10.02 kodu ile otomatik araç alabilir miyim?

ovural66

Üye
Üye
Değerli arkadaşlar merhaba forumda yeniyim.
Hastaneden aldığım raporda sadece hareket ettirici aksanda özel tertibat gerektiren taşıtları kullanması gerekir yazıyor.Bu raporla il sağlık bana 10.02 102 ve 40.11 kodlarını verdi ve bana bu kodlarla araç alabileceğim söylendi.
Ancak engel sağ elde olduğu için 10.04 de olmalı diyen vergi daireleri varmış.
Bu konuda hiçbir şey bilmiyorum.Kimisi10.02 yeterli diyor kimisi 10.04 olmadan olmaz diyor.
Bildiğim kadarıyla manuel bir aracı kullanamayacak durumda olan gaz ve fren pedalı dışında tertibat gerektirmeyen engelliler için vites topuzunda tertibat yaptırmadan otomatik vites de tertibat sayılıyor.

ovural66

Üye
Üye
Ben sadece manuel aracı kullanamıyorum ama otomatik araçta vites geçişleri bana engel oluşturmuyor hiçbir tertibata da gerek kalmıyor.Kurul da bu yüzden 10.02 verdi.Sen 10.04 e gerek duymadan da alabilirsin aracı denildi.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
10.02 kodu (otomatik vites araç) işinizi görürdü. Fakat "sadece hareket ettirici aksanda özel tertibat gerektiren taşıtları kullanması gerekir" ibaresi durumu karıştırır.

ovural66

Üye
Üye
Manuel vitesli bir aracı özel tertibat yaptırmadan kullanamayacak olanlar için otomatik vitesli araçlar da özel tertibat kabul edilir diye bir madde var yönetmelikte bu kimin için.

dijitalevrentv

Üye
Üye
Benim eski raporda otomatik vites kullanabilir yazarken vergi dairesi şunu istedi ötv siz araç almak için "sadece hareket ettirici aksanda özel tertibat gerektiren taşıtları kullanması gerekir" bu olmadığı için benim rapor geri döndü bu şimdi yazacak yani bu yazarsa alabiliriz diye düşünüyorum. Biz sol ayaktan engelliler için bu işi neden zorlaştırdılar anlamadım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sol ayaktan engelliler otomatik vitesli araçları ötv indirimli alabiliyor. Vergi dairisine özelge istemelerini söyleyin.

dijitalevrentv

Üye
Üye
özelge nedir hocam ? benim 2008 raporumda otomatik araç kullanabilir sürekli rapor geçerli kılmadılar alamadım arabayı. Tekrar rapor için başvurmak zorunda kaldım Ankara gulhane eah dan çıkacak rapor bakalım... doktora yazıyı gösterdim yazdım dedi. olay şu kanun...

c) Yeni eklenen paragraflar:
Aynı bölümün onuncu paragrafından sonra gelmek üzere aşağıdaki paragraflar eklenmiştir.
“Bu uygulamadan yararlanılabilmesi için engellilik durumunun, engellilik sağlık kurulu raporu ile tevsik edilmesi gerekir.
20/2/2019 tarihinden itibaren düzenlenen engellilik sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için raporun “Sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanması gerekir” değerlendirmesini içermesi şarttır. Bu tarihten itibaren düzenlenmekle birlikte söz konusu değerlendirmeyi içermeyen raporlara istinaden işlem yapılmaz.
Bununla birlikte, 20/2/2019 tarihinden önce düzenlenen engelli sağlık kurulu raporlarına istinaden işlem yapılabilmesi için ise raporun, maluliyeti veya engelliliği ile sadece özel tertibat yaptırılan taşıtların (veya engelliliği ile başkaca hareket ettirici özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın sadece otomatik vitesli taşıtların)kullanılması gerektiğine dair değerlendirme içermesi gerekir. 20/2/2019tarihinden önce düzenlenen raporlardan; taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirme bulunmayanlar ile “Özel tertibatlı araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanabilir”, “Otomatik vitesli araç kullanması uygundur” gibi bir zorunluluğu değil, tercihi veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeleri içeren raporlara istinaden işlem yapılmaz. Ancak, taşıtın hareket ettirici aksamında özel tertibat yaptırılması gerektiğine dair değerlendirmeyi içermemekle veya olasılığı ifade edebilen değerlendirmeler içermekle birlikte, raporda yer alan tespit ve açıklamalardan (sağ veya sol kol/bacak uzuv yokluğu veya uzuvların fonksiyonlarını yitirdiği/yerine getirmediği/kullanılamadığı ve benzeri) özel tertibat gerekliliğinin açıkça anlaşılması halinde, bu raporlara istinaden de işlem yapılabilir.
Diğer taraftan, istisnadan yararlanılabilmesi için ayrıca H sınıfı veya engellilik durumu itibarıyla istisna kapsamındaki taşıtta bulunması gereken özel tertibata/tertibatlara ilişkin ibareleri(kod numarasını/numaralarını) içeren sürücü belgesini haiz olunması şarttır. Ancak, sürücü belgesinde özel tertibat kodlarının bulunması, istisnadan yararlanmak için gerekli olmakla birlikte tek başına yeterli değildir. Engelliliği ile sadece hareket ettirici aksamda özel tertibatlı taşıt kullanılması gerektiğine dair değerlendirme bulunan engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumunun ne yönde bir tertibat gerektirdiğinin tespitinde, sürücü belgesinde yer alan özel tertibat kodları dikkate alınır. Bu kodların engellilik sağlık kurulu raporunda tespit edilen engellilik durumu ile uyumlu olması gerekir.
Engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumu ile sürücü belgesinde yer alan özel tertibat kodlarının uygunluğu belirlenirken engellilik sağlık kurulu raporundaki teşhis ve/veya bulgular esas alınır. Engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumu ile sürücü belgesinde yer alan özel tertibat kod/kodlarının uyumlu olmaması halinde istisna kapsamında işlem tesis edilmez. Engellilik sağlık kurulu raporunda belirtilen engel durumundan, engelin hangi uzvu etkilediğinin açıkça anlaşılamaması nedeniyle tereddüde düşülmesi durumunda raporu düzenleyen hastaneden açıklama istenebilir.”

kabul edilmeyen rapor arkası ektedir 2008 tarihli rapor
RAPOR.jpg

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özelge aracı alıp alamayacağına dair ankara vergi dairisenin görüşü. Gelir idaresi başkanlığından istenecek.

dijitalevrentv

Üye
Üye
Evet bunu hastanede söyledi dedi ki niye rapor için gönderiyor bunu bana belirtmesi lazım dedi.

Kelepce02

Üye
Üye
Bana kim yardımcı olabilir engel raporm olmamasına ragmen sag 3-4-5 parmak olmadıgından dolayı ehliyet degiştirmede bana engel b ehliyeti çıktı sadece ototmatik vites özel tedribatlı araç kullanbilir diye bayilere gittiğimde baştan 1-2 parmak oldugundan dolayı ötvden faydalanamazsınız dediler peki ben nasıl bir araç kullanacam aldıgım her araxa özel tedribatı nerden bulacam mantıken soruyom size raporumda bu raporumda 10.02-35.03-40.11-78.102-47 kodları var sag müdürlüğü bu kodlarla alırsn diyr vergi daireside bu kodlar yetersiz 10.04 koduda olması gerek diyor senin kodlar direksiyona özel tedribat ötv için vites debraj sayılır diyorlar buda sende yok bu yuzden arac vermiyrlar

ipkins

Üye
Üye
Benimde aynı durumda Sağ el doğuştan 2 ve 5 parmak eksikliği kolda 7,5 cm kısalık vardı h sınıfı ehliyetimi 1. sınıfa çevirdiler yani iptal ettiler h sınıfı ehliyetimi normal ehliyete çevirdiler nasıl bir matık anlamadım.

erdil

Üye
Üye
Ben heyete girdim ve başvuru nedenimi belirttim vergi indirimi ÖTV için araba almak istiyorum diye ve 15-16 gün sonra Raporum çıktı açıklamada özel tertibatlı araç kullanması gerekir ibresi yerine vergi indirimi ÖTV yararlanır sadece otomatik vites yazıyor Ben bunu sordum sadece hareket ettirici aksamda özel tertibat kullanır yazması şartmış benim belgem yeni çıktı benim Bunu düzeltmem için tekrar heyete mi girmem gerekiyor sadece bir açıklama için bilgilendirirseniz sevinirim ve 10.02 kodum da var herşey tam sadece tertibatlı yazmıyor ama onu açıklıyor

İsen Buga

Üye
Üye
Benimde aynı durumda Sağ el doğuştan 2 ve 5 parmak eksikliği kolda 7,5 cm kısalık vardı h sınıfı ehliyetimi 1. sınıfa çevirdiler yani iptal ettiler h sınıfı ehliyetimi normal ehliyete çevirdiler nasıl bir matık anlamadım.
Kanun değişti. H diye bir ehliyet kalmadı.. H ehliyeti olanlar B ehliyetine geçiyor artık. Ayrıca arkasında kodlar işleniyor; bu bağlamda engelli olduğu anlaşılıyor.
Ben heyete girdim ve başvuru nedenimi belirttim vergi indirimi ÖTV için araba almak istiyorum diye ve 15-16 gün sonra Raporum çıktı açıklamada özel tertibatlı araç kullanması gerekir ibresi yerine vergi indirimi ÖTV yararlanır sadece otomatik vites yazıyor Ben bunu sordum sadece hareket ettirici aksamda özel tertibat kullanır yazması şartmış benim belgem yeni çıktı benim Bunu düzeltmem için tekrar heyete mi girmem gerekiyor sadece bir açıklama için bilgilendirirseniz sevinirim ve 10.02 kodum da var herşey tam sadece tertibatlı yazmıyor ama onu açıklıyor
Hastaneden çıktığı için bu rapora il sağlık müdürlüğünden rapor itiraz birimi var oradan itiraz etmeniz gerekiyor.

Tekerlekli Sandalye