2022 maaşı ve iş göremezlik parası aynı anda alınabilir mi?

• Konuyu başlatan Erdem Uygar
  • Başlangıç tarihi
E

Erdem Uygar

Guest
2022 yasasından %52 oranında 3 ayda 600 lira alan bir engelli, bu maaşı almaya devam ederken meslek hastalığı raporu
Ankara'ya gönderilen meslek hastalığı raporundan %10 iş gücü kaybı olarak eğer 100 lira gibi bir aylık bağlanırsa 2022 maaşından az olduğu için bunu red etme veya hem 2022 maaşını hem de işgörmezlik raporundan bağlanan 100 lirayı alma hakkı var mı?
Not: ilk önce 2022 maaşı bağlanmış, maaş alırken meslek hastanesine müracat etmiş. Meslek hastalığı raporu Ankara'ya yollanmış. Elinde iki rapor var. Biri özürlü raporu diğeri meslek hastalığı raporu.
Bir arkadaşım bu şekilde sormuş. Ben de paylaştım.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Sürekli iş göremezlik raporu önemli degil raporu verip bir iş göremezlik maaşı alıyorsanız, aynı anda 2022 maaşı alamazsınız, hem iş görememezlik maaşı hemde 2022 maaşını aynı anda alamazsınız. birisini tercih edeceksiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İş görememezlik ödeneği aldığına göre bu kişi ssk lı olarak çalışıyor olmalı. hem ssk lı çalışıp hemde 2022 maaşı almak yasal olarak mümkün değil. Daha doğrusu 2022 maaşı alan biri 1 yılda en fazla 90 gün sigortalı çalışabilir. Bu arkadaş 2022 maaşı aldığı süre boyunca ssk lı olarak çalışmışmı? çalışmışsa kaç ay çalışmış?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Çalışamıyorsa iş göremezlik ödeneğini nereden alıyor? :)
İş göremezlik ödeneği faal olarak çalışma yaşamının içinde olupta daha sonra meslek hastalığı v.b gibi nedenlerle çalışamayanlara verilen bir paradır.
Şu an çalışmıyor yada çalışamıyor olabilir ama öncesinden mutlaka çalışmıştır.

E

Erdem Uygar

Guest
Çalışmışlığı var. Uzun zamandır çalışmıyor sanırım...

E

Erdem Uygar

Guest
Bu adam önceden SSK'lı olarak çalışmış ve belinden ameliyat olunca işten çıkarılmış. Değişik hastalıkların toplamı ile beraber özürlü olarak rapor çıkarıp 2022 maaşı almaya başlamış. Şu anda çalışmıyor. İşten çıkarıldıktan 2 yıl sonra özürlü maaşı almaya başladığı hâlde meslek hastanasine başvurmuş. Çalışmadığı hâlde meslek hastanesi, meslek hastalığı olarak rapor vermiş. Müfettiş işyeri incelemesi sonucunda olumlu yazı yazıp SGK ilçe müdürlüğüne raporu yollamış. SGK ilçe müdürlüğü meslek hastanesinin verdiği, meslek hastalığı tanısı raporunu Ankara Sosyal Güvenlik Kurumu'na yollamış. Bu arkadaşın burada sormak istediği şuymuş: Eğer Ankara %10 işgücü kaybı olarak 2022 maaşından daha düşük bir maaş bağlarsa, diyelimki 100 lira gibi. İkisini birden almaya hakkı var mı? Ya da 2022 maaşından az olan diğer aylığı reddetmeye hakkı var mı?

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hayır şurda yanlış anlaşılma var iş görememezlik ödenegi 100 lira gibi düşük bir oranda olmaz dolayısıyla daha yüksek bir maaş baglanacagı için 2022 maaşıyla birlikte alması mümkün degil.

E

Erdem Uygar

Guest
Ankara %10 oran verirse bu günün şartlarına göre tahminen ne kadar bir maaş bağlanır...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bu konuda ne kadar maaş bağlanır bilmiyorum ancak sizden ricam şu ben yönetmeliği araştırdım hem 2022 yönetmeliğinde hemde 5510 sayılı yasada bununla ilgili yani 2 maaşın birlikte alınmasının bir sakıncası olmadıgını gösterir bir ibare bulamadım sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum bu konuda size net cevabı sgk ve malmüdürlüğü verecektir o yüzden ordan bilgi almanızı cevabı bizimlede paylaşmanızı rica ediyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%10 almışsa aşağı yukarı o kadar iş göremezlik ödeneği alır. İş göremezlik ödeneği alanlar ömür boyu sigortadan yararlanır. Bu kısım kafamı karıştırdı açıkcası. Zira 2022 maaşı alan birinin hiç bir sosyal güvenlik kurumunda kaydı olmaması gerekiyor. Her iki maaş birlikte alınabilir mi doğrusu çokda net birşey söyleyemiyorıum. Soru çok kazık. :)
Bence en sağlıklısı bu durumu sgk ya sormak şimdi ne desem sağlıklı bir cevam vermiş olmam.

E

Erdem Uygar

Guest
Bu arkadaşımızın şu anda SSK pirimleri ödenmiyor. Ama meslek hastanesi, kişi işten çıkrıldıktan 2 ya da 3 yıl sonra bile mesleh hastalığı raporu verebiliyormuş. Arkadaş, 2006'nın 12. ayında işten çıkarılmış, 2008 de belden ameliyat olmuş, 2010'da özürlü maaşı almaya başlamış. 2010'un sonunda ilçe SGK'ın sevki ile Maltepe Meslek Hatanesi'ne sevk edilerek 1 hafta yatırıldıktan sonra meslek hastalığı tanısı raporu ilçe SGK'ya yollanmış.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Dediğimiz gibi erdem seni yanlış yönlendirmeyelim bu konuda sgk ya gidip durumun izahatını yapın onlar ne kadar maaş alırsınız ayrıca 2022 maaşının kesilip/kesilmeme olayını açıklar ona göre davranırsınız çok alışılagelmş bir soru degil yanlış yönlendirmek dogru degil bilgi edinip bizede aktarmanı rica ediyorum

E

Erdem Uygar

Guest
Teşekkürler... Bir bilgi tarafıma ulaşırsa tabii ki seve seve payalaşırım...

Tekerlekli Sandalye