2022 açıklama

olcan01

Üye
Üye
abilerim sosyal yardım engelli maaşı ile birlikte verilecekmiş haberlerde gördüm

qxqxqx

Üye
Üye
bunu yazıyorsan hangi kanalda ve neler dendiğinide yazsana kardeşim hangi tarihde vesaire
varsa link
biraz özen çaba.
baktım ben aynı şeyler tarih yok.

Son düzenleme:

olcan01

Üye
Üye
Kardeslerim trt1 altyazi gecti

osmaniye 80

Üye
Üye
Arkadaşlar bu yardımı geçen yıl sadece 2022 alanlar mı aldı yoksa sadece evde bakım alıp 2022 alamayan aldimi bilginiz varmı

osmaniye 80

Üye
Üye
Admin daha önce sormuştum iki engelli kardeşim var evde bakım parası alıyor annem evde 7 kişiyiz ve benim eşim çalışıyor kirada oturuyoruz 2022 başvurusunda bulundum bayan kabala hesap yaptı sıkıntı olmaz alırsınız 852 tl aşmiyorsunuz dedi persembe dosya heyete girmiş red edilmiş edilme sebebide gelir aşması dedi sebepde engelli abimin hiç görmediği doğmadan ölen babasindan parça parça toplamda 2 dönüm tarla gorunmesiymis tapuda (anne bir baba ayrı kardeşiz) burdan haberimiz bile olmadığını gelir elde etmedigimizi zaten abimin vasisi olduğum için üzerinde mahkeme kararı olduğu nu satış vs.yapamadigimi anlatmama rağmen adli evraklarla ispatlarim dememe ragmen bizi ilgilendrmez biz ne görüyorsak o dediler ve hiç bişey yok yapacak dediler ben ne yapabilirim

emir_t1

Üye
Üye
Admin daha önce sormuştum iki engelli kardeşim var evde bakım parası alıyor annem evde 7 kişiyiz ve benim eşim çalışıyor kirada oturuyoruz 2022 başvurusunda bulundum bayan kabala hesap yaptı sıkıntı olmaz alırsınız 852 tl aşmiyorsunuz dedi persembe dosya heyete girmiş red edilmiş edilme sebebide gelir aşması dedi sebepde engelli abimin hiç görmediği doğmadan ölen babasindan parça parça toplamda 2 dönüm tarla gorunmesiymis tapuda (anne bir baba ayrı kardeşiz) burdan haberimiz bile olmadığını gelir elde etmedigimizi zaten abimin vasisi olduğum için üzerinde mahkeme kararı olduğu nu satış vs.yapamadigimi anlatmama rağmen adli evraklarla ispatlarim dememe ragmen bizi ilgilendrmez biz ne görüyorsak o dediler ve hiç bişey yok yapacak dediler ben ne yapabilirim
Sadece 2 seçenek var gibi görünüyor.
Ya tapu devri yada abinizi geliri olmayan bir hanede göstereceksiniz. Tabi önce bu arsalarınıza göre ne kadar gelir hesap ettiklerini öğrenmeniz gerekir.
Adına sırf arazi tapusu var diye maaş bağlamıyorlarsa onu bilmiyorum.
Ama arazinizle ilgili bir gelir hesabı yapıyorlarsa çare dediğim gibi olur.
Öyle görünüyor...

osmaniye 80

Üye
Üye
Teşekkürler muhtemelen tarlayı gelir hesabına ekliyorlar ama gelir elde etmiyoruz bunu anlamiyorlar ispatlamama izinde vermiyorlar malesef devirde yapamıyorum vasisi olduğumda tapuların üzerine sulh hukuk mahkemesi tedbir koymuş haklarını korumak için mahkeme açıp satış isteyecekmisim eğer izin verirse bile parasını bize vermeyip adına bankaya yatiriyorlarmis o zamanda bankada parası olduğu için alamazmis ne yapcam şaşırdım

emir_t1

Üye
Üye
Teşekkürler muhtemelen tarlayı gelir hesabına ekliyorlar ama gelir elde etmiyoruz bunu anlamiyorlar ispatlamama izinde vermiyorlar malesef devirde yapamıyorum vasisi olduğumda tapuların üzerine sulh hukuk mahkemesi tedbir koymuş haklarını korumak için mahkeme açıp satış isteyecekmisim eğer izin verirse bile parasını bize vermeyip adına bankaya yatiriyorlarmis o zamanda bankada parası olduğu için alamazmis ne yapcam şaşırdım
Bu durumda en pratiği, tarlanın görünen gelir miktarınıda dikate alarak engellinin ikametini tarlanın görünen geliri dahil toplam geliri limiti aşmayan bir ikamette göstermenizdir.
Örneğin nüfüs idaresinde veya belediyede kaydı bulunan bir göz odaya formaliteden ikameti kayıt edersiniz.
Gelir kriteri de tutuyorsa öyle başvuru yaparsınız.
Neyseki aile bireyleri geliri değilde hane geliri dikkate alındığı için böyle çaresi var.
Gerekirse eski, ucuz bir göz oda kiralayın, eskide bir döşek ve battaniye atın içine, burda kalıyor deyin. Öyle olur.
Bu şekilde bu tür sorunları giderenler var.
Zaten engelli için gelir kriteri diye bir şey olması başlı başına saçmalık.
Öyle oluncada sorunu-adaletsizliği çözmek gerekir.

Erdemli3345

Üye
Üye
bunu yazıyorsan hangi kanalda ve neler dendiğinide yazsana kardeşim hangi tarihde vesaire
varsa link
biraz özen çaba.
baktım ben aynı şeyler tarih yok.

Bakan Yanık; “2 Milyonun Üzerinde İhtiyaç Sahibi Haneye ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ile 1.100 TL tutarında nakdi destek sağlayacağız”​

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 17 Mayıs tarihine kadar sürecek olan tam kapanma dönemi için ihtiyaç sahibi hanelere 1.100 TL tutarında nakdi yardımda bulunacaklarını açıkladı.
Tam kapanma sürecinde ihtiyaç sahibi hanelere destek olmak için ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ adı altında yeni bir yardım programı başlattıklarını söyleyen Bakan Yanık, söz konusu yardım programının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca, salgın nedeniyle dönemsel ihtiyaç sahibi olduğu değerlendirilen hanelere yönelik olarak ve ayrıca başvuruya gerek olmaksızın yapılacağını belirtti.
Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ile başvuruya gerek olmaksızın 2 milyonun üzerinde haneye ulaşacaklarını kaydeden Bakan Yanık şunları söyledi: “Bir önceki Sosyal Destek Programımızın başvurularını e-Devlet üzerinden almıştık. Daha önce e-devlet üzerinden başvurmuş ve ihtiyaç sahibi olduğu SYDV’lerimiz tarafından tespit edilmiş 2 milyonu aşkın haneye, hane başı 1.100 TL tutarında ‘Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı’ ödemesi gerçekleştireceğiz.” dedi.
Bakanlık, destek ödemelerinin, daha önce e-devlet başvurularında banka hesap bilgisi bulunan kişilerin banka hesaplarına, başvurularında banka hesap bilgisi bulunmayanların ise PTT kartlarına yapılacağını bildirdi. Hem banka hesap bilgisi bulunmayan, hem de PTT kart kullanmayan kişilerin ise destek ödemeleri Ramazan Bayramına kadar konutlarına teslim edilecek. Ayrıca aynı dönemde ödemeleri gerçekleştirilen 2022 sayılı Kanun kapsamındaki yaşlı ve engelli aylıkları da Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı ödemeleri ile birlikte yapılacak.
Bakan Yanık, Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı hak sahipliği durumunun e-Devlet kapısı üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının “Sosyal Yardım Sorgula” başlıklı bölümden kontrol edilebileceğini hatırlattı.

Öte yandan Bakanlık, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca destek olunan diğer hanelere desteğin devamı için ayrıca 183 milyon lira ilave kaynak aktaracak.

okatur

Üye
Üye
SharedScreenshot.jpg

2022 maaşım bağlandı mı şimdi, gelir testide g0 oldu

septik

Editör
Editör

okatur

Attığınız resim yeniyse devam ediyor demesi bağlanmış anlamına gelir.

g0 demek gelir testi sonucunuzun brüt asgari ücretin 3/1 den az çıktığını gösterir, 2022 engelli aylığı bağlanması için hanede kişi başı gelirin net asgari ücretin 3/1 den az olması gerekir. Şuan e devlette devam ediyor yazması gelirinizin kişi başı 852 TL nin altında olduğu anlamına geliyor.

okatur

Üye
Üye

okatur

Attığınız resim yeniyse devam ediyor demesi bağlanmış anlamına gelir.

g0 demek gelir testi sonucunuzun brüt asgari ücretin 3/1 den az çıktığını gösterir, 2022 engelli aylığı bağlanması için hanede kişi başı gelirin net asgari ücretin 3/1 den az olması gerekir. Şuan e devlette devam ediyor yazması gelirinizin kişi başı 852 TL nin altında olduğu anlamına geliyor.
o zaman maaş bağlandı demek oluyor değilmi...

septik

Editör
Editör
Devam ediyor demesi maaş alacaksınız anlamına geliyor, evet.

okatur

Üye
Üye
desene mayısta verilir ilk maaş o zaman

septik

Editör
Editör
İsterseniz ptt müşteri hizmetlerini arayarak hasabınıza para yatırılmışmı öğrenebilirsiniz. 444 17 88

Tekerlekli Sandalye