2020 Ekim Ay'ı Evde Bakım Maaşı Yatan İller

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ahmet34

Üye
Üye
Değerli Arkadaşlar

''2020 Ekim Ayı Evde Bakım Maaşı'' yatan iller takibi yapılmak üzere konu başlığımız açılmıştır.
kişi başı düşen miktar yıl sonuna kadar aynı 1.402 TL olarak şuan itibari ile alınan maaş da 1544,61 TL olarak devam etmektedir

11 (8).jpg

İlginizi çekebilecek diğer konu başlıklarımız>>>>>

Bakım Ücreti İçin Ne Zaman Başvurdunuz, Başvurunuz Kaç Ay Sonra Onaylan dı?

2020 Yılı Evde Bakım Maaşı Kişi Başı Gelir Belli Oldu?

Evde bakım maaşında kimler bakıcı olabilir, kimler gelir hesabına dahil edilir?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ahmet34

Üye
Üye
arkadaşlar bugun sosyal hızmetlere gıttım ve maasımız kesıldı,sayfa duzenleme ısını baskasına devretmem lazım cunku benım buralarla alakam kaladı

ablam yatalak ve yuzde 82 suresız raporu vardı basında bırılerı yedırıp ıhtıyacını gıdermesı lazımdı raporda tam bagımlı yazıyordu

yenı hastalıklar cıkınca rapor yenılettık ve kısmı bagımlı yazmıslar rapor 82 den 91 e cıktı ötv ındırımlı sıfır ucuz araba alabılecektık ve elımızdekı ıhtıyacımız olan eskı aractan kurtulacaktık

ama rapor ya 91 kısmı bagımlı oluyormus ya 82 tam bagımlı oluyormus...yanı devlet hem otv ındırım hem maas vermıyor ama araba ıhtıyacta var

neyse ıtırazlara gıttım ıl mudurluklerı saglık sosyal hepsıne gıttım dedılerkı sıstem degıstı bu saatten sonra tam bagımlı ve dusuk rapor verselerde tam bagımlılar uce ayrıldı kolay kolay maas vermezler

maası unutun dedıler,ablam yatalak basında bırı var ve onun calısmasınada engel tabı

neyse sızlere kolay gelsın...dedıklerı gıbı kendı kendınıze etmıs oldunuz dedıler eskı duzenle devam etseydınız dedıler

yanı tamamen yatalak ve basında bırı beklemesı gereken kısıye maası vermıyorlar nedenı rapordakı yazan maddelerde tam bagımlı yazcakmıs,kısmı bagımlı yazmıslar bu kelımeler arasındakı farkta nedır anlamıyorum basında bırısı duruyor ıste,sıstem degısmıs zorlasmıs dıyorlar

yolunuz acık olsun..

Timsah

Üye
Üye
Hemen pes etme itirazlarin insallah sonuc verir Allah yardimciniz olsun

ahmet34

Üye
Üye
hastahanelere taksıyle gıtsek bır gıdıs bazen 120 tl alıyorlar o kadar uzak ayrıca evde yaslılar var taksıye para yetmez,sımdı elde parada yok
araba zaten eskı tamıre para yok oda duracak,evde hastaya bakmak lazım bıde yaslılar var hastalıklar var,işe gırsem yerı gelıyor uc gun evde durmam lazım hastahanede durmam lazım bır orda bır burada durmak lazım duzenlı iştede calısamam evde ısler ıyıce karıstı
sonra insanlar neden ıntıhar edıyor yapacak care bırakmıyorlarkı

ahmet34

Üye
Üye
iş çıkarıyorlar vermemek ıcınmı nedır anlamadım,engelı yatalak yerınden kalkamıyor tuvaletı yapamıyor yemek yıyemıyor ne demek kısmı bagımlı
tam bagımlı yanı basında bırısı yardım etmesı lazımkı ıslerını yapsın
eve odaya bırak evden cık bakalım kac gun duracak tamamen bagımlı ıste tam bagımlı.ne bu boyle kısmı bagımlı yazmıslar
kelıme oyunları degılmı cok sınırım bozuldu sonra ınsan ıntıhar edınce nıye ettı dıyorlar hangı bır ıse yetıselım para nerden bulalım
neyse herkese hoşçakalın

