10 Soruda ÖTV İndirimli Engelli Aracı Nasıl Alınır?

Reis16

Üye
Üye
Halil bey raporumuza göre sol kol engeli olduğum için ötv indirimine sahibim bunu söylemiştiniz, fakat ehliyetimi monoküler alamasak şuan öyle gözüküyor görme keskinliğim %80 çıktı geçebilmek için tek göz %100 olması gerek o yüzden olmuyormuş ama yindede ötv indirimli araç alabilme hakkımız varmı? ben kullanamasam bile eşim babam var. Saygılarımla.

tyson

Üye
Üye
İyi günler halil bey benim dayımın özürlü sağlık raporu var %50 ve bir kısmı Sol bacağı ve bel fıtığıyla ilgili raporda H sınıfı ehliyet yazmıyor özel tertibat yazmıyor vergi indirimi evet yazıyor. ÖTV den faydalanabilir mi? Ayrıca ehliyetide yok ehliyet olmasa cocukları kullanabilir mi?

Reis16

Üye
Üye
Halil bey, ötv indirimi hakkımız sol kol sakatlılığı için tamam, fakat monoküler ehliyeti alamasakta yinede ötv'siz araç alma hakkım devam edermi? Kendim kullanamasam bile ailem için alırım diye düşünüyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Emin olmamakla alacağınızı düşünüyorum. Bunuda şu mantıkla söylüyorum. Rapor oranı %90 ve üzeri olupta aracı kendi kullanmayacaklar için ötv indirimli araç alınıyor. Sizin durumunuzda ise eğer araç alırsanız araçta özel donanım olmadığından herkes kullanabilir. Burdan yola çıkarak düz mantıkla alacağınızı sanıyorum.

ucar3434

Üye
Üye
merhabalar öncelikle tüm emeği geçenler teşekkür ederek başlayayım babam 62 yaşında ilkokul terk sağ bacağı diz üstü ampüte daha öncesinde ehliyeti yok bu saaten sonrada ehliyet alamaz diye biliyorum onun adına ötv siz araç almam ve kullanmam mümkünmüdür ? (normal heyet raporu %60 )hepinize saygılar

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Babanızın bu rapor oranıyla ÖTV indirimli araç alabilmesi için sürücü belgesinin olması lazım. Ek olarak araça özel tertibat taktırmak gerekiyor.

sefa-aksu

Üye
Üye
Merhabalar.
2010 da oğluma özürlü % 98 özürlü rapor alarak ötv siz bir hususi araç aldık.eski aracımızı satmakistiyoruz. 6 sene oldu. Şimdi yeniden bir araç almak istiyoruz. 2010 daki özürlü raporumuz yeniden bir araç alırken halen geçerlimi, yoksa heyetten yeni bir rapormu almak gerekiyor?
Bu hususta bilgi verirseniz çok sevinirim.

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, rapor sürekliyse bir ihtimal yenisini istemezler. Ama bu konuda standart bir uygulama yok. Yeni rapor istenmebilirde istenmeyebilirdi.

rockone

Üye
Üye
Merhabalar, Benim öğrenmek istediğim şey aracı satmak için 5 yıl nasıl hesaplanıyor?? Takvim yılımı kasdediliyor? Örneğin 2 şubat 2013 te araç aldık. Aracı ne zaman satabiliriz??

Reis16

Üye
Üye
Halil bey merhaba, sol bacak engeli var olan bir arkadaşımız var %40 raporu var başkada rahatsızlığı yok ötv indiriminden faydalanabiliyomu? Ve eğer faydalaniliyosa sol bacak içinde araca özel tertibat gerekiyormu? Saygılar.

Reis16

Üye
Üye
Halil bey özel tertibat gerekmeden otomotik vitesli engelli aracı herkes kullanabiliyor bu konuda bir sınırlama yok denilmiş sorum şu herkes aracı kulllanabilir derken kan bağı olmayan akrabalık dercesi hiç yok kişilerdemi kullanabilcek? cevaplarsanız sevinirim. Saygılar.

Sirri

Üye
Üye
Arkadaşlar herkes iyi akşamlar bu konularla ilgili birçok soru var ama yinede bilgi almak isterim annemin geçirdiği çocukluk felci dolayısıyla bir rahatsızlığı var bacaklarında bundan 5 yıl önce aldığı raporda %65 oranı çıkıyor buna bağlı olarak ötv den faydalanarak araç alma olasılığımız varmı veya tekra heyet raporu gereklimi bilgi verirseniz sevinirim

ayegos

Üye
Üye
annenızın ehlıyetı olmak sartı ile arac alabılırsiniz. Rahatsızlıgı sol ayağı ise otomatık arac alır evdekı herkez de kullanır . Ancak sağ ya da her iki bacağında rahatsızlık var ise , ozel tertıbat olması gerekıyor ve annenızden baska kımse kullanamıyor. (Annenızın ehlıeytı olması şart)

balkesli

Üye
Üye
bir düzeltme yapayım özel tertibatlı araçlarda araç üzerinde yapılan değişiklik aracın normal kullanımına engel değilse bu şekilde onay verilirse engellinin 3. dereceye kadar yakınları kullanabilir.

Sirri

Üye
Üye
annenızın ehlıyetı olmak sartı ile arac alabılırsiniz. Rahatsızlıgı sol ayağı ise otomatık arac alır evdekı herkez de kullanır . Ancak sağ ya da her iki bacağında rahatsızlık var ise , ozel tertıbat olması gerekıyor ve annenızden baska kımse kullanamıyor. (Annenızın ehlıeytı olması şart)

Verdiğiniz bilgiler için teşekürler yalnız şöyle bir durum var her iki ayağında cihaz var ve onlar sayesinde hareket edebiliyor yani tek başına araca binme imkanı yok

Tekerlekli Sandalye