Bu konudan haberdar edilenler

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... Sonuncu
Like Tree9Likes

Konu: İntibak Yasasıyla Emeklilerin Yüzde 72 ' Sine Zam Gelecek

 1. #1
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu

  İntibak Yasasıyla Emeklilerin Yüzde 72 ' Sine Zam Gelecek

  Sponsor Bağlantılar


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıkları ile ilgili intibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden artı olarak yararlanacağını bildirdi.
  Mecliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, intibakın, bir zam olarak değil, aynı dönemlerde, aynı şartlarda, aynı primle çalışan kişilerin farklı maaş almalarını ortadan kaldırmak olarak anlaşılması gerektiğini söyledi.
  1981 ile 2000 yılları aranda, prim gün sayısı ve prim tutarı aynı olan emeklilerin aylıklarındaki farklılığı gidermeyi amaçladıklarını anlatan Çelik, “Örneğin 5 bin gün ile 9 bin gün çalışan arasındaki ücret eşit görünüyor. Bu haksızlık. Çünkü, biri diğerinden 4 bin gün daha fazla çalışmış. Biz bu haksızlığı gidereceğiz” dedi.
  Bu kapsamdaki tüm eşitsizlikleri görebilmek için bir tablo ortaya çıkardıklarını ve çalışmaların sürdüğünü anlatan Çelik, “Çalışmalarımızdaki birinci kural, 'eksi' işlemde olmayacak. Yani kimsenin maaşında eksi bir durum söz konusu olmayacak. Artılar da belirlenecek oranlara göre değerlendirilecek. Gelişme hızıyla paralel olarak prim gün sayıları dikkate alınacak” diye konuştu.
  “Yüzde 72'si artı olarak yararlanacak”
  İntibak çalışmasının 2,5 milyon kişiyi ilgilendirdiğini belirten Çelik, ilk hesaplamalara göre, bunların yüzde 72'sinin düzenlemeden aylıklarında artı olarak yararlanacağını, ancak teknik incelemenin devam ettiğini bildirdi.
  Söz konusu kayıtların büyük bölümünün elektronik ortama aktarıldığını belirten Çelik, kalan kayıtları da 2 yıl içinde bu ortama aktarmayı planladıklarını söyledi. Çelik, bilgi işlem çalışmalarını, bundan böyle, Batıkent'te kuracakları bir merkezden yürüteceklerini dile getirdi.
  İntibak çalışmasında sona yaklaştıklarını bildiren Çelik, önümüzdeki hafta bu konuda son kez emekli dernekleri ile görüşeceklerini ve ardından taslağı Başbakanlığa sunacaklarını söyledi.
  Bakan Çelik ayrıca, Van'da Toplum Yararına Çalışma Programı kapsamında 5 bin kişinin istihdamı ile ilgili çalışmaları incelemek üzere Van'a gideceğini söyledi. Çelik, ortaya çıkacak sonuca göre, eğer ihtiyaç varsa söz konusu sayının artırılabileceğini, bu imkandan deprem nedeniyle Van'dan göç eden kişileri de yararlandırabileceklerini bildirdi.

  Haberin Link'i : Memurlar.Net (İntibak yasasıyla emeklilerin yüzde 72'sine zam gelecek)


 2. #2
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Maaş farklılıklarını giderecek İntibak Yasası'na son şekli verilecek  İntibak günü

  2.5 milyon emeklinin gözü kulağı bugün Ankara'da olacak. Maaş farklılıklarını giderecek İntibak Yasası'na son şekli verilecek...

  önceki habersonraki haberEmeklilerin dört gözle beklediği İntibak Yasası'nda sona gelindi. 2.5 milyon emekliyi ilgilendiren İntibak Yasası'na ilişkin olarak, Çalışma Bakanlığı ile emekli dernekleri bugün son kez masaya oturacak. Emekli dernekleri görüşmede hazırladıkları dosyaları Bakanlık'a sunacak. Çalışma Bakanlığı'ndaki görüşmelerin ardından son şekli verilecek olan İntibak Yasası tasarı taslağının imzalanmak üzere Bakanlar Kurulu'na gönderilmesi bekleniyor.

  SONUÇ MERAKLA BEKLENİYOR

  1981'den 2000 yılına kadar uygulanan aylık bağlama sistemindeki farklılıkların giderilmesi, eşit gün ve prime eşit maaş ödenmesini öngören intibak çalışması ile 2.5 milyon emeklinin 1.8 milyonunun maaşlarında artış olacağı belirtiliyor. Geriye kalan 700 bininin ise maaşlarında bir değişikliğin olmayacağı öngörülüyor. Emekliler bugün yapılacak toplantıdan çıkacak sonuçları merakla bekliyor

  Takvim
  YassaX likes this.

 3. #3
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  İntibak Yasasini 4 gözle bekleyen emekliler icin bir hayal kırıklığı şu olacak : En erken İntibak Ödemelerinin 2013 Yılında olacağıdır. Bu beklenti de olan Emeklilerden biri de babam olduğu icin konuyu yakınen takip etmekteyim..Hayırlısı Olsun ..

 4. #4
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emekli aylıklarına ilişkin düzenlemeyi gelecek hafta Bakanlar Kurulu'na göndermeyi tasarladıklarını bildirdi.

  Bakan Çelik, yapılması planlanan İntibak Yasası'na ilişkin görüşleri almak üzere Türkiye Emekliler Derneği ve Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileriyle bir araya geldi.

  İntibak konusunun yıllardır emeklilerin gündeminde olduğunu belirten Çelik, Hükümet olarak bu konuyu programlarına aldıklarını ve adil bir intibak sistemini hayata geçirmek üzere çalışmalara başladıklarını anlattı. Teknik düzeyde çalışmaların tamamlandığını ifade eden Çelik, düzenlemede sona yaklaştıklarını bildirdi.

  Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''İntibakla amaç, 2000 yılına kadar uygulanan 5 ayrı aylık bağlama sisteminden kaynaklanan mağduriyetleri gidermek. 2000 sonrasında olduğu gibi 2000 öncesinde de emekli aylığının ödenen prim, çalışılan süre ve gelişme hızı dikkate alınarak hesaplandığı adil bir sistem tasarladık. 2,5 milyon emeklinin aylığı yeniden hesaplanacak.

  Mevcut maaşlarda bir düşme kesinlikle söz konusu değil. Bu yaptığımız çalışma emekli aylıklarına seyyanen bir zam değil. Bunun da bilinmesinde yarar var. Tüm emekli aylıklarında bir artış da bu çalışmayla söz konusu değil. 2,5 milyon emeklinin tümünde artış olacak diye bir yaklaşım doğru değil. 2000 öncesi aylık bağlama sistemlerindeki adil olmayan unsurların giderilmesi çalışmasıdır. Aynı süreyle ve eşit seviyede maaşla çalışanlara eşit emekli aylığının verilmesi veya uzun süreli çalışan yüksek prim ödeyene daha yüksek maaş ödenmesi şeklinde özetlenebilecek bir çalışmadır.''

  -''2,5 milyon emeklinin aylığı yeniden hesaplanacak''-

  İntibak düzenlemesine ilişkin çalışmalar hakkında emekli dernekleriyle bir araya geldiklerine işaret eden Çelik, bir önceki toplantıda konuyu enine boyuna ele aldıklarını söyledi.

  Bugün, emekli derneklerinin görüş ve önerilerini de dinleyeceklerini kaydeden Çelik, konuyla ilgili ödenek sıkıntısı bulunmadığını kaydetti. Çelik, şöyle devam etti:

  ''Hükümet programında bunun kademeli olarak ödeneceği ifade ediliyor, ama konumuz bu değil. 2000 öncesinde emeklililerimizin ne kadar çalıştığı, ne kadar prim ödediği aylık bağlanırken önemli değildi, önem arz etmiyordu, ama şimdi yaptığımız çalışma ödenen prim ve çalışılan süreyi esas alan bir düzenleme olduğu için dosya bazlı bir çalışmayı gerektiriyor. Yani 2,5 milyon emeklimizin dosyasına bizzat inilecek. Bunun için bir süreye ihtiyaç olduğu için biz 2012'nin zor olacağını söylüyoruz.''

  -''Bakanlar Kurulu'nda bu ödemenin nasıl yapılacağını kararlaştıracağız''-

  Bakan Çelik, düzenlemenin 2000'den sonra emekli olanları kapsayıp kapsamayacağının sorulması üzerine 2000'den sonra ödenen prim, çalışılan süreyi dikkate alan ve gelişme hızından pay alan bir uygulamanın olduğunu söyledi.

  2000 öncesinde sistemin farklı işlediğini ifade eden Çelik, eşitsizlik ve adaletsizliğin esas olarak 2000 öncesinde olduğunu vurguladı. Çelik, ''2000'den sonraki uygulamada, oranlarda yaşanan bir sıkıntı var. Gelişme hızıyla ilgili 2003 yılına kadar bir süreç yaşanmış, eksi büyüme. 2003 yılından sonra 3-4 yıllık bir süre içerisinde Türkiye büyüme hızını yüzde 7'lere taşımış. 2008'de reform yürürlüğe girince de gelişme hızından yüzde 30'luk bir pay'' diye konuştu.

  Prim ve çalışılan süreyi esas alan ve gelişme hızından pay alan bir süreci geçmişi de kapsayacak şekilde uygulamak istediklerini dile getiren Çelik, ''2000 sonrasıyla 2000 öncesindeki adaletsizliği bu şekilde aynı esasları ele alarak eşitlemiş oluyoruz'' dedi.

  -''2,5 milyon emeklimizden yaklaşık yüzde 70'i bu düzenlemeden yararlanacak''-

  Çelik, düzenlemenin ardından emekli aylıklarında ne kadar artış olacağına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, bugün yapacakları görüşmede, gelişme hızının 2000 öncesinde emekli olanlara hangi oranda yansıtılacağını görüşeceklerini söyledi.

  Çelik, ''2,5 milyon emeklimizden yaklaşık yüzde 70'i bu düzenlemeden yararlanacak. Ama çok düşük prim ödeyen asgari ücretten ödeyen ve çok kısa çalışanların maaşlarında bir düşme olmayacak'' şeklinde konuştu.

  ''Düzenlemenin ardından geriye dönük bir ödeme olacak mı- Yasa 2012'de çıkar ve ödemeler 2013'te yapılırsa bir yıllık döneme ilişkin toplu ödeme yapılacak mı'' sorusuna karşılık Çelik, şunları söyledi:

  ''Bakanlar Kurulu'nda bu ödemenin nasıl yapılacağını kararlaştıracağız. Defaten mi olacak, 2013'te mi olacak, 2 yıllık mı olacak, yoksa kademeli olursa 2012 nasıl telafi edilecek- Bunlar Bakanlar Kurulu'nda karara bağlamamız gereken konular. Bu konuda bir sıkıntı yaşanmayacağını ifade edebilirim. Bu konu Bakanlar Kurulu'nun yetkisinde. Sayın Başbakanımızın emekliler üzerinde de hassasiyeti her zaman söz konusudur.''

  Çelik, bir soru üzerine 2000 yılından önce emekli olan 2 milyon 743 bin kişi olduğunu, ancak vefat edenler bulunduğu için işlem yapılacak dosya sayısının 2 milyon 575 bin olduğunu kaydetti.

  Çelik: İntibak zam olayı değil

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, intibak konusunun emeklilere bir zam anlamına gelmediğini belirterek, ''Emeklilerin durumunu iyileştirme ayrı bir gündem maddesidir, emeklinin intibak ile yaşadığı adaletsizliği gidermek ayrı bir gündemdir. Bizim gündemimiz şu anda intibak gündemidir'' dedi.

  Çelik, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan'ı ziyaret etti.

  -''Örgütlü toplumdan yanayız''-

  Bakan Çelik örgütlü toplumdan yana olduklarını daha önce de ifade ettiklerini, bunun hak ihlallerinin, kayıtdışılığın önlenmesi noktasında önem taşıdığını söyledi.

  Söz konusu düzenlemelerin çalışma hayatını aksatmak için olmadığını tüm kesimlerin bildiğini ifade eden Çelik, bu konudaki adımların, tüm taraflarla birlikte diyalog içinde atılması mücadelesini verdiklerini ve bunda başarılı olduklarına inandığını kaydetti.

  İstihdam Strateji belgesini aralık ayında yayımlamayı planladıklarını bildiren Çelik, ''2023 vizyonumuzu, istihdamla ilgili bakış açımızı içeren bu çalışmamız da devreye girince inanıyorum ki bu önümüzdeki 12 yılı Cumhuriyetin 100. yılına taşırken çok verimli bir şekilde geçirmiş olacağız. Önümüzdeki bir yıl içinde hiçbir mevzuat engeli olmayan bir çalışma hayatı düşünüyoruz'' dedi.

  -İntibak çalışması-

  İntibak Yasası çalışmasına ilişkin bir soruyu yanıtlayan Çelik, emekli dernekleri temsilcileriyle yaptıkları görüşmede, sistemi bütünüyle konuştuklarını, ancak dernek temsilcilerinin talebiyle gelecek hafta teknik düzeyde bir görüşme yapılacağını bildirdi.

  ''Çalışmada emeklilere yönelik alt ve üst limitlerin belirlenip belirlenmediğine'' yönelik bir soru üzerine Çelik, intibak konusunun doğru anlatılması konusunda medyaya önemli görev düştüğünü belirterek, şunları kaydetti:

  ''Bu olay bir zam gibi yansıtılıyor. Bu bir zam olayı değildir. 'Tavan aylığı, taban aylığı ne oluyor-' gibi bir bakış açısından ziyade, 'Nerede adaletsizlik var, o adaletsizliği nasıl giderebiliriz-'' yaklaşımı doğru olur. Daha önce söyledim, '5-10 lira yansıyacak arkadaşlarımız olduğu gibi eksi pozisyonda emeklilerimiz de olacaktır ama maaşlarda kesinlikle bir düşüş söz konusu değildir. Ama 200 liraya kadar da çıkabilecek artışlar olabilir. Bunlar teknik hesaplamanın ürünü' dedim.''

  Haberin Link'i burada : http://www.memurlar.net/haber/210885/
  gülümse_hayata likes this.

 5. #5
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  Emekliler intibakın 2000 sonrasına da uygulanmasını istiyor  Türkiye Emekliler Derneğince hazırlanarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e sunulan raporda, emeklilerin aylıklarına yapılacak intibak için 2000 öncesi ve 2000 sonrasının birlikte ele alınması istendi.

  Çelik, emekli aylıklarında düzenleme yapılmasını öngören İntibak Yasası'na ilişkin görüşlerini almak üzere, dün Türkiye Emekliler Derneği ile Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneğinin temsilcileriyle bir araya gelmişti.

  Taraflar, toplantıda, düzenlemeye ilişkin hazırladıkları raporları Bakan Çelik'e sunarak, görüş ve taleplerini iletti. Dernek temsilcilerinin talebi üzerine Çelik, bakanlığın ve işçi emeklileri derneklerinin teknik heyetlerinin haftaya bir araya gelerek hesaplamaları yeniden gözden geçirmeleri talimatı verdi.

  Türkiye'nin büyüme hızının 2000'den önce emekli olanların aylıklarına yüzde kaç oranında yansıtılacağı da haftaya yapılacak toplantıda görüşülecek.

  Düzenlemenin, salı günü teknik heyetlerin toplanmasının ardından, son şeklini alarak Bakanlar Kurulu'na gönderilmesi bekleniyor.

  Türkiye Emekliler Derneği tarafından hazırlanan ve dünkü toplantıda Bakan Çelik'e sunulan raporda, gelir ve aylıkların hesaplanması ve yükseltilmesinde bugüne kadar norm ve standart birliği kurulamadığı, bu nedenle gelir ve aylık alanlar arasında adaletsizlik ve eşitsizliklerin giderek büyüdüğüne dikkat çekildi.

  -Emekliler ne istedi--

  Raporda, emekli aylıkların farklılaşmasının temelinde, 2000 öncesi ve sonrası dönemlerde aylık bağlama sisteminin parametreleri üzerinde yapılan değişikliklerin yattığı belirtilerek, ''intibakın esaslı bir şekilde yapılabilmesi için 2000 öncesi ve 2000 sonrasının birlikte ele alınması gerektiği açıkça ortaya konulmaktadır'' ifadesine yer verildi.

  Raporda, intibaka ilişkin şu önerilere yer verildi:

  -İntibak yapılırken temel kriterler olarak 2000 öncesi dönem için göstergeler, 2000 sonrası dönem için prim kazançları ve aylık bağlama oranları değerlendirilmeli.

  -2000 öncesi emekliler için iki gösterge tablosu (normal gösterge-üst gösterge) tek göstergeye dönüştürülmeli. Bu şekilde kendi içinde yukarıya doğru intibaklar yapılmalı, aynı koşulları taşıyanlar arasında eşitlik sağlanmalı.

  -Üst göstergedeki derece ve kademeler korunarak, 2000 öncesi emeklileri kapsayan tek bir gösterge tablosu yeniden belirlenmeli ve 50 aralıkla yürütülen, 10 derece ve kademeden oluşan tek bir gösterge sistemiyle emeklilerin intibakları yukarıya doğru yapılmalı.

  -1 Ocak 2012 tarihinde uygulanmak üzere oluşturulacak yeni gösterge tablosundaki derece ve kademeler, 1 Temmuz 1999 tarihli göstergeler ve kademelerle kıyaslama yapılarak elde edilecektir. Bu kıyaslamada emsal olarak Bütçe Kanunu Eki Cetvellerde kabul edilen göstergelerdeki artış sistemi dikkate alınabilir.

  -Elde edilen gösterge farkları üzerinden, 2012 yılında uygulanacak katsayı rakamlarıyla çarpılarak bulunacak tutar, 2000 öncesi bağlanmış aylıklardaki aylık bağlama oranıyla çarpılarak intibak aylığı elde edilecektir.

  -Bu aylığa, 2000-2011 dönemindeki gelişme hızları yansıtılarak, gelir ve aylıklar yeniden belirlenmelidir.

  Raporda 2000'den sonra emekli olanların da refahtan pay alması gerektiği belirtildi.

  Anadolu Ajansı
  YassaX likes this.

 6. #6
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  İntibak yasası bu hafta Bakanlar Kuruluna geliyor  Bakan Faruk Çelik, intibak yasasıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını, yasanın bu hafta Bakanlar Kuruluna geleceğini söyledi.

  Emeklilerin merakla beklediği intibak yasasında sona gelindi.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yasayla ilgili çalışmaları tamamladıklarını ve tasarıyı bu hafta Bakanlar Kurulu'na göndereceklerini söyledi.

  Milyonlarca emekliyi ilgilendiren açıklamayı Faruk Çelik, Türk-İş'in 21'inci Olağan Genel Kurulu'nda yaptı.

  Çelik, intibak yasasıyla ilgili değişikliklerin tamamlandığını ve yasa değişikliğinin bakanlar kuruluna bu hafta içerisinde gönderileceğini söyledi.

  TRT

 7. #7
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  İntibak Bekleyen 2.7 Milyon Emekliye Zam Geliyor  2.7 milyon emekliye müjde! Uzun süredir maaş düzenlemesi bekleyen emeklilerin yüzü çok yakında gülecek. 2000 yılı öncesinde emekli olanların maaşlarında artış sağlayacak düzenleme, haftaya Bakanlar Kurulu’na sunulacak. Düzenlemeye göre; bu tarihten önce emekli olmasına karşın prim gün sayısı ve prim miktarı düşük olanların maaşlarında değişiklik olmayacak.

  TEK TEK İNCELEME

  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Fatih Acar, emekli aylıkları arasındaki adaletsizliğin ortadan kaldırılması için 8 model sunulduğunu belirterek, “2.7 milyon emeklimizin dosyalarını tek tek inceleyeceğiz” dedi. Artış tutarının ne kadar olacağı Bakanlar Kurulu’nda netleştirilecek.

  HAKSIZLIK BİTİYOR

  İntibak kapsamında değerlendirilecek 2 milyon 575 bin dosya bulunuyor. Ölenlerin eş ve çocuklarıyla birlikte emekli maaşı alan kişi sayısı ise 2 milyon 743 bine ulaşıyor. SGK Başkanı Acar, intibak düzenlemesine ilişkin şu bilgileri verdi: “Bu seyyanen yapılan bir zam değil. 2000 öncesi emeklilerimizle ilgili büyük tutarsızlıklar var. Gösterge tabloları, aylık bağlama oranı, ortalama kazançta bazılarında 3 bazılarında 5 yılın ortalaması alınmış. 3 bin 600 gün prim ödeyen de 9 bin gün prim ödeyen de aynı aylığı alıyor. Asgari aylık 813 lira. Bunu dikkate almadan kişilerin prim gün sayısı, matrahı dikkate alınarak yeniden hesaplanacak. 2012′de ödeme başlayacak. 2000 yılından sonra emekli olanlar da büyümeden pay alacaklar. Bunun oranı yüzde 50-60 olabilir. Böylece intibak sorunu da bitmiş olacak”

  DERECE VE KADEME DİKKATE ALINIYOR

  Üst gösterge tablosundan aylık veya gelir alanların intibakları, bulundukları derece ve kademelere göre yükseltiliyor. SSK emeklileri için aynı süre çalışıp, aynı prim gün sayısıyla emekli olanların maaşlarının eşitlenmesi öngörülüyor. Yasal düzenleme ile emekli maaşlarında, ödedikleri prim gün sayısına göre iyileşme olacak. İntibak farklarını kapatmak için yeniden yapılandırmadan elde edilen gelirin bir bölümünün kullanılması planlanıyor.

  DUL VE YETİMLER DE FAYDALANACAK

  Düzenleme ile ölüm aylıklarına da intibak zammı yapılacak. Vefat eden SSK emeklisi üzerinden aylık alan eş, çocuk, anne-baba aylıkları da zamlanacak. İntibak zammı, dul ve yetimlere hisseleri oranında yansıtılacak. Yine 2000 yılından önce özürlü olarak emekli olanların da maaşları yükselecek. Böylece emekli yaşamıyor olsa da haksızlık giderilerek varislerine ödemeler yapılacak.

  12.12.11 - Ekonomi-Haber
  YassaX likes this.

 8. #8
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  İntibak Yasası hazır, yarın Bakanlar Kurulu’na görüşülecek  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2 milyon 743 bin SSK emeklisinin merakla beklediği İntibak Yasası’nın 2 Ocak Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nda görüşüleceğini açıkladı.

  Tasarı yasalaştığında, prim gün sayıları aynı olanlar hangi yılda emekli olurlarsa olsunlar eşit maaş alacaklar. 2000 yılından önce emekli olanların maaşları 250 TL’ye kadar artabilecek.

  Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile birlikte Bursa’da Zaman Bürosu’nu ziyaret eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, emeklilerin uzun zamandır bekledikleri İntibak Yasa Tasarısı’nın yarın Bakanlar Kurulu’nda görüşülerek TBMM’ye sevk edileceğini söyledi. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 61. hükümet kurulur kurulmaz konuyla ilgili çalışmaların başladığını anlatan Bakan Çelik, bir maddelik kapsamlı bir düzenlemeyi içeren İntibak Yasası’ndaki amacın; emeklilerin özellikle SSK emeklileri arasında ücret dengesizliğini, eşitsizliğini ortadan kaldırmak olduğunu kaydetti. Bakan Çelik, tasarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

