahi Raporun Ön Yüzünde Sağ Alt tarafta Çalıştırılamayacağı İş Alanları bölümü dolu olması ve Raporunda Çalışamaz ibaresi yoksa , lise - Ön Lisans - Lisans Mezunu ise 29 Nisan 2012 de yapılacak Olan ÖMSS 'ye Sınav ile Devlet Memuru Olmaya çalışacak.. Eğer özürlü kişi İlköğretim ( İlkokul veya Ortaokul ) Mezunu ise Noter Huzurunda çekilecek olan Kura ile Devlet Memuru Olmaya Çalışacak.. Ayrıca bir iki detay vermiş olayım: Almış olduğu Özürlü Sağlık Raporu 16 Aralık 2010 Sonrası alındı ise cok daha iyi olur..Cunku Son yönetmeliğe göre rapor almış olur.. Eğer 16 Aralık 2010 dan önce aldı ise ; 2012 Ocak sonlarına doğru Sınav Klavuzu yayımlanacak, sınav klavuzunda tüm kafalardaki sorular cevaplanmış olacak..Takip etmenizde fayda var..

Ayrıca bir soru daha sormuşsunuz: ÖMSS'ye girmesi Evde Bakım Aylığına zararı olur mu ? : ÖMSS ( Özürlü Memur Secme Sınavı ) şartlarını taşıyıp sınava ya da kuraya katılmış olması direk olarak Evde Bakım Aylığı açısından sorun olmaz.. Ancak eğer olur da ÖMSS sonucunda Devlet Memuru olarak atanırsa ; maaş almaya başladıktan sonra SHÇEK ( Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ) 'e yeni gelir artışı durumunu bildirmeniz gerekir.. 2011 Aralık ayı itibariyle Evde Kişi Başına Düşen gelir Miktarı 400 TL Aşmaması gerekir.. 2012 Ocak - Temmuz Arası ve 2012 Temmuz - Aralık arası rakamlar 2012 ylında Kesin olarak tespit edilen Asgari Ücret Rakamlarına göre Kişi Başına Düşen Gelir tespit edilecektir.. Takip edip dikkat etmenizde fayda var.. Kişi başına gelir belirlenen rakamı geçerse ve Evde Bakım Aylığı almaya dewam ederseniz, yaptırımları var, bilginiz olsun...Saygılarımla

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar ben bu konuda sizinle aynı görüşte değilim. Nedeni şudur.
Adı üzerinde "evde bakım aylığı" yani bakıma muhtaç özürlünün evde bakımı. Teoride bakıma muhtaç kişinin ÖMSS ye girmesinde, kazandığı taktirde atamasının yapılmasında hiç bir sıkıntı yok. Fakat SHÇ yetkilileri kalkıp şunu diyebilir. Bu kişi işe gidip gelebiliyorsa "bakımının evde yapılmasınada gerek yok." Demiyebilirde. Burada ki karar SHÇ yetkililerin insiyatifine kalmış ama bana göre kesilme riski var.

YassaX

Üye
Üye
Halil Sana Hem Katılıyorum Hem de Katılmıyorum.. Evde Bakım Aylığı Konusunda , Ağır Özürlü Olupta , bir yakını Evde Bakım Aylığı Alan kişinin herhangi bir işte çalışması sonucu geliri aşmasa da, evde bakım maaşı kesilir diyen görüşler de var, kesilmez cünkü o kişi işe giderken yine bir başkasının yardımını alıyor, Wc - Banyo - Yemek ve Kişisel ihtiyaclarını yine yardım alarak dewam ettiriyor deniyor... Bakıcı kişi , Özürlü işyerinde iken yanında olmadığı düşüncesi de var, bakıcı sabah olsun, işe götürmede olsun ve akşam olsun Özürlünün ihtiyaclarına yardımcı oluyor düşüncesi de var.. Bazı illerdeki SHÇEK yetkilileri bu konuda farklı düşüncedeler.. Bu yorumu şuradan yapıyorum, 1 yıldır bu konuda değişik sitelerde değişik yorumlara rastladığımdan bu bilgiyi de sizinle paylaşıyorum.. Bu konuda en güzeli T.C. Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na ( SHÇEK ) ( SHÇEK | Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu | 0312 310 24 60 | Shçek | Aile ve Sosyal Politiklar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ) 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince : bilgiedinme@shcek.gov.tr 'ye başvurup bilgi alabilirsin.. Alacağın cevabı da burada bizimle paylaşırsan da herkese bu konuda fikir vermiş olursun.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yani net olarak "kesilirde" diyemeyiz "kesilmezde" diyemeyiz. Evde bakım maaşında SHÇ yetkilileri kişisel insiyatiflerini kullanabiliyor. Muallak bi konu yani.