edit: Tam bağımlı birey; engel durumuna göre engel oranı %50 ve üzeri olduğu tespit edilenlerden doku, organ ve/veya fonksiyon kaybı ve/veya psikiyatri tanısı bağlantılı olarak muhakeme yeteneği değerlendirilmesine göre günlük yaşam aktivitelerini yardım almasına rağmen kendi başına gerçekleştiremediğine karar verilen bireyi ifade eder

yardım almasına ragmen kendı basına gerceklesteremeyen de nedır boyle yatalak ıste basında bırısı beklemesı lazım tuvaletını yaptırmak yemek yedırmek gıydırmek yatırmak kaldırmak yanında bırı gerekıyor bu acıklama nedır boyle

tam bagımlı olmayana engellı maası vermıyorlarmıs oyle dedıler maası kestıler bugun yenı duzenlemeı ne olmus

ama bıze kısmı bagımlı vermısler ve maas kesılmıs,yenı yenı seyler cıkarıyorlar

ahmet34

Üye
Üye
2019 yılı bır sıteden alıntıdır

Artık engelli raporlarında ağır özürlü diye bir kavram yok.bagimsiz, kısmen bağımlı,tam bağımlı ibareleri var.evde bakım maaşı için tam bağımlı ibaresi olmalı... yeni yönetmelik bu yüzden kötü olmuş... kısmen bağımlı engellilere evde bakım maaşı bağlanmıyor

demekkı yenı yonetmelıkle rapor yenıletenlere maas alamayabılır

Bu raporla maalesef bakım aylığı bağlanamaz. Mutlaka ağır engellilik veya yeni tanımla tam bağımlı işaretli olmalıdır. Bunun da kriteri şudur: "günlük yaşam aktivitelerini yardım almasına rağmen kendi başına gerçekleştiremediğine karar verilen birey" olarak tanımlanmıştır.

süresiz ve sorun olmayan rapora neden dokunduk anlamadım
burada yazmıs gozumden kacmıs...sımdı 1 sürahi soguk su ıcme zamanı....aldıgınız paranın degerını bılın...su an okula 550 tl para bulamıyorum parasız kaldım

https://engelliler.gen.tr/f8/yeni-y...agimli-ibareleri-34138/index3.html#post176331

agır engellıye otv ındırımle arac satılıyor sonra aylık maası kesılınce onun masrafını trafık sıgortasını ucuk rakamları nasıl odeyecek

gıdıp eskı araba alsa onun masrafını nasıl oducek yanı maas kesmek cok sacma oldu

ahmet34

Üye
Üye
hala aklım almıyor,engellı yatalakken basında bırı ona bakıp yedırıp yemegını getırıp tuvaletını yaptırıp onunla ılgılenırken eskı raporda agır engellı ve bakım gerektırır yazarken
yenı yonetmelıkte kısmı bagımlı,tam bagımlı olarak ayırmaları vede
yuzde 91 rapor almıs kısı yanı yanında bırı durması gerekırken,buna gore kısmı bagımlı yazmalarını aklım almıyor
kısmı derken yanı yanıdakı kısı yemegını getırıyor ama kendısı yıyor,daha sonra yanındakı kısı tuvalet kabı getırıyor ama kendı tuvaletını kaba bırakıyor
kısmı bagımlı densede yanında bırısı yardım etmek zorunda yanı bu tam bagımlı olmuyormu yanı bu kelime lafları nasıl bır sey anlamadım gıttı
tam bagımlı olunca bıtkısel hayattamı olması lazım yanı agzına yemek sokup elle bırısının bastırıp yutturmasımı nasıl kı tam bagımlı olsun

ahmet34

Üye
Üye
bugun rapora ıtıraz ettık duzelmez dedıler hasta yatalakta olsa kısmı bagımlı verdıler yanı hastayı evde odada tek bıraksan aclıktan ölur yerınden kalkamaz buna ragmen kısmı bagımlı vermısler
tam bagımlı vermıyorlar,sonucta ya hastanın yanında durup ona bakıp gelırın olmadan yasıcaksın yada işe cıkıp hastanı yanında tasıcaksın ama kımse hastanı tasımana yardım etmez,diğer cozum sokakta dilenmek yada intihar etmek

ahmet34

Üye
Üye
bunu buldum

tam bağımlı işaretli olmalıdır. Bunun da kriteri şudur: "günlük yaşam aktivitelerini yardım almasına rağmen kendi başına gerçekleştiremediğine karar verilen birey" olarak tanımlanmıştır.

