2022 Yılı 65 Yaş, Evde Bakım ve Engelli Aylığı Miktarları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Memet45

Üye
Üye
Evde bakım maaşı 2354 TL olmuştur yüzde iki buçuk zam meclisten geçip yasalaşmistir yüzde yetmiş ve üzeri engelli aylığı 1292 TL olmuştur yüzde kırk ve üzeri 864 TL olmuştur
Evde bakım maaşı 2354 TL olmuştur yüzde iki buçuk zam meclisten geçip yasalaşmistir yüzde yetmiş ve üzeri engelli aylığı 1292 TL olmuştur yüzde kırk ve üzeri 864 TL olmuştur
Bu bilgiler kesindir

Rabia çalışkan

Üye
Üye

Bu bilgiler kesindir
İnstagram hesabınız varsa bakan yanığın resmi hesabindan yaptığı paylasima bakın bize ek zam falan yok

Memet45

Üye
Üye
İnstagram hesabınız varsa bakan yanığın resmi hesabindan yaptığı paylasima bakın bize ek zam falan yok
Var hanım efendi sayın bakan 2300 TL olduğunu söyledi ama yasa 21 ocakta çıktı bakan bunu daha önce açıkladı

Moderatörün son düzenlenenleri:

Özge52

Üye
Üye
Önümüzdeki hafta netleşir. Yukarda verdiğim maaş hesaplarına o 2.5 luk zam dahildir. Eğer bu ayki maaşlara yansımassa yukarıda verdiğim rakamlardan düşülecek.
Merhaba septik bey Bi sorum olacak benim 9 yaşında bir kızım var 2019 yılında kızımın hareketlerinden şüphelendim psikiyatriye götürdüm doktora dönen şeylere ilgisi olduğunu takıntısı olduğunu ifade ifade ettim doktor kızıma ögv orta düzeyde zihinsel olarak rapor verdi biz otizmden şüphelendim gittiğimiz özel eğitim öğretmenimizde kızımın zihinsel olmadığını otizm olduğunu söylüyor raporumuz 3 yıllıktı raporumuzun bitmesine bir kaç ay kaldı biz bu raporu otizm raporuna çevire bilirmiyiz ayrıca kızım 4 sınıfa gitmesi gerekirken şuan 2.sınıfa gidiyor 2 sene sınıf tekrarı yaptırdık
Kızımın zihinsel hiçbir sorunu yok

septik

Editör
Editör
Merhaba,

Sizin, bizim bu konuda yapabileceğimiz birşey yok malesef.. Doktorunuz gerekli incelemeleri yapar, sizede soruları olabilir, sonucu belirler ve rahatsızlığı hangi düzeyde ise ona göre oranı belirler.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba septik bey Bi sorum olacak benim 9 yaşında bir kızım var 2019 yılında kızımın hareketlerinden şüphelendim psikiyatriye götürdüm doktora dönen şeylere ilgisi olduğunu takıntısı olduğunu ifade ifade ettim doktor kızıma ögv orta düzeyde zihinsel olarak rapor verdi biz otizmden şüphelendim gittiğimiz özel eğitim öğretmenimizde kızımın zihinsel olmadığını otizm olduğunu söylüyor raporumuz 3 yıllıktı raporumuzun bitmesine bir kaç ay kaldı biz bu raporu otizm raporuna çevire bilirmiyiz ayrıca kızım 4 sınıfa gitmesi gerekirken şuan 2.sınıfa gidiyor 2 sene sınıf tekrarı yaptırdık
Kızımın zihinsel hiçbir sorunu yok
Otizm olduğunu iddia ediyorsanız; doktorunuz ile görüşmelisiniz. Aslında beklememek gerekiyordu. Yani rapor süresi bitmesini beklememek gerek. Çözüm bulmak sizin elinizde.
Otizm şubeleri var; bilgilendirme ve eğitim ile ilgili. Onlar ile iletişim kurup; çocuğunuzun profesyonel ellerinde otizm olup olmadığını eğer otizm ise neler yapabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Ben yazı yazmamak için bekledim. Aramızdan biri yönlendirir onlar benden profesyonel yada daha tecrübeli olabilir dedim.
Sizin yapacağınız şey: Çevrenizde otizm teşhisi koyabilecek yada otizm olup olmadığını kavrayacak bir profesyonel lazım: Bir dediysen bir tane değil bir kaç görüş almalısınız. İşinize engel olacak çok zaman alacak ama yapmakla yükümlüsünüz.

Geç olmadan demiyorum geç olsun ama güç olmadan herşeyi halletmelisiniz.

Ben yerinizde olsam çocuk psikiyatriden randevu alırdım. Belki otizm değildir, belki zeka sorunlu değildir. Savant Sendromu da olabilir. Bir prsikiyatri değil de bir kaç prsikiaytri görüşünü de deneyiniz. Özel olsun, Üniversite hastanesinden olsun her psikiyatri deneyin. Belki biri özelliği farkedebilir.

Batu34

Üye
Üye
Arkadaşlar, geçen yıllarda yoğun şekilde zam ne kadar oldu soruları üzerine ocak ayının 3 de belli olan enflasyon belirlenir belirlenmez, zam oranları üzerinden hesap edip yayınlıyordum olası bir değişik olursa düzenlerim diyerek.
Aslında bir arkadaşın sorusu üzerinede engelli maaşlarının nasıl hesaplandığını yazmıştım, bir örneklede açıklamış olayım.

Ocak ayı zamları belli olduktan sonra memur maaş katsayıları belirlenir.

Örnek olarak 65 yaş maaşı

Belirlenen memur maaş katsayısı x 65 yaş aylığı gösterge rakamı + %5 ek ödeme.

Memur maaş katsayısı : 0.229979 x 65 yaş maaşı gösterge rakamı : 4387 = 1008.91 + %5ek ödeme , 50.45 = 1059.34 tl Aylık tutarı.

01.01.2022 ve 30.06.2022 Arasında ödenecek evde bakım ve 2022 engelli maaşları. Hesaplamalar, eksik olan +%2.5 luk ilave zam ile %30.95 üzerinden yapılmıştır.

Evde bakım maaşı gelir krıteri kişi başı 2835 tl oldu.

Evde bakım maaşı 2354 tl.

2022 Engelli maaşı kişi başı gelir krıteri 1417 tl oldu.

%70 ve üzeri engelli aylığı. 1298 tl

%40-69 arası engelli aylığı 865 tl

18 Yaş altı engelli yakını aylığı 865tl

65 yaş aylığı 1085 tl

Ocak ayında aylıkların erken yatmasından dolayı zamlar aylıklara yansımamıştı. Şubat ayında zam farklarıyla beraber ödenecek maaş tutarları.

%70 ve üzeri engelli aylığı. 1605 tl

%40-69 arası engelli aylığı 1068 tl

18 Yaş altı engelli yakını aylığı 1068 tl

65 yaş aylığı 1342 tl

Ödeme Günleri :
Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.
Septik bey günaydın benim bi sorum olacaktı 2022 başvurusu yapılınca gelir kriterine evde bakımı koyduklarını biliyorum acaba 65 yaş yaşlılık maaşı da koyuyorlar m?

septik

Editör
Editör

Batu34

Günaydın.

Dahil edilmez., zaten hanede tüm gelirler toplamı, hanedeki kişi sayısına bölündüğü zaman muhtaçlık sınırı altında bir gelir olduğu için 2022 yasası gereği sosyal yardımlar bağlanır, dolayısı ile dahil edilmez.

Batu34

Üye
Üye

Batu34

Günaydın.

Dahil edilmez., zaten hanede tüm gelirler toplamı, hanedeki kişi sayısına bölündüğü zaman muhtaçlık sınırı altında bir gelir olduğu için 2022 yasası gereği sosyal yardımlar bağlanır, dolayısı ile dahil edilmez.
Çok sağol dostum kuzenim var engelli evde üç kişi yaşıyorlar amcamın ve yengemin 65 yaş yaş maaşını alıyorlar birde engelli oğulları var bakım parası alıyorlar o zaman bunlar 2022 maaşı alabilirler evde kira

Özge52

Üye
Üye
Arkadaşlar 2022 engelli aylıkları e devlette güncel 18 yaş altı yüzde 40 ile 60 arası 1070 TL güncellenmiş

anatomie

Üye
Üye
Arkadaşlar 2022 engelli aylıkları e devlette güncel 18 yaş altı yüzde 40 ile 60 arası 1070 TL güncellenmiş
Çok çok tşkler efendim Allah razı olsun vermiş olduğunuz bilgilerden ötürü ve evet efendim bende baktım azonce benimkisi de güncellenmiş edevlette coksukur ve septik abimizinde bahsetmiş olduğu üzre demekki yüzde 2,5 Luk ek zamda onaylanmış olarak gözükmektedir yani 2022 maaşı %70 ve üzeri 1300 TL ve evde bakımda ozaman 2354 TL'ye çıkmış oluyor bu hesapla emeği geçen herkese sonsuz hürmetler slmlar vede saygılar

Bilgilerinize arz ederim efendim

Memet45

Üye
Üye

Doğan_ayd

Üye
Üye
Arkadaşlar, geçen yıllarda yoğun şekilde zam ne kadar oldu soruları üzerine ocak ayının 3 de belli olan enflasyon belirlenir belirlenmez, zam oranları üzerinden hesap edip yayınlıyordum olası bir değişik olursa düzenlerim diyerek.
Aslında bir arkadaşın sorusu üzerinede engelli maaşlarının nasıl hesaplandığını yazmıştım, bir örneklede açıklamış olayım.

Ocak ayı zamları belli olduktan sonra memur maaş katsayıları belirlenir.

Örnek olarak 65 yaş maaşı

Belirlenen memur maaş katsayısı x 65 yaş aylığı gösterge rakamı + %5 ek ödeme.

Memur maaş katsayısı : 0.229979 x 65 yaş maaşı gösterge rakamı : 4387 = 1008.91 + %5ek ödeme , 50.45 = 1059.34 tl Aylık tutarı.

01.01.2022 ve 30.06.2022 Arasında ödenecek evde bakım ve 2022 engelli maaşları. Hesaplamalar, eksik olan +%2.5 luk ilave zam ile %30.95 üzerinden yapılmıştır.

Evde bakım maaşı gelir krıteri kişi başı 2835 tl oldu.

Evde bakım maaşı 2354 tl.

2022 Engelli maaşı kişi başı gelir krıteri 1417 tl oldu.

%70 ve üzeri engelli aylığı. 1298 tl

%40-69 arası engelli aylığı 865 tl

18 Yaş altı engelli yakını aylığı 865tl

65 yaş aylığı 1085 tl

Ocak ayında aylıkların erken yatmasından dolayı zamlar aylıklara yansımamıştı. Şubat ayında zam farklarıyla beraber ödenecek maaş tutarları.

%70 ve üzeri engelli aylığı. 1605 tl

%40-69 arası engelli aylığı 1070 tl

18 Yaş altı engelli yakını aylığı 1070 tl

65 yaş aylığı 1342 tl

Ödeme Günleri :
Ödemelerde oluşabilecek yığılmaları önlemek amacıyla;
• Doğum tarihinin son rakamı 0 – 5 olan kişilere her ayın 5 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 1 – 6 olan kişilere her ayın 6 ıncı günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 2 – 7 olan kişilere her ayın7 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 3 – 8 olan kişilere her ayın 8 inci günü.
• Doğum tarihinin son rakamı 4 – 9 olan kişilere her ayın 9 uncu günü.
Ödeme yapılmaktadır.
Aylardir merak ettiğim bir konu var 2022 yılı öncesi engelli vergi indiriminden faydalanan engelli bireyin hakettigi vergi indirimi malulen emeklilikte geçerli olacak mı?

anatomie

Üye
Üye
Ne oldu Rabia hanım ben bu bilgiler kesin demedimmi
Sonsuz teşekkürler Memet Bey Allah razı olsun eksik olmayıniz

Evet yardımların tamami miktar olarak azdır hem 2022 hemde evde bakım keşke daha yüksek tutar meblağlar da olsalardi ama en azından bunada hamd edip şükretmek gereklidir zannımca tskler

mrtmtl

Üye
Üye
Merhaba İyi çalışmalar dilerim. Sürekli yüzde 43 raporum var. Vergi dairesi onayladı. Vergi indiriminden faydalanıyorum. Bu ay sonu işi bırakıyorum. 5653 gün primim var. 2006 yılı girişli olduğum için 3. derece 4400 prim 20 yıl olması gerekiyor. Benim için şu aşamada primim dolduğu halde emeklilik için 2026 yılını beklemem gerekiyor.Farklı bir iş yerinde Sigortamı devam ettirmem mi daha mantıklı olur.(Primim doldu 1253 gün fazlam var.Ancak yaşı bekliyorum) Yoksa SGK çıkışımı yapıp Genel Sağlık Sigortası yaptırmak mı ? Sizlerin önerilerinizi alabilir miyim. Şimdiden teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye