2017 ÖTV Zamları

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Site yöneticisinin 27 aralık 2016 tarihli notu: Konuya ilşkin BİMER'den gelen resmi yanıt için tıklayınız:> http://engelliler.gen.tr/f18/yeni-otv-oranlarinin-engellileri-nasil-etkileyecegi-belli-oldu-29841/

Merhaba arkadaşlar, motorlu taşıtlardan alınan ÖTV (özel tüketim vergisi) oranlarına ilişkin 2017 yılı itibariyle yeni düzenleme yapılacak. Bildiğiniz gibi biz engelliler otomobil alırken (şartların uygun olması halinde) ÖTV ödemiyoruz. Dolayısıyla maliye bakanı Naci Ağbal’ın aşağıya alıntılayacağım 2017 ÖTV düzenlemesi gerçekleşirse bizi direk olarak etkiyecek bir değişiklik olacak.
Buna göre yapılması düşünülen ÖTV ayarında iki temel parametre olacak. Fiyat ve motor silindir hacmi.

Yeni ÖTV Oranları

• motor hacmi 1.6 lt. altında fiyatı 55bin TL altında ise ötv %45
  • motor hacmi 1.6 lt. altında fiyatı 55bin TL üzerinde ise ötv %74
  • motor hacmi 1.6 lt. – 2.0lt. arasında fiyatı 160bin TL altında ise ötv %90
  • motor hacmi 1.6 lt. – 2.0 lt. arasında fiyatı 160bin TL üzerinde ise ötv %120
  • motor hacmi 2.0 lt. üzerinde fiyatı 200bin TL altında ise ötv %145
  • motor hacmi 2.0 lt. üzerinde fiyatı 200bin TL üzerinde ise ötv%168
  • Ayrıca tüm hafif ticari araçlarda ötv oranı %5 daha zamlandı

ÖTV Düzenlemesi Biz Engellileri Nasıl Etkiler?

Biliyorsunuz engelliler 1.6 cc’ye kadar binek otolarda ötv den muafız. Dolayısıyla ilk bakışta bu bizi araç alımında olumsuz yönde etkilemez ama aracı satarken olumlu yönde etkiler. Şöyle ki kişi eğer 55 bin tl üzeri binek oto alırsa bu aracı 5 yıl sonra satarken aracı alırken ödemediği %74 lük ötv oranı düşünüldüğü daha avantajlı bir konumda olacak. Tabi eğer bu dediğim ÖTV ayarı hayata geçirildiğinde engellilerin araç alımına buna paralel bir düzenleme yapılmazsa.

Not: Konuya ilşkin bilgi edinme hakkı kapsamında 1 Aralık 2016 günü BİMER'e değişikliğin engellilere nasıl yansıyacağı, nasıl uygulanacağı yönünde soru sordum ancak halen yanıt gelmedi. Yanıt gelince bilgilendireceğim.

İlgili haberin tam metni aşağıdadır.

2017 ÖTV Zamları belli oldu

Motorlu taşıtlardaki ÖTV’de yeni düzenlemeyi de içeren kanun tasarısı TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.Böylelikle 2017 ÖTV Zamları belli oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal, bir haftadır tartışılan otomotivde yeni vergi düzenlemesi ile ilgili açıklaması şu şekilde oldu;

“Türkiye olarak ileriki dönemde özellikle çevreye duyarlı otomotiv sektörünü teşvik etmek amacıyla salınım olan emisyona dayalı bir vergilendirme sistemine geçiyoruz” diye konuşan Ağbal, hemen arkasından da şunu ekledi:

“ÖTV bugün sadece motor silindir hacmine bağlı. Araç 1600 cc motor hacmine sahipse fiyattan, aracın özelliklerinden bağımsız şekilde aynı vergi alınıyor. Halbuki hepimiz bundan yakınıyoruz. Piyasada baktığınız zaman aynı motor silindir hacmine bağlı olsa da birbirinden çok farklı araçlar var. Lüks araçlar var, bazı özellikleri bakımından gerçekten çok farklı araçlar var, ama biz bunlardan aynı oranda vergi alıyoruz. Bu vergi adaleti bakımından da doğru bir sistem değil ve uzun süredir herkes şikayet ediyor.”

