10 yıl 1800 gün yerine 5 yıl 900 günle malulen emekli olabilir miyim?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
6 ay önce geçirdiğim talihsiz bir kaza sonucu omurilik felçli oldum. 2004 yılından beri özel bir şirkette çalışmaktayım (kaza sonrası işe hiç gitmedim) kazadan sonra ki durumum artık çalışmaya müsait değil hem fizyolojik hem de pskolojik olarak uygun değilim.

2 gündür nette “malulen emeklilik” koşullarını araştırıyorum. Sitenizi de bu aramalar sonucu buldum (emeği geçenlere ayrıca teşekkürler)
Malulen emeklilik te 2 seçenek var (en azından ben öyle anladım)
1: 10 yıl ve 1800 gün
2: 5 yıl ve 900 gün
Yukarda dediğim gibi 10 yılı çalışarak dolduramam 5 yıl 900 günle ise hemen emekli olabilir.
Benim şartlarım 5 yıl 900 günle emekli olmaya müsaitmi sizce?
5 yıl çalışma süresiyle malulen emekli olabilir mi?
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olmada sizin söylediğiniz gibi koşul var.

1: ) İlk işe girdikten sonra iş gücü kayıp oranın %60 ve üzerinde olması durumun da 10 yıllık hizmet süresi ve 1800 gün primle emekli olunur.

2: ) Bir başkasının bakımına ihtiyaç duyacak düzeyde maluliyet varsa sigortalılık süresine bakılmaksızın 1800 gün prim le emekli olunur.

Omur ilik felçli olduğunuz için sakatlık oranınız %60'ın üzerindedir mutlaka. Sizin 10 yılı beklemeksizin 1800 gün primle emekli olmanız için bir başkasının sürekli yardıma ihtiyaç düzeyde malul olmanız lazım. Bunada d.r lar karar. Malulen emeklilik için başvurduğunuz da size verilecek raporda maluliyet derecesi yazacaktır. Dolayısıyla verilecek rapor belirler durumu.

Tekerlekli Sandalye