  “2000 yılı öncesinde emekliliğe ayrılan 2 milyon 743 bin emeklinin aynı şartlarda ve aynı pirim gün sayısı, eşit pirim ödemelerine rağmen farklı zamanda emekli olmalarından dolayı ücretlerinde farklılıklar söz konusuydu. Bu durumun mutlaka düzeltilmesi isteniyordu. Hükümetimiz bunu gerçekleştiriyor şimdi. Yasa, yaklaşık 2 milyon 743 binden yüzde 70-76 arası, SSK emeklisini maddi olarak ilgilendiren, onlara katkı oluşturacak bir düzenlemeyi içermektedir. Bu düzenlemede emekli maaşlarında 250 TL’ye kadar artış olabilecek. İnşallah 2000 yıl öncesinde eşitsizliği bu düzenlemeyle gidermiş olacağız. 2000 yılından önce gelişme hızından, ülkenin kalkınma hızından emeklilere bir yansıma olmuyordu. 2000’den sonraki düzenlemelerde ülkenin kalkınma ve gelişme hızından bir pay alıyordu. Bunu dikkate alarak sistemi bunun üzerine bina ettik ve gelişme hızından emeklilere belli oranda pay vererek geçmişteki adaletsizliği gidermiş olduk. Bu düzenleme hayata geçmiş olacak. Tüm emeklilerimiz için şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıntılı şekilde Bakanlar Kurulu’nda görüştükten sonra son şeklini alacak.”

  BU BİR ZAM DEĞİL, EŞİTSİZLİĞİN ORTADAN KALDIRILMASIDIR

  Düzenlemenin ‘zam’ olarak algılanmamasını isteyen Bakan Faruk Çelik, yasanın geçmişte haksızlığa uğrayanların haklarının iadesini kapsayan bir çalışma olduğunu ifade etti. Bakan Çelik şunları kaydetti: “Bu bir zam değil, zam olarak algılamamak gerekiyor. Kim geçmiş dönemde bir haksızlığa uğramışsa adaletsizliğe uğramışsa sistem değişikliğinden dolayı, onun hakkını veren bir düzenlemedir. Kimin kaç pirim günü var, primini hangi düzeyde ödemiş, o mukayese yapılacak. Maaşlarda bir bakarsanız 100 TL, 50 TL’lik artış olabilir. Ama o mukayeselerde, dosya bazlı mukayeselerde çıkan bir durumdur.”

  İSTİSMARLARI ÖNLEYECEĞİZ

  Yeni yıl itibarıyla 9 milyon 300 bin yeşil kartlı vatandaşın da SGK bünyesine girerek Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığını hatırlatan Bakan Çelik, 74 milyonun da Genel Sağlık Sigortası şemsiyesi altına gireceğini dile getirdi. Yeşil kartlı vatandaşların yeni düzenlemeyle sağlıktan aynı şekilde yararlanacaklarını belirten Çelik, mağduriyet yaşanmaması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarına işaret etti. Bakan Çelik, “Bütün bunlara rağmen sosyal güvenlik sistemi çerçevesinde istismarlar varsa bu istismarları ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Madem SGK bünyesinde tüm vatandaşlarımız Genel Sağlık Sigortası altına girdiler, tüm vatandaşlarımızın sağlıktan hak ettikleri hizmetleri alabilmesi için istismarların önüne geçilmesi gerekiyor. Bunları yaygın ve sürekli bir sağlık hizmetine dönüşmesi için ilaç alımında da sağlık hizmetinde de yeşil kartta da istismarlar çok çok aza indirilecek.” şeklinde konuştu.

  SAĞLIK HARCAMASI 62,5 MİLYAR TL’Yİ BULDU

  Sağlık harcamalarının her yıl artarak devam ettiğine işaret eden Bakan Çelik, bakanlığı bünyesinde 2002’de 10 milyar TL civarında olan sağlık harcamalarının 2011 yılı sonu itibariyle 45 milyar liraya çıktığını kaydetti. Harcamalarda dört kat artış yaşandığına dikkat çeken Çelik, 2002’de 5.2 milyar TL olan ilaç harcamalarının da 2011 yılı sonu itibariyle 16 milyar liraya çıktığının altını çizdi. Sağlık Bakanlığı rakamlarıyla birlikte toplam sağlık harcamalarının 62,5 milyar liraya ulaştığını belirten Çelik şöyle devam etti: “Bu önemli bir bütçedir. Bunu vatandaşımızın için yapıyoruz. Harcamalar neden artıyor? Sağlık hizmetlerine erişim kolaylaştı. Sağlık hizmetine ulaşmak isteyen vatandaş aile hekimiyle birinci, ikinci ve üçüncü basamak sağlık hizmetlerine kolaylıkla ulaşabiliyor. İlaca da erişim kolaylaştı. 20 binin üzerindeki eczaneden ilaç elde edebiliyor. Bu tablo sağlıktaki tablo giderlerimizi artırıyor. Bir taraftan da istismarların önüne geçmemiz gerekiyor.”