YassaX

Üye
Üye
Evet Halil aynen öyle .. Aslinda bu konular yasalar da net olarak belirtilmeli ve yetkililerin cok fazla insiyatiflerine bırakılmamalı.. Bırakıldığı zaman suistimallere sebep olabiliyor.. Örneğin: Tanıdıklarına farklı, garibim tanımadıklarına farklı muamele olabiliyor.. Aslinda bu olay ülkemizde her alanda mevcut, tepeden tırnağa mevcut... Bırakın Evde Bakım Aylığını, TBMM Milletvekillerimiz Cumhurbaşkanlığı Süresini bile yasa yaparken, net olarak belirtilmediği için muallakta kalmaktadırlar.. Bence bizim Türkiye Cumhuriyeti'nin en güzel örneği de budur diye düşünüyorum...

raaamis

Üye
Üye
ya benim çok önemli bir sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim.ben evde bakım maaşı için 2011 ağustosta rapor almıştım.ilk defa aldığım için anlamıyorumda raporum var benim sanıyorum.daha bugün gördüm.raporumda raporu alma amacı sosyal yardım işaretli istihtam boş,çalıma alanı boş ağır özürlü yüzde 83.ben bu durumda ömss ye giremezmiyim.ben bakım maaşını alamadım zaten ama almakta istemiyorum işe giriyim yeter.ben bu durumda işe giremezmiyim.hastaneye gittik bunun süresi dolmadan yeni rapor veremeyiz diyolar.napcam ben?

YassaX

Üye
Üye
raaamis Bey ; hastaneye gittik bunun süresi dolmadan yeni rapor veremeyiz diyolar --> Sizin Raporunuz Süreli bir rapor mu? Yoksa Sürekli bir rapor mu ? Bu konuda bir detay verirseniz.. Bana kalırsa 2011 Ağustos tarihinde alınmış Raporunuzla ÖMSS ye girebileceğiniz düşünüyorum..Ancak bunun cevabı Sınav Klavuzunun yayınlanmasına bağlı.. Orada gerekli cevapları bulabileceğiz.. Ayrıca mezuniyet açısından, en az Lise Mezunu olmanız gerekiyor, sınava girmek icin.. Eğer mezuniyetiniz, İlköğretim ( İlkokul veya Ortaokul ) o zaman Kura'ya tabi olacaksınız.. Ayrıca Raporunuzda İstihdam = Evet yazmamıs ya da işaretlenmemiş olması, durumu Sınav Klavuzunda belirtileceği düşüncesindeyim.. Ancak bu durumunuz net olarak öğrenmek icin : T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü ye bilgi edinme cervevesi açısından sorabilirsiniz..

raaamis

Üye
Üye
ben lise mezunuyum. Ms hastasıyım 11 yıldır. Raporum 1 yıl süreli. Bunun sebebini bugün öğrendim. Psikiyatri distimi diye bir teşhis koymuş.Bu da iyileşebilirmiş. Bu yüzden raporum süreli verilmiş.Bugün hastanede kuruldaki adamın biri de diyo ki sen nasıl çalışacaksın sen bakım maaşı için rapor almışsın ( almaz olaydım ) sen çalışamazsın dedi ve benim moralim çok bozuldu.Şimdi sınav başvuru tarihi belli olduğunda benim raporum olmassa napıcam onu düşünüyorum.yaa çok üzüldüm.ismim bey gibi ama bayanım.sizde bana çok yardımcı oluyosunuz allah razı olsun

raaamis

Üye
Üye
birde ben raporun bakım maaşı için ayrı çalışmak için ayrı h sınıfı ehliyet için ayrı alındığını bilmiyordum.kuruldaki adamın bakım maaşı için rapor alan çalışamaz demesi beni korkuttu üzdü.baya hayaller kurmuştum.kendimi artık ben sınava giremezmişime hazırlayımda diyorum sonra iyce üzülmeyim

YassaX

Üye
Üye
Öncelikle Geçmiş Olsun, ALLAH Şifalar versin.. Süreli Rapor olduğu icin Sınav Klavuzunun yayınlanmasını beklemekten başka bir caremiz yok...Ayrıca, Raporunuz Evde Bakım Maaşı için alınmış olsa da , ben o konuda ÖMSS ye girebileceğiniz kanaatindeyim.. Bu ne zaman net belli olur derseniz; ÖMSS Başvuruları başlayınca, Başvuru bürolarında uzman bir Ösym Personeli olacak bu başvuruların kabul edilip edilmeyeceğine karar verecektir.. Benim size az onceki mesajimda ilettiğim 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu gereğince bilgiedinme@ozida.gov.tr ye bu konuyu guzel bir yazı ile sormanızı tavsiye ederim. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Telefon : 0 (312) 229 55 11 'den dahili : 1002 bağlatıpta sorabilirsiniz... Bence moralinizi hic bozmayın, Süreli Raporunuzun ÖMSS ye girmesinde sakınca yoksa ÖMSS Sınav Takvimi açısından sorun yaşayacağınız düşünmüyorum.. Ağustos a kadar Sınav - Atama vs hepsi halledilir, yeteki süreli raporlar ÖMSS ye rahatlikla girebilsin... Süre uzatımı Temmuz 15 gibi başvurup yapabilirsiniz...

raaamis

Üye
Üye
çok sağolun allah razı olsun.inşallah girerim.eğer sınava girersem sonrada işe girersem ilk maaşımla birçok kişiye söz verdim isteklerini sordum hepsininkinide alıcam inşallah.özkan abi diyim size inşallah işe girersem sizede bir hediye alır kargoyla gönderirim.siz bana burda, ömss sayfalarında çok yardımcı oldunuz.benim için önemliydi bunlar.etrafımdakilere sorsam kızıp duruyolar sen kafaya çok takıyon diyolar.buralara yazdım sizden cevaplar alabildim rahatladım

YassaX

Üye
Üye
raaamis :) :) :) ALLAH Senden de Razı Olsun.. Yeterki sen işe gir, bana en büyük hediye senin işe girmen olur :) .. Sınav Klavuzununun yayınlanmasını sıkı takip edin ve sitemizdeki güncel gelişmerede mutlaka bakın.. Hakkınızda Hayırlısı OLsun...

raaamis

Üye
Üye
çok sağol özkan abi.dün hastaneye gittim ben ömss için rapor almak istiyorum elimdeki rapor sosyal yardım için dedim.bu rapor varken yeni rapor veremeyiz elindeki bu raporlada sınava girebilirsin diyolar.çalışma alanları boş o ne ne olacak dedim.önce sen sınava girersin sonra işe başlayacağın yer belli olur o kurum senden çalışabilir raporunu ister o zaman hastanede sana bu raporla ilgisi olmayan çalışma durumunu belirten yeni bir rapor verir dediler.böyle işte

YassaX

Üye
Üye
raaamis anladım.. Evet benim dediğim gibi dimi; Raporun geçerli ÖMSS ye girebilirsin.. Atanınca, Atandiğin Kurum Seni neye göre çalıştıracak, çalıştırılamayacağı iş alanları kısmında yazana göre seni istihdam edicek... Örnek : Başkasının Yardımı Olmadan Yürüyemiyosun diyelim: Orada Mesela Şoyle yazacak: Ayakta Durarak Yapılan işlerde çalışamaz vs .. Sonucta yine de raaamis Sınav Klavuzunu sıkı sıkıya takip et, ilinde ÖMSS Kursu açılırsa, ona da katıl mutlaka ve sıkı sıkıya disiplinli - programlı çalışmanı tavsiye ederim.. KPSS Konu anlatımlı Kitaplardan, LYG - YGS , Lİse Müfredatına uygun kitaplardan da çalışabilirsin... Ayrıca vereceğim link'e de bakmanı öneririm :

http://engelliler.gen.tr/f58/ozurlu...in-100-adet-olmasi-hakkinda-11665/index2.html

okatur

Üye
Üye
mesela benim özürlü kimlik kartımda % 80 oranım ama bakım parası almak için çıkardığım ız raporda ise % 100 şimdi ben girebilirmiyim bu ömss sınVINA?
acil bilgilendirirseniz çok sevinirim arkadaşlar teşekkürler...

YassaX

Üye
Üye
okatur ; ÖMSS ye Başvurmak icin % 40 ve üzeri Rapor olmasi yeterli.. Siz bu durumda ÖMSS ye Başvurabiliyorsunuz... ÖMSS ye bence girebilirsiniz.. Ancak iş bununla bitmmiyor; Diyelimki bir yere atandınız; ondan sonra Atandığınız kurumdan 5 kisilik bir komisyona gireceksiniz ve işe uygun olup olmadiğinizi denetleyecekler.. İşte bu aşamada sıkıntı yaşar mısınız onu bilemem.. Ya da atandığınız kurum herhangi bir sıkıntı yapar mı orasını bilemem..Ancak ÖMSS Başvurunuzda sorun olacağını zannetmiyorum.. Saygılarımla ...

Tekerlekli Sandalye