2022 Engelli Maaş Yönetmeliği Değişikliği 19 Haziran 2018

akamzeli1985

Üye
Üye
Yeni yönetmelikte ben işten ayrıldım ama hala sağlık güvencemiz devam ediyor 2022 maaşı alabilirmiyim

GM 8 cihazımdan Engelliler.Gen.Tr mobil uygulama ile gönderildi

R

rahim

Guest
yönetmeligi okudum, açıkcası gelir gider durumunda çok bariz bir degişiklik yok, tamamiyle maaşların aylık olarak ödenmesine ilişkin degişiklikler yapılmış, anladıgım kadarıyla haziran agustos ve temmuz döneminde hak edilen maaşlar eylül ayında hak edilmiş maaş olarak 3 aylık şeklinde ödenecek, yani yine 3 aylık maaş alınacak, ancak eylülden sonra maaşların aylık ödenmesi durumuna geçilmiş olacak, açıkcası maaşların aylık olarak degiştirilmesi ile birlikte maaşlarda en azından dişe dokunur bir zam ile arttırılmasını arzu ederdim, aylık ödendiginde miktara bakılırsa 433-650 lira aylıga dönüşmüş olacakki maaş demek yada gelir demek çok basit kalıyor, en azından 200 lira gibi bir kıpırdama ile dönüştürülseydi işe yarardı, aylıga dönüştürülsün diye yıllarca formlarda millet kampayalar yaptı sonuç bu çeşitli sitelerde de aynı tezi savunmuşlar ben katılmıyorum şöyle ki eylül ayında aylıga dönüşecegi için 650 lira ödenecegi savunulmuş ben katılmıyorum şahsi fikrim eylülde 3 aylık alınacak sonrasında aylıga dönüşecek haziran temmuz ve agostos hak edildi 3 aylık ödendikten sonra aylıga dönüşecektir...bütün 2022 alan arkadaşlara hayırlı olmasını temenni ederim iyi bayramlar dilerim...

yanlış yorumlamışsınız.açık açık yazıyor eylülde alınacak parayı , sizler yönetmeliktekini değilde gönlünüzden geçeni umuyorsunuz.iste öyle değil dostlarım. eylülde alacağınız para 2022 aylığı için diyorum

2022 Maaşları eylül ayından başlayarak aylık olarak ödenmeye başlanacak.
Bu durumda geçmiş hazirandaki zam farkları ile birlikte eylül ayında ödenecek miktarlar.

65 yaş üstü yaşlılık aylığı:.. 629 TL
% 40- 69 ) engelli aylığı:... 503 TL
% 70 ve üstü) bakıma muhtaç engelli aylığı:....754 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı:... 503 TL

yoki_72

Üye
Üye
2022 Maaşını Eylülde 3 Aylık Mı Yoksa Aylık Mı Alacaz
Merhaba

04.07.2018 Tarihinde 2022 Maaş Başvurusu Yaptım
Kabül Edildi

%80 Engelliyim

4 Temmuz'da Başvurdum
Maaş Ağustos Ayında Başlıyacak

■Eylülde 2022 Aylıkları Aylık Olacak Deniliyor Yaşlı Aylığı

■Engelliler Eylülde Aylık Mı Alacak 3 Aylık Mı Alacak

Sizce Ben Eylülde Ne Kadar Maaş Alacam

Bilgilendirirseniz Memnun Olurum

septik

Editör
Editör
[MENTION=16056]yoki_72[/MENTION]

Size cevap yazmıştım, ricam olsun aynı soruyu her bölüme yazmayın biraz beklerseniz mutlaka bir arkadaşımız cevap verecektir.

https://engelliler.gen.tr/f7/2022-maasini-eylulde-3-aylik-mi-yoksa-aylik-mi-alacaz-33330/#post160355

[MENTION=22055]akamzeli1985[/MENTION]

Sağlık güvencenızın bitim tarihine kadar 2022 maaşından yararlanamassınız, 170 nolu hattı arayarak sgk nızın ne zaman sona ereceğini öğrenmeye çalışın sonrasında sydv na müracaatınızı yapabilirsiniz, şartlarınız uyuyorsa 2022 engelli maaşından yararlanabilirsiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
yanlış yorumlamışsınız.açık açık yazıyor eylülde alınacak parayı , sizler yönetmeliktekini değilde gönlünüzden geçeni umuyorsunuz.iste öyle değil dostlarım. eylülde alacağınız para 2022 aylığı için diyorum

2022 Maaşları eylül ayından başlayarak aylık olarak ödenmeye başlanacak.
Bu durumda geçmiş hazirandaki zam farkları ile birlikte eylül ayında ödenecek miktarlar.

65 yaş üstü yaşlılık aylığı:.. 629 TL
% 40- 69 ) engelli aylığı:... 503 TL
% 70 ve üstü) bakıma muhtaç engelli aylığı:....754 TL
18 yaş altı engelli yakını aylığı:... 503 TL

gönlümden geçeni degil yönetmelikten sonraki yorumuma göre bu şekilde dedim, kaldı ki vakıf müdürüyle bizzat görüşüp eylül ayında ödemenin nasıl yapılacagını sordugumda eskisi gibi 3 aylık yapılacagını sonrasında ekim ayı için ödeme takvimi oluşturulacagını belirtti, zaten şurda 10 gün sonra eylül geliyor bekleyip eylül ayında nasıl ne ödenecegini birlikte görelim,

septik

Editör
Editör
[MENTION=22154]bogosse[/MENTION]

A.slm. Sanırım sitemize yeni üye oldunuz, aramıza hoşgeldiniz, Sizi bilgilendirmek açısından herhangi bir konu üzerine soru, cevap, görüş, bildirmek için formda başlıklar halinde bulununan konulara giriniz her bölümün üst solunda yeni konu aç kısmına tıklayınız, şuan için yine formda en alt sıralarda bulunan tanışma bölümüne yazabilirsiniz. https://engelliler.gen.tr/f52/

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar eylül ayında 3 aylık maaşı alıp sonradan aylık olarak ödenecek diye düşünen arkadaşlara bir açıklama yapmaya çalışayım.

2022 YÖNETMELİĞİ ( değişmeden önceki hali )

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme, Karar ve Ödeme

Değerlendirme

MADDE 9 –

(3) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Aylıklar üçer aylık dönemler halinde peşin olarak ödenir. Bu ödemeler; hak sahiplerinin kendilerine veya durumlarına göre vekillerine, vasilerine, kayyumlarına veya velilerine yapılır.

-Yukarda verdiğim yönetmelik maddesi değiştirilmeden önceki hali,

-Yeni yönetmelik düzenlemeside madde şu şekilde değiştirilmiş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından:
65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ENGELLİ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
DAİR YÖNETMELİK

MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "üçer" ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmelikteki, Aylıklar ( üçer ) aylık dönemler halinde peşin olarak ödenir cümlesinden ''üçer'' kelimesi çıkınca benim anladığım şudur.

Aylıklar peşin olarak yani hak edilmeden her ay ödenecektir.

''peşin yani hak edilmeden ödenen üç aylıklar , peşin olarak yine hak edilmeden aylık olarak ödenmeye devam edecek''

serbetcimehmet

Üye
Üye
sanırım en güzeli e devlette 2022 maaşlarının güncellenmesini bekleyip görecez acaba nasıl bir yol izlenecegini ayın kaçında güncelleniyordu e devlette 2022 maaşları ?

septik

Editör
Editör
[MENTION=1932]serbetcimehmet[/MENTION]

En geç 3-4 eylülde güncellenir.

nadengi30

Üye
Üye
Arkadaşlar eylül ayında 3 aylık maaşı alıp sonradan aylık olarak ödenecek diye düşünen arkadaşlara bir açıklama yapmaya çalışayım.

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme

MADDE 9 –

(3) (Değişik:RG-25/3/2014-28952) Aylıklar üçer aylık dönemler halinde peşin olarak ödenir. Bu ödemeler; hak sahiplerinin kendilerine veya durumlarına göre vekillerine, vasilerine, kayyumlarına veya velilerine yapılır.

65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ENGELLİ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA
DAİR YÖNETMELİK

MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasında yer alan "üçer" ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

Yönetmelikteki, Aylıklar ( üçer ) aylık dönemler halinde peşin olarak ödenir cümlesinden ''üçer'' kelimesi çıkınca benim anladığım şudur.

''peşin yani hak edilmeden ödenen üç aylıklar , peşin olarak yine hak edilmeden aylık olarak ödenmeye devam edecek''

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

nadengi30

Üye
Üye
Ben peşin kelimesini önceden ödeme olarak görmüyorum. Hiç kimsenin ne kadar yaşayacağı garantisi Yok o yüzden neden 3 aylık maaş peşin ödensin.eğer peşinse neden 3 aylık peşinat 1 aya indirilsin aylık olsun diye kampanya olsunki. Devlet hakedişi verir. Şuan haziran temmuz ağustos maaşları içerde. Bununla birlikte aylık olacağı için aynı anda Eylül maaşıda biner.

R

rahim

Guest
Ben peşin kelimesini önceden ödeme olarak görmüyorum. Hiç kimsenin ne kadar yaşayacağı garantisi Yok o yüzden neden 3 aylık maaş peşin ödensin.eğer peşinse neden 3 aylık peşinat 1 aya indirilsin aylık olsun diye kampanya olsunki. Devlet hakedişi verir. Şuan haziran temmuz ağustos maaşları içerde. Bununla birlikte aylık olacağı için aynı anda Eylül maaşıda biner.

ah ah kardeş gerçeklerden ne kadar uzaksınız.türkiyede memurlara maaşları peşin ödenir.memurlar önce maaşını alır sonra çalışır. işçiler ise önce çalışır sonra parasını alır. 2022 aylıklarıda zamanında emekli sandığı ödediği için onlarda 3 ay peşin alırlar. sonuç olarak eylülde ssadece eylül maaşını alacaksınız. 4 aylık alacağız diye hayal kurup ta sonra hayal kırıklığına uğrayıp üzüntü yaşamayınız. saygılar

nadengi30

Üye
Üye
Yani şunu anladım. Devlet burda bile kendi menfaatini düşündü. Yıllardır insanlar maaşlar aylık olsun diye boşuna Boğaz'ını yırttı. engellilere ne faydası oldu anlayamadım.ben yinede devlet peşin vermez zamanı doldumu verir diye düşünüyorum ve 3 aylık maaşın içerde olduğunu düşünüyorum

R

rahim

Guest
devletin en büyük kazancı 2022 aylığı alan kişi öldüğündedir. örneğin maaşlar 3 er aylık olarak devam etseydi maaş alan eski sistemde eylülde 3 aylık maaşını çekeçeti.maaşını çeker çekmez ölürse aldığı para geri ödenmiyor. yeni sistemde eylül ayında maaşını çeken kişi maaşı çekince ölürse sadece bir aylık para çekmiş oluyor ve geriye kalan iki aylık devlete kalıyor. anlıdınız mı bilmiyorum

yine eylülde üç ayda 1500 yerine 500 lira verecek geriye kalan 1000 lirayı 1 veya 2 ay işletecek. yani her durumda devlet karlı çıkıyor. sizde sevivin maaşlar aylı oldu diye

Nazomm_89

Üye
Üye
Merhabalar ben bu eylul ayinda engelli yakini ayligi alacaktim oglum 18 yasina girdigi icin kesildi kapsam disina cikildi dedi tekrardan basvuri yapmammi gerekiyor vasi kararina gerek var mi yani oglum maasini kendi alabilirmi ? Birde eylul ayinda kesilen maasi daha sonra alabiliyormuyiz yardimci olursaniz sevinirim

septik

Editör
Editör
[MENTION=22173]Nazomm_89[/MENTION]

Sağlık raporu zihinsel veya seyahet edemeyecek derecede bir rahatsızlıktan dolayı ise vasi gerekebilir, yeni raporu bir an önce çıkarın ve sydv na teslim edin işlemleri bir an önce başlasın, kesilen maaşlarda sydv işlemleri yeniden başlatır. Dolayısı ile geçmiş maaşlar ödenmez.

gececi01

Üye
Üye

ÜÇÜNCÜ BÖLÜM

Değerlendirme

MADDE 9 –

DAİR YÖNETMELİK

sayın septik dediklerinize katılıyorum ilave olarak şunu belirtmek isterim AB uyum yasaları çerçevesinde bilmediğimiz ve pek fazla konuşulmayan bazı maddeler vardır türkiye 1 yılda AB devletleri içerisinde bulunan en küçük devletin tükkettiği elektrik enerjisinin en az %75 kadarını bir yılda tüketmelidir burada tüketmekten kasıt boş yere enerji harcamak değil insanların yaşam standardına daha kaliteli teknoloji sunmaktır doğalgaz kombi elektrikli ısıtıcılar dolaysı ile dumansız temiz çevre yakalamak bu sebepledirki güney doğuda kaçak elektrik kullanımından dolayı toplumda infiale yol açan olaya devlet ilgisiz kalmaktadır bir nevi hem sosyal ayaklanmanın önüne geçmek öte yandan daha fazla elektrik tüketerek AB ölçülerine ulaşmak içindir yani bizim kaçak elektrik diye dillendirdiğimiz olayın perde arkasında aslında AB ye ne kadar yük megawatta elektrik tükettiğimizi rapor etmektir buda türkiyeye bir tarafdan kayıp kaçaklarla zarar ettirirken diğer taraftan AB den sosyal katkı ve kredi almada kolaylık sunmaktır nükleer ve hes ges res gibi santrallere hız verilmeside buna bir örnektir 2022 maaşlarıda aynı bunun gibi aylık rapor edilerek aylık 450-650 tl az denilerek belkide 1000 yada 1500 tl ye çıkarılmak için yapılmak istenebilir sonuçta her harcırahın dekont ve grafiği AB meclisine sunulmaktadır bu anlattıklarım sadece 1 kaç örnek umarım herşey daha iyi olur

septik

Editör
Editör
Yazınıza katılmamak mümkün değil, tek katılmadığım konu 2013 yılına kadar engellinin gelirine bakılırken ki o dönem ülkemizin ekonomik durumu gayet iyidi neden muhtaçlık sınırı konuldu istediğinizi düşünebilirsiniz fakat bu davranışın adı engellilere aileleri baksın anlamına gelir, peki ab standartlarına yakınlaşalım uyalım vs engellilermi bu ülkeye battı sonrasında 3 milyon mülteciye bakabilecek kadar mütavazi, 2 milyar lira ki o zamanın maliye bakanı Şimşek bizim için çerez parası diye tarif ettiği makam aracı kiralamak veya satın almak kadar gücü olan bir devlet neden bize ailen baksın muamelesi yaptı yapıyor, bu konu affedilecek es geçilecek bir konu değildir.

Tekerlekli Sandalye