  AİLE HEKİMİN YAZDIĞI REÇETEN ALINAN PARA GELİR AMAÇLI DEĞİL

  İstismarların önüne geçebilmek amacıyla önlemler aldıklarını anlatan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, aile hekimlerinin yazdığı reçeteden alınan 3 TL’lik paranın da SGK’ya ilave gelir amacıyla alınmadığını söyledi. Birinci, ikinci, üçüncü basamak sağlık hizmetlerinde reçetelerden bedel alınmadığına işaret eden Bakan Çelik, aile hekimliğine getirilen 3 liralık katkının muhtemel istismarlara dönük bir düzenleme olduğunu dile getirdi. Sistemin sağlıklı şekilde işlemesiyle sağlığa ihtiyaç duyan herkesin istediği hizmeti almasıyla gereksiz ilaçlardan kaçınmasıyla israfın önüne geçileceğini vurgulayan Bakan Faruk Çelik, sözlerini şöyle tamamladı:

  “Maalesef halen kimlik numarası üzerinden sağlıktan yararlanma imkanımız var. Gidiyorsunuz nüfusu cüzdanınızı veriyorsunuz. Ne sağlık karnesi, ne sağlık cüzdanı kaldı hepsini kaldırdık. Kimlik numarasını aldıktan sonra muayene yapmadığınız halde o numarayı kullanarak eğer muayene yapıp gibi göstererek haksız kazanç elde etmeye kalkarsanız, çok az sayıda kurum kuruluşlar bunları yapıyor. Bunlara bizim uzun süre müsaade etmemiz söz konusu olamaz. İstismarları görüyorsanız, tespit ediyorsanız bunları biran önce sonlandırmanız gerekiyor. Bir taraftan hizmetleri yaygınlaştırıyoruz bir taraftan da hizmetlerdeki aksamaları gidermeye dönük önlemleri alıyoruz. Amacımız; vatandaşımızın istediği hizmeti sağlıklı şekilde almasıdır.”

  Cihan Haber Ajansı
  YassaX likes this.

 9. #9
  Üye
  YassaX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2011
  Mesajlar
  3,458
  Bahsedilme
  0 Gönderi
  Etiketleme
  0 Konu


  Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'ten İntibak Yasası Açıklaması

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, yapacakları ilk Bakanlar Kurulu toplantısında İntibak Yasası'nın karar bağlanacağını belirterek, "Karar noktası ise gelişme hızının geçmişe, 2000 öncesi emeklilere hangi oranda yansıyacağı noktasındadır" dedi

  Bakan Çelik, Hak-İş Olağanüstü Genişletilmiş Başkanlar Kurulu üyelerini kabul etti. Burada İntibak Yasası'na ilişkin soruları cevaplandıran Çelik, bu düzenlemenin 2000 yılı öncesi çalışan 2 milyon 743 bin emekli ile ilgili bir düzenleme olduğunu söyledi. Bakan Çelik, 2000 yılı öncesi çalışanların Türkiye'nin gelişme hızından bu süreçte pay almadığını belirten Çelik, "2000 sonrasında gösterge esaslı bir sistemden daha sonra gelişme hızından da pay alan bir sisteme geçtik. 2000 yılı öncesindeki çalışanlara

  2000 sonrasında olduğu gibi gelişme hızından pay vermeye dönük bir düzenleme. Bakanlar Kurulu'nda görüşmemize rağmen bu gelişme hızından verilecek payla ilgili bir mutabakatımız olacak. Yalnız Sayın Başbakanımız acil bir durumdan dolayı Bakanlar Kurulu'ndan ayrılınca bu rakam üzerinde bir uzlaşı ve değerlendirme olmadığı için ister istemez bizim de açıklamamız gecikmiş oldu" dedi.

  Yetkili ve ilgili bakanlıkların teknik heyetlerinin çalışmalarından sonra Bakanlar Kurulu'nda da konunun bu şekilde arz edildiğini belirten Çelik, "Karar noktası ise gelişme hızının geçmişe, 2000 öncesi emeklilere hangi oranda yansıyacağı noktasındadır. Bakanlar Kurulu'nun ilk toplantısında hemen karara bağlanacak bir konu olacağını ifade ediyorum. Konuyla ilgili bir çelişki yok" dedi.

  Kaynak : Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelikten İntibak Yasası Açıklaması
  Kaynak: IHA
  gülümse_hayata likes this.

 10. #10
  gülümse_hayata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Şehir
  İstanbul
  Mesajlar
  15,146
  Blog Yazıları
  167
  Bahsedilme
  25 Gönderi
  Etiketleme
  1 Konu

  İntibak Çalışması Tamamlandı

  Sponsor Bağlantılar


  Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Fatih Acar, emekli aylıklarının 2 günde bağlanması için çalışmaların sona geldiğini açıkladı. Milyonlarca çalışanın hizmet bordrolarının bilgi işlem ortamına aktarıldığını söyleyen Acar, “Evrakları bilgisayar ortama atılmayan 17 il kaldı. Bu 17 ildeki sigortalı evraklarının en kısa sürede bittiği anda emekli aylık bağlama süreleri bir haftanın altın inmiş olacak. Biraz daha sabır bekliyoruz. 2 yıl içinde emekli dilekçesini verenlerin 2 gün sonra banka hesaplara maaşlarını yatıracağız.” müjdesini verdi.

  Cihan Network TV üzerinden yerel kanallarda yayınlanan Anadoluda Sabah programının Başkent Konukları’na katılan Başkan Acar, emeklilere verilecek intibak zammı, iş göremezlik ödemeleri ve maaşların bağlanması konularında açıklamalar yaptı. Emekli aylıklarının bağlanmasının çok önemli bir konu olduğunu kaydeden Acar, sosyal güvenlik reformu öncesinde, 2008 yılında emekliliğe başvuranların 3-4 ayda emekli edilmesinin kendilerini derinden yaraladığını ifade etti. O günden bu yana emekli aylığı bağlama süresini kısaltmak için çalışmalar sürdürdüklerini aktaran Acar, şu anda 25 günde ortalama maaş bağlama süresi bulunduğunu ancak bunun çok uzun süre olduğunun altını çizdi. “Biz bunları 7 günün altına indirmemiz gerekiyor.” diyen Acar, sürelerin uzun olmasının 30 yılın birikmiş sorunları ve belgelerinden kaynaklandığını ifade etti. Tüm işçi ve işverenlerin belgelerinin bilgi işlem ortamında girilememiş olması sebebiyle uzun sürelerde emekli aylığı bağlandığını vurgulayan Acar, şu bilgileri verdi: “Emeklilik dilekçesini veren bir kişi zaman Kars’ta, İstanbul, İzmir’de çalışmış olabilir. İstanbul ve İzmir’dekini bilgisayar ortamında görebilirsiniz. Fakat Kars’dakini göremediğiniz azman Kars ile yazışma yapmanız gerekiyor. Bu süre uzun sürdüğü için bazen emeklilerin bu talepleri uzun sürelerde yerine getiriliyor.”

  17 İLDEKİ ÇALIŞANLARIN EVRAKLARI DA BİLGİSAYARA GİRİLİYOR

  Yürütülen çalışmayla milyonlarca çalışanın evrakını, hizmet bordrolarının bilgi işlem ortamına girme çalışmalarının sürdüğünü kaydeden Acar, “17 il kaldı bu çalışmaları bitirilmeyen. bunların en kısa sürede bittiği anda emekli aylık bağlama süreleri 15 gün, bir haftanın altın inmiş olacak. Biraz daha sabır bekliyoruz. Çok büyük bir kurum yılların ihmali var. Birden her şey düzelmiyor. Bordrolarla ilgili giriş işlemleri tamamlandığı zaman bir haftada inşallah 2 yıl içinde dilekçelerini verenlerin 2 gün içinde banka hesaplarına maaşların yatırıldığı çalışma devam ediyor. Bunu başaracağız. Bu tip sıkıntılar tamamen ortadan kalkacak.” sözü verdi.

  İNTİBAK ÇALIŞMASI TAMAMLANDI

  2 milyon 700 bin emeklinin beklediği intibak zammıyla ilgili çalışmaların tamamlandığını söyleyen Acar, Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun son noktayı koyacağını belirtti. 2000 yılı öncesi emeklilerin intibak sorunu bulunduğunu ve yapılacak artışın seyyanen zam olmadığını kaydeden Acar, “Özellikle prim ödeme gün sayısı açısından bakıldığı zaman prim ödeme gün sayısı aynı olanlar arasında maaş farkı vardı. Emekliler arasındaki bu uyumsuzluğu ortadan kaldıran bir düzenleme yapacağız. 2 milyon 700 bin emekliyi ilgilendiren onları sevindirecek çalışmayı neticelendireceğiz.” diye konuştu.

  İŞ GÖREMEZLİK ÖDEMELERİ ANINDA HESAPLARDA

  Kurum’un yaptığı maaş dışındaki, çölyak, iş göremezlik gibi ödemeler için de teknik alt yapının tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayan Acar, “Geçici iş göremezlik ödemeleriyle ilgili 3 ay içinde bitecek. Bu vatandaşlar sosyal güvenlik merkezlerine gelmeyecekler doğrudan hastaneden alınan raporlar sistem üzerinden Kurumumuza gelecek. Bu kişilerin paraları doğrudan hesaplarına yatırılacak. 2012 sonunda ünitelerdeki yığılmaların ortadan kalkacağı dönemi tamamen bitecek. Eski SSK bağ-Kur’u görmediğimiz yep yeni pırıl pırıl merkezleri göreceğiz.” dedi.

  Cihan Haber Ajansı


Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 123 ... Sonuncu

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 03-11-2011, 08:32:23
 2. Gelecek Kaygısı
  By Sağlık Teknikeri in forum Engelliliğe Dair Anı, Düşünce ve Duygularınız
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 25-09-2011, 20:36:27
 3. 9 Milyon emekliye müjde: intibak çalışması başladı
  By Fırtına in forum Çalışma Yaşamı Öncesi ve Sonrası
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05-09-2011, 12:20:02
 4. Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 27-07-2011, 15:06:54
 5. Zihinsel Engelli Kadınların Yüzde 38'i, Erkeklerin Yüzde 28'si Obez
  By Fırtına in forum Otizm, Down Sendromu, Psikiyatrik hastalıklar, Zihinsel Engellilik
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 07-12-2010, 15:05:26

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş

Giriş