Bu konudan haberdar edilenler

Like Tree1Likes

Konu: Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

 1. #1
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,231
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  36 Konu

  Güncel Engelli Emeklilik Şartları SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı

  Sponsor Bağlantılar


  Üç ana başlık altında “SSK’lı engellinin emekliliği, Bağ-kur mensubu engellinin emekliliği ve Emekli sandığı mensubu engellilerin emekliliğini” en güncel haliyle anlatacağımız engelli erken emeklilik dosyamızda tüm merak edilen sorulara en yalın şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

  guncel-engelli-emeklilik-sartlari.jpg


  SSK MENSUBU ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİ


  SSK’ya tabi olarak çalışan engelliler açısından 1 ekim 2008 tarihi öncesi ve 1 ekim 2008 tarihi sonrası emeklilik süreleri açısından ciddi farklara neden olmaktadır. Daha anlaşılır bir ifadeyle 1 Ekim 2008 öncesinde veya sonraki tarihte SSK lı olarak çalışan engellilerin aşağıdaki iki tabloda da görüleceği gibi emeklilik sürelerinde farklılıklar bulunmaktadır. Buna göre

  1 EKİM 2008 TARİHİ ÖNCESİ SSK’LI ÇALIŞAN ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU


  1-ekim-2008-oncesi-engelli-emeklilik-tablosu.jpg

  1 EKİ 2008 TARİHİ SONRASI SSK’LI ÇALIŞAN ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU

  1-ekim-2008-sonrasi-ssk-engelli-emeklilik-tablosu.jpg

  Yukardaki her iki tabloda görüleceği gibi emeklilik süreleri açısından 1 Ekim 2008 öncesi ve sonrası arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Tüm bunlara ek olarak çalışmaya 1 Ekim 2008 tarihinde başlayan SSK mensubu engellilerin emekli olabilmeleri için mutlaka ama mutlaka çalışırken vergi indirimi belgesi almaları zorunludur.

  Vergi indirimin nasıl alınacağı neye yaradığı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın

  https://engelliler.gen.tr/f12/vergi-...-belgeler-212/
  https://engelliler.gen.tr/f12/2018-e...utarlar-32251/

  Önemli not
  : Vergi indirimi alan engellilerin çalışma gücü kayıp oranlarına göre (1. Derece engelli, 2. Derece engelli, 3. Derece engelli) her ay maaşlarına belli oranda fazla para yatmakla birlikte bu kişilerden emeklilikte yeni rapor istenmez.

  İpucu: SGK ya emeklilik için başvuruda bulunduğunuzda 5510 sayılı kanunun 25. Maddesi gereği emekli olmak istediğinizi belirtin. Zira bu madde kademeli engelli emeklilik için düzenlenmiş maddedir.

  Bazen kurum çalışanı memurlar başvuran kişinin engelli emekliliği için değilde malulen emeklilik yada normal emeklilik için başvurduğunu varsayarak evrakları o şekilde düzenlemekte. Sonrasında ise yanlış evrak nedeniyle başvurunun reddi yaşanabilir. Bu sebeple bu ayrıntıya özellikle dikkat ediniz.

  EMEKLİLİK BAŞVUSURUNDA DOĞRU ZAMAN

  Emeklilik başvurusu yaparken başvurunuzu ayın sonuna bırakın. Zira Haziran ayının 1 inde de başvursanız 30 unda başvursanız emekli maaşınız Temmuz ayının birinde başlayacaktır. Bu yüzden para kaybı yaşamamak adına başvurunuzu ay sonuna bırakın.

  SSK MENSUBU ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİNDE İSTENEN BELGELER


  İşi ağlama almak adına ilk önce emekli olmayı düşünen SSK mensubu bağlı bulunduğu ildeki SGK il müdürlüğüne giderek emekli olup olamayacağına dair resmi yazı almalı. Verilen yazıda xx kişi emekli olur denirse SGK dan aldığınız bu yazısı iş yerine verin ve iş yeri sizin “işten çıkışınızı” yapsın.

  Sonrasında ise SGK ya giderek iş çıkış bildirgesiyle birlikte emeklilik başvurusunda bulunabilirsiniz. Ve eğer önceden aldıysanız vergi indirimi belgenizin olduğunu belirtin. SGK size tahsis numarası verecektir.

  BAĞ-KUR’LU ENGELLİLERİN EMEKLİLİK ŞARTLARI

  Bağkur çalışanı engelliler için 5510 sayılı kanun adeta bir müjde niteliği taşımaktadır. Çünkü 5510 sayılı yasanın çıkış tarihi öncesinde bağkur çalışanı engelliler malasef engelli emekliliğinden faydalanamıyordu. Çıkan bu yasanın ardından 4 B bilinen adıyla bağ-kur çalışanı engellilere de 4 A SSK çalışanı engelliler gibi emeklilik hakkı tanındı. Buna göre aşağıdaki tabloda bağkurlu engellinin emeklilik sürelerine yer verilmiştir.

  BAĞKUR ÇALIŞANI ENGELLİNİN EMEKLİLİK TABLOSU

  bagkur-mensubu-engelli-emeklilik-tablosu.jpg

  ENGELLİ MEMURUN EMEKLİLİĞİ

  657 Sayılı kanuna göre emekli sandığı çalışanı engellilerin emeklilik süreleri memurluğa engelli kadrosunda başlamış olmaları, memurluğa başlamadan önce %40 raporları olmaları ve son olarak çalışmaya başladıktan sonra engelli olmaları durumuna göre aşağıdaki tabloda verilen sürelere göre emekli olurlar.

  ENGELLİ OLANLAR: Memurluğa sakat kadrosu ile başlayanlar ve memur olmadan önce yüzde 40 ve daha fazla engelli raporu bulunanlar 15 yıllık (5400 gün) çalışma süresi bitiminde emekliliğe hak kazanıyorlar.

  DOĞUŞTAN ENGELLİ OLANLAR: Memurluğa başlamadan önce en az yüzde 40 oranında engelli olan (sağlık kurulu raporuna göre) ve yine yüzde 40 oranında doğuştan engelli olanlar 15 yıl (5400 gün) prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor.

  SONRADAN ENGELLİ OLANLAR:
  Memurluğa başladıktan sonra herhangi bir nedenden çalışma gücünde kayıp olması halinde, yani engelli hale gelmesi halinde, bu durumu da sağlık kurulu raporu ile tescillenmesi halinde emekli olabiliyorlar. Ancak emeklilik hali engelli durumuna göre değişiyor. Şöyle ki; yüzde 50 ile yüzde 59 arasında çalışma gücünde kayıp olanlar en az 5760 gün prim yatırmış olmaları halinde emekliliğe hak kazanabiliyor. Çalışma gücünde yüzde 40 ila yüzde 49 arasında kayıp olanlar ise en az 6480 gün prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor.

  gen-tr-ekim-2008-oncesi-sonradan-engelli-memur.jpg

  gen-tr-ekim-2008-sonrasi-sonradan-engelli-memur.jpg

  Ayrıca bakınız:

  https://engelliler.gen.tr/f11/tum-yo...kliligi-24172/

  KAMU ÇALIŞANI ENGELLİNİN EMEKLİLİĞİNDE İSTENEN BELGELER / SÜREÇ

  Kamuda çalışan engellilerin emeklilik işlemleri şu şekilde yürü. Çalışan görev yaptığı kamu kurumuna müracaat eder. Müracaat üzerine kurum çalışanın hizmet bildirgesi ve engelli raporunu SGK ya gönderir. SGK ilgili evrakları inceleyerek emekli olacağınıza hüküm verir ve bu durumu çalıştığınız kuruma bildirir. Bu bildiri üzerine kurumunuz memurluk görevinize son vererek sizi “emeklilik hizmet cetveli” ile birlikte SGK ya gönderir ve emeklilik işlemleriniz başlamış olur.

  Tüm bunlara ek olarak SSK ve bağ-kur çalışanı engellilerin emekliliğini hesaplayan engelli emeklilik robotunu kullanarak ne zaman emekli olacağınızı kendinizde hesaplayabilirsiniz. https://emeklilik.engelliler.gen.tr/

  MALULEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

  Engelli emekliliğinde SSK, BAĞKUR EMEKLİ SANDIĞI dışında birde “malulen emeklilik” vardır. Malulen emekli olmanın yol, yöntem ve şartları diğer 3 emeklilik yönteminden farklıdır. Buna göre malulen emekli olacak / edilecek kişinin ilk sigortalılık tarihinden önce kesinlikle maluliyet düzeyi denilen %60 (yüzde 60) oranında sakatlığının olması daha sonra bu oranın maluliyet düzeyi veya üzerine çıkmış olması gerekir.

  Bu durumda sigortalı 10 yıl hizmet süresi 3600 gün primle malulen emekli olur. Kişnin maluliyet düzeyi çok ağırsa yasal tabirle sürekli bir başkasının bakımına muhtaç düzeyde ise bu sefer hizmet yılına bakılmaksızın kişi 1800 gün primle emekli edilir.

  MALULEN EMEKLİLİK BAŞVURUSUNDA SÜREÇ

  Sigortalı “malulen emeklilik” başvurusu için ikamet ettiği ildeki SGK il müdürlüğüne (5510 sayılı kanunun 25. Maddesi gereği ki bu madde malulen emekliliği düzenleyen maddedir. ) malulen emeklilik başvurusunda bulunur. Kurum çalışanı kişinin malul olup olmadığının tespiti için kişiyi hastaneye sevk eder.

  Sevk sonucu gerekli tetkikleri yaparak tetkik sonuçlarını Ankara maluliyet dairesine gönderir. Ankara Maluliyet dairesi gelen tetkikleri inceleyip kişin malulen emekli olup olmadığına karar vererek sonucu bildirir.

  İpucu: Malulen emeklilik başvurusunda önceden alınan sağlık kurulu raporunun hiçbir önemi yoktur. Kurum sevki sonucu maluliyet tespiti için hastaneye başvurmanız gereklidir.

  ENGELLİLERİN EMEKLİLİĞİYLE İLGİLİ ŞEHİR EFSANELERİ

  Engelli emekliliğiyle ilgili tabir caizse bir yığın şehir efsanesi vardır. Bu anlamda bu şehir efsanelerine son vermek ve doğru bilinen yanlışları soru cevap şeklinde yanıtlayalım…

  SORU: Engellilerin emeklilik maaşı düşük mü olur?

  CEVAP: Engelli emekliliği ile normal emeklilik açısından alınan – alınacak emeklilik maaşı miktarı açısından hiçbir fark yoktur. Zira yasa koyucu engellilerin haklarını korumak adına ABO (aylık bağlama oranı) oranlarını yüksek tutarak düşük emekli maaşı almalarını önlemiştir.

  SORU: Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım?

  CEVAP: Bu sorunun yanıtı birden çok parametrenin hesaplanmasını bağlı olarak değişir. Daha detaylı bilgi için tıklayın:> https://engelliler.gen.tr/f11/bugun-...-alirim-23534/

  Son olarak engelli emekliliğinden “yaş şartı aranmadığını” belirterek şartların hizmet yılı, prim gün sayısı ve sakatlık oranının belirlediğini söyleyerek sözlerimize son verelim. İyi forumlar….


 2. #2
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba Halil bey...Şu 2008 öncesi ve sonrası olayından dolayı Benim iyice kafam karıştı yardımcı olursanız sevinirim.
  Şöyle ki ; 2001 de sigorta girişim var ve 1530 gün prim günüm.%76 engelli raporu ve vergi muhafiyeti ile 2012 de de memur olarak atandım ve 2085 gün prim günüm olacak.toplamda :3615 pirim günüm var.3960 günde 4c den emekli olabilirmiyim ?

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,231
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  36 Konu


  @ceydanur06 sizin durumunuz aslında kamudan emeklilik için uygunda önceden ssk lı olupta daha sonra kamua geçenlerin hizmet birleştirmesi yapıldığında primlerinde kırpma yapılıyorumuş. Atıyorum ssk da 2 bin primi varsa bu 1900 gün sayılıyormuş. Sanırım sizin önce bir hizmet birleştirmesi yaptırıp tam olarak prim gün sayınızı netleştirmeniz lazım.

 4. #4
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  @Halil Yılmaz Kurumumuz birleştirmeyi yaptı. şuan emekliliğe esasta 9yıl 11ay 15gün gözükmekte . benim öğrenmek istediğim 3960 günde emekli olabiliyor muyum,onu öğrenmek istedim.

 5. #5
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,231
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  36 Konu


  Tam anlayamadım ceydanır tam olarak hizmet yılınız ve prim gün sayınız kaç?

 6. #6
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jul 2013
  Şehir
  ankara
  Mesajlar
  7
  Bahsedilme
  2 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  2001 de sigorta girişim var ve ayın 15 inde tam 10 yıl dolacak. 4 yılı sigorta,6 yılı kamuda.%76 engel durumum

 7. #7
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  May 2018
  Şehir
  Nurdağı/Gaziantep
  Mesajlar
  1
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Merhaba Halil bey.Yeni konu açmadım bu konu ile irtibatlı olduğu için.Ben 1 ekim 2008 tarihi öncesi işe başlamış emeki sandığına tabi ve 26 yıl 9 ay çalışmış öğretmenim ve %43 rapor aldım.SGK %60 olması gerekmektedir diye başvurumu RET etti.Aslında bu yazınızda eksik olan işe sağlam başlamış sonrada engelli olan için fazla açıklayıcı değil.Bu siteyede yazdım başka yerlerede sen emekli olabilirsin denmektedir,fakat SGK %60'a takmış durumda.Bir açıklamanız olursa memnun olurum.Sayğılarımı sunar iyi günler dilerim.

 8. #8
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Sep 2018
  Mesajlar
  4
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Emeklilik  Ben 1992 yılında bagkur lu olarak başladım 2771 pirimim var 2001 yılından ssk başlangıcım var şu an ssk günüm 1201 günüm var bagkuru ssk aktarmak için 1261 gün gerekiyor 3 ay yurtdışım var onu yatırırsam bagkur ssk geçermi bu arada 47 yaşındayım raporum 59 yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

 9. #9
  Üye
  SMS Activated

  Üyelik tarihi
  Sep 2018
  Mesajlar
  6
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  iyi günler benim kafam karıstı iyice bana yardımcı olabicek biri varmı acaba ?
  Ben 02/07/1984 doğumluyum 2012 senesinde beyin tümoru tehsisi ile ameliya oldum ve yuzde 42 rapor aldım süresiz vergi indiriminden yararlandım sigortaya ilk giriş tarihim 27/07/2000 senesi şimdi ben ilk prim yatan tarihde 16 yasındaydım kademeli emeklilik yasası faydalanırsam şimdi ilk prim yatan tarihe göre 18 yıl 4020 yararlana biliyorum ama 18 yasımı doldurduğum tarih de olursa 02/07/2002 tariğinde 19 yıl 4250 gün tabi etmekde şimdi ben hangi tarihe göre hesaplayacağım sonucda 18 yıl 4020 gün den hak kazanmısım bunu ileri atması beni madul etmede bunun icin izlemem gereken yol sizce ?

 10. #10
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,231
  Blog Yazıları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  36 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  @emreçelik siz rahatlıkla emekli olabilirsiniz. SGK’nın %60 ta diretmesi şundan olmuş olabilir. Engelli emekliliğinden iki şekilde başvuru yapılıyor.
  1 kademeli engelli emekliliği
  2 malulen emeklilik
  Engelli vatandaşlar kademeli engelli emekliliği için başvurduğundan bunu özellikle belirtmeli belirtilmediğinde sgk işlemleri malulen emeklilik başvurusu gibi değerlendirip ona göre başlatıyor. Malulen emeklilikte %60 rapor istendiği için %60 takıntısı muhtemelen o yüzden olmuştur.
  @Serkan 35 bağkuru ssk ya aktarmak için neden 1261 gün gerekiyor dediniz?
  @erhan öney 16 yaşındayken sigorta girişiniz staj sigortası ise sigorta başlangıcı sayılmaz. Yok değilse 16 yaşındaki sigorta girişiniz baz alınır.


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ÖTV İndirimli Engelli Araç Alım Şartları Güncel
  By Halil Yılmaz in forum ÖTV İndirimli Engelli Aracı / Sürücü Belgesi
  Cevaplar: 174
  Son Mesaj: Dün, 14:28:10
 2. Emekli sandığı malulen emeklilik başvurusu nere yapılır?
  By baskan38 in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 13-08-2015, 20:24:47
 3. Engellilerin Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’dan Emeklilik Şartları
  By gülümse_hayata in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 22-11-2014, 15:15:12
 4. Bağkur engelli emeklilik?
  By erkan_888 in forum Engelli Emekliliği
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 02-04-2014, 20:44:41
 5. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-07-2013, 20:35:45

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş