2016 Yılı 2022 Engelli Maaşı Kişi Başı Gelir Belli Oldu

kayan42

Üye
Üye
bu dosya 6 ay sonramı kapanır

kayan42

Üye
Üye
bizim burda bitane pikriyatı doktoru var oda bu cuma gidiyor inşallah aksarada sorun çıkmaz

gececi01

Üye
Üye
sayın septik ben başvurumu yaptım kızım %92 engelli evde bakım maaşı almakta 880+ben ise 1500 tl maaş almaktayım toplamda 2380/7 = 340 eder evde 7 kişiyiz ben eşim ve 5 çocuk ancak gelen cevao olumsuz

HANE İNCELEMESİ SONUCUNA GÖRE MÜTEVELLİ HEYETİ KARARINCA MUHTAÇ OLMADIĞINIZA KANAAT GETİRİLDİĞİNDEN TALEBİNİZ REDDEDİLMİŞTİR
06.12.2015

başvuru tarihim 2015 son ayı acaba 2016 başvurusu yapayımmı sonuç değişirmi diğer yandan kişi başı hesaplama yapılırken ben ve ailemin tamamımı baz alınır yoksa ben eşim ve engelli kızım 3 kişimi baz alınır sizce sorun nerede

BURSAYAREN

Üye
Üye
mrh ben evde bakım parası alıyorum..kızım raporu %80 eşim işsiz şimdi yan işsizlik geliri var sadece 2022 alabilir yazıyor rapora başvuru yapasam bağlanırmı..bide ne kadar acaba??

septik

Editör
Editör
Gececi01

Evet engelli kişinin yaşadığı aynı adreste yaşayan tüm kişiler ve tüm gelirler dikkate alınır, sizin durumunuzda tekrar müracaat etmeniz gerekiyor 2016 yılında muhtaçlık sınırı arttığı için (392 tl) yeni rakam üzerinden tekrar değerlendirilirsiniz.

BURSAYAREN

Aynı adreste yaşadığınız kişi sayısı önemli bakım maaşı için hane gelirlerinin kişi başına böldüğünüzde çıkan rakam 785 tl yi geçmemeli fakat 2022 aylığı için aynı koşullarda kişi başı gelir 392 tl yi geçmemesi gerekiyor.

%70 ve üzeri engelli olanlara 3 ayda bir ödenen miktar 1469 tl

plsarmy42

Üye
Üye
mrblr. benım anne annem 70 yaş üstü. evi kendi üzerine kayıtlı koyde uzerıne tarla var ama işleteni yok. yuzde 95 zıhınel engellı teyzem ıle kalıyor. teyzemın aylık maaı 2022 ıle kesildi. anneannem sadece engelli bakım maaşı alıyor. bana bı onerısı olan varmı. ne yapabılırım?

ramke84

Üye
Üye
Hane içinde anaanneniz ve teyzemiz yaşıyor sanırım. Kişi başına düşen 392 tl yi aştıklari için kesilmiş sanırım bir çok kişi bu konudan muzdarip malesef. Gündemde olan 2022 maasi için engellinin kendi gelir durumuna bakılması yönündeki kanun tasarısının meclisten geçmesini beklemek ten baska çözüm yolu görünmüyor. Yada geliri olmayan bir kişi daha yanlarında ikamet etmesi durumunda tekrar bağlanabilir.

plsarmy42

Üye
Üye
öncelikle sağolun yine siz cvblamıssınız. 65 yaş ustu maası alamazmı anneannem aynı zamanda. bırde yakında teyzem uzerıne arac alcam evde bakım maası kesılırmı..memurların bır ınsıyatıfı varmı olumlu yada olumsuz bu konuda?

ramke84

Üye
Üye
Anneanneniz 65yaşlı ayligi ve bakim maaşını aynı anda alabilir. Arabayı teyzeniz üzerinden. Ötv indirimli alacaksanız bu konu hakkinda bilgim yok bilgisi olan yönetici arkadaşlarım size yardımcı olacaktır. Kendi görüşüm bir engel olmayacağı yönündedir.

plsarmy42

Üye
Üye
65 yas ıcın de belırlı bır oran yanı 392 tl gıbı bı rakkam ustu verılmıyor dıye bılıyordum ? lınkı varmı

septik

Editör
Editör
Evet şuan için sizinde bahsettiğiniz gibi 65 yaş üstü kişiler için 392 tl muhtaçlık snırı aranmakta ancak yasa değişikliği yapılıp yeni yönetmelik yayımlandığında yeni hali ile uygulamalar başlar.

plsarmy42

Üye
Üye
hepınıze cok teşekkur ederım sagolun.. umarın bu haksızlık bıran once duzelır

sheker67

Üye
Üye
Merhaba..
2 yasinda %100 agir engelli kizim var.. evde bakim maasi aliyoruz.eşim suan issiz.. engelli ayligi talebinde bulundugumuz zaman bize işe girdiginizde kat kat ceza odersiniz hic bosuna basvurmayin dendi.. eşim is buldu bu hafta 1.670 tl ile ise baslayacak.. sigortasi asgari ucretten yaticak.. bu durumda yeni duzenlemeye gore Agi cikarildiktan sonra kalan 1.172 tl 3 e bolundugunde kisi basina dusen gelir 392 tl yi gecmiyor.yani eşim sigortali işe basladiginda biz engelli maasindan yararlanabilirmiyiz ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kriter kişi başı gelirin aşılıp aşılmaması. Eğer aşılmıyorsa eşiniz sigortalı işte çalışabilir. Parayı geri ödeme konusu ancak kişi başı gelir aşıldığında gerçekleşir.

R

rahim

Guest
halil bey arkadaş hesap yaparken AGİ neden çıkarıyor.kanunda eve giren her türlü gelir diyor.arkadaş sanırım evde bakım parasından değil engelli maaşından bahsediyor.o zaman evde bakım parası + hanımının maaşı olacak sanırım buda 392 tl oldukça aşar

R

rahim

Guest
Kriter kişi başı gelirin aşılıp aşılmaması. Eğer aşılmıyorsa eşiniz sigortalı işte çalışabilir. Parayı geri ödeme konusu ancak kişi başı gelir aşıldığında gerçekleşir.

halil bey arkadaş hesap yaparken AGİ neden çıkarıyor.kanunda eve giren her türlü gelir diyor.arkadaş sanırım evde bakım parasından değil engelli maaşından bahsediyor.o zaman evde bakım parası + hanımının maaşı olacak sanırım buda 392 tl oldukça aşar

R

rahim

Guest
Merhaba..
2 yasinda %100 agir engelli kizim var.. evde bakim maasi aliyoruz.eşim suan issiz.. engelli ayligi talebinde bulundugumuz zaman bize işe girdiginizde kat kat ceza odersiniz hic bosuna basvurmayin dendi.. eşim is buldu bu hafta 1.670 tl ile ise baslayacak.. sigortasi asgari ucretten yaticak.. bu durumda yeni duzenlemeye gore Agi cikarildiktan sonra kalan 1.172 tl 3 e bolundugunde kisi basina dusen gelir 392 tl yi gecmiyor.yani eşim sigortali işe basladiginda biz engelli maasindan yararlanabilirmiyiz ?

arkadaş hesap yaparken AGİ neden çıkarıyorsun ki.kanunda eve giren her türlü gelir diyor.arkadaş sanırım evde bakım parasından değil engelli maaşından bahsediyorsun.o zaman evde bakım parası + hanımının maaşı olacak sanırım buda 392 tl oldukça aşar

sheker67

Üye
Üye

Asgari ucretle calisinca aşmiyoruz siniri.dogru hesapladiysam tabi.. pekii cok tesekkurler bilgilendirdiginiz icin..

septik

Editör
Editör
Rahim bey yazdığınız bilgi doğrudur, Halil beyi uyarmışsınız fakat kendiside doğru bilgi vermiş.

sheker67

Sizin eşiniz henüz çalışmıyorken sydv na giderek 2022 engelli maaşına müracaat ettiğiniz zaman size akıl vermek yerine direkt gelir testi uygulanmalı çıkan sonuca göre 2016 yılı için kişi başı 392 tl yi aşıp aşmadığınıza bakılmalı ve 2022 alıp alamayacağınıza karar verilmeliydi.

Bir diğer konu ise o an için kişi başı geliriniz muhtaçlık sınırı 392 tl nin altında bir rakam tespit edilseydi dahi eşiniz işe girene kadar 2022 aylığında faydalanır eşiniz işe girdiği anda ise sydv na giderek durumu bildirir ve gelir seviyeniz muhtaçlık sınırını aştığı zaman 2022 kesilir ceza falan ödemezdiniz.

Şuan içinse 2022 den faydalanabilmek için sizin hanenize giren tüm gelirler, eşinizin maaşı, bakım aylığı, varsa diğer nakit girdiler. ayrıca mal varlığınız var ise ev, araba. arsa, tarla vb. gelirleri gelir getirmiyorsa rayiç bedellerinin bir kısmı size gelir olarak sayılır ve tüm gelirler hanenizde bulunan kişi sayısına bölünür kişi başı 2016 yılı için 392 tl yi aşmıyorsa 2022 aylığı bağlanır.

Tekerlekli Sandalye