engelli kisi yapamadiginseyde.yardim alinca onu zaten yapacaktir.

yuruyemiyormu iki kisi kaldirir goturur

o halde bizim maas kesildigine gore.bu sayfada maas alan herkes rapor yenilettiginde.tum herkesin maas kesilebilir sonucu mu cikiyor

ahmet34

Üye
Üye
bu olay basiniza geldiginde.saglik il mudurlugune soyle dilekce yazin
hastaniz yatalaksa ve iki kisi kolundan kaldirip yurutmek istediginde.yuruyemiyorsa gunluk aktivitesini yerine getiremiyordur.doktorlarin bu raporuna itiraz edip doktorlar hakkinda gereginin yapilmasini isteyin..olmazsa mahkemeye verin..kaybiniz olan parayi tazminat edin

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
[MENTION=251]ahmet[/MENTION].34 panik yapmaya gerek yok. yapılacak işlem şudur. Derhal rapora itiraz edip tam bağımlı ibaresi eklenmesini isteyin. Raporda yazan şeyin sosyal hizmetlerin düzeltmesi mümkün değil. Çareyi yanlış yerde arıyorsun. ve emin ol sen rapora itiraz ettiğinde büyük ihtimalle itirazın kabul görecek. ayrıca seni bir yerede bırakmıyoruz. Otur oturduğun yerde :)

ahmet34

Üye
Üye
sosyal hızmetlere gıttım surıyelıler ıkıser cocuklu olanlar vardı onlara maas var engellıye bakana yok ne guzel

eagle20

Üye
Üye
sosyal hızmetlere gıttım surıyelıler ıkıser cocuklu olanlar vardı onlara maas var engellıye bakana yok ne guzel

kardeşim pes etme bak bizim süresiz raporumuz vardı bizden yeni rapor istediler kardeşim doğuşdan zihinsel engelli araştırma hastahnesi yüzde 80 ağır engelli verdi üniversite yüzde 90 devlet hastahanesi engelli kardeşim parayı dahi bilmez üstü başını kendi giyemez evde tek kalsa açlıktan ölür ama bunu bile ağır engelli vermediler tüm raporlarımızı soyldediğimiz halde torpil mi yaptınız diyorlar devlette heyette doktor yüzüne bile bakmaz hastanın itaraz et cimere yaz mahkemeye git ama peşine bırak araba almak lüks değil bizde biliyoruz çalışmayı alırım 2500 maaş sigorta ne sigorta var 1544 liraya şükür ettiriyorlar hak edilmiş hakkı alamazlar bence pes etme hasta bakıcı tutmaya kalksak 2500 den aşağı adam bulamıyoruz

ahmet34

Üye
Üye
şu an bu hafta 1000 tl borç ödemeler var ama para yok evdekıler ağlıyor,bashekıme gıttık doktor oyle uygun gormus dıyor
buna mantık yok,iş doktora kaldıysa yandık,bunda mantık yokkı,yurume engellı belden assagısı calısmıyor ıkı kısı kolundan tutup kaldırsa 1 adım atamıyor
bu nasıl kısmı engellı zaten tam bagımlı engellıye uyan bır durum yanı bunu nasıl yapıyorlar anlamıyorum,zaten taksı cagırcak para yok taksı gıt gel 200 tl ıstıyor
evdekı araba 20 yıllık ve arıza yaparsa ısımız bıttı,engellıyı zor durumda bıraktırıyorlar

hem sıtedekılere hem halıl abıye saygı duyuyorum
ama bu doktorların kararına bırakılacaksa ve maddeler yok sayılacaksa bız bıttık,dedıgım kısı engellı kısmen engellı degıldır tam engellıdır neden orada bunu denemıyorlar zaten bılıyorlar ve bılerek neden yanlıs yazıyorlar

