1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK'lı olarak çalışmaya başlamış engelliler için......

Arkadaşlar merhaba ,

BUGÜN gazetesinde Sadettin ORHAN IN yazısında 01 ekim 2008 den önce SSK lı olarak çalışmaya başlayan engellilerle ilgili yazı okudum. Vergi dairesine başvurduktan sonra alınan rapor ankaraya gidiyordu artık ankara aşaması kaldırılmış. Yetkili hastanenin verdiği rapor artık geçerliymiş. Yazıyı aşağıda paylaştım. Eğer gerçekten böyle ise bizler için sevindirici bir haber diye düşünüyorum. Bu konu ile ilgili detaylı bilgisi olan varsa bizlerle paylaşabilirmi. teşekkürler

Sadettin ORHAN IN yazısı
1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK'lı olarak çalışmaya başlamış engelliler erken emekli olabilmek veya vergi indiriminden faydalanabilmek için vergi indiriminden faydalanabilmek için vergi indirim belgesi almak zorundalar.

Fakat vergi indirim belgesi alma süreci engelliler için biraz eziyetliydi. Önce en yakın vergi dairesine başvuruyorlar, ardından sağlık kurulu raporu alıyorlar, bu rapor Ankara'ya kurul incelemesine gidiyor ve buradan gelen cevaba göre vergi indirimine hak kazanabiliyorlardı. Ancak sağlık raporlarındaki özür oranı Ankara'da genellikle %40'ın altına düşürülüyor ve dolayısıyla vergi avantajı ve erken emeklilikten yararlanamıyorlardı.

Nihayet 30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de konuyla ilgili yönetmelikte değişiklik yapıldı ve işin Ankara aşaması kaldırıldı. Yani bundan sonra vergi dairesine başvurudan sonra alınan sağlık raporundaki oran geçerli sayılacak. Ayrıca Maliye Bakanlığı incelemesine gitmeyecek. Bu değişiklik, daha önce talebi reddedilen binlerce engellinin erken emekli olmasını sağlayacak.

Öte yandan 1 Ekim 2008 sonrasında çalışmaya başlayan engellilerin erken emekli olabilmeleri için vergi indirim belgesi aranmıyor. Onlar doğrudan SGK birimlerine başvurup, sağlık raporlarını ibraz ederek erken emeklilik hakkından yararlanabiliyorlar.

Link
Binlerce engelliye erken emeklilik! - Sadettin ORHAN - Bugün

ben yeni atandım 3 nisan 2013 de vergi dairesine gönderdiler sgk ya değil yukarda yazdığı gibi bir sorum daha olacak:22 mart 2013 de iş başı yaptım en erken normal veya malulen ne zaman emekli olabilirim acaba?

Neye yeni atandınız? Rapor oranınız nedir? ilk sigortalılık tarihinde sakatlığınız varmıydı? Detaylı soru sormazsanız sağlıklı yanıt alamazsınız. Soruyu iyice detaylandırın.

Bilgi için çok teşekkür ederim.
2004 yılında aldığım rapor var oranı %52 SÜREKLİDİR işaretli ama kullanım amacı İSTİHDAM İÇİN yazıyor vergi dairesine bu raporla gitsem kabul ederlermi acaba yoksa yeni rapormu isterler.

halil bey 34 yaşındayım 1994 de meslek lisesinde staj yaparken ssk başlangıcım var ama prim ödemem yok daha sonraki yıllarda sigortalı çalışmışlığım yok rapor oranım yüzde 70 ömss atamaları sonucu devlet opera ve balesine 22 mart 2013 de atandım malulen yada zamanında ne zaman emekli olurum saygılar...2000 yılında rahatsızlandım

@halo35, muhtemelen senden yeni rapor isterler. Sen ynede 2004 tarihli raporla başvurup şansını dene. Kaybedecek bir şeyin yok nasılsa.

@viranesinan, staj sigortası sigorta başlangıcı sayılmaz. Malulen emeklilik içinse ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde yani %60 oranında sakat olmamanız gerekiyor. Dolayısıyla siz malulen emekli olamazsınız.

sayın yöneticim bugün sgk ya gittim konuyu araştırdım.emeklilik servisi şefi 01,10,2008 den önce işe başlayan engelli için mutlaka vergi indirimi alması gerektigini söyledi.sadece yeni yasada vergi dairesi rapor oranını degiştiremiyecek hekimin verdigi rapor gecerli.2011 yılından önce alınmış raporu vergi dairesi kabul etmiyor yeni tarihli rapor istiyorlar.
eger vergi indirimi kalkarsa eskiden alınmış vergi indirimleri geçersiz olur bu durumda yüzlerce vergi indirimi almış emeklilige gün sayan engelli insanları çok zor durumda bırakır

halo35 isimli üye vergi dairesi 2011 yılından önce alınmış raporları işleme koymuyor.memurun elinde resmi gazete var kanun öyle diyormuş

Vergi indiriminin kalktığını kimse söylemiyor ki zaten. Yönetmelik ortada. Söylenen şey vergi indirimi başvurusunda hastane hangi oranda rapor verirse geçerli olanda odur.

peki raporlar yinede ankaraya gidecek mi.benim 2012 tarihli icinde psikyatri de bulunan %70 sürekli ibareli raporum var.fakat bu raporu 2012 de ankaraya gonderdim 1 yıl sureli vergi indirimi geldi.vergi indiriminin süresi 7nci ayda doluyor.şimdi ben yeniden rapor cıkartmalımıyım yoksa aynı rapor gecerlimi dir.

peki raporlar yinede ankaraya gidecek mi.benim 2012 tarihli icinde psikyatri de bulunan %70 sürekli ibareli raporum var.fakat bu raporu 2012 de ankaraya gonderdim 1 yıl sureli vergi indirimi geldi.vergi indiriminin süresi 7nci ayda doluyor.şimdi ben yeniden rapor cıkartmalımıyım yoksa aynı rapor gecerlimi dir.
madem ki ankara raporu değiştiremiyor.sürekli raporu sureli de yapamaması lazım mantıken.

Cevap verilir sorunuza verilirde bu acele sizce normal mi? Soruyu sorup 10 dk sonra cevap vermeyecekmisiniz diye sormanızı anlayamıyorum. Bizler 24 saatini pc başında geçiren insanlar değiliz. Biz özel yaşamımız, kendimize göre işlerimiz var.
Cevaba gelince; hastanenin verdiği raporda oynama yapılamaz sözünden raporda hiç bir şekilde oynama yapılamaz ı anlıyorum ben. Başka bir anlam çıkartmak mümkün değil zaten.

teşekkür ederim halil bey...şimdi ben aynı raporu ikinci kez maliyeye gondereyim mi...bu arada acelemi mazur gorün.kusura bakmayın.

Hayir gecmedi 2012 7 nci ay tarihli...raporu defterdarliğa verirken 1 yillik vergi indirimim olduğunu soylemeyeyim mi....1 yillik vergi indirimin var yeniden hastaneye sevk edecez demezler mi.kisacasi süreli vergi indrmim olduğu kayitlarinda varmidir...teşekkür ederim...

Hayir gecmedi 2012 7 nci ay tarihli...raporu defterdarliğa verirken 1 yillik vergi indirimim olduğunu soylemeyeyim mi....1 yillik vergi indirimin var yeniden hastaneye sevk edecez demezler mi.kisacasi süreli vergi indrmim olduğu kayitlarinda varmidir...teşekkür ederim...
bu konu beni cok yordu yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar

Baya kazık bi soru. :) Anladığım kadarıyla aldığınız rapor süresiz. Vergi indirimi için başvurdunuz ancak size 1 yıl sonra yenilenmesini istediler. Kayıtlarda çıkarmı muhtemelen çıkar. Aslına bakılırsa son yönetmelik gereği bunların hepten düzeltilmesi gerekli. Ama işte oda nasıl olur bilemiyorum. Şu yapılabilir belki. Vergi indiriminizin süresi dolunca yeni rapor almak yerine eski raporunuzla tekrardan başvuru yaparsınız. Aklıma tek gelen şey bu.

Geri