2024 ÖTV indirimli araç limiti belli oldu

Sevgi Bakırhan

Üye
Üye
Merhaba ötvli araç alımında bir sınır var mı? benim üzerime 2 yıl sonra Allah'ın izniyle 3. kez araç almayı düşünüyoruz bu alımdan sonra benim hakkım doluyor mu biz böyle biliyoruz ama hiç bir bilgi bulamadım bu konu hakkında cevaplarsanız sevinirim.
Araç aldıktan sonra evde bakım aylığı kesildi mi? Bizde almak istiyoruz ama engelli aylığı ve evde bakim aylığı kesilir diye korkuyoruz.

İsen Buga

Üye
Üye
Merhaba benim sormak istediğim aracı kullanacak 1 kişi yazıldı. Sonrasında ruhsata diğer kişi ekletilebiliyor mu ? Böyle bişey mümkün mü ?
Maliyeye e-mail ile sormak gerekiyor. İmza verildiğinden itibaren değiştirmeyebilirler. Ama sormak daha faydalı.

Melankoli

Üye
Üye
Maliyeye e-mail ile sormak gerekiyor. İmza verildiğinden itibaren değiştirmeyebilirler. Ama sormak daha faydalı.
Şimdi kullanıcı 1 kişi belirlendi diyelim başka yakını yok bu kişi vefat etti böyle bir durumda vasi kararı ile eklenmesi mantıken mümkün değil midir sizce

İsen Buga

Üye
Üye
Şimdi kullanıcı 1 kişi belirlendi diyelim başka yakını yok bu kişi vefat etti böyle bir durumda vasi kararı ile eklenmesi mantıken mümkün değil midir sizce
Vergi dairesine e mail ile durum bildirip dönüş yaparlar ise burada yazarsanız çok sevaba girersiniz. Gerçekten çok değerli bilgi bu: bende bilmiyorum ama öyle olması gerekiyor. Sehven hatalı talepler oluyor, yönetmelik yanlış anlayan yada bilmeyen kardeşlerimiz oluyor. İş işten geçince ortada kalıyor mesela...

Oğuz91

Üye
Üye
Araç aldıktan sonra evde bakım aylığı kesildi mi? Bizde almak istiyoruz ama engelli aylığı ve evde bakim aylığı kesilir diye korkuyoruz.
Yok kesilmedi ama ilk aldığımda 2015 yılında engelli aylığım kesilmişti
İkinci araçtan 60 ay (5 yıl oluyor bu) sonra üçüncü kez ÖTV.siz araç alırsınız.

Hayır. Araç sahibi babaanne olunca her türlü hayır.
Net ve kati sınır var. Vasi araç sahibi olmuyor babaannesine yardımcı oluyor araç almasına vesaire…
cevap için teşekkür ederim ama benim sormak istediğim 3.den sonra ne olacağı 3. aracı aldım diyelim 4. hakkım yok mu yani sınır var mı bu ötv muafiyetinde

İsen Buga

Üye
Üye
Yok kesilmedi ama ilk aldığımda 2015 yılında engelli aylığım kesilmişti

cevap için teşekkür ederim ama benim sormak istediğim 3.den sonra ne olacağı 3. aracı aldım diyelim 4. hakkım yok mu yani sınır var mı bu ötv muafiyetinde
Demiştim ya 60 ay kuralı: sınır elbette her zaman var.
1 araç aldın 60 ay sonra 2. araç aldın ondan 60 ay sonra 3. araç aldın ondan 60 ay sonra 4. araç aldın. Araç alımında sınır yok ama 60 ay geçmedikçe yenisi alamazsın. Araç alma hakkınız 60 ay içinde 1 defa oluyor yani. ister 5.6.7.8.9.10 . kez araç al ama aradan 60 ay geçmedikçe yenisini ÖTV.siz vermezler.
AMA bir istisna var. yani diyorsun 3. aldım 60 ay beklemeyeyim de 4. araç alayım diyorsun. İşte öneri:
Arabanızı bayır aşağı yokuşa bırak, ondan sonra kaza evrakla uğraş, ÖTV.siz hakkınız için ayrıca bürokrasi ile uğraş. Halledersen arabanızı hemen alırsınız. Aşağı yukarı 3 ile 6 aylık emekleriniz olur.
Bir arkadaş gitmiş MEGANE almış 1 ay geçmeden diyor satsam engelli birine (tabii ki satabilir), yerine CİTROEN alsam diyor. Bana sordu. Megane aldığı için 60 ay geçmedikçe yenisi ÖTV.siz alamaz. Satmasaydın dedim.
Engelli birine sattım diyor (satabilir ÖTV ödemeyebilir ikiside ) Ama Meganeyi engelli birine sattığı için ÖTV ödemedi doğru: ama yinede hakkını yediği için 60 ay beklemek zorunda. Megane alan engelli, 2 el aldım. diyor olabilir alabilir: ÖTV ödemedi ama oda 60 ay bekleyecek. Hem alıcı hem satıcı araç aldığı ilk günden itibaren 60 ay bekleyecek: yada ikisi ÖTV ödeyecek bu sefer satıcı 60 ay bekleyecek.

Tekerlekli Sandalye