bu rapor işi doktorlara kalmasıyla bu olacak gıbı degıl kımı ındırıyor kımı cıkarıyor kımı oyle yazıyor kımı boyle yazıyor yorumla olacak ıs degıl
yuzde 90 altına bır ındırıyorlar bır cıkarıyorlar bır oyle bır boyle...ıncecık ip var o ip etrafında oynatıyorlar,kesin net olmalılar

maasta arabada raporda alacaksınız ıkı kere dusunun sonuca uzulmeyın rıske gırmeyın bu ısler bellı artık

maasınızın kymetını bılın,elden alınınca ınsan anlıyor,hemde 1 haftada anlıyor,su an maas alacaksanız bayram edın,belkı az bulacaksınız ama elden gıdınce o cok ve degerlı gelıyor ılerıde yenı rapor alırsanız kesılırse o zaman bu yazdıgımı anlarsınız

Kral6363

Üye
Üye
Abilerim konu dışı olacak ama kusura bakmayın ben engelliyim araba almayı düşünüyoruz arabayı alirken devirini eşimin üzerine geçireceğiz araba 2000model reno19 piyasa fiyatı 15bin 25bin tl arası bundan dolayı 2022maasi veya evde bakım maşımız kesilirdi evde 3kisiyiz başka hiçbir gelirimiz yok Net bilgisi olan bilgi verebilirim lütfen.

ahmet34

Üye
Üye
bu arada yakın akrabam yanı 1. derece olan kısı ankara aıle ve calısma sosyal hızmetler bakanlıkta calısıyor,91 rapor agır engellıye neden kısmen bagımlı demısler oda sasırdı.oyle sey olurmu dıyor
oradakı kısılerle bu konuyu gorusecek umarım hepımıze faydası olur
eger olmazsa emsal olması ıcın bırde uzak akrabam var oda ceza savcısı ona müracaat edıp doktorlar hakkında gorevı kötüye kullanmaktan suc duyurusunda bulunucam.bu sekılde yorum yapamazlar,tam bagımlı maddesındekı acıklama geregı ıkı kısı dahı yardım etse gunluk aktıvıtelerı yapamıyor yuruyemıyor,boyle bır karar yanlıs keyfi karardır..ama emır ustlerden gelıyor maaslar herkese yetmıyor kesılsın dıyorlarsa o zaman üst lere bırsey yapamam oturucaz oturdugumuz yerde

mir33

Üye
Üye
Geçmiş olsun. Umarın sorununuz düzelir. Bankamatikte sırada 3 Afganlı vardı. Herbirinin de elinde Halk Bankası kartları..... Onları görünce sizin durumunuza daha çok üzüldüm. Eskiden SGK gözlük camlarını ve çerçeveyi öderdi. Şimdi hepsi için sadece 50 TL gibi bir tutarı ödüyor. Politika yapmak istemiyorum ama iş bulamıyoruz..Suriyeliller tercih ediliyor işe alımlarda. Bu insanların burada ne işi var? Yardım edeceksen ülkelerinde et. Ülkelerinde iş olanakları yarat. Ama sen daha bunu kendi ülkende başaramamışsın. Bu ülke, ülkenin insanlarıyla, kurumlarıyla beraber meze olmuş.

D.BULUT

Üye
Üye
Ekim ayi evde bakim bolu güncel..
[MENTION=9275]ahmet34[/MENTION] arkadaşım durumuna üzüldüm,umarim bir çözümü bulunur ve hak ettiğin yardiminiz tekrar bağlanir insallah..yanliş anlamazsan durumun cok sikintiliysa elimden geldiğince yardim edebiirim.üzme kendi.ölüm dışında herşeye bir cağre var.

serbetcimehmet

Üye
Üye
karabük ekim ayı evde bakım ücretleri e devlette güncellenmiştir arkadaslar

osmaniye 80

Üye
Üye
ANTALYA e devlet de güncellenmiş tarih 12.10 yazıyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye