2020 Yılı 2022 Maaşı Kişi Başı Gelir 701 TL Oldu

Hakkı55

Üye
Üye
merhabalar septik bey bi sorum olacakti size benim 3 tane engelli çocuğum var üçündende evde bakim ve 2022 maaşi aliyorum haliyle bi araç almak istiyorum alacagim arac pejo partner tepe yani doblo tipi bu arac 85000 tl ben bu araci alirsam 2022 maaşi kesilirmi evde 6 kişiyiz evde bakim ve 2022 maaşindan başka gelrim yok hesaplama nasil yapiliyor bu soruma cevap yazarsan cok memnun olurum saygilar

septik

Editör
Editör
[MENTION=21201]Hakkı55[/MENTION]

Merhaba, 2022 yönetmeliğine göre haneye alınan araçların kasko değerinin 120/1 i gelir olarak eklenir diyor.

2022 Engelli maaş gelir hesaplaması oturulan ev kendinize aitse hesaba katılmıyor fakat kira ise rayiç kira gideri gelirden düşülüyor, haneye giren tüm gelirler bakım maaşlarıda dahil olmak üzere, ayrıca araçların değerinin 120/1 i başka gelir getiren tüm ev, arsa, dükkan gibi gelirleri, gelir getirmeyen mülklerinse rayiç değerlerinin 240/1 i gelir kabul ediliyor, hiç bir gider düşmeksizin toplanıyor, sonrasında hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor, çıkan rakjam 2020 yılı için kişi başı 701 TL yi aşmıyorsa engelli maaşı alınabiliyor.

Şunuda hatırlatmak isterim yönetmelik ne kadar 120/1 gelir sayılır desede son dönemlerde araç alan bazı engelli kişilerin 2022 engelli maaşları kesildiğini duyduk, sizide yanıltmak istemem ama araç alımı yapmadan önce hafta içi messai saatlerinde ücretsiz hat olan 144 ile görüşerek veya 2022 maaşı aldığınız vakfı arayarak veya bizzat giderek bilgi almanızı tavsiye ederim.

gececi01

Üye
Üye
[MENTION=21201]Hakkı55[/MENTION]

Merhaba, 2022 yönetmeliğine göre haneye alınan araçların kasko değerinin 120/1 i gelir olarak eklenir diyor.

2022 Engelli maaş gelir hesaplaması oturulan ev kendinize aitse hesaba katılmıyor fakat kira ise rayiç kira gideri gelirden düşülüyor, haneye giren tüm gelirler bakım maaşlarıda dahil olmak üzere, ayrıca araçların değerinin 120/1 i başka gelir getiren tüm ev, arsa, dükkan gibi gelirleri, gelir getirmeyen mülklerinse rayiç değerlerinin 240/1 i gelir kabul ediliyor, hiç bir gider düşmeksizin toplanıyor, sonrasında hanede yaşayan kişi sayısına bölünüyor, çıkan rakjam 2020 yılı için kişi başı 701 TL yi aşmıyorsa engelli maaşı alınabiliyor.

Şunuda hatırlatmak isterim yönetmelik ne kadar 120/1 gelir sayılır desede son dönemlerde araç alan bazı engelli kişilerin 2022 engelli maaşları kesildiğini duyduk, sizide yanıltmak istemem ama araç alımı yapmadan önce hafta içi messai saatlerinde ücretsiz hat olan 144 ile görüşerek veya 2022 maaşı aldığınız vakfı arayarak veya bizzat giderek bilgi almanızı tavsiye ederim.

benim sadece 1450 tl evde bakım maaşım olmasına rağmen adana sgk bölge müd. 8 bin tl gelirim olduğunu öğrendim koşarak seyhan sosyale gittim 8 bin tl param varmış nerede kimde neden vermiyorsunuz diye sorduğumda memur bilgisayarı açarak 85 bin tl lik passat engelli aracın toplam miktarını 12 aya bölerek tarfıma aylık 8 bin kişibaşı ise 1250 tl gelir çıkardıklarından tarafıma yeşilkart ve engelli maaşı vermediler 1 yıl içerisinde yaptığım 4 başvuruya da araç ve evde bakım maaş toplamı bahane edilerek yeşilkart verilmedi halbuki yasada 120/1 diyor ama sosyal yardımlaşma kendi kafasına göre arkadaşlar muhtemelen onlarda ankaradan sıkıştırılıyor

temmuz ayı itibari ile arac 5 yılı doldurdu sattım borçlarımı ödedim ve para bitti tekrar yeşilkarta başvurdum şimdide aracın satış sözleşmesini istiyorlar eve gelip kontrol yaptılar aracı neden satıp satmadığımı parayı ne yaptığımı sordular gittiler hala bekliyorum henüz netice çıkmadı yani araç alsanızda bela satsanızda bela

Tekerlekli Sandalye