Otomobil severleri yakından ilgilendiren 2017 ÖTV Zamları ile motorlu taşıtlarda bugüne kadar sadece motor hacmine dayalı alınan ÖTV’ye fiyat vb çeşitli gruplara göre de değişiklik getirme hakkı Bakanlar Kurulu’na verilmiş oldu.

2017 ÖTV Zamlarından en çok etkilenecek modeller ise C segmentteki lüks ve donanımlı araçlar olacak. Ufak bir örnek vermek gerekirse Vw Golf AllStar 110 PS DSG 104.700 TL’den 126.240 TL‘ye, Vw Passat Comfortline 1.4 TSI Manuel 97.000 TL’den 117.100 TL‘ye yükselecek.

ali_korkmaz

Üye
Üye
slm herkese bir konu kafami kariştirdi 55 bin ustundeki araçlar da 74 otv indirimi oncenden kaçti yeni yasada daha iyimi olacak araç almayi duşunuyordum bekleyimmi ne gibi avantaji olacak açik bir şekilde yazarsaniz sevinirim herkese slm saygilar

balkesli

Üye
Üye
eğer yasa bu şekilde geçerse araç alırken mevcut duruma göre bir avantaj yok yine aynı paraya alınacak %74 ötvli bir araç aldıysanız 5 yıl sonra satarken bu aracın piyasa değeri yüksek olacağından bir avantaj olacaktır engelliler adına.
ancak şuna dikkat etmek gerekir bu 55.000 lik sınır muhtemelen her yıl artacaktır %74 ötv ile aldığınız araç 5 yıl sonra satmaya kalktığınızda aynı aracın ötv si %45 e düşebilir buda aracın piyasa fiyatını aşağıya düşürür.

%74 ötvsi olan bir araç alınacaksa 55.000 e yakın bir fiyatta araç almamakta fayda var.

balkesli

Üye
Üye
indirim %74 olacak yasa 1 ocak 2017 de girecek liste fiyatı 95.000 üzerinde araç alacakların yeni yasayı beklemesinde fayda var. yasa bu şekilde geçerse 95.000 (vergiler dahil) üzerinde alacağınız bir araçta ötv indirimi %74 olacak tabi bayiler ötv zammını aynen fiyatlara yansıtırsa değişen bir şey olmayacak zammın tamamını yansıtmayacağını varsayarak söylüyorum bunları.

örnek: 108.000 (vergiler dahil) olan bir aracı yeni yasayla %74 ötv indirimli alacksınız buda size 62.000 liraya gelecek
90.000 (vergiler dahil)olan bir arcı yeni yasayla %45 ötv indirimli alacaksınız buda size 62.000 liraya gelecek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Fiyatı 55 bin tl nin üzerinde olan binek otoda %74 lük ÖTV tutarı engellilerin araç alımında nasıl uygulanır bu şimdilik muallaktaki bir konu. Şimdiden uygulanır yada uygulanmaz demek tamamen varsayıma dayalı bir şey. Buna otomobil bayilerin uyup uyması değilde bu durumun yasayla düzenlenmesi gerekir. Sonuçta vergiyi alan devlet bayiyle bir alakası yok. Ama bende araç alacaklar için 2017 beklemenin ve durumun netleşmesi üzerine hareket etmenin daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim.

iboa

Üye
Üye
ya halil abi şimdi ben tam anlamadım 1,6dan fazla olan mesela 1800 pahalı arabayı yüzde 90 gibi ötv indirimiyle mi alacağız

balkesli

Üye
Üye
yok hayır engelliler 1.6 motor silindir hacminden büyük binek araçları ötv siz alamazlar.
olay şu devlet şimdiye kadar motor silindir hacmine göre vergilendiriyordu 1 ocak 2017 den sonra motor silindir hacmi ve fiyatına göre vergi alacak araçlardan yasa nasıl çıkacak bir görmek lazım halil abinin de dediği gibi kısıtlama konacakmı engellilere yönelik varsayımlar üzerine konuşuyoruz yeni yılı bekleyip görmek gerek.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İlgili konu resmi gazetede yayınlanmış arkadaşlar...

