2022 Maaşları İçin İncelemeler Ertelendi

MertAta

Üye
Üye
1 Ocak 2013 tarihinde çıkartılan 2022 maaşlarının nasıl alınacağını düzenleyen yönetmeliğe gelen yoğun tepkiler üzerine nihayet yetkililer harekete geçti. 1 Ocak 2013 tarihli yönetmelikte itiraaz edilen ve Engelliler.gen.tr sitesi tarafından başlatılan kampanyada ( http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maaslari-kesilmek-isteniyor-haksizliga-dur-de-18280/ )üzerinde durduğumuz iki önemli nokta vardı. Bunlar;

1: Sosyal inceleme

2: Muhtaçlık sınırlandırılması ve muhtaçlık hesaplamasında yapılan hesaplama yöntemi.

Yapılan duyuruda yönetmelikte adı geçen "sosyal inceleme ve muhtaçlık durumu hesaplamasında" yeni bir düzenleme yapılacağından 2022 maaşı alanların durumlarının yeni yönetmelik çıkana kadar SYDV ler tarafından yapılamması istendi.

Duyurunun tam metni için tıklayınız.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Güzel bir haber mertata ancak banalık sitesinde bulamadım resmi kaynağı sizde mevcutmu aceba

MertAta

Üye
Üye
Mehmet bey bu duyuru sanırım belge olarak tüm sydvlere dağıtılmış. internetten sunulan bir duyuru değil. soc[/url]

MertAta

Üye
Üye
rica ederim. benimde içim azda olsa rahatladı en azından haziran maaşlarını alabileceğiz

alfa1

Üye
Üye
Normalde her 2022 maaşı alan vatandaşın muhtaçlık durumu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından her sene düzenli olarak yapılan sosyal incelemeler ile tekrar değerlendirilmekte ve durumu maaşı almaya uygun olmayanlar tespit edilerek gerekli işlemler yerine getirilmektedir. 17 Mayıs’ta yapılan duyuruya göre yapılacak sosyal incelemelerin ertelenmesi için vakıflara talimat verildi.
Daha önce 2022 Aylıklarında İncelemeler 1 Yıl İçinde Yapılacak başlıklı yazımızda bu maaşlara yönelik sosyal incelemeler hakkında bilgi vermiştik ve incelemelerin düzenli olarak her sene yenileceğini belirtmiştik. Bakan adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Zahteroğlu’nun imzasını taşıyan ve ülkedeki 973 SYDV’ye gönderilen duyuruda yaşlı ve engelli aylıklarına ilişkin muhtaçlık sınırı ile hane gelirinin hesaplanması yönteminde değişiklik yapılmasının planlandığı ve gerekli mevzuat çalışmalarının yürütüldüğü belirtilmektedir. Bu nedenle mevzuat değişikliği sonucunda zaten 2022 aylığı alan tüm engelli ve yaşlı vatandaşlarımızın hane ziyaretleri yapılarak sosyal incelemelerinin gerçekleştirileceğinden vakıflara iş yükü oluşturmaması ve vatandaşların mevzuat değişikliği nedeniyle mağdur olmaması açısından yapılacak incelemelerin bir süre tehir edilmesi (ertelenmesi) kararlaştırıldı.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Herkesin gözü aydın. 3-5 ay önce başlattığımız kampanya sonuçlarını verdi. http://engelliler.gen.tr/f92/2022-maaslari-kesilmek-isteniyor-haksizliga-dur-de-18280/
İki önemli noktaya itiraz etmiştik.

1: Sosyal inceleme
2: Muhtaçlık sınırı ve muhtaçlık hesaplamasında uygulanan yöntemin değişmesi.

Görünen o ki itiraz ettiğimiz bu iki noktada yetkililer tarafından dikkate alınmış ve bu iki maddenin değiştirilmesi için harekete geçilmiş.
Bu kampanyanın bize bir kere daha öğrettiği bişey var. Hak verilmez alınır. Eğer size verilen haklar alındığında sesiniz çıkmazsa kimsenin umurunda olmazsınız. Yok eğer sesiniz gür çıkarsa geri adım atarlar.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sayın Yöneticim ve Çok Değerli Tüm Üyeler,

Bu ülke bizim hepimizin ve inanın dünyanın en güzel ülkesi ama burada maalesef hak verilmez ! alınır ! bu öyle bir gerçektir ki haklılığı Kurtuluş Savaşına değin uzanan sancılı bir sürece dayanır. Yeryüzünde alınması için , uğrunda verilen mücadeleye değmeyecek hiç bir hak mevcut değildir. Hele ki 2022 maaşı gibi insani bir hakkın kazanılması ve uygunlaştırılması için verdiğimiz özgürlük mücadelemiz elbette sonuçsuz kalmayacaktı. Buna ilk günden beri tüm kalbimle inanıyor ve bugün bu müjdeli haberi almayı dört gözle bekliyordum :eek:

