2022 aylığı bağlanmış % 80 psikolojik rahatsız birisine vasi atanması hakkında

YassaX

Üye
Üye
% 80 Ağır Özürlü Psikolojik rahatsızlığı raporu bulunan birisine önce 2022 aylığı başvurusu yapıldı ve daha sonra da evde bakım aylığı..Evde bakım aylığı başvurusu içinde vasi atanması gerekli dediler ve mahkeme açıldı.. Bu arada 2022 aylığı bağlandı ve almaya başlandı. aynı zamanda evde bakım maaşı da bağlandı.. bu maaşlar bağlandıktan sonra da mahkeme özürlü kişinin annesini vasi tayin etti.Özürlünün imza yetkisi olmadığı için 2022 mart maaşını vasi ptt den aldı.. Burada sormak istediğim şey 2022 yönetmeliğini okuduğumda şu yazıyor: a) Başkasının yardımı olmaksızın hayatını devam ettiremeyecek şekilde özürlü olduklarını tam teşekküllü hastanelerden alacakları sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan, 18 yaşını dolduran ve kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan özürlülerden ... kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmaması demek vasisi olmaması mı demek, burada yukarıda anlattığım vasi atanması bir sorun teşkil edermi 2022 maaşı için ?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Senin yukarda verdigin maddeyi sen sanırım biraz degiştirdin tam olarak öyle bir madde yok kendin yorumlayıp yazmışsın sanıyorum ona benzer bi madde var diyorki bak;

c) 7 nci maddenin ikinci fıkrasının (b) bendi kapsamına girecek derecede özürlü olduklarını yetkili hastanelerden alacakları özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan ve 18 yaşını doldurmuş bulunan özürlülerden; kanunen bakmakla yükümlü kimsesi bulunmayan, sosyal güvenlik kurumlarından her ne ad altında olursa olsun bir gelir veya aylık hakkından yararlanmayan, nafaka bağlanmamış veya bağlanması mümkün olmayan, mahkeme kararıyla veya doğrudan bir mevzuat gereği bağlanmış herhangi devamlı bir gelire sahip bulunmayan ve her türlü gelirleri toplamının aylık ortalaması itibariyle 2022 sayılı Kanunun 1 inci maddesinde belirtilen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutardan daha az geliri olanları,

Aynı maddeden söz ediyorsan eğr burda bakmakla yükümlü oldugu kimsesi olmayan nafaka bağlanmış yda maglanması mümkün olmayan diyor yani burda bakmakla yükümlü kimsesi olmayan denilen kısım 2022 maaşının kişi başına düşen gelir hesaplamasında kullanılmaktadır, yani maaşı alan kişilerin yada başvuran kişilerin bakmakla yükümlü oldukları kişi demesi anne babanın geliri, yada anne baba başvuru yapıyorsa çocukların geliri göz önüne alınacaktır diye belirtilmiştir, bu maddenin vasi belgesiyle uzaktan yakından alakası yoktur gelelim vasilik işine;
vasi için anne babası olmasa bile makeme herhangi bir kişiyi vasi olarak atayabilir, bu kişiyi mahkeme belirler atama yapar, zihinsel engellilerde vasi ataması genellikle istenilmektedir, imza atma yetkileri bulunmadığı için vasi istenilir, vasisi olmayan engelliler için mahkeme uygun grdügü kişiyi atama yapar. 2022 maaşı için sorun teşkil etmez şuan zaten maaş alınıyormuş bu olaydan dolayı maaş kesilmez

YassaX

Üye
Üye
Teşekkür ederim Mehmet Bey, ..Aslında bazı mal müdürlükleri zihinsel engelli başvuruları için vasilik kararını isteyip başvuruyu ondan sonra Ankara'ya gönderiyorlarmış. Abimin başvurusunda böyle bişey istemediler, öylece başvuru yapıldı.Maaş bağlandı ve vasilik kararı daha sonra cıktı..Bizim bu kararı herhangi bir yere bildirmemize gerek yok sanırım.???. Sadece evde bakım için sosyal hizmetlere verdik. Birde maaşı vasi olan annesinin alabilmesi icin PTT ye evrakların fotokopisini verdik.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu durumdan dolayı sizin maaşınızın kesilmesi yada cezalı duruma düşmenizi gerektiren bir durum yok evet başvuru esnasında başvuru kabul etmeden önce vasi belgesini malmüdürlüğü istemesi gerekirdi, onlar istemesede sgk vasi yazısı yazması gerekirdi demekki gerek görülmedi kardeşinizin durumu nedir imza atabiliyormu rahatsızlıgı tam olarak nedir okuma yazması varmı? bu durumlar varsa kurum gerek görmemiştir, bütün zihinsel engelli grubuna dahil kişilerin hepsinden vasi belgesi istenilmez mesela şizofreni bir çok kişiden istenilmiyor bunu gibi yani o yüzden soruyorum?

YassaX

Üye
Üye
şizoafektif bozukluk .. tedaviyle işleselliği düzelmeyen. okuma yazması var. şizofreniye benzer bir psikolojik rahatsızlık. % 80 ağır özürlü.

YassaX

Üye
Üye
Gelir durumu ile ilgili bişey sorucam Mehmet Bey.. babam emekli , annem ev hanımı , abim rahatsız ve bende calışmıyorum. 4 kişiyiz. ev kira değil. babamın emekli maaşı 950 tl civarı.. giderler neye göre düşüyor da muhtaçlık hesaplanıyor.kaymakamlık ile idare kurulu bunu hesaplıyor sanırım. mutfak masrafı, fatura vs... kalan 4 e bolunuyo ve yardım miktarı 100 tl nin altında olduğunu nasıl tespit ediyolar... burada biz bu sınırı geciyosak daha sonra başımıza ceza vs gelmesin diye endise ediyorum.. bazı arkadaşların boyle seyler basına gelmiş.. evimiz kira da değil.. başka gelirimiz de yok mehmet bey

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Okuması yazması varsa imzada atabiliyordur sanıyorum o yüzden gerek görülmemiş istenilmemiştir, şizofreni olup 2 üniversie bitiren insanlar var neticede şimdi anlaşıldı sizden neden vasi belgesi istenilmediği sorun yok yani merak edilecek birşey yok keyfinize bakın.

YassaX

Üye
Üye
2022 maaşındaki gelir durumu ile ilgili bişey sorucam Mehmet Bey.. babam emekli , annem ev hanımı , abim rahatsız ve bende calışmıyorum. 4 kişiyiz. ev kira değil. babamın emekli maaşı 950 tl civarı.. giderler neye göre düşüyor da muhtaçlık hesaplanıyor.kaymakamlık ilçe idare kurulu bunu hesaplıyor sanırım. mutfak masrafı, fatura vs... kalan 4 e bolunuyo ve yardım miktarı 100 tl nin altında olduğunu nasıl tespit ediyolar... burada biz bu sınırı geciyosak daha sonra başımıza ceza vs gelmesin diye endise ediyorum.. bazı arkadaşların boyle seyler basına gelmiş.. evimiz kira da değil.. başka gelirimiz de yok mehmet bey

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hesaplama şöyle yapılıyor;

baba 950 alıyor anne ev hanımı erkek kardeşler maaşlı çalışmıyor, kira yok mutfak gideri 300 fatura gideri 200, kişisel ihtiyaç giderleri 200 lira giderler toplanıyor gelirden düşülüyor, 950-700 kalan miktar 250 lira evdeki kişi sayısına bölünüyo 250/4= 63 lira ve 100 liradan az oldugundan dolayı muhtaçtır deniliyor.

Gelelim ceza durumuna siz başvuru yaptıktan sonra oraya bildirilen gelirlerin haricinde bir gelir elde edilmeye başlanılmışsa, gelir getiren bir mülk üzerinize geçmişse ve gelir miktarınız kuruma bildirilenlerin haricinde artmışsa bildirmemişseniz evet cezalı olursunuz, ama yok kuruma bildirdiginiz gelirler aynen devam ediyorsa sorun yok muhtaçlık tespiti dedigim gibi yapılmıştır uygun görülmüştür, 2014 yılına bitmesi hedeflenen bir araştırma söz konusu ve incele yaptıklarında muhtaçlık devam ediyorsa maaşta devam eder, etmiyorsa kesilir.

YassaX

Üye
Üye
Mehmet Bey bir de unuttuğum özürlünün kendisi adına Sosyal Yardımlaşma ve dayanışmadan aldğı aylık 60 tl lik sosyal yardım var..Ocak 2011 ayında almadı, sorgulama yapılıyormuş Şubat 2011 de yine 60 tl alıyor özürlü kendisi sosyal yardım.. bunu 950 + 60 yapıp mı hesaplıcaz. yoksa 60 tl sosyal yardım geliri var + üzerine düşen yardım miktarı 60+63 tl diye mi düşünücez. sonucta düzenli bir gelir değil sosyal yardım .

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sosyal yardımlar hesaplamaya dahil edilmeyecek buna evde bakım maaşıda dahil.

YassaX

Üye
Üye
çok sağolasın Mehmet Bey. Bu site sayesinde baya aydınlanmış olduk. iyi çalışmalar.

Tekerlekli Sandalye