Like Tree2Beğeni
 • 2 Mesaj Sahibi M_murat

Konu: Araç sahibi özürlü vefat ettiğinde varisleri ÖTV MTV ödermi?

 1. #1
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jan 2012
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Thumbs up Araç sahibi özürlü vefat ettiğinde varisleri ÖTV MTV ödermi?

  Sponsor Bağlantılar


  -ARKADAŞLAR BU FORMDA SİZLERİ VE BİR ÇOK İNSANI BİLGİLENDİRECEĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM BU BİLGİLERİ PAYLAŞMAK İSTEDİM

  arac-sahibi-vefatinda-otv-mtv.jpg

  -KONU: % 95 ÖZÜRLÜ OLAN BABAM 05.09.2013 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. 2011 YILINDA BABAMA ÖTV İNDİRİMLİ BİR ARAÇ ALMIŞTIK. 5 YIL DOLMADIĞI İÇİN BU ARACIN İNTİKAL İŞLEMLERİNİ VE VERGİ KONULARINI PAYLAŞACAĞIM.

  -ÖNCELİKLE BİZİMDE BU İŞLEMLERE BAŞLARKEN MERAK ETTİĞİMİZ ÖTV-MTV ÖDENECEK Mİ.?
  ---BİZ 3 KARDEŞ VE ANNEMLE BİRLİKTE 4 VARİS BULUNAKTAYIZ. BU İNTİKAL İKİ ŞEKİLDE OLABİLİYOR

  A )- EĞER MURİSTEN, VARİSLERE İNTİKAL OLACAK İSE ÖTV ALINMIYOR YANLIZ MTV VERGİSİ BAŞLIYOR. YANİ MTV VERGİSİ EYLÜL AYINDA OLDUĞMUZ İÇİN 2. MTV TAKSİTİ ÖDENMİŞ SAYILDIĞI İÇİ BİZDEN ALINMADI. FAKAT 2014 DEN İTİBAREN MTV ÖDENMEYE BAŞLAYACAK.

  B )- YADA VARİSLER ARALARINDAN BİR VARİSİN ÜZERİNE NOTERDEN VERİLECEK BİR FERAGATNAME İLE BİRLİKTE BAŞVURARAK İNTİKALİ YAPILIYOR. Kİ BİZDE FERAGATNAME VEREREK ARAMIZDAN BİRİNİN ÜZERİNE İNTİKALİNİ YAPTIK VE RUHSAT SAHİBİ O OLMUŞ OLDU. VE YİNE ÖTV VERGİSİ ÖDENMİYOR, MTV VERGİSİ O TARİHTEN İTİBAREN ÖDENMEYE BAŞLIYOR. YANLIZ BUNDA BİR MADDE VAR: DİYOR Kİ VEFATİ OLAN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE ARAÇTAN BAŞKA BİR BAŞKA MAL VARLIĞININDA OLMASI KOŞULU İLE DENİLİYOR.YANİ VEFAT EDEN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI MAL VARLIĞI YOK İSE FERAGATNAME VEREREK ARALARINDAKİ BİR VARİSE İNTİKALİNDE ÖTV VERGİSİ ÇIKIYOR. FAKAT BİR 3. KİŞİYE SATIŞ YAPMANIZ DURUMUNDA ÖTV ÇIKIYOR. 5 YILIN DOLMASINI BEKLEMENİZ LAZIM..

  ---BABAMIN BİRDE ÜZERİNE EV TAPUSU OLDUĞU İÇİN, NOTERDEN HAKKIMIZDAN FERAGATNAME VEREREK, ABLAMIN ÜZERİNE ANKARA İL TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNDE BELGELERİ TAMAMLAYARAK İNTİKALİ YAPILDI. DEDİĞİM GİBİ ÖTV ALINMADI AMA MTV VERGİSİ 2014 YILI İTİBARİYLE ÖDENMEYE BAŞLAYACAK DENİLDİ YEĞENBEY VERGİ DAİRESİNDEN..