ARAÇLAR SADECE MOTOR HACMİNE GÖRE VERGİLENDİRİLMEYECEK

Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üstyapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

Böylece, bir aracın vergilendirilmesinde sistem değişikliğine gidilerek, vergileme ölçütleri genişletiliyor. Otomobillerin ÖTV oranları, sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; satış fiyatına, tipine, sınıfına, taşıma kapasitesine, cinsine, emisyonuna, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilecek. Düzenlemeyle, bu konuları belirlemede Bakanlar Kuruluna yetki verilecek.

necosmsk

Üye
Üye
İlgili konu resmi gazetede yayınlanmış arkadaşlar...

ARAÇLAR SADECE MOTOR HACMİNE GÖRE VERGİLENDİRİLMEYECEK

Kanunla, Özel Tüketim Vergisi Kanunu'na ekli (Il) sayılı listede yer alan mallar için; mevcut oran değişikliklerine ilişkin yetki sınırları içinde kalmak şartıyla, özel tüketim vergisi matrahını esas alarak fiyat grupları oluşturmaya, bu fiyat grupları ve malların cinsi, sınıfı, üstyapı gövde tanımı, emisyon türü ve değeri istiap haddi ile yolcu ve yük taşıma kapasitesi itibarıyla farklı oranlar belirleyebilme; uygulanmakta olan oranları EURO normlarını sağlayan katalitik konvertör sistemi ile teçhiz edilmiş taşıtlarda yarısına kadar indirme ve kanuni oranına kadar çıkarma hususunda Bakanlar Kuruluna yetki veriliyor.

Böylece, bir aracın vergilendirilmesinde sistem değişikliğine gidilerek, vergileme ölçütleri genişletiliyor. Otomobillerin ÖTV oranları, sadece motor silindir hacmine ve yaşına göre değil; satış fiyatına, tipine, sınıfına, taşıma kapasitesine, cinsine, emisyonuna, kasa yapısına göre ayrı ayrı belirlenebilecek. Düzenlemeyle, bu konuları belirlemede Bakanlar Kuruluna yetki verilecek.
Hangi gazete

SM-N9005 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

ayegos

Üye
Üye
Engelliler de motor hacmi mi yoksa aracın fiyatı mı baz alınacak .. ? Bu hala soru işareti sanırım ... fiyat arttıkça ötv oranı da artıyor çünkü

iPhone cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu konuyla ilgili düzenleme bakanlar kuruluna verilmiş. Bundan sonra süreç kuvvetle muhtemel şu şekilde ilerleyecektir. Bakanlar kurulu yeni ÖTV oranlarına ilişkin oranı belirleyecek. Biz engellilere ilgilendiren kısım ise Maliye bakanlığı tarafında yeni bir ÖTV (özel tüketim vergisi) uygulama tebliğiyle netlik kazanacaktır. Şimdilik ortada netleşmiş bir düzenleme yok. Bekleyip göreceğiz.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=16791]Adem1995[/MENTION] o haberlerin tamamı sallamasyon haber, Ben konuya ilşkin 26 gün önce BİMER e başvuruda bulundum başvurum maliye bakanlığına yönlendirildi. Ve halen maliye bakanlığı bir cevap vermedi. Çünkü konuyla ilgili bir düzenlemeyi maliye bakanlığıda henüz yapmadı.

Tekerlekli Sandalye