2022 ve 65 yaş aylıkları için kanun değişikliği tasarısı

Kalem

Üye
Üye
Bu 2022 sayılı Kanun'da yapılan değişikliklerdir ve tasarı halindedir. Aile Bakanlığı hazırladığı için büyük ihtimalle kabul edilir zaten. Bu bir Kanun değişikliği tasarısıdır. Yönetmelik değil.

Ayrıca Mehmet, Amcan senin nafaka yükümlüsü yakının değildir. Nafaka yükümlüsü yakınlar alt ve üst soydur ve refah içinde yaşayan kardeşlerdir. Ayrıca eş ve anne babanın kanunen diğer bakım borcu yükümlülükleri saklıdır.

Nafaka davasını Kurum açacak ve tahsil edecek. Engelli birey açmayacak ayrıca.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani elbette amca dayı hala teyze bakmakla yükümlü bireyler arasında degil, ben lafın gelişi o şekilde izah ettim, yani benim evlenmiş ve evi ayrı ancak durumu iyi erkek kardeşim kurum tarafından bana nafaka ödeme mecburiyetinde kalacak, bu sebeple devlet bana para ödemeyecek, yüzlerce dava yüzlerce başvuru olacağından iş sarpa sarar, ayrıca birde herkes kardeşinden bir dava sonucunda zoraki para almış olur...

İşleyişi az çok tahmin edebiliyorum, kuruma gidecegim evrakları teslim edecegim bugun git haftaya gel, sonra senin abinin durumu iyiymiş! eee ne olacak dava açıyoruz abi mahkemeye gidicek sen kardeşine nafaka ödeyeceksin X lira denilecek, abi karara itiraz edecek ama nafile, sonra abi götürüp parayı kuruma yatıracak kurumda al sana maaş diyecek bumudur yani...
Ayrıca türkiyede mahkeme resmi kanallar ve evrak işleri göz önüne alınırsa abiyi dava edip ondan nafaka alma süresi aylar sürer, memurlara gün doğdu bugun git mahkeme sonucunu bekle biz seni ararız,

Bu her ne kadar taslak olursa olsun büyük büyük ihtimalle kabul görecek ve bir yönetmelik halini alacaktır.

Kalem

Üye
Üye
lafın gelişi de olsa yanlış bir örnek verilemez.
Tekrar inceledim ilgili maddeyi. O kısım 65 yaş üstü yaşlılar iin geçerli. İşleyiş şu şekilde. Yaşlı vatandaşın hanesindeki muhtaçlığı araştırılacak. hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte birini geçmiyorsa aylık baglanacak. Nafaka yükümlüsü yakınlarının gelirleri de araştırılacak tabi. Nafaka yükümlüsü yakınlarının aylık geliri diyelim ki asgari ücretin üçte birini geçti. Bu durumda o vatandaş aylık almaya devam edecek. Lakin ilgili Kurum nafaka yükümlüsü yakınlarına dava açacak. Dava sonucu alınan nafakayı tahsil edecek fazlasını da yine vatandaşa ödeyecek. Fakat hak sahipleri bu durumu reddettiğinde aylık sonlanacak vs vs.
2022 engelli ve bakıma muhtaç engelliler içinse yine hane geliri araştırılacak. Eger hanede kişi başına düşen aylık gelir uygunsa aylık baglanacak. Tabi bu araştırma yapılırken nafaka yukumlusu yakınlarının gelirleri de araştırılacak. Muhtaçlığa engel sorun yoksa aylık baglanacak. Burada nafaka davası gündeme gelmeyecek benim anladığım bu.
Bu konuyu tasarı yürürlüğe girerse daha iyi incelerim.

Ayrıca son cumlendeki ifadelerin yanlış. Bu tasarı kanun tasarısıdır ve yürürlüğe girerse Kanun halini alacaktır. Eger Yürürlükteki yönetmelik bu kanuna uygun değilse de yönetmelik değişikliği yapılır. Kanun, Yönetmeliğin üstündedir çünkü. Yönetmelik Kanun'a göre ilgili kurumlar tarafından düzenlenir. Ama kanun Meclis tarafından yapılır.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Yani kalem hepimizin amacı aynı, bu tasarı kabul edilirse kanunlaşacak ve kanunlaşan bu tasarı üzerinden bir yönetmelik çıkartılacak amacımız aynı çıkacak yönetmelikte aceba kaygılarımız son bulucakmı amacımız bu, o sebepten kelimelere ve sözcüklere takılmadan asl olan kaygılarımızı konuşmak, şahsen ben şuan tasarı halinde olan bu maddeler üzerinden çıkacak bir yönetmeliğin sıkıntıları giderecegini sanmıyorum sadece af kısmı hariç geri kalan kısımları beni çok tatmin etmiş durumda degil bunları dile getirmek istedim.

muntada al ansar

Üye
Üye
peki bu rayiç bedelleri, haberi olmadan hane ziyaretleri alt soy üst soy grubları 15 ocaktan hiç bir farkı olmadığı görünüyor ülkede olaylar oluyor sn başbakan hemen engelli memur alıcaz diyor bu yasa tasarısı kabul edilirse 15 ocaktan çok farklı olacağını sanmıyorum sn kalem hanım sizce bu tasarıda evi olan engelli maaş alabilecekmi bununla ilgili bir değişiklik varmı , daha çnce engellilnin gelirine balılıyordu bununla alakalı bir değişiklik varmı bu konu ları anlayan varsa yanıtlarsa sevinizriz

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
walere, ancak onları yönetmelik çıkartılınca görebiliriz. Bu taslaktan görmemiz mümkün degil taslak kanunlaşırsa bu kanun üzerinden çıkıcak yönetmelikte hesaplama klavuzu yazılacak ona göre degerlendirme yaparız

muntada al ansar

Üye
Üye
şunuda anlamıyorum ülkede o kadar olaylar oluyor sn başbakan hemen bir müjde hop şukadar engelli personel alıcaz dedimi herkes susuyor daha kaç defa susacağız hani ücretsiz ulaşım hakkı :)gerçekti hayal oldu ben çıkacak vya kanunlaşması muhtemel yasanın bizim lehimize olucağını zannetmiyorum kişisel düşüncemdir

cilginpalet

Üye
Üye
yahu sırf laf ve karmaşa yani vatandaş avukat olmalı kanundan birşey anlamak için oysa bunun ÇÖZÜMÜ GAYET BASİT eğer maksat engellilerin refah içinde yaşatılmasıysa 18 yaşından büyük engellilere her ne ad altında geliri olursa olsun ayda 500 tl evde bakıma muhtaç olanlarada artı bakan kişiye 1 askari ücret ödenir bukadar net yok ailesiymiş akrabasıymış iyide arkadaş atıyorum pederin maaşı var güzel hoşta bana faydasıyok yada abimin durumu iyi ee bana faydasıyok HANİ SOSYAL DEVLETTİK yani baban abin kötüyse yandık desenize bu kanundan yada yönetmelik her ne haltsa benim anladığım devlet bizi TABİRİMİ MARUZ GÖRÜN DEVLETİN KAMBURU OLARAK GÖRÜP BAKIMI GİDERLERİ AMİYANE TABİRLE AİLELERE YÜKLÜYOR bunun meali kısaca bu

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
valla yine bir hüsran her dafasinda olduğu gibi bakayorum devlet engelliler adina bişe yapacak umutlaniyorum ümitle bekleyorum 11 yildir olduğu gibi fos cikiyor ya biktik artik bez parcasi gibi ordan oraya atilmaya su kanunun bir önceki kanunla arasinda %1 bile fark yok aynisi ne değişti 119 tl oldu 240 tl ya dalgami geciyorlar bunlar bizle yeter artik ya inanin 2022 ilgili komisyonlarda bekleyen tonla yasa teklifi var chp sinden tut mhp sine bdp bile teklif vermis akp haric bütün partilerin 2022 kanu ile iyilestirme yasa teklifleri mevcut ama nedense kusura bakmasin bu akp hep bos yasa cikariyo yok sosyal devletmiş yalan günde bi ton yalan sölüyorlar size yemin ederim günümün 4 5 saatimi bu yasalar incelemek meclis tv izlemekle geciriyorum acaba bizler icin faydali bişe varmi yokmu die ama uzun zamandir incelediğim yasalarda bakiyorum hepsi engelliler adina cikarilan yasalar alayı çalışan engelliler kadınlar kız cocuklari için ama hayatini sürdüecek durumu olmayan engelliler icin 1 gram yasa yok bakan fatma sahin kendi aziyla söledi yaptıkları çalışmalarin 3/4 bayanlar için 1/4 diğer yani istedikleri kadar kanun yapsinlar alayı madur etmek icin maduriyeti gidermek için deil bunlar hepsi tek partili olmanin sonucudur acikca sölüyorum mecliste temsil edilmiyorum ben engelliyim madurum her anlamda caresizim 30 yil önce cikmiş bir yasa üstüne hiç birsey eklenmemiş aksine içi boşaltılmış bir yasa haline geldi sosyal devlet beni akrabama sağ sola atmakla olmaz sosyal devlet sorumluluğunu üzerinden türlü türlü oyunlarla atmaklada olmaz gerci 11 yildir bunlardan bişe görmedik bu saaten sonrada görmek hata olur....

murat tarsuslu

Üye
Üye
safsatadan başka birşey değil.
ayrıca kalem; çok basit anlaşılabilir konuları anlaşılmaz hale getirmekte üzerinize yok. kafa karıştırmadan, sadeleştirerek anlatırsanız herkes rahat edecek.
özetlersek; bağa girdim üzüme, çubuk değdi gözüme..
bu kadar basit. ne bağ duysun ne de bağbancı..

hancı

Üye
Üye
arkadaşlar haziranın birinde rapor sürem bitti haziran maaşını almadım hesabıma yatmıştı ama sorun olurmu diye forumda yazmıştım almamam gerektigini söylediler şimdi bu maaşı alabilirmiyim yani af kapsamına girermiyim nedersiniz sorun olursa şayet faizi çokmu olur çünkü paraya okadar muhtacımki şehre doktora gidecek harçlıgım bile yok ama neçare bir yol allah için

ENGELLIYASAM

Üye
Üye
kardesim maasini al niye almiyorsun maasini hiç birsey olmaz yeni rapora muracat et raporunu alinca kuruma teslim et bukadar sana alma diyenler inanma onlarda bilmiyor git maasini cek ben 5 yildir maasimi cekiyorum yeni rapor cikartim teslim ettim hic bir sorun yok

hancı

Üye
Üye
kardesim maasini al niye almiyorsun maasini hiç birsey olmaz yeni rapora muracat et raporunu alinca kuruma teslim et bukadar sana alma diyenler inanma onlarda bilmiyor git maasini cek ben 5 yildir maasimi cekiyorum yeni rapor cikartim teslim ettim hic bir sorun yok

sagol kardeşim ama ben böbrek hastasıyım nefrotik sendrom diyorlar protein kaçagı var bu degerler çok düşük şuan yeni rapor alamam o yüzden maaşı çekemiyorum sonra faiziyle filan ödeyecek durumda degilim beş yıldır derken raporun yokken mi aldın nasıl anlayamadım

deli_sevdamsin34

Üye
Üye
slm

halil bey biz geçen hafta başvurduk 2022 maaşı için eşim %76 sürekli ağır özürlü evde bakım maaşı alıyoruz kendi evimiz ve 1993 model değeri 3500 tl civarındada aracımız var eşim ben ve 4 tane çocuğumuz var çocuklar 14 yaş altı.GEÇEN HAFTA GELİR TESTİ SONUCU BELLİ OLDU G-1 ÇIKTI YANİ AYDA 39 TL SAĞLIK İÇİN PARA YATIRACAKMIŞIZ BEN ÇALIŞMAMAKTAYI RESMİ HİÇBİR GELİRİMİZ YOK (EVDE BAKIM MAAŞI HARİÇ) SİZCE SONUÇ OLUMLU OLURMU ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER HERKEZE MUTLU GÜNLER

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Arkadaşlar lütfen konuyla direk ilişkili sorularınızı, görüşlerinizi yeni konu açarak dile getiriniz. 2022 maaşıyla bu kanun tasarısıyla ilgili olmayan soruları buraya sorarsanız gözden kaçabilir. Yeni konu açıp sorununuzu dile getirirseniz hem sizin için hem bizim için hemde site düzeni açısından daha sağlıklı bir yol izlemiş oluruz.

reconx

Üye
Üye
halil ben 1 sene önce 2022 maaşı icin basvurdum beni yeni genelgeye göre 119.ytl göre yani maaşımı baglamıdilar babam emekli annem ev hanımı abim çalısıyor ev kira simdi bu yeni yasada benim maaşım baglıcakmı

halil3333

Üye
Üye
devlet şimdi bütün engellilerden yeni rapor mu isteyecek saçmalığa bakya .sss

septik

Editör
Editör
Arkadaşlar şu an için hiç bir soruya net cevap vermek mümkün değil,
Meclise hükümetce verilmiş olan yasa tasarısı görüşülecek muhalefet partilerinin itirazları oalcaktır ve son haliyle kabul edilecek olursa bu durum eski 2022 sayılı yasanın yerine geçecek ve yasanın uygulanması na dair yönetmelik çıkartılacak o yönetmelikte şu an ve ilerde yararlanmak üzere engellilere sunulacak
Görünen oki tamammen aleyhimize bir durum.
Bir kaç madde oda şudur geçmişe yönelik borç çıkartılmış olan arladaşlarımız af edilecek
15 Ocakta çıkan yönetmelikteki 120 tl sınırı 243 tl ye çıkarılıcak
Diğer konularda tamamamen aleyhimize bir durum söz konusu örneğin raporların yenilenmesi engelli kişinin reşit olsa dahi kendi geliri üzerinden değerlendirilmemesi yaşadığı evin kendisinin olmasa ve yanlız yaşasa dahi rayiç değerinin ve hiç bir gelir getirmese dahi atıl durumdaki her varlığın gelir kabul edilmesi ve ayrıca nerede ve kimle yaşarsak yaşayalım o kişilerin gelirlerini bizim gelirimiz gibi kabul etmeye devam eden kısacası tam bir utanç tablosu.
Şu an 15 ocak 2013 te çıkan yönetmelik te durdurulduğu veya bir kısmımıza uygulandığını düşünürsek dahi halen 2008 yılındaki yönetmelik uyarınca işlem görüyoruz.
Büyük ihtimalle meclisin tatile yani 6 temmmuza yetişmeyebilir.
Fakat her şartta tamammen aleyhimize bir durumdur. Allah yardımcımız olsun.
Walera
Arkadaşım 2022 yasası çıkalı 37 sene oldu ve o yasanın tek açığı olan bakmakla mükellef cümlesi bizim bu durumuza sebebtir o cümle aslında ne kadar uyar bilinmez ama medeni kanunun 364. maddesi olan seninde bahsettiğin alt üst soyun zor durumdaki akrabasınına yardım öngören maddedir ve hükümetin her konuda yaptığı gibi her açığı istediği yöne çevirerek faydalanma hatta öle garip bir durumdur ki kaç sefer tv lerde denk geldiğim ve utandığım bir durum konu şu ortaya hükümetin yapmakta çekindiği bir konu atması ve gelen tepki ve mahkeme kararlarınca o mevcut konuya şekil vermesi durumudur senin rayiç bedeller dediğin konu ise aynen devam etmekte.
O son bahsettiğin susma kandırılma konusu ise bize yakışmayan ve sonumuzu hazırlayan yasa ve yönetmeliklere mahkum olduğumuzun resmidir.
Murat tarsusulu
Kardeşim Kalem arkadaşımızın açıklamalarından biraz kafa karışıklığı yaşaman diğer arkadaşlarımızın anlamadığı anlamına gelmez Kalem hanım detaya inerek irdeliyor ve açıklamaları net cevap veriyor oda bir çok kardeşimize ölemiydi bölemiydi ne olurdu gibi konulara net ve kesin cevap veriyor.
Birde son ricamdır aramızdaki iletişim eksikliklerini mümkünse tepki olarak hakaret vari olarak değilde daha makul kalp kırmayan anlayışı yüksek tutan yani bize yakışan tarzda yapmaya çalışırsak daha sevimli olur Teşekkürler.

sinandeniz

Üye
Üye
bu ülkede engellilerin lehine yüzünü güldürecek hiçbirşey olmaz al birini vur ötekine bir birlerine vurduğun zaman mazallah çoğalıyorlar engellileri aleyhine çalışmalar ALLAH yardımcımız olsun nedeyelim :(

Tekerlekli Sandalye