İnancımızı ne olursa olsun kaybetmeyelim arkadaşlar ! İnanmak kazanmanın yarısıdır ! Bizler onurlu ve gururlu yaşamak için neyse hakkımız olanı gerekirse söke söke almaktan kaçınmamalı ve bu uğurda düzenlenen atılımları bütün yüreğimizle desteklemeliyiz. Birimiz hepimiz içindir ! Beni yanlış anlamayın ama çalıştığım için 2022 maaşıyla yakından yada uzaktan en ufak bir bağlantım olmamasına rağmen şu an o kadar mutlu ve yarınlardan o kadar umutluyum ki en son okuduğum haberle inanın sevincimden yerimde duramıyorum.

2022 maaşının sizler için ne denli önemli olduğunu biliyorum ve yine inanıyorum ki çok yakın zamanda sizlerin hani çok istediğiniz şekilde ayda bir verilmesine ilişkin karar da alınacaktır. Çok yakında :)

Karanlıklardan aydınlıklara , engelsiz yarınlara doğru hep beraber , sevgiyle dostlukla daha nice güzel haberlere dileklerimle,

MertAta

Üye
Üye
yeni yönetmelik umarım sade anlaşılır ve adaletli olur. tamam 119 tl kriterini değiştirip 234 tl yaparlar diğer yandan gayrımenkullerin rayiş bedellerini hesaba katarlarsa değişen hiçbirşey olmaz.

sinandeniz

Üye
Üye
sevindirici bir haber bu haberi veren arkadaşımıza teşekkür ederim

ek olarak şimdi değişen ne olacak yönetmenlikte yani hanede kişi başı düşmesi gereken 119 tl giderler çıkartıldıktan sonramı hesaplanacak birde haneye gelip hanede inceleme yapacakları bölümümü ? benim tahminim ozaman yönetmenlik değişecek yani hane gelir ve sosyal inceleme bölümü yani yönetmenlikte birkaç düzenleme olacak sanırsam konuya hakm olan arkadaşlar ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Kişi başı gelir yani muhtaçlık hesaplaması sil baştan düzenlenecek. Biz asgari ücretin 2/5 üzerinden hesaplama yapılmalıdır diye talepte bulunmuştuk. Muhtemelen bunu dikkate alacak. Net rakam vermek zor. Bekleyip göreceğiz. Kesin olan şuki 119 tl lik saçmalık ve sosyal inceleme yönetmelikten çıkartılarak yerlerine çok daha adil ve anlaşılır şeyler yazılacak. Bekleyip göreceğiz.

gülersena

Üye
Üye
peki kesilen maaşlar ne olacak ben telefonla annemin maaşının öğrenmiştim kesildiğini bir bilginiz varmi ???

muntada al ansar

Üye
Üye
muhtaçlık sınırının 234 tly çıkarılması

arkadaşlar aranızda yeniyim ama buradaki admini diğer siteden biliyorum diğer sitede çok tartışıldı bende dün bütün gün 144 aradım anca gece saat 3 te ulaştım şuan itibari ile 144 te muhtaçlık sınırının 234 tly e çıkarılacağı ve bazılarının yasa hazırlanıyor diye hane ziyaretleri ve muhtaçlık incelenmeleri ertelendi konuları hakkında kendilerine bilgi gelmediğini söylediler HAYIRLISI bakalım

muntada al ansar

Üye
Üye
arkadaşlar ertelendiyse 144 niye bilmiyor dün gece saat 3 te 144 le görüştüm erteleme veya muhtaçlık sınırının 234 tl olması hakkında kendilerine böyle bir bilgi gelmediğini söylüyorlar inamayanlar arayabilirler

sinandeniz

Üye
Üye
zaten engelli için olan herşey sadece söylem olarak kalıyo icraat yok hep çalışılıyor

zemferi

Üye
Üye
2022 sayılı kanunun değişmesi için gerekli çalışmalar tamamlanmış.bu kanunun muhtaçlık sınırı ile ilgili kısmı değiştirilecek ve 234 liraya yükseltilecek.meclis tatile girmeden bu değişikliğin yapılması planlanmış.bu arada müracaat edenler 119 lira ile değerlendirilecek.bilginize...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
234 TL yemi daha fazla bi rakamamı yükseltileceği kesin değin. Bilinen tek şey 119 tl lik rakam artırılacak. 144 bilmeyebilir. Bunda şaşıracak ne varki? Daha duyuru yeni yapıldı.

sudem34

Üye
Üye
Hane ziyaretleri ertelenmemis olabilir arkadaslar ben istanbul cekmekoyde oturuyorum gectigimiz pazartesi bize gelir tespiti icin geldiler piknik tupunuz varmi diye bile sordular

Tekerlekli Sandalye