2022 Maaşı Genelgesi: 12 Şubat 2013

alfa1

Üye
Üye
2022 maaşlarında işlem görmeyi bekleyen evraklar ile ilgili 12.02.2013 tarihli Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü genelgesi yayınlandı.
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na devredilen 2022 maaşlarında nasıl bir işlem tesis edileceğine dair 12.02.2013 tarihli, 2022 Sayılı Kanun ile Bağlanan Aylıklara İlişkin Usul ve Esaslar konulu Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü genelgesi yayınlandı. Bakan Fatma Şahin’in imzasını taşıyan genelgede genel olarak 2022 maaşlarının SYDV’lere geçiş süreci hakkında bilgi verilmiş olup çeşitli konular ile ilgili SYDV personeline talimatlar verilmiştir.

Genelgede özellikle daha önce muhtaçlık kararı alınan vatandaşlar için tekrar muhtaçlık kararı alınmaması vurgulanmış olup şu konular hakkında bilgiler yer alıyor:

Yaşlı ve özürlü aylığı alanların muhtaçlık durumlarının ve sağlık kurulu raporlarının her yıl yenileneceği yönünde bir uygulama söz konusu olmayıp sadece bu kişiler nezdinde SYD Vakıfları tarafından her yıl sosyal inceleme yapılacaktır.
Daha önce il/ilçe idare kurulları ya da SYD Vakıfları tarafından muhtaçlık kararı alınanlar; fakat aylık bağlama işlemlerinin henüz tamamlanmadığı durumlarda tekrar muhtaçlık kararı alınmayacaktır, yürürlükten kaldırılan yönetmelik yürürlükte iken muhtaçlık kararı alınanların işlemleri eski yönetmelik hükümlerine göre yerine getirilecektir.
Daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapan kişilere ait evraklar bu genel müdürlüğün kapatılması neticesinde SYDV’lere gönderilmektedir.
Ayrıca genelgede vatandaşların mağdur edilmemesi için SYDV’lere gönderilen ve işlem görmeyi bekleyen bu evraklar ile ilgili çeşitli talimat ve yönlendirmeler de bulunuyor.

Genelge İçin Tıklayınız: http://engelliler.gen.tr/dokuman/2022_maasi_genelge.pdf

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakanlık (Sosyal Politikalar Bakanlığı) ne yaptığını bilmiyor. 25 ocak 2013 tarihinde çıkan 2022 maaşlarının nasıl alınacağını düzenleyen yönetmelikteki saçmalıkları kendince bu genelge ile düzeltmeye çalışmış ama çok muğlak ifadeler var.

25 ocak tarihli yönetmelikte şu maddeler büyük tepki çekmiş ve tepki çeken maddelerin düzeltilmesi için kampanya başlatmıştık.

1: Bir önceki yönetmelikte 18 yaş üstü kişilerde muhtaçlık sınırı (119 tl) hesaplanırken giderler çıkartılarak hesaplama yapılıyordu. 25 ocakta çıkan yönetmelikte GİDERLERİN ÇIKARTILMADAN HESAPLAMANIN YAPILACAĞI açık bir dille belirtilmişti.

2: Sosyal inceleme başlığı altında 2022 maaşı alan kişinin evinin ve evinin çevresinin kurum yetkilileri tarafından didik didik edileceği.

Bu genelge halen 2022 maaşı alan kişilerin muhtaçlık durumlarının ve sağlık raporlarının her yıl yenilenmeyeceğini söylüyor. Öte yandan da her yıl "SOSYAL İNCELEME" yapılacağını belirtiyor.

Yönetmelikte sosyal incelemenin tanımı:

Sosyal inceleme, hane ziyareti ve çevre araştırmasından elde edilen bilgilerden oluşur.
(2) Sosyal inceleme; başvuru formunda beyan edilen bilgiler ile merkezi veri tabanlarından yapılan sorgulamalar doğrultusunda elde edilen bilgilerin doğrulanması ve hanenin genel durumunun mahallinde tespit edilmesi amacıyla, Vakıf personeli tarafından başvuruda bulunanın ikametgâhına ve çevresine gidilmek ve hane ziyaret bilgi formu doldurulmak suretiyle gerçekleştirilir.

Bunun türkçesi her yıl muhtaçlık soruşturması yapılmayacak ama her yıl yapılacak sosyal inceleme sonucu kurum yetkilileri gerek görürse maaşı kesebilir.
Ali İle Veli İyi arkadaş yerine, Veli ile Ali iyi arkadaş demişler.

imq

Üye
Üye
teşekürler bilgilendirdiğin için bu rayic bedeli için bir şey söylenmmeiş evin varsa maaş alamasın gibi şeyler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bakanlık giden tepkiler üzerine kendince bir şeyler yapmaya çalışmış ama ne yaptığının kendi bile farkında değil. Zira genelgenin kendi içerisinde tutarlılığı yok.

slmnbr

Üye
Üye
şu işi bilen birine versinler fatma hanım beceremiyor

xxxmalubu

Üye
Üye
muhtaçlık sınırınsan yanı kısı basına dusen119,62 tl kımse bahsetmemış bu NE iştır maaşlar yıne kesılecek evınde her kesın bır emeklısı var pekı bız ne yapacagız kanpanyaya devcam etmeyecekmıyız maıller atmayacakmıyız,bunları sandıga gommeyecekmıyız .bırılerı tasın altına elını koysun yok hep beraber koyacaz arkadaşlar ALLAH YAR YARDIMCIMIZ OLSUN,

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Çıkartılan bu ek genelde hiç bir sorun çözülmedi görünce açıkcası halledildi sanmıştım, ancak her yıl yapılacak sosyal araştırma yine aynı şey bunlar harbiden bilmiyor bu işi..

slmnbr

Üye
Üye
biz organıze olamıyoruz mücadele edemiyoruz hepimiz bişeyler yapalım diyoruz ama hiç kimse kılını kıpırdatmıyor. :(

septik

Editör
Editör
Halil bey belki bir faydası dokunur düşüncesi ile kendimce bir fikir yürüttüm ve 2 gündür uyguluyorum nasıl sizin sitenize bir yorum yaptığımızda konuya ilişkin bir yorum yapıldığında e mail üzerinden bize bilgi notu olarak geliyorsa bu durumdada geçerli faceden yeni yorumlar dönüyor.
Olay şu internet üzerinden Gazeteler com a girerek Ak parti veya başbakanın açıklamasıyla ilgili haberlerin yorum köşelerine gazetenin yazmış olduğu haberle ilgili değilde 2022 ile ilgili son yönetmelik hakkında bizleri yok sayma çabaları ve aldığımız maaaşların kesilmesine yönelik aklınıza ne gelir se yazmak en azından yorumları okuyanlar dahası haberi yazanların dikkatini çekebilmek açısından bence önem taşıyor diğer engelli dostlarımızı ve sitemizin çabalarına destek olmak anlamında belki faydalı olur

reconx

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar bu genelgeyi gordum sorum olcak ben 2012 MART AYINDA 2022 basvurmustum agustos 2012de ısleme aldılar ama rapor fotokopi diye maaşımı baglamadılar 1 ay once sydv gittim dediki yenı genelgeye gore maaşın baglanmıyor sımdı bu genelge cıktıgına gore bızım halimiz nolcak 2022 sorgulama sayfasında evrak ısleme alındı dıye cıkıyor ama aktif cıkmıyor bende lutfen cevaplarmısınız şimdiden teşekkürler ...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evrak işleme alınmıştır fakat olumlumu olumsuzmu çıkacağı belli değildir. 2022 maaşlarının SYDV geçmesi yeni çıkan yönetmelikle birlikte bir yıldır bekleyen hala maaşı aktifleşmemiş bir neticeye ulaşamamış insanlar olduğu açıklandı.Bu durumun düzeltilmesi için işlemlerin devam ettiği söyleniyor fakat nekadarı düzelir nekadarına muhtaçlık sınırı dahilinde bulunup maaş bağlanır bu oldakca karmaşık durumdadır. 2022 maaşı için 119 tl bir sınır koyulmuştur yeni yönetmelik diyorki kişi başı düşen miktar 119 tl den fazlaysa sen muhtaç değilsin ve maaşı bağlamıyor.

reconx

Üye
Üye
hayır benım anlamadıgım bu yasa ndn cıktı o zaman dıyorkı yasada eskı hukme göre maaşları baglanıcak 1 sene bosunamı bekledik yani

septik

Editör
Editör
Reconx
Eski hüküm derken bize önceden bağlanmış maaşları bir nevi aldatmaya yönelik ve aslında hiç bir şey ifade etmeyen kelime oyunudur.
Amaç tepkilerimeze karşı birşeyler yapıyomuş gibi görünmekten ibaret burda vahim olan sizin gibi yeni müracatları tamamen saf dışı bırakmak.
Gerçi eskilerde aynı konumda yapabilecğiniz tek durum söz konusu oda dava açmak başvurduğunuz tarihteki şartlara uyduğunuzu fakat engelli olamanıza rağmen son yönetmelikçe geçmişe yönelik uygulamara mahsur kaldığınıza dair.

reconx

Üye
Üye
Ama en son genelgede oyle demıyor bize maaş baglıcaklarını soyluyorlar eger bize maaş baglanırsa ben ndn dava acayımkı bu nasıl bir iş analmadım zaten

septik

Editör
Editör
Maaş bağlanırsa dava et demiyorum. Senin müracat tarihindeki şartların da maaş bağlanmasına engel birşey yok idiyse ve son yönetmelik çıkınca bağlanmaz ise kısaca hane gelirin giderler düşmeden kişi sayısına bölünüp 119 tl yi geçiyor diye maaşını vermezler ise demek istemiştim.
Genelgede farklı birşey yok size ve maaş bağlı olanları dahi yıllık güncellemeler yapacaklar ve son yönetmeliğe uymayanları yine iptal edecekler.

reconx

Üye
Üye
Maaş bağlanırsa dava et demiyorum. Senin müracat tarihindeki şartların da maaş bağlanmasına engel birşey yok idiyse ve son yönetmelik çıkınca bağlanmaz ise kısaca hane gelirin giderler düşmeden kişi sayısına bölünüp 119 tl yi geçiyor diye maaşını vermezler ise demek istemiştim.
Genelgede farklı birşey yok size ve maaş bağlı olanları dahi yıllık güncellemeler yapacaklar ve son yönetmeliğe uymayanları yine iptal edecekler.

ben gecen sene martda basvurdum muhtaclıgım onaylanmıstı yanı yesıl kartımda var suan agustos ayında işleme aldılar ve eve kagıt geldı raporun fotokopisini degıl orjınalını ıstıyoz dedı sonra bende hastaneye gıttım saglık raporu onlar dedı bız ankarayla hallederız yazısırız ama sonra bu sydv vakıflarına devir oldu orayada basvurdum bana 15.03.2012 ilk kayıt basvuru dıye bır kagıt verdıler yanı orda bılgılerım cıkıyor ama 2 hafta once kaymakanlıgı gıttıgımde yenı yonetmelık cıktı maaşını baglayamayız 119tlyı gecıyor dedı sımdı bu 12 subatta cıkan yonetmelık aynen benı kapsıyor demı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Yeni çıkan yönetmeliğe göre hesaplamanız yapılmış kişi başı düşen gelir 119 tl geçtiği için muhtaç sayılmadığınızdan dolayı maaş bağlanamayacağı söylenmiş. Yönetmelik çıkmadan evvel tüm giderler çıkartılıyor kalan miktar kişi başına bölünerek bir hesaplama yapılıyordu bu şartlarda sizin maaşınız bağlanmak üzere kabul görmüştür. Fakat kurumun devretmesi yeni yönetmeliğin çıkmasıyla giderler çıkartılmadan" hesaplamanın yapılacağı ön görülmüş. Ve dahası eğer giderler gelirden yüksekse gelire bakılmayıp gider baz alınarak hesaplama yapılacak. Bu durumdada kurum sizin muhtaç olmadığınıza karar vermiş ve maaş bağlanamayacağını bildirmiş.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Halil bey belki bir faydası dokunur düşüncesi ile kendimce bir fikir yürüttüm ve 2 gündür uyguluyorum nasıl sizin sitenize bir yorum yaptığımızda konuya ilişkin bir yorum yapıldığında e mail üzerinden bize bilgi notu olarak geliyorsa bu durumdada geçerli faceden yeni yorumlar dönüyor.
Olay şu internet üzerinden Gazeteler com a girerek Ak parti veya başbakanın açıklamasıyla ilgili haberlerin yorum köşelerine gazetenin yazmış olduğu haberle ilgili değilde 2022 ile ilgili son yönetmelik hakkında bizleri yok sayma çabaları ve aldığımız maaaşların kesilmesine yönelik aklınıza ne gelir se yazmak en azından yorumları okuyanlar dahası haberi yazanların dikkatini çekebilmek açısından bence önem taşıyor diğer engelli dostlarımızı ve sitemizin çabalarına destek olmak anlamında belki faydalı olur

@septik, sabah gazetesinde engellilerin sorunlarını dile getiren yazar Cemalettin gürsoy, Milliyet gazetesinde ise yine engellilerin sorunlarıyla ilgili haber yapan editör var. Ben her ikisiyle konuşarak haber yapmaları için söz aldım ama hala yapmadılar haberi. Çok değil 10-15 kişi ararsa mutlaka haber yapacaklardır. Sabah gazetesinde bu numara, Tel: 0212 354 30 00 Milliyet gazetesinden ise bu numarayı 0(212) 337 92 31 arayarak konuyu anlatabilirsiniz.

Tutulamaz19

Üye
Üye
Her yerde ve her zaman sesimizi yükseltmeliyiz. Ben yolladığım maillerden sonra birde facebook üzerinden sayfa açtım , inşallah yanlız olmadığımızı ve ne kadar gür sesimiz olduğunu anlıyacaklar.

Not : Facebook sayfa destek bilgiler ( Engelli olan veya olmayan herkes beğen'sin ) : Yeni çıkartılan 2022 Maaş genelgesine HAYIR. https://www.facebook.com/2elGuvenliRicaret

Tekerlekli Sandalye