  ---------ANKARA İL TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNDE İSTENİLEN BELGELER------------
  1 )- ARAÇ RUHSATI
  2 )- EK-1 BELGESİ (VARİSLERE İNTİKAL OLACAK İSE 4 ADET EK-1 BELGESİ 22 TL DOLDURULMUŞ OLARAK--- VARİSLER ARASINDAN BİR VARİSE FERAGATNAME İLE İNTİKALİ OLACAK İSE 2 ADET EK-1 BEGESİ 11 TL, TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÇIKARTTIRABİLİYORSUNUZ) GİRİŞDE SAĞDA ŞOFORLAR CEMİYETİNDEN
  3 )- VERASET İLAMI ( aslı ve fotokopisi noterden alınan )
  4 )- VERASET İNTİKAL İLİŞİĞİ (Ulus Çakırı cad. Veraset Harçlar Vergi Dairesinden alınmış olan aslı ) bu belgeye 26,50 tl verdik.
  5 )- ARAÇ MUAYNESİ VAR OLACAK (muayne yoksa çekme dilekçesi ve plakalar gidecek)
  6 )- VARİSLER YADA VEKALETNAME İLE KİM VEKİL İSE GİDECEK..YADA (bizde hakkımızdan feragatimizi gösteren noterden alınmış belge ile sadece ablam giderek )biz noterden bu feragatnameye 170,00 tl verdik.
  7 )- YAŞI KÜÇÜK VE KISITLI OLMASI HALİNDE ( noterden verilecek taahhütname) bizde küçük yoktu..
  8 )- ARAÇ ÖZET ÇIKTISI..( il trafik müdürlüğünün girişte karşıdan danışma dan alınır, ücretsizdir.)

  NOT: İL TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNE GİTMEDEN ÖNCE YEĞENBEY VERGİ DAİRESİNDEN İLİŞİK KESME BELGESİ ALIRSANIZ İYİ OLUR, BU BELGEYİ EMNİYET İSTEYEBİLİR. VE ALIRKENDE TEKRAR VERGİ DAİRESİNDEN YAPACAĞINIZ İŞLEMİN ÖTV-MTV VERGİLERİNİN ALINIP ALINMAYACAĞINI ÖĞRENMENİZDE FAYDA VAR.

  -- BELGELERİ TAMAMLAYIP İL TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM ETTİKTEN SONRA SİZE SÖYLENEN 2 GÜN SONRA VERİLEN KÜÇÜK KAĞIDA YAZILMIŞ NUMARA İLE ARAÇ YENİ TRAFİK SGORTASI POLİÇESİ İLE GELMENİZ..SONRASINDA YENİ RUHSATINIZI ÖZÜRLÜ ARAÇ İBARESİ KALDIRILMIŞ OLARAK RUHSAT SAHİBİ KİM İSE O KİŞİYE VERİLİYOR..BİRDE BU BELGELERİ İL TRAFİK MÜDÜRLÜĞÜNE TESLİM EDERKEN SİZDEN 66.50 KRŞ YENİ RUHSAT SAYFASI İÇİN ÖDÜYORSUNUZ..

  BEN BAŞIMIZDAN GEÇENLERİ SON AŞAMAYA KADAR YAPTIKLARIMIZI SİZLERLEN PAYLAŞTIM. BU FORUMA BU KONUYU YAZMAK İÇİN KAYIT OLDUM. FAYDALI OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM. TEŞEKKÜRLER.

  E-ge-men ve İskender Durgun bunu beğendi.

 2. #2
  Üye
  İsen Buga - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Mesajlar
  1,807
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çok süper bilgiler...Teşekkürler..

 3. #3
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,400
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Çok çok yararlı bilgiler. Teşekkür ederim.

 4. #4

  Üyelik tarihi
  Dec 2011
  Şehir
  GAZİANTEP
  Mesajlar
  52
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Aynı konu arkadaşımı ilgilendiriyor. bir hafta önce babası vefat etti. kendisine yazdıklarınızı hemen okutacağım. bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

 5. #5
  rem
  rem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Murat bey verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Babama da böyle bir araç almıştık babam 5 yıl dolmadan vefaat etti.
  1)arabayı bu şekilde kullansak sakıncası olur mu
  2)Araba varislerin üzerine geçerse ötv ödeyecek miyiz.
  3) Varisler bir kişiye feragat verirse ötv ödeyecek miyiz.Burda kafama takılan birşey var babama ait herhangi bir tapu vs yok.Babam emekli bir işyerine noterden yapılmış ortaklık sözleşmesi ile ortak ve babasından kalan arazinin veraset işlemleri yapılmamış.

  Nasıl bir yol izlememiz gerektiği konusunda yardımcı olursanız sevinirim.

 6. #6
  Site Yöneticisi
  Halil Yılmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2010
  Şehir
  Bayburt
  Mesajlar
  13,400
  Blog Mesajları
  15
  Bahsedilme
  121 Gönderi
  Etiketleme
  38 Konu


  Aşağıdaki yazıyı dikkatlice okumanızı öneririm.

  Mirasçılara intikal eden özürlü aracı ile ilgili olarak ÖTV-MTV-VİV mükellefiyeti hk.

  Tarih 02/03/2011
  Sayı : B.07.1.GİB.4.06.17.02-VRS:5.MD-2010-47-110 02/03/2011
  Konu : Mirasçılara intikal eden özürlü aracı ile ilgili olarak ÖTV-MTV-VİV mükellefiyeti.


  İlgi : ... tarih ve ... sayılı özelge talep formunuz.

  İlgide kayıtlı özelge talep formunda, sakatlık indiriminden faydalanılarak alınan araç sahibinin vefatı nedeniyle yapılacak işlemler hakkında Başkanlığımız görüşü sorulmaktadır.

  1-VERASET VE İNTİKAL VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN

  7338 sayılı Veraset ve İntikal Vergisi Kanununun 1 inci maddesinde, Türkiye Cumhuriyeti uyruğunda bulunan şahıslara ait mallar ile Türkiye'de bulunan malların veraset yoluyla veya herhangi bir suretle olursa olsun ivazsız bir tarzda bir şahıstan diğer şahsa intikalinin veraset ve intikal vergisine tabi olduğu, aynı Kanunun 2 nci maddesinin (d) bendinde de "ivazsız intikal" tabirinin hibe yoluyla veya herhangi bir tarzda olan ivazsız iktisapları ifade edeceği; 6 ncı maddesinin (a) bendinde, veraset ve intikal vergisinin veraset yoluyla intikallerde ölen kimsenin, diğer suretle meydana gelen intikallerde tasarrufu yapan şahsın ikametgâhının bulunduğu yerdeki vergi dairesince tarh olunacağı, 9 uncu maddesinde ölümün Türkiye'de vuku bulduğu ve mükelleflerin de Türkiye'de bulunduğu durumlarda ölüm tarihini takibenden dört ay içinde, ivazsız intikallerde malların hukuken iktisap edildiği tarihi takip eden bir ay içinde veraset ve intikal vergisi beyannamesinin ilgili vergi dairesine verileceği hüküm altına alınmıştır.

  Bu itibarla, ...tarihinde vefatı ile kendisine ait aracın veraset yoluyla intikali ve mirasçılardan birinin miras hissesini diğer mirasçılardan birine bağışlaması veraset ve intikal vergisine tabi bulunmakta ve veraset ve intikal vergisi beyannamesinin yukarıda belirtilen sürelerde ilgili vergi dairesine verilmesi gerekmektedir.

  2-MOTORLU TAŞITLAR VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN

  197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanununun 3, 7 ve 8 inci maddelerine göre, motorlu taşıtlar vergisinin mükellefi trafik sicili ile Ulaştırma Bakanlığı tarafından tutulan sivil hava vasıtaları sicilinde adlarına motorlu taşıt kayıt ve tescil edilenler olmakta, motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyeti, motorlu taşıtların ilgili sicile kayıt ve tescili ile başlamakta, motorlu taşıtlar vergisi mükellefiyetinin sona erebilmesi için taşıt sahibi adına olan kayıt ve tescilin silinmesi gerekmektedir.

  Anılan Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde, sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin adlarına kayıtlı taşıtlar ile diğer malûl ve engellilerin, bu durumlarına uygun hale getirilmiş özel tertibatlı taşıtların motorlu taşıtlar vergisinden istisna olduğu hükmüne yer verilmiştir.

  Öte yandan, 10/1/2004 tarih ve 25342 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 21 Seri No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinin"II-İSTİSNALAR" başlıklı bölümünde,

  " 1 -Sakatlık Dereceleri % 90 ve Daha Fazla Olan Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda

  İstisna Uygulaması Sakatlık dereceleri % 90 ve daha fazla olan malûl ve engellilerin bu durumlarını tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınmış olan sağlık kurulu raporu ile ilgili vergi dairelerine belgelendirmeleri halinde, söz konusu malûl ve engellilerin kendi adlarına kayıt ve tescil edilmiş olan taşıtları, motorlu taşıtlar vergisine tabi tutulmayacaktır. Bu istisnadan yararlanmak için, söz konusu malûl ve engellilere ait taşıtın özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş olması şartı aranmayacaktır.

  2 - Diğer Malûl ve Engellilere Ait Taşıtlarda İstisna Uygulaması

  Sakatlık dereceleri % 90 dan az olan malûl ve engellilerin bu durumlarını; tam teşekküllü Devlet hastanesinden alınan sağlık kurulu raporu ile belgelendirmeleri ve kendi adlarına kayıt ve tescilli olan taşıtların engellilik haline uygun özel tertibatlı veya özel tertibatlı hale getirilmiş taşıtlar olduğunu belirten "Motorlu Araç Tescil Belgesi"nin ilgili tescil kuruluşlarınca onaylanmış örneği ile "Araçlar İçin Teknik Belge" ve "Proje Raporu"nun aslı veya noter onaylı örneğin ilgili vergi dairelerine ibraz etmeleri halinde bu istisna hükmünden yararlanabileceklerdir.

  3 - Malûl ve Engelliler İstisnası İle İlgili Bildirim

  Malûl ve engelliler istisnasından yararlanacak olan malûl ve engelliler tarafından, "Malûl ve Engelliler Adına Kayıt ve Tescilli Taşıtlarda Motorlu Taşıtlar Vergisi İstisnası Bildirim Formu" düzenlenerek (Bildirim Formu'nun internetteki GELR DARES BAKANLII adresinde bulunan örneğinin düzenlenmesi mümkün bulunmaktadır.) istisnadan yararlanmak için gerekli olan diğer belgeler ile birlikte ilgili vergi dairesine verilecektir. " açıklamalarına yer verilmiştir.

  Bu hükümlere göre, malul ve engelli adına kayıt ve tescilli olan motorlu taşıtların, motorlu taşıtlar vergisinden istisna olması için; sakatlık derecesi % 90 ve üstü olan malul ve engellilerin taşıtlarında özel tertibat yapılmasına gerek bulunmamakta, ancak sakatlık derecesi % 90 dan az olan malul ve engelli taşıtlarının, bizzat kullanacak olan malul kişinin sakatlığına uygun özel tertibatlı hale getirilmesi gerekmektedir.

  Bu itibarla, ... tarihinde vefat eden sakatlık derecesi % 96 olan kızınız ... adına kayıt ve tescilli araç nedeniyle motorlu taşıtlar vergisi istisnasından faydalanılabilmesi için aracın adına tescil edilecek kişinin malul ve engelli olmasının yanı sıra yukarıda yer verilen Tebliğ'deki şartları taşıması ve belirtilen belgelerle ilgili vergi dairesi müdürlüğüne müracaat edilmesi gerekmektedir.

  3-ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ KANUNU YÖNÜNDEN


  12/6/2002 tarih ve 24783 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak 1/8/2002 tarihinde yürürlüğe giren 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 1 inci maddesinin 1/(b) bendinde,

  (II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tabi olanların ilk iktisabının bir defaya mahsus olmak üzere ÖTV'ye tabi olduğu, 2 nci maddesinin 1/(b) bendinde de ilk iktisabın, (II) sayılı listedeki mallardan Türkiye'de kayıt ve tescil edilmemiş olanların kullanılmak üzere ithalini, müzayede yoluyla veya kayıt ve tescil edilmiş olsa dahi 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hükümlerine göre iade edilenler de dahil motorlu araç ticareti yapanlardan iktisabını, motorlu araç ticareti yapanlar tarafından kullanılmaya başlanmasını, aktife alınmasını veya adlarına kayıt ve tescil ettirilmesini ifade ettiği hüküm altına alınmıştır.

  Diğer taraftan, Özel Tüketim Vergisi Kanununun 15 inci maddesinin 2/a bendinde "(II) sayılı listedeki mallardan kayıt ve tescile tâbi olanların, veraset yoluyla intikaller hariç ilk iktisabında istisna uygulanan malların istisnadan yararlananlar dışındakilerce iktisabında, ilk iktisabındaki matrah esas alınarak adına kayıt ve tescil işlemi yapılandan, kayıt ve tescil tarihinde geçerli olan oran üzerinden, bu tarihte özel tüketim vergisi alınır. (5766 Sayılı Kanunun 19 uncu maddesiyle eklenen hüküm, Yürürlük: 01.07.2008) Kanunun 7 nci maddesinin (2) numaralı bendi çerçevesinde istisnadan yararlananlar tarafından bu istisnadan yararlanılarak iktisap ettikleri kayıt ve tescile tabi malları 5 yıldan fazla kullanarak elden çıkarmaları durumunda bu hüküm uygulanmaz. " hükmü yer almaktadır.

  Öte yandan, dilekçede belirtilen aracın muris, ... tarafından ÖTV 7/2-a bendinde yer alan istisnadan faydalanılarak 01/12/2008 tarihinde iktisap olunduğu, diğer varis ... araç üzerindeki miras hakkından vazgeçtiğine ilişkin Ankara 25'inci Noterliği tarafından 26/03/2010 tarihli feragatnamenin düzenlendiği ve söz konusu aracın veraset yoluyla ... intikal ettiği anlaşılmıştır.

  Buna göre, muristen mirasçılara sadece bir aracın intikal etmiş olması, bundan başka mirasçılara intikal etmiş başka bir mal bulunmaması halinde, aracın miras hisselerinin tekbir mirasçıya devredilmesinin, devralan mirasçı açısından (kendi miras hissesine karşılık gelen kısmı hariç olmak üzere) "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmamaktadır. Bu işlemin, bir ivaz karşılığında yapılmasının satım, ivazsız olarak yapılmasının ise bağış olarak değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde satım veya bağış olarak gerçekleşen devir işleminde Kanunun 15'inci maddesinin 2'nci fıkrasının (a) bendi kapsamında ÖTV uygulanması gerekecektir.

  Ancak, muristen mirasçılara intikal etmiş olan terekenin birden fazla mal veya haktan ibaret olması halinde, diğer mirasçıların lehine miras hakkından feragatini gösteren belgenin ibrazı şartıyla istisnadan yararlanılmış olan aracın lehine feragat edilen mirasçıya intikalinin, "veraset yoluyla intikal" olarak değerlendirilmesi mümkün bulunmaktadır. Bu durumda istisnadan yararlanılan aracın bu şekilde varise intikali ve murisin istisnadan yararlandığı tarihten itibaren 5 yıllık sürenin bitimine kadar varis adına kayıt ve tescilli kaldıktan sonra satışında da ÖTV uygulanmayacaktır.

  Diğer taraftan, 16/1/2010 tarih ve 27464 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlülüğe giren ve 188 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin "Şikâyet Yolu ile Başvurma" bölümü hariç diğer bölümlerini yürürlükten kaldıran 395 Sıra No'lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'nin, "Özelgenin Konusu ve Kapsamı" başlıklı 2 nci maddesinde, somut bir olaya dayanmayan, teorik hususlara ilişkin bilgi ve izahat taleplerinin özelge talebi kapsamında değerlendirilmeyeceği ve yetkili makamlar tarafından cevaplandırılmayacağı belirtildiğinden, dilekçenizde belirtilen diğer hususlara değinilmemiştir.

  Bilgi edinilmesini rica ederim.

  Vergi Dairesi Başkanı a.

  (*) Bu Özelge 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 413.maddesine dayanılarak verilmiştir.
  (**) İnceleme, yargı ya da uzlaşmada olduğu halde bu konuya ilişkin olarak yanlış bilgi verilmiş ise bu özelge geçersizdir.
  (***) Talebiniz üzerine tayin edilmiş olan bu özelgeye uygun işlem yapmanız hâlinde, bu fiilleriniz dolayısıyla vergi tarh
  edilmesi icap ederse, tarafınıza vergi cezası kesilmeyecek ve tarh edilen vergi için gecikme faizi hesaplanmayacaktır.

 7. #7
  rem
  rem isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üye

  Üyelik tarihi
  Apr 2014
  Mesajlar
  2
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Bir kisiye feragat edilirse otv uygulanir onu anladim
  Merak ettigim bir kisiye degil de butun varislerinin uzerine devir yapilabilir mi? Bu durumda otvnin durumu ne olut

 8. #8
  Üye

  Üyelik tarihi
  Jun 2017
  Mesajlar
  9
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  Veraset hakkında?  B )- YADA VARİSLER ARALARINDAN BİR VARİSİN ÜZERİNE NOTERDEN VERİLECEK BİR FERAGATNAME İLE BİRLİKTE BAŞVURARAK İNTİKALİ YAPILIYOR. Kİ BİZDE FERAGATNAME VEREREK ARAMIZDAN BİRİNİN ÜZERİNE İNTİKALİNİ YAPTIK VE RUHSAT SAHİBİ O OLMUŞ OLDU. VE YİNE ÖTV VERGİSİ ÖDENMİYOR, MTV VERGİSİ O TARİHTEN İTİBAREN ÖDENMEYE BAŞLIYOR. YANLIZ BUNDA BİR MADDE VAR: DİYOR Kİ VEFATİ OLAN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE ARAÇTAN BAŞKA BİR BAŞKA MAL VARLIĞININDA OLMASI KOŞULU İLE DENİLİYOR.YANİ VEFAT EDEN ÖZÜRLÜ KİŞİNİN ÜZERİNE KAYITLI MAL VARLIĞI YOK İSE FERAGATNAME VEREREK ARALARINDAKİ BİR VARİSE İNTİKALİNDE ÖTV VERGİSİ ÇIKIYOR. FAKAT BİR 3. KİŞİYE SATIŞ YAPMANIZ DURUMUNDA ÖTV ÇIKIYOR. 5 YILIN DOLMASINI BEKLEMENİZ LAZIM..

  Burada anlamadığım konu; vefat eden kişinin üstüne başka bir mal varlığı yoksa, feragatname verilerek varislerin aralarından bir varise intikalinde ÖTV çıkıyormu yoksa bir 3. kişiye satış yapmanız durumunda mı ÖTV çıkıyor.

 9. #9

  Üyelik tarihi
  Nov 2017
  Mesajlar
  5
  Bahsedilme
  1 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu
  Sponsor Bağlantılar


  Merhabalar arkadaşlar 9 yaşında oğlumu kaybettim onun üzerine ötv indirimli araç almıştık konuları okudum ama anlayamadım bana yardımcı olur musunuz aracın 4 ay önce aldık ötv ödemeden nasıl bir Yol izlemem lazım


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş