1 Ekim 2008 tarihinden önce SSK'lı olarak çalışmaya başlamış engelliler için......

merhabalar ... öncelikle sizlere paylaşımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum ve soruma geçiyorum...
28,07,1988 doğumluyum 24.06.2004 tarihinde işe başladım ve( 19.09.2009 tarinden itibaren kesintisiz çalışıyorum.) o zaman herhangi bi hastalıgım ve ya engelim yoktu.. geçen sene kalp ameliyatı geçirdim. ve vergi indirimine başvurdum %41 raporum çıktı gibi ... bu durum da emeklilik şartlarım ve diğer haklarım nelerdir. istanbulda yaşıyorum ...cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim..

SSK lı olduğunuzu varsayarak yanıt yazıyorum. %41 lik sakatlık oranıyla 20 yıl hizmet süresi 4400 gün prim sayısıyla emekli olursunuz.

merhaba ,
1997 yılında sigortalı olarak iş başı yaptım engelli değildim. 2009 yılında gözlerimdeki ve kulağımdaki rahatsızlığımdan dolayı %70 rapor aldım. evrak eksikliğinden dolayı raporum geri döndü ve 2012 yılının aralık ayında vergi indirimi için tekrar başvuru yaptım ve rapor aldım rapor şu an ankarada. oranı %75. 27.11.1975 doğumluyum. 4600 gün primim yatmış durumda. raporum ankaradan olumlu gelirse ne zaman emekli olabilirim.
NOT : Arkadaşım için soruyorum kendime ait değil.
teşekkür ederim....

05.08.1997 yılından önce giriş yapılmışsa 16 yıl 4 ay ve 3740 gün prim ile emekli olur
yok eğer 06.08.1997 den sonra giriş yapılmış ise 17 yıl 3840 gün ile emekli olur:
SAdece vergi indirimi onaylanmasıg erekiyor yoksa emekli etmezler

İşitme engelli ablam %52 rapor ile 2 sene önce vergi indirimi ile başvurmuştu. Geçen gün tekrar rapor aldı, oran %71. Bu yeni raporu maliyeye vermemiz gerekiyor mu? Bu durumda emeklilik şartları da değişir mi?

isterseniz dilekçe ile ilişikte rapor sunar ve vergi indiriminizin güncellemesini isteyebilirsiniz.

sorun olacak ablanız işe ilk defa ne zaman başladı?

30.04.2013 tarihi itibariyle;
Doğum Tarihi:17.12.1970
Bağkur giriş: 09.05.1997 (6 yıl 11 ay 3 gün) yani 2493 gün prim Çıkış:23.09.2008
SSK giriş:24.09.2008 (764 gün prim) sigortalılık halen devam ediyor
Sakatlık Oranı: %72 yeni rapor
Vergi indirimi: 23.06.2011 alındı.

yeni raporu maliyeye bildirmezsek kaybımız olur mu?

Çok fark yok; yaklaşık 1 yıl fark var aynı zamanda 240 gün prim fark var.

Çalıştığı mutametliğe yazı yazıp Hizmet birleştirmesi talep ediniz.

isterseniz elinzideki raporu ek yaparak vergi indiriminden güncelleme isteyebilirsiniz. 1 yıl ile 240 gün prim fark ediyor ikisi arasında...

Yani tam olarak hangi tarihte emekli olur? Hizmet birleştirmesini hemen yaptırabilirmiyiz? Maliyeye yeni raporu bildirmezsek yeni rapor oranından emeklilik geçerli olmaz mı yani?

Maliye sizin aldığınız son rapordan bihaber; bildirmezseniz ilk verdiğiniz rapor geçerliliği korur:
hizmet birleştirmesi yapılmadığı için maliye sizin ablanızın ne iş yaptıgından bihaber.
Sadece SGKda ssk lı olarak gözükür ve işlem yapmaz. siz takip edip neler oalcağını siz kendiniz bileceksiniz.

Olurda hizmet birleştirmesi yapıldı ve yeni rapor iliştirilmedi ise 2014 de mayısta emeklilik gelir: ancak 823 günlük prim eksikliği mevcut

rapor iliştirilir güncellene talep edilirse; 2013 ağustos da emekliliği gelir: ancak 583 gün prim eksiği vardır..

2011 yılı öncesi alınmış raporların geçerliliği yok yeniden rapor alıp müracaat etmek zorundasınız ...2010 yılı sonunda değişti kanunlar eski raporlar kabul edilmiyor ...

Merhaba,

Benim ilk raporum 1991 yılına aitti. Bu yıl erken emeklilik hakkından faydalanabilmek için başvuruda bulunduğumda vergi dairesi beni hastaneye sevk etti ve önceki raporum oranında % 42 olarak tekrar rapor aldım. Nisan ayında vergi indirimi için raporum Ankara'ya gönderildi, şu an sonucu bekliyorum. Eğer % 40'ın altına düşürülmez ise 7100 gün pirim ödemem ile emeklilik başvurusunda bulunacağım. Zaten benim şu an ödemem fazlasıyla mevcut..

30 Mart 2013 tarihli Resmi Gazete'de yer alan engelliler için emeklilikteki Ankara'nın raporu düşürmemesi konusundaki kararı vergi dairesi teyit etmiyor ve düşürme ihtimalinin olduğunu ısrarla söylüyor..

Bilgilerinize..

Bende sgk ya gittim raporun ankaraya gitmesi gerektiğini soylediler vergi daireside ankara ya gönderdi 10,02,2013 tarihinde halandaha bekliyorum

Merhaba Halil bey sizden bu konuda bana yol göstermenizi isteyecem..
Kas rahatsızlığım olduğu için 14.05.2010 Tarihinde bakırköy devlet hastanesinden %51 oranında Özürlü raporu aldım
Alırken bana sordularki ne için alıyorsun bunu sanırım herkesemi soruyolar bende söyledimki çalışabilmek için,velakin neticede 4 gün sonra raporumu aldım "rapor süresi süresiz olarak ibareside üzerinde yazıyor"
sımdı 2005 de sigorta baslangıcım var engelli olarak emekli olabilmek için
vergi dairesine müracaat edicem fakat sonrasında tekrar rapor çıkarmak için hastaneye mi sevk edecekler orasını anlayamadım veya bu işlemleri yapmam için raporumun oranı %40'dan aşağıya düşermi sizden yardım istiyorum..
Not: aynı zamanda'da iski'den %50 Engelli indiriminden yararlanmaktayım.
Şimdiden teşekkür ederim..

Merhaba Halil bey sizden bu konuda bana yol göstermenizi isteyecem..
Kas rahatsızlığım olduğu için 14.05.2010 Tarihinde bakırköy devlet hastanesinden %51 oranında Özürlü raporu aldım
Alırken bana sordularki ne için alıyorsun bunu sanırım herkesemi soruyolar bende söyledimki çalışabilmek için,velakin neticede 4 gün sonra raporumu aldım "rapor süresi süresiz olarak ibareside üzerinde yazıyor"
sımdı 2005 de sigorta baslangıcım var engelli olarak emekli olabilmek için
vergi dairesine müracaat edicem fakat sonrasında tekrar rapor çıkarmak için hastaneye mi sevk edecekler orasını anlayamadım veya bu işlemleri yapmam için raporumun oranı %40'dan aşağıya düşermi sizden yardım istiyorum..
Not: aynı zamanda'da iski'den %50 Engelli indiriminden yararlanmaktayım.
Şimdiden teşekkür ederim..

vergi indirimi başka iski engelli indirimi başkadır. Vergi dairesindeki kurallar ciddidir. Herkese bu soru sorar; ne için alıyorsunuz?
araba için mi?, iş başvurusu için mi? diğer indirimler için mi? yoksa Vergi indirimi için mi? HEr biri farklı amaçdır. Hepsi birden derseniz doktor sizi uzun uzadıysa detaylıca inceler ve bunaltır. Kısa cevapv ermişsiniz iş için; doktor iş amaçlı alacağınızı öğrendiğinde farklı inceleme yapar kestirip atabilir.

Raporunuzda vergi indirimi şıkkı işaretli mi? işaretli ise sorun yaratmaz. Ancak işaretli değilse belki sorun yaratabilir. 2010 yılı raporu kabul edebilecek mi onu bilmiyoruz. Siz yine deftgerdarlıkta özürlüler birimine uğrayıp durumu izah ediniz. Belki kabul ederler.
Kaldı ki raporu kabul etmezler ise sizi hastaneye sevk ederler işlemler siş baştan heyete girersiniz..

Her halükarda heyet işlemleri sonrası ve veya raporunuzu kabul ederler ise; sonuç 2 ile 6 ay arasında sonuçlanır.

vergi indirimi başka iski engelli indirimi başkadır. Vergi dairesindeki kurallar ciddidir. Herkese bu soru sorar; ne için alıyorsunuz?
araba için mi?, iş başvurusu için mi? diğer indirimler için mi? yoksa Vergi indirimi için mi? HEr biri farklı amaçdır. Hepsi birden derseniz doktor sizi uzun uzadıysa detaylıca inceler ve bunaltır. Kısa cevapv ermişsiniz iş için; doktor iş amaçlı alacağınızı öğrendiğinde farklı inceleme yapar kestirip atabilir.

Raporunuzda vergi indirimi şıkkı işaretli mi? işaretli ise sorun yaratmaz. Ancak işaretli değilse belki sorun yaratabilir. 2010 yılı raporu kabul edebilecek mi onu bilmiyoruz. Siz yine deftgerdarlıkta özürlüler birimine uğrayıp durumu izah ediniz. Belki kabul ederler.
Kaldı ki raporu kabul etmezler ise sizi hastaneye sevk ederler işlemler siş baştan heyete girersiniz..

Her halükarda heyet işlemleri sonrası ve veya raporunuzu kabul ederler ise; sonuç 2 ile 6 ay arasında sonuçlanır.

vergi kutucuğu değerlendirilmedi diye yazıyor sıkıntı olurmu yani diyosunuz!

Geri