2022 yönetmeliğinde değişiklik yapıldı

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
2022 Yönetmeliğnde değişiklik oldu.

Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:

65 YAŞINI DOLDURMUŞ MUHTAÇ, GÜÇSÜZ VE KİMSESİZ TÜRK VATANDAŞLARI İLE ÖZÜRLÜ VE MUHTAÇ TÜRK VATANDAŞLARINA AYLIK BAĞLANMASI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 6/11/2010 tarihli ve 27751 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmeliğin 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“a) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında olanlar hariç olmak üzere, hangi ad altında olursa olsun sosyal güvenlik kurumlarından bir gelir veya aylık hakkından faydalananlar ile isteğe bağlı prim ödeyenler dahil olmak üzere başvuru tarihi itibariyle sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında prim ödeyenler ile 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılanlar,”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinin birinci fıkrasının (ğ) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“ğ) 2 nci maddenin birinci fıkrasının (b), (c) ve (ç) bendi kapsamında aylık bağlanmış ise bir işte çalışmaya başlaması veya sosyal güvenlik kurumlarına uzun vadeli sigorta kolları kapsamında prim ödemesi veya 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılması,”

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 20 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(1) Aylığa hak kazanmak üzere kişilerin beyanı üzerine düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, Kurumun bildirimi üzerine mahalli maliye teşkilatı tarafından, ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarıyla birlikte borç tahakkuk ettirilir.”

MADDE 4 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Resmi Gazete

F

Fırtına

Guest
Muhtaçlık aylığında yeni düzenleme yapıldı

Başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmadığı için genel sağlık sigortalısı sayılanlar, ''65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına yönelik aylıktan'' yararlanamayacak.

Maliye Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının, ''65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Özürlü ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelik''te yaptığı değişiklik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik değişikliğine göre, Başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmadığı için genel sağlık sigortalısı sayılanlar, ''65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına yönelik aylıktan'' yararlanamayacak. Genel sağlık sigortalısı sayılan bu kişilerin aylıkları kesilecek.

Yönetmelik ile gerçeğe aykırı belge ile bu aylıktan yararlandığı belirlenenlerden, bu ödemelerin geri alınmasında borcun hesaplanmasına ilişkin yöntem de değiştirilerek, borç hesaplama yöntemi TÜFE'ye endekslendi.

Buna göre, aylığa hak kazanmak üzere kişilerin beyanı üzerine düzenlenen belgelerin gerçeğe uymadığı tespit edildiği takdirde, ödenmiş olan aylıklar veya farkları için, ''ödeme tarihinden tahsil tarihine kadar geçen süre için Türkiye İstatistik Kurumunca her ay için belirlenen Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık değişim oranları'' esas alınarak hesaplanacak tutarıyla birlikte borç tahakkuk ettirilecek.

Önceden, haksız yere ödenmiş olan aylıklar veya aylık farkları için yüzde 50 fazlası ile borç tahakkuk ettiriliyordu.

Anadolu Ajansı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yönetmelik değişikliğine göre, Başka bir ülkede sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunmadığı için genel sağlık sigortalısı sayılanlar, ''65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk vatandaşları ile özürlü ve muhtaç Türk vatandaşlarına yönelik aylıktan'' yararlanamayacak. Genel sağlık sigortalısı sayılan bu kişilerin aylıkları kesilecek.
Bir cümle ancak bu kadar anlaşılmaz yazılabilirdi. Benim anladığım 18 yaş altı olupta kanun gereği "genel sağlık sigortası" kapsamında olanlar 2022 maaşı alamayacaklar. Bu kişiler genel sağlık sigortasından çıkıp yeşil kart almak zorundalar.

esra

Üye
Üye
bu değişiklik bizler için iyimi kötümü maaşlara falan farkmı verirler cevabınızı bekliyorum tşl

F

Fırtına

Guest

Bir cümle ancak bu kadar anlaşılmaz yazılabilirdi. Benim anladığım 18 yaş altı olupta kanun gereği "genel sağlık sigortası" kapsamında olanlar 2022 maaşı alamayacaklar. Bu kişiler genel sağlık sigortasından çıkıp yeşil kart almak zorundalar.

esra,

bu yönetmelikte yapılan değişikliği; arkadaşım halil net olarak açıklamış..

esra

Üye
Üye
tşk ederim fırtına hanım ben gecen perşembe günü sosyal hizmetlere evde bakım parası na muracaat etmek için gittim daha önce müracat etmiştim fakat red gelmişdi babanın maaşı 1 milyar 150 evde 3 kişiyiz asgari ücreti kişi başına hesaplayınca fazla geliyordu şimdi ise kişi başına 400 oldu deniliyor ama sosyal hizmetler kurumu bize öyle bilgi gelmedi dediler yine olmadı ben aksaraylıyım ne yapayım başka oysaki ben cok zor durumdayım ıkadar ihtiyacımız varki eşim emekli ama biz ifraz ettik bütün maaşımız bankalara kesiliyor hiç bireyimiz yok şu an oğlumun 3 aylık maaşıyla geçiniyoruz bana bilgi verirsaniz sevi
nierim
tşk ederim

F

Fırtına

Guest
esracım, rica ederim..

evde bakım maaşı almak için ''şart..'' olan kriterlerden biri; kişi başına düşen gelirin 400 tl'yi geçmemesi gerekiyor.. ona göre hesaplama yapın.. 400 tl'yi geçmeyecek şekilde hesaplayın ve tekrar evde bakım maaşı için başvuru da bulunun..

esra

Üye
Üye
şu an biz 3 kişiyiz ama oğlum yeşil kartlı o hesaplanmıyormu babasını maaş hesabında

F

Fırtına

Guest
oğlun yeşil kartlı olsa da; evdeki gelire ve babasının maaş hesabına dahil edilir..

esra

Üye
Üye
ama 1 milyar150 ama 3 bölünce dek gelmiyormu tşk ederim ayrıca daha önceki etmiş olduğum müracaat kabul edilmezmi o gün gidince dosyamızı gösterdiler olurmuki

F

Fırtına

Guest
esracım,

1150 tl'yi 3'e bölersek, kişi başına düşen gelir 400 tl'yi geçmiyor.. evde bakım maaşı için başvurun kabul edilir.. sen tekrar müracaatta bulun..

asktanrisi

Üye
Üye
özürlü maaşı ve evde bakım maaşı alanların maaşlarının kesilmemesi için ozaman yeşilkarttan çıkılmaması gerek diyorsunuz ya ama yanlış bilmiyorsam genel sağlık sigortası çıktığındada yazılmazsak ya suç yada cezası olur diye biliyorum internette okumuştum yanılmıyorsam kesin konuşmayayım

Tekerlekli Sandalye